· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > Despre mersul la gradinita
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Despre mersul la gradinita     
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 16 ani, 11 luni
Andrei Serban: 13 ani, 4 luni
am nascut deja!

15.11.2005 5:50     citat 

Noi ce sa mai zicem, ca din 3 luni a stat mai mult pe acasa fata. Si acum ii mai curge nasul, s-a ales cu niste mucisori de care nu mai scapam. Dar perseveram. Deja parca e mai bine. Am depasit limita de 2 saptamani si inca o mai ducem. Incet incet se va imuniza.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

16.11.2005 11:17     citat 

roxana_g
de cat timp este ea la gradi?

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
am nascut deja!

16.11.2005 11:21     citat 

De la inceptul lui septembrie. Ma rog, cred ca sunt doar 2 luni jumate.

Dar sa stii ca acum e ok. Mai are niste muci dubiosi de care nu scapa, insa e ok. Sper sa ramana asa de acum incolo.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

16.11.2005 11:50     citat 

si daria a inceput cresa din 1.11.........

a avut muci dubiosi cam o saptamana jumate dupa care i-au coborat in gat............desi o tratam .... trist trist
si acum tuseste rau si e sub antibiotice...........

cred ca ma asteapta un an tare greu ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap

a mai fost racita in astea 2 luni?

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
am nascut deja!

16.11.2005 3:03     citat 

Pai da, in astea 2 luni a fost bolnava mai mereu. De 2 saptamani sa zic ca e ok in final. Dar in primele luni a fost racita de 3 ori, iar primele 2 viroze foarte rau.

Dar eu cred ca pana la urma se obisnuiesc si imunitatea creste. Oscilococcinum a fost foarte eficient zic eu.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

16.11.2005 6:44     citat 

deci sa ma incarc cu nervi ....ca sa le putem duce la bun sfarsit zambet

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

16.11.2005 6:45     citat 

deci sa ma incarc cu nervi ....ca sa le putem duce la bun sfarsit zambet

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

16.11.2005 7:52     citat 

Ioana, Roxana, multa sanatate si rabdare la bebei!
Roxana, cum ii dai oscilo?
si noi am inceput, dar dupa alta schema decit cea prezentata pe cutie
sint curioasa de rezultate

asaaaa ... am inceput si noi in sfirsit gradi, ca ba a fost vacanta, ba a fost greva, dar s-au hotarit sa ii primeasca totusi pe pruncii astia, ca innebuneam cu ei acasa
a fost cam nasolel, ca Bogdan si-a schimbat programul de cind a stat pe acasa si de abia s-a trezit
isi intra el in ritm, sper

si inca ceva ... deja ma termina astia cu gradi ... tot bani si iar bani ... nu e mult 2-300 000 o data, dar totusi ... lunar?
azi s-a suparat pe mine un pic educatoarea (care e o dulce dupa mine, de fapt amindoua sint, eu sint tare incintata de ele), ca iar a trebuit sa dam bani pt fondul gradinitei cica
io stiam ca mai dadusem de 2 ori si i-am zis ca cred ca am platit deja
si ea mi-a explicat ca aia au fost pt altceva ... asa ca s-a simtit un pic prost si eu asemenea ... o fi zis ca sint zgircita ... pai cam sint ... e cam mult sa tot dai asa
am sau nu dreptate?
si la voi e tot asa?

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
am nascut deja!

16.11.2005 9:48     citat 

Cu banii e si mai rau la noi ca e particulara si platim si mai mult (6 miloane).

Oscilo i-am dat zilnic initial, cate o saptamana. Pentru ca era racita deja. Apoi am mers cu 2 fiole pe saptamana (stiu ca pe prospect e doar una pe saptamana pentru prevenire). Eu ii facusem oricum si antigripalul, si mai avem o doza. Dar parerea mea e ca dintre tot ce am incercat (echinaceea, vit C, Rybomunil), oscilo a mers cel mai bine.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 2 luni

16.11.2005 10:38     citat 

Noi platim taxa de 2340000 si masa de 60000/zi....Atat, ni8mik in plus.
Cat despre raceli ochi peste cap ...3 zile e ok....4 e cu viroze....Am inceput imunizarea cu broncho-vaxom....Am facut 10 zile cu cate o capsula/zi....pauza 20 de zile si iar 10 zile....Chestia asta se face 3 luni la rand....Sper sa isi mai revina si el cu racelile ca deja disper trist ochi peste cap

sus

Denunta
marypoppins_2

17.11.2005 7:56     citat 

Hai sa intru si eu aici la discutii.
Am citit acest subiect din "scoarta-n scoarta" si deja ma ia cu racori cand ma gandesc la viroze. In martie, anul viitor, cel tarziu, as vrea sa o dau pe Selena la cresa si ma gandesc ce ma asteapta. As mai avea doua variante: sa vina mama aici, ceea ce e mai greu sau sa duc fata la ei, iarasi cam greu. Ar insemna sa fac naveta, ca n-as putea sa stau mult timp fara ea. Si sunt 350 de kilometri. Asa ca, inclin spre cresa. Ma mai gandesc si la faptul ca in colectivitate copila socializeaza, se acomodeaza cu mai multi copii, nu ca acum nu ar face-o. trag cu ochiul
Dar, repet, de boli mi-e teama.
M-am tot interesat aici la noi si pana acum o singura cresa ar fi cat de cat acceptabila. Pretul nu e mare, dar cred ca nici serviciile nu-s tocmai pe masura dorintelor mele.
Cum v-ati obisnuit voi cu situatia, cu virozele pruncilor si cat de grave sunt acestea? Am auzit o opinie a unui pediatru (al unei alte fetite), cum ca trebuie sa faca maxim 60 de viroze un copil, ca sa se imunizeze. Mi se pare aberanta chestia asta.
A, si as vrea sa mai stiu care ar fi programul de cresa. Ma refer la ore, avand in vedere ca se mai intampla sa stai la serviciu si peste program, mai intarzie transportul in comun, e aglomeratie, etc.
Am sa mai revin cu intrebari. Va multumesc si multa sanatate la copii. zambet

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
am nascut deja!

17.11.2005 9:41     citat 

Pitica mea nu e la cresa, e la o gradi particulara. In mod normal ei primesc copii de la 2 ani, in practica de la 1 an si 10 luni si pe Alex au primit-o de la 1 an si 7 luni. Asa ca nu stiu foarte multe despre crese.

Cu ideea de boli si viroze nu m-am obisnuit, mai ales ca primele 2 au fost foarte neplacute, cu complicatii si administrare in final de antibiotic. De aceea am zis ca daca raceste din nou o retrag, insa nu a mai fost cazul. A 3 a raceala a fost mai usoara si desi si acum mai fornaie putin, nu pot spune ca e ceva grav. Asa ca perseveram.

sus

Denunta
ddadriana

17.11.2005 11:12     citat 

mary daca fata ta nu face episoadele astea acuma o sa le faca in timpul scolii, de scapat nu scapi de ele. Fata ta s-a confruntata pina acuma numai cu microbii vostri, si in momentul in care intra in comunitate, o sa
capete contact cu microbii altor copii asa cum si fata ta o sa-si lase pe ai ei in comunitate.

sus

Denunta
marypoppins_2

17.11.2005 11:23     citat 

----------
ddadriana a scris:
mary daca fata ta nu face episoadele astea acuma o sa le faca in timpul scolii, de scapat nu scapi de ele. Fata ta s-a confruntata pina acuma numai cu microbii vostri, si in momentul in care intra in comunitate, o sa
capete contact cu microbii altor copii asa cum si fata ta o sa-si lase pe ai ei in comunitate.
----------

Ddadriana, sunt constienta de ceea ce spui, numai ca nu stiu cum o sa suport sufleteste bolile ei. De cand s-a nascut, o singura data a avut rosu-n gat, in rest a fost si este ok. In preajma copiilor sta de cand era mai micuta, e adevarat ca nu ca la o cresa sau gradi, dar e obisnuita cu lume-n jurul ei.
Asta e, o sa incerc sa ma adaptez si sa fiu tare, sa o pot ajuta cand o fi bolnavioara, Doamne fereste... totusi... zambet

sus

Denunta
ddadriana

17.11.2005 11:28     citat 

A mea a fost racita dar era vioaie fara febre, fara medici. cu sucri cu tincturi am tratat-o. era vioaie, cu mucoasa si tusa. Deci sa nu-ti imaginezi ca o duci la ranimare( scuze, ca e comparatie proasta).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: