· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > Constipatia si colicii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Constipatia si colicii     
pisicuta

Copii
Nicole Alexandra: 19 ani, 2 luni

03.07.2003 8:05   Constipatia si colicii  citat 

Mai fetelor am si eu o intrebare: ce-i dadeati celui mic cand avea colici sau gaze? Dar cand era constipat? Fetita mea are 3 luni si sufera tare mult din cauza lor. de ex. cand este constipata sau trebuie sa traga cate un part se face ca o sulita si plnge de nu mai poate. de cele mai multe ori o ajut eu sa iasa cu ajutorul termometrului sau cu supozitoare de glicerina. As vrea sa stiu cam pana cand o sa mai aiba dureri din astea si cum sa fac sa i le usurez?

sus

Denunta
Cora

04.07.2003 12:23     citat 

Pisicuta draga, de lene sa raspund, eu iti furnizez link-uri despre subiecte asemanatoare sau chiar articole de pe acest site. trag cu ochiul

Uite aici articole despre colici:
http://parinti.com/modules.php?name=New...le&sid=129
http://parinti.com/modules.php?name=New...le&sid=131

Uite si subiecte legate de constipatie:
http://parinti.com/modules.php?name=For...onstipatia
http://parinti.com/modules.php?name=For...ght=colici

sus

Denunta
xyzadita

Copii
Andreea: 20 ani, 8 luni

08.07.2003 2:34     citat 

Draga Pisi, pentru pisicuta ta iti recomand Sab Simplex suspensie orala. Eu asta i-am dat celei mici si ia facut bine.
Fiecare copil reactioneaza in mod diferit asa ca iti mai spun si alte solutii. Sper ca una din ele sa fie potrivita pentru bebe-ul tau.
Ceai de chimen, ceai de colici ''Baby drink", Gripe Baby Water - le gasesti in farmacii.
Tine-o cu burtica lipita de burtica ta atunci cand are crize, ii face bine.
Cam atat, deocamdata, nu prea am timp acum...
Te las, ne mai auzim!

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 19 ani, 11 luni
Matei Ciprian: 15 ani, 1 luna

13.07.2003 12:05     citat 

Este grea perioada aceasta, dar, slava Domnului, trece.
Eu i-am dat lui Tudor Bonisan, cica este facuta din plante, dar si sab simplex, ceaiuri, il masam pe burtica....
incearca sa o culci pe burtica, dar numai sub supraveghere; la noi a cand au trecut colicii.

sus

Denunta
aniri

02.11.2005 2:58     citat 

am un baietel de 20 de zile iar cu colicii o scot usor la capat ceai de colici si sab simplex, dar avem constipatie, mai bine spus nu facem kk decat ajutat si asta de cateva zile. avem gaze pe care le eliminam dar cam atat... pentru kk folosesc supozitoare cu glicerina care au un efect imediat, dar as prefera sa faca natural...

sus

Denunta
shory

Copii
Eduard Leonard: 17 ani, 7 luni

02.11.2005 3:22     citat 

zambet Sab simplex si tu bea ceai de chimen cu anason

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 16 ani, 10 luni
Teodora Stefania: 13 ani, 7 luni

02.11.2005 3:26     citat 

Mai gasesti sfaturi utile la subiectul "cati kaki/zi". Pupici si sa cresteti mari sarut

sus

Denunta
iubita300

02.11.2005 6:05     citat 

Salut
noi foloseam espumisan si l culcam pe burtica ...am fost norocoasa ca nu s a colici. Sau incalzeste un pic lenjeria de pat cu fierul de calcat si pune l cu burtica pe ea.
si al meu era constipat si inca mai este...si am inceput cam de pe la 2 luni jumate sa i dau cate un pic de suc de portocala...prima oara diluat cu apa o jumatate de lingurita.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 8 luni
MICA: 11 ani, 4 luni

02.11.2005 6:45     citat 

la un bb atat de mic nu cred ca e bine sa dai suc de portocale.
sorela mea ii da lui bb, ceai de musetel, cam 20 ml o data.

sus

Denunta
bria

Copii
Bria: 16 ani, 11 luni
Nicolas-Alexandru: 12 ani, 3 luni
am nascut deja!

02.11.2005 7:32     citat 

nici ajutat prea des ca supozitoare sau termometru nu e bine ca face obisnuinta! ciar si de la termometru! eu ii dau cand e comstipata ceai de musetel si merge tare bine! iar cand ii merge burtica ceai de chimen! eu i-am pus de 2 ori supozitor pana acum si asta in prima luna, dar nu mai intentionez sa-i pun! cat despre colici tot cu sab simplex ne-am descurcat! sanatate ! sarut

sus

Denunta
iubita300

02.11.2005 8:09     citat 

Kiki ai dreptate dar depinde si de bebelush ...iar el a la san...si a mic la taste.. zambet

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 17 ani, 3 luni
alexandrina
am nascut deja!

03.11.2005 11:41     citat 

Eu i-am dat sab simplex si ceai anticolici.
Pentru constipatie inca nu am gasit un leac,al meu are 8 luni shi se constipa frecvent...Ii pun unt in lapte, ii dau pere...mai degeaba. Asha e felul lui.... trist

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 9 luni
D: 12 ani, 3 luni

03.11.2005 12:49     citat 

Eu acum nu pot sa imi dau seama daca maia se screme de la constipatie sau de la colici prostit E vreo legatura intre chestiile astea?
I-am pus supozitor vreo 4 zile la rand, dar are aproape o saptamana de cand face kaki singurica, insa se screme toata ziua si se inroseste la fata cand face...asa kaki nu pare tare, e galben si cu bobite...dar nu inteleg de ce iese asa greu.
Face kaki doar o data pe zi, si atunci se murdareste pe spate pana la gat aproape prostit trebuie sa schimbam si body si pantalonasii...Nu stiu cum sa mai strang pampersii astia ca nici nu-mi place sa-i lase urme in talie.

sus

Denunta
iubita300

03.11.2005 2:36     citat 

Ana, se screme pt ca asa fac toti bebelushi...la colici reactioneaza mai nasol...adik plange si isi strange piciorusele spre piept. Incearca sa nu i mai pui supozitoare...este normal daca face si la doua zile...important este sa nu depaseasca o saptamana. Cand bebelushi nu fac des...se pare ca asimileaza bine lapticul. si al meu avea aceleasi reactii.
Cat despre pampers verifica sa nu fie prea mare sau eventual schimba firma (eu pampers folosesc) iar atunci cand il pui...trebuie sa intinzi bine ,aripioarele partii din fata, pe langa laterale (sholduri). Sper ca m am facut inteleasa. Sanatate la puiutza zambet

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 16 ani, 9 luni
am nascut deja!

06.11.2005 1:30     citat 

Fetelor, baiatul meu nu vrea sa bea ceai de colici sub nici o forma. Baby Drink mai bea, insa nu totdeauna. Am intrebat asistenta de la dr. de fam. ce pot face si mi-a zahar, da' chiar si-asa tot il refuza......Adrian are acu 2 luni si parca l-au mai lasat colicile, desi il mai chinuie cateva ore/zi. Slava Domnului ca noaptea doarme linistit si nu plange decat daca-i este foame zambet si noi am incercat mai tot contra colicilor: Sab simplex, Gripe, Debridat, Mylicon.....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: