· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > scaun o data la 4 zile
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor scaun o data la 4 zile     
twin

21.06.2006 8:56     citat 

Fetelor ne tot luam dupa doctori si carti...dar chiar vi se pare firesc la un copil atat de mic cu intestine atat de mici si calculand cam cat mananca pe zi...sa nu faca caca atata timp? surprins Unde se depoziteaza adica 10 zile atata caca? Sa nu imi spuneti ca laptele de mama se absoarbe tot si nu raman deloc reziduri ca nu o cred !! surprins Ca sa nu mai spun ca fecalele daca raman o perioada indelungata de timp in organism, pot provoca infectii ale aparatului genito-urinar trist
Acum nu dati cu rosii! Parerea mea personala e! scot limba

sus

Denunta
anina

Copii
Delia: 16 ani

21.06.2006 9:15     citat 

Buna. Am zis ca eu ca nu-i mai pun supozitoare dar uite ca ieri i-am pus din nou. Delia ieri mi-a tipat toata ziua. Saracuta s-a chinuit sa faca singura dar nu putea. Si tipa si plingea ca mi-a fost mila de asa chin si i-am pus o bucatica de supozitor. A adormit indata si a facut in timp ce dormea. Ea face si singurica dar uneori nu poate si eu nu pot s-o las sa se chinuie citeva zile. Asa ca daca o sa vad ca se chinuie si nu poate ii pun supozitor.

sus

Denunta
andismom

Copii
Andi: 16 ani, 3 luni
Maria Cezara: 12 ani, 6 luni

21.06.2006 1:39     citat 

Anina,

sincera sa fiu nu m-am confruntat cu o problema asa de stringenta ca a voastra (Andrei nu mi-a facut maxim 3 zile) dra eu cred ca cel mai bine ar fi sa incerci alte remedii decat cel cu supozitorul pentru ca nu ii face bine copilasului... este simplu: stimulandu-i sfincterul ea nu va mai sti cand i se declanseaza reflexul si nu va mai face singurica...
mai bine incearca cu baby drink cum am facut si eu si poate va ajuta... baby drink este excelent si pentrui colici (copilul meu asa a scapat de ei, nimic altceva nefunctionand) si este indicat si copiilor mici, mici.
succes si multa sanatate!

sus

Denunta
anina

Copii
Delia: 16 ani

21.06.2006 3:17     citat 

pai eu ii dau baby drink. Dar am citit pe el ca contine menta si stiu ca menta constipa, nu?

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani

21.06.2006 3:53     citat 

anina, chestia cu constipatia nu e neaparat anormala la bebelusi (si mie mi-au spus medicii de aici ac. teorie cu fie de 10 ori pe zi fie o data la 10 zile, totul e normal), dar cu siguranta e neplacuta. nu numai ca bebe are gaze si probabil si crampe, dar sta cu materia aia fecala in intestine prea mult timp, si asta nu poate sa fie 100% sanatos. eu in locul tau as face asa o impletitura intre variante, nu m-as alarma, pt ca nu e anormal, dar as merge la un medic (altul decat pediatrul tau) si i-as expune problema. daca o inveti sa faca caca exclusiv cu ajutoare (supozitoare, etc.) atunci s-ar putea sa-i formezi reflex mai tarziu (cum e la unii oameni mari, care nu pot merge la WC fara sa-si bea cafeaua...). de ce sa nu discuti cu un medic, ca doar nu strica? exista organisme cu arderi rapide si cu flux intestinal rapid, si exista alte organisme cu asa numitele "intestine lenese" unde sistemul digestiv fie nu este bine dezvoltat inca fie este pur si simplu mai lent. trebuie cautata cauza insa. nu trebuie sa-ti fie frica sa mergi la medic cu ea! o scutesti si pe ea de neplaceri si pe tine de stress-ul de a sta tot timpul in dubii.

nu-ti fa griji, cand se va face mai mare, o sa descopere placearea cititului pe buda, si atunci ai scapat de o grija! rad

sus

Denunta
andreeameme

Copii
mihai: 16 ani, 8 luni
iustin gabriel: 12 ani, 6 luni
am nascut deja!

21.06.2006 3:56     citat 

Anina sa stii ca si noi am avut probleme cu kk facea tare greu pana la patru luni era un chin si ii puneam mereu supozitor, o data la 2 zile , si uite ca acum e bine face kk singur fara probleme. Eu zic sa nu lasi copilul sa se chinuie si sa se screama ( am o prietena care din cauza ca bb era constipat si se scremea i s-a spart un vas de sange la ochisor) mai bine punei o bucatica mica de supozitor. Sanatate multa si la cati mai multi kk trag cu ochiul

sus

Denunta
andismom

Copii
Andi: 16 ani, 3 luni
Maria Cezara: 12 ani, 6 luni

21.06.2006 10:38     citat 

----------
anina a scris:
pai eu ii dau baby drink. Dar am citit pe el ca contine menta si stiu ca menta constipa, nu?
----------

asa este.. are menta insa are si altele care au efect laxativ... stiu ca si ceaiul de musetel este bun pt constipatie... exista de la Milupa un ceai instant de musetel foarte bun pe care copilul meu il bea cu placere si il ajuta la kk... incearca si tu ca poate ajuta...

sus

Denunta
sweepps2003

Copii
Vlad- Andrei: 16 ani, 1 luna

22.06.2006 1:43     citat 

am cautat ceaiul Plantex si nu l-am gasit?

sus

Denunta
Anka-Christine

23.06.2006 1:45     citat 

haha, cunoastem!! rad si noi am trecut prin asta mai bine de doua luni, cam dupa primul vaccin de la virsta de 2 luni, pina la diversificarea de pe la 4 luni jumate. asa ca - stiu prin ce treci. rabdarea e cea mai sfinta in situatia asta! cu diversificarea o sa se rezolve SIGUR, daca nu aveti noroc si se rezolva mai devreme! zambet sanatate!

sus

Denunta
biancas

Copii
Ioan Daniel: 16 ani, 3 luni
Sandra Ioana: 24 ani, 10 luni

23.06.2006 10:58     citat 

Fetitza mea cand s-a nascut facea kk o data pe zi. Treptat facea la 2 zile, si mai apoi la 3 zile. Am fost cu ea la medic si i-a scris debridat. E un sirop cu gust de portocala. I-a facut foarte bine. Cand a fost mai marisoara avea aceeasi problema, si am dus-o iar la medic. Atunci s-a constatat ca ea deaceea facea la 2-3 zile ca are intestinul gros mai gros si mai mare putin si pana se umple dureaza mai mult. Deci nu e nici o problema. Apropo la ceea ce spunea pitic03, fetitza mea nu seferea de durere. Stiti cum e...copii si copii. Si in ziua de azi fetitza mea face la o zi, doua dar il face foarte foarte gros, ceea ce confirma ca are intestinul mai mare si pana se umple dureaza.
Succes si repet, Debridatul m-a ajutat cand a fost bebe.

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 16 ani, 2 luni
Stefan: 14 ani, 5 luni

26.06.2006 3:15     citat 

Lume, lume!
Patim si noi acest fenomen. Eliza are acum 4 luni fara 1 sapt.
Problema a inceput de vreo doua sapt. Era a treia zi de cand nu facuse. A oferit ceva... putin, cat un "degetar", dar presata de unii-altii, i-am pus supozitor. Dupa alte trei zile la fel. Apoi vine Debridatu'
Intre timp m-am mai "vorbit" cu alte mamici si am capatat curaj sa astept... si l-am convins si pe tatic...
Ieri, duminica, a sasea zi de cand nu mai facuse ne-a mai oferit un "degetar"...
In orice caz m-am linistit: o las sa faca ea cum stie

Mentiuni: papa numai san si intentionez sa continui asa pana la 6 luni. Doamne ajuta!
Face pisu mult, pirturi multe, iar kk e moale.

sus

Denunta
sweepps2003

Copii
Vlad- Andrei: 16 ani, 1 luna

26.06.2006 3:28     citat 

Ma mai scoate din sarite faza asta cu kk la nu stiu cit timp...pt.ca Vlad nu face decit cu ajutorul supozitorului.Il las cam 4 zile si ii pun pt.ca se screme de ma scoate din minti.II pun doar virful de la supozitor.

sus

Denunta
elizamam

Copii

27.06.2006 10:02     citat 

Eliza mi-a confirmat:

face rar si putin:
dupa un strop la sase zile, a mai facut un strop la doua zile.

Treaba ei.

Sa fiti voiosi si sanatosi!

sus

Denunta
elizamam

Copii

27.06.2006 3:39     citat 

O sa radeti, da e la obiect zambet
Tot azi a mai facut un pic: mai mult decat un "degetar"... i-a ajuns cat sa se murdareasca pe amandoua fesele trag cu ochiul

De'acu o las cat vrea, numa' sa faca singura.

Cand nu sti sau nu esti sigura, e grea asteptarea, cu atat mai mult cu cat te mai si preseaza cate-o bunica, un tatic, ceva

Va urez kk moale, pur si... simplu zambet

sus

Denunta
Alexmom

Copii
Alex: 17 ani

29.06.2006 7:22     citat 

----------
twin a scris:
Fetelor ne tot luam dupa doctori si carti...dar chiar vi se pare firesc la un copil atat de mic cu intestine atat de mici si calculand cam cat mananca pe zi...sa nu faca caca atata timp? surprins Unde se depoziteaza adica 10 zile atata caca? Sa nu imi spuneti ca laptele de mama se absoarbe tot si nu raman deloc reziduri ca nu o cred !! surprins Ca sa nu mai spun ca fecalele daca raman o perioada indelungata de timp in organism, pot provoca infectii ale aparatului genito-urinar trist
Acum nu dati cu rosii! Parerea mea personala e! scot limba

----------

Pai mai twin laptele matern contine proape 90% apa, de unde sa se adune atata caca, mai ales ca trebe sa mai si asimileze organismul ceva (unii bebelusi asimileaza mai mult, altii mai putin). Este normal sa faca caca asa rar, asa cum normal este sa faca si de 10 ori pe zi. Importanta este consistenta: daca kk e tare, aproape uscat - atunci avem de-a face cu o constipatie; daca insa e apos, transparent, atunci bebe are diaree si abia in aceste din urma cazuri trebuie luate masuri.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: