· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????     
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

09.10.2006 9:49     citat 

dar tu esti in alta tara, Miguella?

iar despre faptul ca plecam pe ascuns, am considerat ca e mai bine sa fac asa caci nu plecam in mod regulat (nu am cu cine s-o las). daca as fi avut servici sau pe mama sa stea cu ea mai des si sa mai pot face si eu alte lucruri pt. mine, poate ca incercam sa fiu mai rationala cu ea. dar eu am lasat-o fara mine ocazional si am considerat ca e mai bine sa plec pe ascuns decat sa o las plangand. acum creste si cu timpul va intelege, face curand 3 ani si voi putea pleca linistita de acasa. iar cand am fost plecata 5 zile, am plecat pe ascuns, nici gand sa-i explic, caci de ce sa o sperii pt. 5 zile in care ea nici nu a observat absenta noastra... avea 1 an jumate atunci.

sammy

sus

Denunta
miguella

Copii
Alessia Maria: 14 ani, 11 luni

10.10.2006 1:35     citat 

da, sunt in alta tara! abia astept sa vina ziua in care sa o pot lua inapoi...

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

11.10.2006 6:03     citat 

cum de a-i putut s-o lasi? si ai mei ziceau sa-mi ia una din fete in tara (pe cea mare initial) ca sa ma pot ocupa de cea mica si sa ma mai odihnesc si eu. apoi ziceau ca o iau pe cea mica, cand au vazut ca nu o dau pe cea mare. e drept nu lucrez, dar ocupata sunt 150% cu ele si cu casa. nu as fi putut sa le las sa plece asa departe. mi-ar fi ingrozitor de dor. cat timp ai de cand ai lasat-o acolo?

sammy

sus

Denunta
miguella

Copii

11.10.2006 10:28     citat 

cum am putut sa o las??? da, buna intrebare...mi o pun si eu in fiecare zi!!!
dar eu muncesc de dimineatza pana seara, practic plec la 8 si ceva -9 de acasa si ma intorc la 7.30-8, e drept ca am o ora pauza de pranz dar pt ca nu avem masina(deocamdata) nu pot sa ma intorc acasa.
la fel si sotul meu....la cresa nu m am gandit sa o las la 3 luni, in primul rand ca nu sunt multe care iau copii asa de mici apoi nu cred ca se ocupa asa de bine de bebelusi...sa vina mama la noi...ce face tati singur acasa? m am agndit si la o bona insa costa asa de mult aici si apoi este cineva strain...
asa ca am ales varianta asta. sunt mai linistita gandindu- ma ca sta cu parintii mei, este prima lor nepotica ( sora mea inca nu are copiii iar fratele meu nu este casatorit ). sunt sigura ca mami are grija de ea cum trebuie doar mie mi se rupe sufletul ca nu este langa mine...deocamdata

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

12.10.2006 8:13     citat 

unde stai tu miguella? cresele primesc copii de la 2-3 saptamani, cel putin aici in america.

poate tatal tau accepta sa stea fara mama ta o perioada ca sa nu stai tu fara fetita ta.

e greu. macar se merita banii pe care ii castigi?

sammy

sus

Denunta
miguella

Copii

13.10.2006 12:18     citat 

aici nu este vorba de bani...in nici un caz nu mi am dus fetita in tara ca sa economisesc bani...

sus

Denunta
sweetmoon

13.10.2006 10:52     citat 

Nu as pleca niciodata in alte tari la lucru fara copii mei.Ori plecam toti, ori nici unul.
Prefer sa mananc ce am dar sa fiu cu ei. Banii nu au intotdeuna valoare, dragostea si familia unita e mai importanta ca orice ban muncit adus de dincolo.
Nu inteleg de ce fac unii copii...cred ca numai de dragul sa spuna ca au copii nervos
Si la noi la cresa se primesc copii mici, de la 2 luni cu siguranta poti sa il duci.

sus

Denunta
csammy

Copii
MV
EC
am nascut deja!

14.10.2006 5:52     citat 

atunci de ce l-ai lasat in Ro Miguella?
poate daca nu ai incredere in crese sau bone din tara unde te aflii poti aduce pe cineva din RO.
era o idee, tu acum sti mai bine care e situatia ta.

sammy

sus

Denunta
miguella

Copii

16.10.2006 10:00     citat 

'Nu inteleg de ce fac unii copii...cred ca numai de dragul sa spuna ca au copii'

destul de rautacioasa remarca, sweetmoon!

sus

Denunta
miguella

Copii

16.10.2006 10:08     citat 

csammy,
m am gandit si eu sa aduc pe cineva din Ro...insa este problema actelor, mai exact a permisului de sedere! ma chinui de 1 an cu permisul de sedere al sotului meu (sper sa l obtinem intr un final), ce sa mai vb de a altcuiva!
am lasat o in RO cu mama, crezand ca asa va fi cel mai bine! ei, uite ca m am inselat si am gresit cand am ales solutia asta!

sus

Denunta
zanel

Copii
Andrei: 15 ani, 7 luni
Bogdan: 8 ani, 2 luni

16.10.2006 10:09     citat 

----------
miguella a scris:
destul de rautacioasa remarca, sweetmoon!
----------

Subscriu. Nu cred ca suntem in masura sa judecam situatiile existente. Fiecare stie cel mai bine ce are de facut.

sus

Denunta
danuta5

Copii
marco iannis: 15 ani, 1 luna

16.10.2006 10:11     citat 

nici eu nu cred ca trebuie sa judecam , fiecare face cum crede ca e mai bine , in ceea ce ma priveste nu asi putea niciodata sa il las pt. mai mult de cateva zile , si doar cu mama mea ,asa sunt eu trag cu ochiul

sus

Denunta
deedees

Copii
Zuzu: 15 ani, 1 luna

11.12.2006 7:18     citat 

eu am lasat copilu' de luni pana duminica cu mama, acasa la noi, cu vreo 8 pagini uriase de instructiuni, meniuri, program detailat.
2 zile a venit si soacra (sa nu se simta singura mama rad ) si alte 3 a venit si tata. am sunat in fiecare zi (NUMAI de 2 ori pe zi pt ca mama a zis ca sunt prea stresata si ar trebui, daca tot am plecat in concediu, sa ma relaxez)
copilu' a fost super cuminte (am primit un raport complet la venire rad ), a mancat 2 feluri de mancare la pranz, a facut la olitza, a stat cuminte la baie. cand am venit, la inceput s-a uitat derutata dar in cateva secunde s-a lamurit cine suntem si s-a bucurat foarte tare.
asadar mi-am invins teama si am plecat o saptamana. nu s-a intamplat nimic, din contra, copilul s-a comportat super.

sus

Denunta
clau_pisic

Copii
INGRID,8 ani si 4 luni
MIRUNA 8 luni si doua saptami

03.01.2007 2:33     citat 

[color=cyan] [color=red]Uneori este foarte bine sa ai cu cine lasa copilul 1,2,3 ore ,ptr a-ti rezolva unele probleme ,insa nu m-as simtii relaxata daca le-si lasa in grija cuiva cu zilele.[/color][/color]

sus

Denunta
luciastefan

Copii
Stefan: 15 ani, 10 luni

04.01.2007 5:39     citat 

Haide-ti sa va spun si eu patania mea: Stef al meu a stat numai cu mine, zi si noapte( binenteles si cu sotul meu , cand venea de la serviciu). Cand el avea 1 an si 9 luni, am hotarat sa-mi serbez ziua de nastere( 30) iar pe Stef sa-l l-as la bunicii pe care nu-i cunostea aproape deloc. zis si facut. Dar ce credeti voi, ca m-am simtit bine? Nu, la 4 dimineata, ne suna socrii ca vin sa ni-l aduca pt ca nu mai pot, copilul plange intruna, nu a dormit aproape delo, ei erau la capatul puterilor. Si asa s-a incheiat primul episod. Intre timp, se apropia revelionul. Ce facem cu copilul? Noi vroiam sa facem revelionul la noi, fiind primul an in casa noua. Stef a luat iar drumul la bunici, insa acum cu pregatire de dinainte, cateva zile de acomodare. Si surpriza: bunicii nu vroiau sa ni-l mai dea. Ei sunt veniti pe perioada iernii in Bucuresti, iar cand pleaca(Tarnaveni, Mures) vor sa-l ia la ei. Eu incep serviciul in martie. Ce sa fac? Nu vreau , dar ma si framant ce o sa fac cu el?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: