· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Paralizie, inconta ,hidrocefalie,spina bifida,meningomieloce
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Paralizie, inconta ,hidrocefalie,spina bifida,meningomieloce     
ianis_daniel

Copii
ianis_daniel: 11 ani, 8 luni

09.06.2009 2:37     citat 

Buna...sunt si eu o mamica care se confrunta ce aceleasi probleme...acum 2 luni jum am nascut un baietel cu mielomeningocel torac-lombar si cu toate cele care afecteaza aceasta malformatie...la nastere nu`i daduse sanse sa traiasca...ii multumesc Lui Dumnezeu ca la maternitatea care am nascut se stia despre aceste afectiuni si au putut sa ma indrume ce anume sa fac...si ne`a trimis la spitalul Budimex mai nou Maria Curie...am fost transferati din acea maternitate la 6 zile deoarece acel doctor neurochirurg nu se afla in tara iar cum a venit nea si trimis la dansul...spunandu`mi ca bebelusul va ramane paralizat k nu simte de la solduri in jos dar bebelusul simtea si kiar misca si piciorusele dupa care au spus ca simte de la sold pana la genunchi...am fost transferati vineri iar luni lau operat...avand saptamana de zile...l`au operat la spate la mielomenigocel iar la o saptamana jumate si de hidrocefalie iau facut ventriculoendoscopie...spunand k nu lichidul ii da presiune de crestere ci ventriculi...in acest timp ii crescuse 3cm si jumate...la 3 zile neau dat drumu...cu piciorul drept in gips...avand piciorusele strambe cel stang i sa indreptat dupa operatia de la spina dar cel drept nu...iar la vreo 2 sapt am fost internat din nou ptr a ii face iar o ventriculendoscopie fiindca tot crescuse capul 3cm...iar de at pana ac ia mai cresut un cm...sper sa fie bine acum caci astfel ii va baga shuntul...acum va trebui sa incep terapii cu el caci iau scos gipsul si poarta orteza de glezna acum...cred In Dumnezeu k ca merge si va fi bine...caci misca piciorusele...mai greu dreptul dar le misca...si e asa de vioi a luat bine si in greutate...au spus ca este bine la cum este el de bolnav,...a facut si hernie inghinala...imi doresc sa aflu cat mai multe sa discut si cu alti parinti caci numai noi stim cum este si imi pare tare rau ptr cei care au umblat fara rost pa la tot felu de spitale noi am avut noroc ca am ajuns la acel doctor zis SERGIU STOICA...deci ptr cei care au astfel de probleme duceti`va la Budimex (Maria Curie) si interesativa de acel doctor sau de CATALIN CARSTOVEANU sunt amandoi...la sectia de terapie intensiva nou nascuti...va doresc multa sanatate si sper sa fie bine ptr toti copii...astept raspunsuri de la ceilalti parinti...si intrebari daca aveti...adresa mea de mail [email protected] sau puteti intra pe id sa discutam ianis_daniel2009 sanatate si numai bine...

sus

Denunta
Andrushka_b

11.07.2009 12:45     citat 

In data de
25 iulie 2009,
ARSBH (Asociatia Romana Spina Bifida si Hidrocefalie), http://www.arsbh.ro/

organizeaza o activitate pentru prezentarea sistemelor de drenaj produse de firma Miethke, din Germania (pe care ARSBH le doneaza copiilor care au nevoie de un shunt - n.a.). Prezentarea acestor dispozitive medicale va fi realizata de domnul Roland Schulz, reprezentantul firmei Miethke.

Cu ocazia acestei intalniri, ARSBH va lansa oficial
cartea "COPILUL DUMNEAVOASTRA SI HIDROCEFALIA - UN GHID PRACTIC PENTRU FAMILII".
Aceasta carte este destinata copiilor bolnavi de hidrocefalie, parintilor acestora, personalului medical din intitutiile de sanatate si din institutiile de ocrotiri socilale, membrilor ARSBH care, prin activitatea lor profesionala, contribuie la ameliorarea starii de sanatate a copiilor bolnavi de spina bifida si hidrocefalie. Cartea se va distribui gratuit.

Activitatea se va desfasura in Hotelul "Gloden Tulip Times"****, situat in B-dul Decebal, Nr.19, Sector 3, dupa urmatorul program:
09.00 - 09.10 - deschiderea activitatii;
09.10 - 11.00 - prezentarea sistemelor de drenaj Miethke;
11.00 - 11.30 - pauza de cafea;
11.30 - 12.30 - dezbateri, intrebari si raspunsuri;
12.30 - 13.00 - lansarea cartii "Copilul dumneavoastra si hidrocefalia - Un ghid practic pentru familii"
13.00 - 15.00- masa de pranz.

Detalii carte (intrebari, comenzi etc.):
DIGA GEORGE
Tel.: 0726 286 333
E-mail: [email protected]

Comentariu personal:

Se pare ca aceasta carte contine etapele de dezvoltarea a copilului, pe tipuri de aptitudini, si face recomandarile necesare pt a stimula copilul la fiecare din ele, mentioneaza problemele medicale, psihologice etc. cu care se confrunta copii si parintii acestora in diferite etape ale vietii, pana la varsta adulta, si multe altele.
Am auzit ca este foarte utila chiar si pentru parintii copiilor sanatosi.

Probabil ca mai multe vom afla dupa lansarea cartii.

- Atitudinea naste altitudinea! -

sus

Denunta
ianis_daniel

Copii

16.08.2009 8:10     citat 

buna...sunt mamica lui Dani...vad k nimeni nu a mai scris nik....baietelului i s`a bagat pana la urma asa zisul shunt...merge bn deocamdata cu el nu i`a mai crescut capul...evolueaza foarte bn...ia bn in greutate...voi ce ati mai facut?.....

sus

Denunta
liana2009

19.08.2009 10:04   hidrocefalie,spina bifida  citat 

Buna. Copilul nostru a fost operat la o luna de hidrocefalie , iar la 3 luni de meningocel. Acum merge doar ca piciorul drept este adus spre interior, intelectul este foarte bun dar nu stim ce sa facem cu incontinenta. Trebuie sa existe o cale sa se rezolve cumva ,nu?Suntem disperati. A incercat cineva prin acupunctura si homeopatie?
Sincer eu sunt tentata sa incerc si asta. Multa sanatate micutilor greu incercati. Multumesc lui Dzeu ca v-am descoperit. Nu mai rezistam singura.Doamne ajuta!

sus

Denunta
ianis_daniel

Copii

22.08.2009 2:53   off...  citat 

buna liana,ce terapii ai facut cu ea?la nefrologie ai fost?eu treb sa ma duk in septembrie sai faca cistografia si sa vedem ce raspuns imi va da ...sper cu ajutorul Lui Dumnezeu sa fie de bine...cat are fetita?

sus

Denunta
liana2009

22.08.2009 4:20     citat 

Buna Ianis. Multumesc pt raspuns .Il cheama CRISTIAN SI ARE 4 ANI. Am facut in august cistografie la Grigore Alexandrescu si ne-au zis ca e bn ca nu are reflux si ca nu sunt afectate vezica sau rinichii si ii multumim bunului dzeu pt asta.NU AM FOST LA NEFROLOGIE CU CE SE OCUPA>?? DAR NATURIST ATI INCERCAT CEVA?
Sa dea dzeu sa va iasa analizele bune. Mai vb. Doamne ajuta pt toti copiii.

sus

Denunta
liana2009

22.08.2009 11:37   hidrocefalie,spina bifida  citat 

Buna. Acum am vazut ca e mic baietelul tau. Nu e prea mic pt cistografie? Noua ne-au spus ca pana la 5 ani nu putem sti sigur, Desi nu mai am aproape nicio indoiala. Ma gandesc sa nu o faceti degeaba .....nu stiu........... mai vb.Aveti incredere in Dzeu si va fi bine.

sus

Denunta
ianis_daniel

Copii

28.08.2009 12:02   ....  citat 

pai...mefrologia inseamna sa`i faca acel control pt vezica...noi am fost de nea fc niste analize sa vada dc are infectie iar p 16 sept nea programat pt cistografie...pt a ne spune sigur ce are....la spitalul Marie Curie sau mai bn zis fostul Budimex akolo este cu nefologia...pupik...

sus

Denunta
Cmen

14.09.2009 11:12     citat 

La aceasta adresa, http://www.hidrocefalie-med-info.org/info_medical.asp, puteti cere sa vi se trimita pe email 2 brosuri cu informatii valoroase despre hidrocefalie: Hidrocefalia - o carte pentru familii, o brosura care explica in termeni accesibili, ce este hidrocefalia, cauze, diagnostic, tratament, posibile complicatii (ce trebuie urmarit, semne si simptome ale disfunctionalitatii sau infectiei sistemului de drenaj), si o a doua brosura Hidrocefalia prenatala - O carte pentru parinti. Trebuie doar sa introduceti in partea de jos a paginii web pe care am scris-o mai sus, intr-un mic formular, adresa dumneavoastra de email, si veti primi in scurt timp brosurile.
Multa sanatate!

sus

Denunta
iulia_marina

Copii
David Alexandru: 13 ani, 3 luni

22.09.2009 8:56     citat 

Eu nu am problemele voastre, multumesc lui Dumnezeu, insa din pura curiozitate sa-i zic asa am intrat si am citit postarile voastre.
Dumnezeu sa fie cu voi, cei greu incercati, sa va dea multa sanatate, iar parintilor rabdare si multa putere de a va iubii, pruncii.
Mi se ridica parul in cap cand inca citesc si aud de ceea ce sunt medici in stare sa faca. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Inca o data va doresc tot binele din lume si Dumnezeu sa va binecuvanteze!

sus

Denunta
cristina-bianca

04.11.2009 2:49     citat 

buna si noi ne avem aceasi problema
fetita noastra , care pe 6 noiembrie face 7 luni, s-a nascut cu spina bifida cu mielomeningocel, operat in ziua cand s-a nascut si suspecta de hidrocefalie
ea a avut si displaxie de sold si picioarele var equin. a stat 4 luni in ghips iar acum poarta orteze tot timpul

sus

Denunta
ianis_daniel

Copii

06.01.2010 9:34     citat 

La Multi Ani! Va doresc un an mai bun si multa sanatate si puisorilor nostri multa sanatate si sa se faca bn, sa-i Apere Bunul Dumnezeu Cu Puterea Lui... Ce mai faceti...n`am mai vazut niciun raspuns...cum mai evolueaza bebelusii vostri?Puisorul meu sta si el in fundulet da nu poate kiar singur sa stea de burta:)) este cam grasan:)...capusorul nu i-a mai crescut asa mult de knd i s-a bagat shuntul...sper sa mearga bn in continuare...facem terapie in continuare,incepe sa impinga sa stea in picioruse,...le forteaza f.bn....va pup si toate cele bun sper sa mai lasati si com...:*

sus

Denunta
afan

17.01.2010 7:38     citat 

buna seara
asi vrea si eu cartea despre hidrocelalee am si eu copil cu spina bifida .............face in martie 3ani a fost operat la spate la o saptamina si la cap la 8luni de hidrocefalie mulltumesc lui Dumnezeu copilul se simte bine ,mai trebuie operat la sold ca are luxatie,de mers nu merge........... plang sau sunt foarte trist dar e destept foc ,vb detoate ..cine vrea sa vb cu mine depre acesti copilasi.

sus

Denunta
afan

17.01.2010 7:39     citat 

nu vb nimeni cu mine?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.01.2010 8:32     citat 

afan, putin mai multa rabdare decat un minut trebuie sa ai, ultimul mesaj a fost scris totusi pe 6 ianuarie, dar sigur iti va raspunde cineva. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: