· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Paralizie, inconta ,hidrocefalie,spina bifida,meningomieloce
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Paralizie, inconta ,hidrocefalie,spina bifida,meningomieloce     
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

31.10.2007 6:39     citat 

multumesc pt incurajari.Nu stie careva de clinica din Boston ceva?

sus

Denunta
robe

Copii
lucas: 14 ani, 2 luni

31.10.2007 7:37   hidrocefalie  citat 

nici nu am auzit de vreo clinica din boston,nu stiu ce sa zic cauta pe google

sus

Denunta
nyco-oana

Copii
oana maria
sara giorgiana
catalin luca

31.10.2007 7:42     citat 

am cautat dar nu gasesc nimic

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

12.11.2007 2:28   hidrocefalie  citat 

buna nyco, ceai aflat de clinica din Boston ce recomandari ai despre aceasta clinica.fetelor daca stiti engleza cautati la little miracles ,vedeti ce puteti afla pentru copiinostri.dumnezeu sa puna mina in cap la puii nostri

sus

Denunta
danialinu

Copii
daniel

12.11.2007 2:57   hidrocefalie  citat 

buna fetelor cautati la parapareza spastica gasit unde scrie www.motomed.ro .un aparat nemaipomenit pentru opii nostri.

sus

Denunta
robe

Copii

16.11.2007 9:35   clinica boston  citat 

children"s hospital boston

sus

Denunta
lori1

Copii
alex

25.02.2008 5:06     citat 

BUNA

In primul rind va doresc sanatate tuturor care ati intrat aici la subiectul acesta .
Din pacate nu am mai intrat de mult pe forum si acum intimplator cautam ceva si am intrat aici ,am citit din mare ce ati mai scris pe aici .Eu doream sa iau legaura cu parinti care sunt in situatia mea ,adica am un baiat de 4ani si 9 luni care sa nascut cu spina bifidaare si hidrocefalie e cu sunt ,incontinenta.

Ce va recomand eu care sunteti in cazuri ca mine sa mergeti la cluj la Dr Florian este foarte bun in asa operatii.

daca doriti aveti intrebari va raspund cu mare placere
Adresa mea de E-mail :[email protected]

sus

Denunta
AnaGabriela

Copii
Petru Gabriel - 10 luni

04.03.2008 10:45   de ce plang copiii la programul de gimnastica de recuperare  citat 

pentru ca terapeutul respectiv nu este un bun pedagog, nu stie sa se joace si nici sa-si transforme exercitiile in jocuri motrice a.i. copilul sa se simta bine, sa participe cu placere sa-si doresca sa revina, dar in acelasi timp safaca si multa miscare. Multi terapeuti se iau prea in serios, uitand ca au de-a face cu copii. In 15 ani nu am avut nici un copil care sa-mi planga a gimnastica. Dar pe langa kineto am facut o faculatate de psihopadagogie, cursuri de jonglerie, clownerie, artterapie. Secretul consta in a pune pe primul plan copilul cu care lucrezi si in a-l face sa se simta bine.

sus

Denunta
SpinaBifida

Copii
Joshua David

13.03.2008 4:39     citat 

http://www.spinabifidaassociation.org/s...iation.htm

este siteul unei asociatii americane a persoanelor cu spina bifida ... pentru cine stie engleza se gasesc nenumarate informatii pe acest site ... si sunt foarte multe grupuri pe myspace.com unde puteti vorbi cu persoane din intreaga lume ce traiesc cu acest defect congenital....
Din pacate si eu am avut un baietel ce a facut acest defect ... si soarta m a facut sa caut info ... succes parintilor ce au acesti ingeri de copii...

sus

Denunta
marimalutan

Copii
sonia alexandra: 13 ani, 1 luna

05.05.2008 11:39   salut  citat 

fetita mea a fost operata de hidrocefalie la cluj de doctorul Stan. La Cluj sunt doctori f. buni. Acolo este si doctorul Florian. Este foarte bun dar si f ocupat. Noi nu am vrut sa asteptam cu operatia si ne-am dus la doctorul Stan care a si operat-o imediat. A avut f. mare rabdare cu noi. Ne-a raspuns la toate intrebarile.

sus

Denunta
nad

Copii
radu alexandru: 16 ani, 1 luna
bogdan: 11 ani, 7 luni

24.05.2008 6:01     citat 

baietelul meu are 3ani si 7 luni si s-a nascut cu spina bifida.in urma operatiei a facut hidrocefalie si ca o complicatie in plus - meningita. am stat in spital in primul an de viata cam 8 luni timp in care a fost operat de 9 ori pt hidrocefalie. rezultatul meningitei a fost de hipoacuzie profunda bilaterala. la 1 an si jumatate nu facea nimic-nu-si tinea capul,nu auzea,doar tinea o jucarie in mana.
acum,dupa inca 2 ani,merge pe langa o bara,un gard,iar cu aparate auditive a inceput sa auda si ne intelegem partial prin semne dar si prin cuvinte simple.
mergem de 2 ori pe sapt la o gradinita speciala de hipoacuzici-nr 65 in bucuresti- unde face logopedie,kineto si socializare.
deci,curaj,cu munca multa si rabdare si mai multa rezultatele incep sa apara.
ca o paranteza,copilului meu nu i s-au dat sanse de supravietuire pe cand avea 3 luni.

sus

Denunta
robe

Copii

24.05.2008 7:44     citat 

[quote="nad"]baietelul meu are 3ani si 7 luni si s-a nascut cu spina bifida.in urma operatiei a facut hidrocefalie si ca o complicatie in plus - meningita. am stat in spital in primul an de viata cam 8 luni timp in care a fost operat de 9 ori pt hidrocefalie. rezultatul meningitei a fost de hipoacuzie profunda bilaterala. la 1 an si jumatate nu facea nimic-nu-si tinea capul,nu auzea,doar tinea o jucarie in mana.
acum,dupa inca 2 ani,merge pe langa o bara,un gard,iar cu aparate auditive a inceput sa auda si ne intelegem partial prin semne dar si prin cuvinte simple.
mergem de 2 ori pe sapt la o gradinita speciala de hipoacuzici-nr 65 in bucuresti- unde face logopedie,kineto si socializare.
deci,[b]curaj[/b],cu munca multa si rabdare si mai multa rezultatele incep sa apara.
ca o paranteza,copilului meu nu i s-au dat sanse de supravietuire pe cand avea 3 luni.[/quote]

draga mamica,mi-a crescut inima cand am citit ce ai scris despre baietelul tau,mai exact,ca a inceput sa mearga,ne dai sperante...
imi poti spune cati cm a avut mielomeningocelul?

sus

Denunta
nad

Copii
radu alexandru: 16 ani, 1 luna
bogdan: 11 ani, 7 luni

25.05.2008 11:11     citat 

buna,
operatia lui radu are tot 7 cm iar diagnosicul a fost de mielomeningocel sacrat.si piciorul drept stamb congenital -varus equin.era intors rau in interior.
i-am tinut orteza non stop 6 luni,apoi 1 an noaptea si ghete ortopedice ziua si acum tine piciorul frumos,doar cand sta relaxat il tine un pic spre interior.
la inceput nici el nu misca picioarele f tare dar i-am facut masaj si gimnastica pasiva zilnic. acum sunt multumita si sper ca pana la sfarsitul anului sa faca macar cativa pasi singur.
cum e cu recuperarea in apa?noi ne-am mutat la curte si i-am luat o piscina- mi-au recomandat de la gradinita.mi-au zis ca efortul e dublu in apa si ca ii prinde f bine. ii faci anumite exercitii ? mi-ar prinde bine o idee?
multa sanatate si voua si sunt convinsa 100% ca daca isi misca picioarele va merge,chiar daca mai greu.

sus

Denunta
crismac23

28.10.2008 9:25     citat 

As vrea sa pot vorbi si eu cu voi insa mi-e jena . Eu am un baietel de 5 ani care s-a nascut cu spina bifida si mielomeningocel lombar de 5 cm. A fost operat la 2 luni de mielomeningocel si a fost acel 1% unde nu s-a declansat hidrocefalia . Merge , se joaca, vorbeste , are o memorie extraordinara dar nu a scapat de incontinenta urinara ( doctorii nu ne-au spus nimic de posibile urmari, a trebuit sa aflu singura ) si din aceasta cauza are un reflux urinar de grad III la rinichiul stang . Imi fac mii si mii de griji in legatura cu aceasta incontinenta pentru ca unii medici mi-au recomandat operatie iar altii cateterism urinar incontinent ( adica golirea vezicii prin furtunas o data la 4 ore ) . M-as bucura enorm daca mi-ati putea raspunde desi eu am vazut cam tarziu acest site . Multa sanatate la copii !

sus

Denunta
angyy68

01.05.2009 7:24   despre incontinenta urinara  citat 

pentru crismac 23

si eu am o fetita care face 9ani pe 10 mai.
nimeni nu mi-a dat nici o sansa la nastere iar Ciurea si TAscu m-au dus cu vorba 3 luni de zile si nu va ganditi ca nu am dat bani. imi spuneau mereu ca nu are sens sa facem operatia ptr spina bifida ptr ca ATAT CAT MISCA ACUM ATAT VA MISCA TOATA VIATA
Si tot raul spre bine ca poate daca o operau ei nu ar fi mers niciodata. Atunci nu misca si nu simtea nimic de la mijloc in jos.
Am reusit sa o operez in SUA si apoi am incercat o colaborare cu "minunatii de Tascu si Ciurea. Au venit medicii de acolo iar ei i-au tratat cu flit. Au fost inainte in Ploiesti dar aici nu exista nici macar aparatura. Au adus shunturi care SUNT PE VIATA adica nu trebuiesc schimbate decat daca se intampla ceva. Cel care a venit cu echipa era directorul pe neurochirurgie de la UCLA - California deci era o somitate dar mandria lui Ciurea e mult prea mare incat la tratat cu dispret. A dormit ca intrevedere ca sa ii arate ce mult il intereseaza. Asta e!Si uite asa s-a terminat colaborarea cu americanii.
Acum are 9 ani si merge cu cadrul, este clasa doua la liceul de arta -sectia pian. A mers de-a busilea la 3 ani si a stat in picioare pe la 4 sprijinita binenteles. Are 12 operatii inclusiv de hidrocefalie si luxatii de sold cu toate ca nici ortopedul nu voia sa o opereze. Este un copil minunat. Fara sa spun asta ptr ca e copilul meu va spun ca are un suflet deosebit, e buna si intelegatoare si E SUFLETUL MEU.
Are incontinenta urinara si facem cateterizare la 3-4 ore sau cand bea mult si la mai putin de o ora. In viitor poate vom face operatia de inchidere a vezicii dar e cam greu in Romania. Cert e ca aici in Iasi unde suntem acum se poate face aceasta operatie caci este un baietel de 12 ani care e in plasament si are aceasta operatie facuta. In Bucuresti si Ploiesti(de unde suntem noi) medicii sunt varza. Aici am fost uimita de medicii de la spitalul de copii. Sunt pur si simplu mult superiori celor din Bucuresti. Ce sa mai vorbesc de Ploiesti unde ginecologul meu - nenorocita de Luchian mi-a spus dupa ce am nascut-o ca exista o singura solutie LA PRIMA RACEALA SA NU O TRATEZ! Imi pare rau ca nu am dat-o in judecata dar eram prea disperata atunci ca sa ma gandesc la ea.
DACA COPILUL ARE REFLUX TREBUIE FACUTA ACEASTA SONDARE CACI ALTFEL I SE DISTRUG RINICHII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! exclamatie
Nu e deloc complicat chiar daca la inceput asa pare.
Oricine are intrebari imi poate scrie pe adresa de mail: [email protected]

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: