· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Paralizie, inconta ,hidrocefalie,spina bifida,meningomieloce
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Paralizie, inconta ,hidrocefalie,spina bifida,meningomieloce     
corina_andra

Copii
RAZVAN ALEXANDRU: 14 ani, 7 luni

20.10.2007 8:17     citat 

buna seara dragi parinti!!!
sunt si eu o mamica care doreste sa se alatura in clubul vostru!!!
am si eu un baietel de 1,5 ani care are hidrocefalie operata de la varsta de 6 luni!!!!
in urma acestei boli a ramas cu o parapareza spastica cu acre ne lupatam in prezent prin tratament kinetoterapeut!!!!
as dori sa schimb pareri ,sa discut si chiar sa povestesc despre trista experienta pe acre am avut-o cu baietelul meu!!!!

sus

Denunta
corina_andra

Copii

20.10.2007 8:29     citat 

danialinu-am citit articolul tau despre copilas care are aceeasi problema cu baietelul meu.Am vazut ca ai fost la dr.Nica si ti-a spus ca nu mai e de facut nimic.si eu cand am fost cu Razvan mi-a spus ca nu e de operat si nu era asa,caputul lu Razvan crestea (pt ca asa se manifesta boala )si el imi spunea ca nu e de operat.Eu te sfatuiesc sa mergi la spitalul Baltazar la domnul profesor Ciurea sau la dr.Tascu.Sunt medici exceptionali si in plus au o echipa de mecdici f f f buni si zilnic se ocupa de astfel de cazuri.Noi dc ascultam de dr.Nica ....poate ca bebelu nostru nici nu mai era acum.....oricum dc doresti sa afli mai multe ...oricand te pot ajuta.Oricum sper sa se rezolve si sa va ajute Dumnezeu sa o luati pe calea cea buna si sa dati de un medic bun....Multa sanatate si dc ai intrebari nu ezita.

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

22.10.2007 9:00   hidrocefalie  citat 

buna corina iti multumesc pentru ca esti alaturi de noi ,ce sa_ti spun am fost si la doctoru ciurea si nici nu sa iutat la mine ma trimis la alta doctorita nu a catadisit sa_mi spuna doua vorbe.in tara nu_si da nimeni interesul ce sa_ti spun e greu .si voua sa va dea dumnezeu sanatate vadoresc din tot sufletu.

sus

Denunta
corina_andra

Copii

22.10.2007 11:02     citat 

danialinu -imi pare atat de rau pt ce aud...doamne cu ce au gresit copilasii acesti sa fie tratati asa?Am ramas fara cuvinte.....ce pot sa spun....trebuie sa fiti puternici si sa luptati pt bebe cu cat mai repede cu atat e mai bine.....Dumnezeu sa va ajute si sa va arate calea cea buna!!!!
Eu am auzit ca si dr.tascu e f f bun si el opereaza fara dr.ciureaMai stiu un dr.bun din BUDIMEX Dr. Catalin CARSTOVEANU.Pe mine m-au trmis cu Razvan inca din maternitate la dansul si mi-a spus ca nu scap fara sa-l operez(in acelasi timp dr.Nica imi spunea ca nu e de operat)si asa a fost l-am operat pe micut la 6 luni ar fi trebuit si ami repede dar dc am crezut in dr.Nica.OFFFF....cica sa ai incredere in doctori!!!!! Imi pare rau ca nu am cum sa va ajut mai mult!!!!MULTA BAFTA!!!!!

sus

Denunta
robe

Copii
lucas: 14 ani, 2 luni

23.10.2007 8:24     citat 

buna andra
ma surprinde sa aud aseamenea vb despre dr nica,nu mai stiu ce sa cred ,cu noi s-a purtat foarte bine,pe bebele meu il stie de cand avea 2 zile ,el este operat si pe coloana(spina bifida)si de hidrocefalie l-a operat cand a crezut el ca e totul bine,nu stiu daca sti dar lichidul cefalorahidian contine niste proteine care la bebele meu au fost foarte mari si nu se putea opera decat dupa ce scadeau,poate asta a fost si la voi de nu a vrut sa il opereze,practic facea operatia degeaba pt ca ii monta shuntul si se infunda,am avut ocazia sa il cunosc si pe dr.carstoveanu,intr-adevar un medic extraordinar,un medic care pune suflet,care iubeste copiii si din cate stiu a facut specializare in strainatate ,a salvat o multime de copii de la moarte,aaaa si mai ceva baietelul lui danialinu are 9 sau 10 ani din cate stiu deci nu mai e un bebe,va doresc sanatate la bebei

sus

Denunta
corina_andra

Copii

23.10.2007 11:35     citat 

robesi eu am auzit de dr.Nica ca este un dr.f bun de aceea am ajuns si la dansul.Dar am fost dezamagita.Am fost la dansul timp de trei luni,luni in care caputul lu Razvan crestea cu 4 cm in loc de 1cm cum era normal si dansul imi spunea ca nu e de operat atata timp cat nu are ochii in apus de soare(adik nu si da in jos,este specific bolii),,cat nu vomita,incepuse sa-si tina capul dar f f putin,era vioi....pt dansul nu era caz de operat.In acelasi timp mergeam la dr.Carstoveanu si imi spunea ca nu scap de operatie,ca aceasta boala nu se trateaza cu medicamente ci numai cu interventie chirurgicala.....in fine am ajuns la DR.CIUREA care imediat l-a bagat la operatie si a decurs totul bine......Asta este cazul nostru ,prin asta am trecut noi,prin 4 chiar 5 luni de macinare ,vedeam cum caputul ii creste pt ca il tot masuram cu cm(dr.CARSTOVEANU ne-a invatat)si cica el nu era de operat si nu stiam ce sa facem incotr-o sa o apucam...
Eu nu contest ca dr.Nica nu e bun.....dar asta am patit noi.
Oricum este bine ca s-a terminat cu bine si ca acel lichid nu i-a apasat pe vreun nerv sa mai avem si alte consecinte....cu toate ca am ramas cu o parapareza spastica dar speram cu ajutorul DOMNULUI sa scapam de spasticitate.
Iti doresc multa sanatate tie si copilasului tau si sper sa mai schimbam si alte pareri!!!!

sus

Denunta
robe

Copii

23.10.2007 8:03     citat 

buna andra
adresa mea de mess e pe prima pagina ,m-as bucura sa mai vb

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

24.10.2007 10:28   hidrocefalie  citat 

drgele mele robe si corina bebelusi ce fac cum se simt .noi sintem tot cum stiti ,am vazut la televizor un reportaj desre un spital privatizat unde fac si kinetorapie al dom profesor serban atit am putut sa aflu mi sa arut interesanttrebuie sa aflu mai multe o sa va anunt.conditiile mi sau parut extraordinare si oamenii in primul rind pentru ca asta e foarte important.va doresc sanatate la puii mici

sus

Denunta
corina_andra

Copii

24.10.2007 11:08     citat 

Buna,
Razvan a inceput un set nou de kineto(noi facem trei sapt apoi pauza trei sapt,asta e politica la acest centru)de trei saptamani a cate 30-45 de minute pe zi.Lui nu prea ii place,plange nu vrea sa faca ce-l pune terapeutul.......e f rasfatat ce nu ii convine nu face.....de altfel cred ca toti copii fac la fel......dar ar fii fost mai bine dc era si el mai cooperant....putea sa faca mai multe ex cu el....dar speram sa fie bine.... zambet
danialinu spune-mi copilasul tau ce face?Cum se simte?Ce ai mai rezolvat?Ai mai fost la vreun doctor?
Multa sanatate copilasului tau si tuturor copiilor!!!!!!!!!!!!
Cu Dumnezeu inainte!!!!!!!!!!

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

24.10.2007 12:11   hidrocefalie  citat 

buna corina,e foarte bine ca lucrezi cu baietelu nu vor stiu nu le place dar alteva nu putem face.si al mau e si rasfatat face numai ce vrea.unde faceti voi kinet .sa dea dumnezeu sa fie bine pentru copiilasii nostri

sus

Denunta
corina_andra

Copii

24.10.2007 12:17     citat 

Noi facem kineto la un centru numit "Crinul Alb" sau "Pazon".Suntem multumiti de terapeut,se vad progrese dar acum ar trebui s facem exercitii p echilibru dar Razvan refuza numai cand vede acel element pe care tb sa lucreze incepe sa urle ,sa tipe si nu are cum terapeutul sa faca cu el.
Voi unde faceti kineto?

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

26.10.2007 6:51   hidrocefalie  citat 

noi facem mai mult acasa,la noi nu se gasesc sali mai mari mai specializate.e o problema trebuie sa plecam in alta parte dar nu am banii necesari acum o sa va anunt cind plec cu danut.va pup

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

28.10.2007 3:17     citat 

salutfetelor am si eu o fetita de 7 ani si 10 luni care a fost diagnosticata lintrauterin cu hidrocefalie (la 7 luni jumate )medici mi-au spus ca nu o sa mi-o lasae sa traiasca dar am nascut mai repede cu 3 ore de ami pune pastila ,am operato la 1 luna ,la 2 luni la 3 luni dupa cea dea 3 op . era ok fetita dar din pacate i-au lasat un fir nescos de la gat si a facut la 5 luni ventriculita si au trebuit inca 3 operati ,imi vine sa plang cand ma gandesc prin cate a trecut oricum la 9 luni mi-a intrat in coma datorita unui medicament pe care cei cu hidrocefalie nu au voie sa il primeasca TANACAN (pune creierul in miscare si ei nu au nevoie de asa ceva)in urma aceasta si-a pierdut vederea ,cineva ne-a indrumat sa mergem in UNGARIA si de atunci nu am mai avut numai 10 interventi datorita infundari suntului,dar acum nu vb ,nu sta in fund nu umbla are tetrapareza mixta pshic este la 9 luni iar motor la 2 luni ,face kineto la domociliu dar nu o ajuta cu mult ,de la 2 ani face si crize epileptice .noi am fost op la cluj ,va dau un sfat celor care au copii cu hidrocefalie sa intrebati de valva autoreglabila sa li se puna la pui vostri este din cele mai bune ,fiica-mea daca avea de la inceput valva de aceea poate ca era bine orice sfat doriti va ajut cu placere DOMNUL SA VA BINECUVANTEZE COPII SI FAMILILE

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

28.10.2007 8:45   hidrocefalie  citat 

buna oana,imi pare rau pantru fetita ta mi se rupe sufletu ca trebuie sa sufere copiilasi nostri din cauza indiferenti unor doctori.in ungaria ce sa faci,de ce nu te ducidumnezeu sa dea sanatate la toti copii

sus

Denunta
robe

Copii

31.10.2007 6:35   hidrocefalie,mielomeningocel,spina bifida  citat 

buna oana
cata suferinta a indurat puiutul tau,va doresc multa sanatate,dumnezeu va avea grija si de copiii nostri

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: