· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > A face sau a nu face baie cu copilul tau
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
A face sau a nu face baie cu copilul tau
A face
64%
 64%  [ 20 ]
A nu face
35%
 35%  [ 11 ]
voturi totale : 31

autor A face sau a nu face baie cu copilul tau     
alex_gi

06.04.2004 9:06   A face sau a nu face baie cu copilul tau  citat 

Avem si noi (eu si cu sotia mea) o mare problema... de discutat. Vorbind cu niste prieteni care au deja copii, acestia au adus in discutie aceasta problema, venind cu foarte multe argumente de partea cu "a nu face". Voi ce parere aveti? Si cel mai mult ma intereseaza sfatul psihologului zambet

Si ca tot veni vorba.. hai sa facem si un sondaj.

Mari lex, pe lex.

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 17 ani, 5 luni

06.04.2004 9:19     citat 

Cand am inceput sa ii fac baie in cada lui marc , ma chinuiam f tare , pt ca trebuia sa stau aplecata peste cada ,in genenuchi , nici el nu statea f comod , si intr-o seara chiar nu m-am mai putut ridica , pt ca intepenisem acolo trist . Asa ca acum umplu cada cu apa , si intru si eu cu el , port slip , fac dus inainte . Ne jucam , il pun si face pluta , e o balaceala extraordinara acolo rad .Atata timp cat se respecta anumite reguli de igiena , nu vad de ce nu as putea sa fac baie cu copilul meu scot limba .
Dar , hai , spune-ne si noua niste argumente contra . foarte fericit

sus

Denunta
alex_gi

06.04.2004 9:43     citat 

Pai, e vorba de implicarea tatalui in aceasta baie, sexul copilului si varsta lui, curioziatea, nevoia sa ii raspunzi la intrebari si o gramada.

sus

Denunta
Onush

06.04.2004 10:12     citat 

Ruxandra face baie in cada mare de cand se tine pe picioare... si eu cu ea ... e joaca... e balaceala generala si spatele meu nu are de suferit ...
si eu as vrea sa aud argumentele contra jenat

sus

Denunta
alex_gi

06.04.2004 10:21     citat 

Si iata ca cineva a votat importiva... dar nu a lasat motivele. trist Pacat. Motive: cum sa faci ca tata baie cu fetita? cum sa te vada copilul in pielea goala? Bine, erau si niste tipi mai scortosi si poate cu conceptii mai vechi.

Mari lex, per lex.

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

06.04.2004 10:38     citat 

slip ? costum de baie ? ring a bell ? rad rad rad

sus

Denunta
Daniel

06.04.2004 11:19     citat 

S-a scris mult pe forum despre acest subiect. Mult prea mult. Daca argumentele aduse pro si contra nu va sunt suficiente, nimic altceva nu va va satisface (sau nu va va potoli angoasa). Din apelativele "niste tipi mai scortosi si poate cu conceptii mai vechi" rezulta optiunea voastra clara.

sus

Denunta
Onush

06.04.2004 12:26     citat 

Daniel, daca stiai ca s-a vorbit pe forum era frumos sa dai linkul
http://www.parinti.com/modules.php?name...+copilului

sus

Denunta
ddelia

06.04.2004 1:03     citat 

Asa cum a mai spus cineva, daca respecta regulile de igiena si poarta slip ,nu cred ca este vreun inconvenient pt. vreun tatic sa faca baie cu fetita lui. Cit despre curiozitate, acesta oricum exista, copilul vede ca este ceva diferit la parintele de sex opus si normal ca este curios sa afle mai multe. in slip te vede oricum si la plaja, sau la camin la copiii de sex opus.
Important este sa i se explice pe intelesul lui ca este ceva normal ca fetele sa fie diferite de baieti
Parerea mea!

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

06.04.2004 7:54     citat 

----------
Daniel a scris:
Daca argumentele aduse pro si contra nu va sunt suficiente, nimic altceva nu va va satisface (sau nu va va potoli angoasa). Din apelativele "niste tipi mai scortosi si poate cu conceptii mai vechi" rezulta optiunea voastra clara.
----------

si uite-asa o simpla discutie ia o turnura mai putin placuta . ochi peste cap nu e mai usor sa ignori un subiect decat sa arunci cu pietre in cei care il discuta ??? prostit ..... parerea mea foarte fericit

sus

Denunta
alex_gi

07.04.2004 2:52     citat 

Booon... Dupa ce am suferit si am citit minunata discutie, am ramas cu un gust amar de cat de mult ne place sa ne certam, in loc sa incercam sa ascultam si parerea celuilalt... Si, imho Daniel <<Din apelativele "niste tipi mai scortosi si poate cu conceptii mai vechi" rezulta optiunea voastra clara.>> am cerut parerea voastra... Poate eu sunt cel defect si ei normali. De aceea am pus intrebarea. Problema mea cea mai mare era daca si tatal poate sa participe la baie...

sus

Denunta
Daniel

07.04.2004 3:34     citat 

Promit sa revin explicitand pe cat posibil parerea mea despre subiectul asta.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

08.04.2004 9:24     citat 

----------
ddelia a scris:
Asa cum a mai spus cineva, daca respecta regulile de igiena si poarta slip ,nu cred ca este vreun inconvenient pt. vreun tatic sa faca baie cu fetita lui. Cit despre curiozitate, acesta oricum exista, copilul vede ca este ceva diferit la parintele de sex opus si normal ca este curios sa afle mai multe. in slip te vede oricum si la plaja, sau la camin la copiii de sex opus.
Important este sa i se explice pe intelesul lui ca este ceva normal ca fetele sa fie diferite de baieti
Parerea mea!
----------

Si a mea. Subscriu in totalitate.

As mai adauga ca fiecare om are conceptiile lui si nu e prea frumos sa-i judeci pe ceilalti daca nu au aceleasi conceptii ca tine. iti spui punctul de vedere, aduci argumente, dar nu te apuci sa jignesti. Asta spune multe despre respectiva persoana.

sus

Denunta
Cora

10.04.2004 12:54     citat 

----------
Daniel a scris:
Promit sa revin explicitand pe cat posibil parerea mea despre subiectul asta.
----------

Pai bine ati revenit dl. Daniel... cum se face ca numai la un astfel de subiect va amintiti de acest forum?... ca daca vad eu bine la profilul dv. ultima vizita a fost pe aceeasi tema pe data de 09.09.2002 12:41... Stiu, e dreptul fiecaruia daca scrie sau nu pe acest forum, dar uite ca pe mine ma deranjeaza prezenta dumitale numai la acest subiect, si inca ce "prezenta". E dreptul meu insa sa ma pling public.

De ce sa va mai pierdeti vremea cu explicatii legate de subiect, cind tot omul se poate duce pe subiectul al carui link l-a dat Onush si va poate citi deja "explicatiile" atit de dragute si pline de bun simt pe care le-ati prezentat?

Permiteti-mi sa va redau ceea ce am scris eu dupa "explicatiile" dv. furtunoase, poate retineti sfatul si ne ocoliti din nou, sau macar ne lasati in pace cu teoriile dv., pe noi parintii astia mai "necititi":
Si o ultima precizare Dl. Daniel:
Daca nu sinteti satisfacut de prestatia acestui site, strict destinat familie, parintilor sau copiilor (chiar cu usoare abateri, dar care foarte repede sint eliminate), si a membrilor lui, faceti bine si va gasiti alti "nebuni" cu care sa va certati. Sint destule chat-uri in limba romana unde puteti scrie toate mizeriile de care vreti musai sa va "eliberati" si unde vi se raspunde cu "aceeasi moneda". Nu transformati acest forum care pentru multi dintre noi este "pretios" si ne aduce multa raspunsuri la nelinisti si intrebari, in "teatru de papusi" personal.
confuz

sus

Denunta
daniluca

10.04.2004 8:14     citat 

Mi-am spus parerea la acest subiect....din respect pentru cel ce a deschis subiectul am sa incerc sa spun pe scurt...eu am facut baie cu fata mea... sotul face cu slipul pe el nu pentru ca fata ar pricepe ceva ci pur si simplu el nu se simtea ok, a facut baie cu ea....eu cred ca pana la 2-3 ani copii nu fac diferente intre sexe, nu cred ca trebuie sa li se explice nimic inainte de a incepe ei sa puna intrebari...
Am votat da...e ok sa faci baie cu copilul, e frumos, baia devine ceva placut si relaxant, tatal are ocazia dupa o zi de munca sa fie mai aproape de copil fara tv, internet....si alte distractii...sunt doar ei doi.....
Nu vad nici eu care ar fii problemele....eu fac baie fara slip, fac dus inainte, spal cada...si cam atat....
Dati cu ce vreti voi, mie mi se pare ok...
Astept si alte pareri contra in afara de igiena... surprins

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: