· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > suptul degetului la bebelusi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor suptul degetului la bebelusi     
pisicuta

Copii
Nicole Alexandra: 19 ani, 3 luni

30.06.2003 7:42   suptul degetului la bebelusi  citat 

autor suptul degetului la bebelusi
pisicuta

30.06.2003 17:46 suptul degetului la bebelusi

--------------------------------------------------------------------------------

fetelor ma poate sfatui careva dintre voi cum s-o opresc pe fetita mea de 3 luni sa-si mai suga degetele? de la inceput am incercat sa-i dau suzeta si se parea ca o accepta. Dar in scurt timp nu a acum isi baga cateodata amandoi pumnisorii in gurita.

sus
Cora

30.06.2003 18:37

--------------------------------------------------------------------------------

Pisicuta, desi acest subiect era potrivit pe forumul COPII, iti raspund aici, totusi. Sper ca o sa-l mute la locul lui Admin.
Suptul degetului si al pumnisorilor apare din mai multe motive: foame, agitatie, dorinta de somn, sau pur si simplu pt. comfort. Incearca sa ii tot indepartezi minuta de la gura, dar nu face din asta un "capat de tara".

Aici gasesti multe alte subiecte deschise pe aceasi tema: suptul degetului si suzeta, poate te inspiri:
http://parinti.com/modules.php?name=For...+degetului

Sa fim iubite!

sus

Denunta
lilic

Copii
Sonia: 19 ani, 7 luni
Sergiu: 27 ani, 10 luni

30.06.2003 10:13     citat 

si noi am patit exact la fel ,cu singura deosebire ca fetita mea nu prea era incantata de suzeta nici chiar in primele luni.Drept urmare eu n-am mai insistat,dar din nefericire tot pe la 3 luni si noi ne-am trezit cu pumnii in gurita si in scurt timp am ajuns la deget.Citind si eu pe forum discutiile legate de acest subiect,am intrat in panica.Urmarea a mai multe tipuri de suzete,dar in final ne-am intors tot la cele de la care am plecat.Acum la 7 luni nu am renuntat de tot la deget,dar oricum in cea mai mare parte a succes!

sus

Denunta
Cora

30.06.2003 11:32     citat 

Pisicuta, am mutat raspunsul de la Noi, femeile aici ca sa nu se piarda link-urile. trag cu ochiul

Suptul degetului si al pumnisorilor apare din mai multe motive: foame, agitatie, dorinta de somn, sau pur si simplu pt. comfort. Incearca sa ii tot indepartezi minuta de la gura, dar nu face din asta un "capat de tara". trag cu ochiul

Aici gasesti multe alte subiecte deschise pe aceasi tema: suptul degetului si suzeta, poate te inspiri:

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 5 luni

01.07.2003 11:21     citat 

si Cristinuca isi baga pumnuletul in gura. Numai pe la 2 luni si jumatate a ce isi tot baga pumnisorii in gurita, o necajeau gingiile. Pe la 7-8 luni a folosirea suzetei au fost legate de aparitia dintilor.

sus

Denunta
pisicuta

Copii

01.07.2003 4:38     citat 

La asta ne-am gandit si noi: eu si cu sotul meu. Ne gandeam ca poate ii apar dintisorii cu toate ca mi se pare ca ar fi prea devreme. Unul din lucrurile care ne-au dat de gandit ca i-ar putea aparea dintisorii ar fi ca mai tot timpul ii curge saliva din gurita. Dar totusi nu ar fi prea devreme? Eu stiam ca pe la vreo 6 luni apar primii dintisori. Oricum, daca ar fi sa-i apara acum dintisorii asa imi explic gingiile ei tari si ascutite ca o lama de cutit cu care ma musca cand suge la sanul meu.

sus

Denunta
Cora

01.07.2003 5:56     citat 

----------
pisicuta a gandit ca i-ar putea aparea dintisorii ar fi ca mai tot timpul ii curge saliva din gurita. Dar totusi nu ar fi prea devreme? Eu stiam ca pe la vreo 6 luni apar primii dintisori.
----------

Pisi, daca citesti subiectele la care eu ti-am dat link-uri, ai sa vezi ca Alex, baietul meu este una dintre exceptii la capitolul "dinti", primul dintisor avindu-l de la 3 luni si 10 zile, iar chestia cu suptul pumnului si balosit o incepuse rau dupa 2 luni (moment in care eu aproape ca am fost sigura ca-i vorba de dinti trag cu ochiul ).

Aici gasesti si un articol despre cronologia dintilor si comentariile la el.

sus

Denunta
Nina

Copii

02.07.2003 1:25     citat 

Intr-adevar, am citit, si eu, ca aparitia dintilor, se poate transmite genetic. La noi se potriveste. Surorii mele, la fel. I-au iesit dintii inainte de 4 luni, la fel si celor 2 fetite ale ei.
Asa ca, daca tie sau sotului v-au iesit mai repede, si mai ales ca fetita ta, din ce scrii tu, are simptomele, este foarte posibil sa-i iasa primii dintisori, in curand. Inarmati-va cu multa rabdare... Multa sanatate !

sus

Denunta
eapopescu

02.07.2003 5:35     citat 

si baietelul meu saliva puternic pe la vreo 3luni, cand am vazut si ca incepe sa refuze biberonul mi-am zis "lipsa apetitului, e clar, apar dintisorii" ... am fost la pediatru si nici vorba de dintisori, au aparut pe la 6 luni. Atunci a vreo 2-3 ori suzeta. Pe mine m-a sa incerc sa-i gasesc altele care ii plac ... n-am schimbat nici un biberon ca aveam unele foarte bune, Dr Brown's de la Aprica, dar i-am luat level 2, cu orificiul mai larg. Dupa vreo 2 saptamani isi revenise ... deci poate sa nu fie de la dintisori, nu stiu exact ce a bag shi eu ca musca in lapte deshi n-am copii.......dar am tot petrecut ore rad pe la raioanele cu lucruri pentru copii shi in special la jucarii.....si am vazut nishte jucarioare speciale pentru perioada cand apar dintzishorii......banuiesc ca le baga in gura shi le molfaie si se freaca cu ele pe gingiutze........ Incearca sa iei shi d'alea.

sus

Denunta
Nina

Copii

07.07.2003 9:45     citat 

Chiar asa, incearca cu jucariile gingivale. Poate o vor ajuta. I-am dat, si noi, micutei noastre inel gingival, jucarii gingivale, dar nu au ajutat-o, defel. Se supara pe ele si le arunca. Mai degraba accepta jucariile de cauciuc.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

07.07.2003 9:53     citat 

Sa fiti voi sanatoase! Lexi are 2 inele gingivale (ca i-am luat sa aibe si de rezerva cool ) si in afara de faptul ca da cu ele de pamant, nu prea le foloseste pentru scopul pentru care au fost ele create scot limba . Acum e drept ca depinde de la copil la copil. ea roade in schimb tot ce inseamna carton/ cutii. E soricel de biblioteca scot limba

sus

Denunta
calatorul

Copii
nick florin max
xenya sanziana: 20 ani, 8 luni

10.01.2005 11:44   Re: suptul degetului la bebelusi  citat 

[quote="pisicuta"]autor suptul degetului la bebelusi
pisicuta
30.06.2003 17:46 suptul degetului la bebelusi

fetelor ma poate sfatui careva dintre voi cum s-o opresc pe fetita mea de 3 luni sa-si mai suga degetele? de la inceput am incercat sa-i dau suzeta si se parea ca o accepta. Dar in scurt timp nu a acum isi baga cateodata amandoi pumnisorii in gurita.

draga mea , sa sti ca asta e normal, la virsta ei , ingrijoreaza te sau nu , mai corect urmareste sugerea degetului , de la virsta de 18 luni, pina atunci don t ingrijorare , totul e normal, si daca va suge degetul, nu e o trama.

sus

Denunta
mdanilov

Copii
Maria Caterina: 20 ani, 2 luni
Nichita Toma: 18 ani, 5 luni

10.01.2005 2:23     citat 

caterina si-a pelin - ii muia degetele mari in ceai. ce-i drept cred ca si fata a cooperanta pt ca dupa cateva zile cand se culca daca mama uita de ceai ii zicea - muni mamaiala! (adica buni amareala!). la inceput era mai agitata la somn, nu stia ce sa faca cu mainile, dar a aia nu sunt speriata ca cel mic (care are un an) isi suge degetele (tot cele mari). speram sa gasim si cu el o metoda la momentul potrivit.
cumna-ta mea a husa, cum e degetul mare de la manusa, cu niste panglici care se legau de mana) iar noaptea i-a pijama. a le baga in gura. cred ca era cam mica. eu o sa mai astept cu piticul meu.

sus

Denunta
pisicuta

Copii

10.01.2005 5:12     citat 

Sunt foarte fericita ca fetita mea nu-si mai suge degetelele. foarte fericit Am remarcat ca "problema" asta a i-au crescut si cate 3-4 odata. Eu, eram cam disperata plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist cand o vedeam cu degetelele si cateodata cu pumnisorii prin gurita, pentru ca ma gandeam sa nu devina o obisnuinta. Dar uite ce de pe la vreo 14 luni si-a voua din suflet sa nu mai aveti "probleme" din acestea cu "bombonicile" voastre.

sus

Denunta
mdanilov

Copii
Maria Caterina: 20 ani, 2 luni
Nichita Toma: 18 ani, 5 luni

10.01.2005 5:22     citat 

asta da surpriza placuta. si eu am trecut printr-o fericire din asta. dar a supt tocamai cand au aparut dintii. cateva luni a fapt incepuse sa-si suga mana (incheietura) si-si facea niste chestii vinetii tare urate, am incercat sa-i cos manusi pe pijama (sugea doar noaptea) dar n-am avut succes si am renuntat. noroc ca a ea dar a de asta la 2 ani. dupa cum se vede fiecare copil are tabieturile lui!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: