· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????     
clau_pisic

Copii
INGRID,8 ani si 4 luni
MIRUNA 8 luni si doua saptami

05.01.2007 10:58     citat 

Eu asi opta ptr un camin cu program prelungit,asa ai si posibilitatea sa ai copilul linga tine zi de zi.E o parere doar,tu alegi cea mai buna varianta ptr tine si copilul tau.

sus

Denunta
anatati

Copii
Alexei: 14 ani, 5 luni

05.01.2007 3:06     citat 

Buna, mamici!

Sigur ca este mai bine ca fiecare copil sa fie alaturi de parintii lui. Insa intre varianta camin si varianta bunici o aleg net pe a doua. Pai la camin sunt 20 de copii la o ingrijitoare. Care are oare rabdare cu toti? Ce face oare cu ei daca nu vor sa inchida ochii exact in acel moment cand decide ea? Sau sa manance? Cu ce canita bea copilul tau apa? Sau pe ce olita sa pune? Si daca nu a facut la olita, ci in alte locuri mai putin indicate prostit pentru ca a scapat ce face oare ingrijitoarea? Ce face daca toti 20 incep sa tipe in acelasi timp? etc etc etc. Oare astea nu sunt experiente mai traumatizante pentru un copil decat bunica ???? Nu ma consider o persoana care sa aiba multe traume (sau mai stii ? prostit ) dar eu am stat 2 luni la camin. Timp in care am stat exclusiv cu bucataresele pana venea mama sa ma ia. Si am stat numai in perioada cat bunicii mei, la tara fiind nu puteau sa stea cu mine pentru ca era campanie agricola comunista nervos
Asadar, daca am noroc (ca si aici e cu skepsis) de o bunica ce are capul pe umeri si mai si asculta de dorinta parintilor nu mai bine sta copilul cu ea chiar daca parintii il vad fie si la sfarsit de saptamana??? Cele mai frumoase amintiri le am de la bunici. Oare le aveam si de la camin???

sus

Denunta
adinaaaa

06.01.2007 8:27     citat 

Am si eu o intrebare pe tema asta. Situatia la noi sta in felul urmator: fetita mea are 6,5 luni si de circa 2 luni sta alternativ cand la mama cand la soacra-mea de dimineata pana pe la 5 cand vine la noi acasa si stam cu ea pana la culcare (adica 8-8,30), pentru ca noi suntem la serviciu. Deci in afara de faptul ca nu sta cu mine ziua sta si cu persoane diferite, in case diferite alternativ o zi da o zi nu. Chestia asta ma ingrijoreaza putin ca nu stiu daca are vreun impact negativ asupra ei (stabilitate, program, etc). Ea pare un pic nedumerita cand ajunge la ei (mi s-a povestit) dupa care se obisnuieste si are program normal- masa, somnic, joaca. Ce parere aveti (ca pe mine ma preocupa din ce in ce mai tare problema)?

sus

Denunta
anatati

Copii

06.01.2007 11:59     citat 

Hello!

Da, asta mi se pare oarecum destabilizant. Numai ce s-a obisnuit intr-un loc si este din nou mutata. Ideal ar fi sa stea intr-un singur loc si sa se perinde lumea daca e musai. Eu sunt pentru stabilitate pana la varsta de cel putin 1 an. Dar sigur, daca nu se poate altfel .... trag cu ochiul
Nu pot veni bunicile pe rand sa stea la voi acasa? In asa fel locul ei ramane locul ei.

sus

Denunta
clau_pisic

Copii
INGRID,8 ani si 4 luni
MIRUNA 8 luni si doua saptami

06.01.2007 1:19     citat 

Si eu sunt de aceeasi parere sa ramina copilul in casa lui ptr a nu fi dezorientat la un moment dat.Plus ca acasa are tot cei trebuie ptr a nu se plictisi asa repede,adica ma refer la un premergator sau leagan mai sunt si jucariile pe cind la bunici nu cred ca le are pe toate si cred ca sta mai mult in brate.Noi cind mergem pe la bunici in vizita, Miruna e altfel adica mai tivnoasa,nu prea are cu ce sa se joace si nu-i place asa mult ca acasa,plus ca adoarme foarte greu.De asta zic ca ei simt schimbarea foarte bine.

sus

Denunta
adinaaaa

08.01.2007 8:16     citat 

probabil ca asta vom face, vom mobiliza bunicile sa vina sa stea la noi cu ea, ca nu vad alta solutie!

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 25 ani, 7 luni
Denis-Ian: 15 ani, 10 luni

10.01.2007 10:56     citat 

Vreau sa va spun si eu ca noi vom trece testul acesta saptamana viitoare, cand, am de gand sa-l las la bunici de joi seara pana duminica pentru un wekwnd prelungit! Intr-adevar acasa e spatiul lor, au toate lucrurile de care au nevoie dar vreau sa va mai spun ca al meu, cel putin, e mult mai cumintel la bunici! L-am lasta in seara de Craciun acolo deoarece am avut musafiri gramada si la noi era o galagie infernala, i-am pus asadar paturica, sacul de dormit si catelusul cu care doarme si n-au exista probleme absolut deloc. De aceea ne-am hotarat pentru saptamana viitoare sa-l lasam 3 zile cu bunicii si sa vedem cum reactioneaza. Simt si eu nevoia sa ma relaxez putin, siner! Pupicei si sanatate multa! sarut

sus

Denunta
anatati

Copii

10.01.2007 10:58     citat 

Bravo! Sunt perfect de acord ca si parintii au nevoie de relaxare din cand in cand. Si de fapt, la ce-s buni bunicii trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: