· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Mame / tati > pentru unii nu a
autor pentru unii nu a-au vazut copilul prima data? de ce plang sau sunt foarte trist confuz ? voi ce-ati spus sau cum ati reactionat? intrebare

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 8 luni
Mara : 18 ani
Calin: 9 ani, 10 luni

22.02.2005 1:04     citat 

Eu am spus ca nu a nu ma saturam s-o pup. Era tare scumpa. Dar dragostea materna, pe care o are o mama pentru copilul ei, a la mama la mama. si sa stii ca nici NU ma gandesc ca nu ai dorit-o!!!! incercam sa inteleg raspunsul... pt mine, maria e cea mai frumoasa! mi-a acum imi place s-o tin in brate. imi place cum arata, cum miroase, cum se misca, toate curiozitatile ei, mimica... din prima clipa! multumesc pt raspunsuri, mamici frumoase!

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 8 luni
Mara : 18 ani
Calin: 9 ani, 10 luni

22.02.2005 1:38     citat 

Daca nu o doream , nu o aveam. Pentru ca am avut doua sarcini mai mult decat dificile. si cunosc femei care, in situatia mea, au renuntat. Faptul ca am raspuns "nu a ca fac intotdeauna ce este mai bine pentru ele. Cand am de luat o decizie in ceea ce ma priveste, intai la cum le va afecta pe ele ma gandesc.

----------
citat:
si sa stii ca nici NU ma gandesc ca nu ai dorit-o!!!!
----------

Cred ca aici ai o idee preconceputa. Sa stii ca sint mame care nu si-au dorit copiii, si pentru care a ce raspunsuri au dat. si nici sa compatimesc copilul, daca mamica lui nu a des ca sentimentele adevarate sa vina mai tarziu, si faptul in sine are destule explicatii: sarcina grea, nastere dificila, presiuni din partea tuturor, etc.

sus

Denunta
Cristina_si_Ingrid

Copii
Ingrid: 17 ani, 10 luni

22.02.2005 1:39     citat 

Fetita mea Ingrid are acum patru luni jumatate. Cand am vazut-o prima data nu am putut spune nimic. Nu-mi mai luam ochii de la ea. Asteptam de mult timp sa o tin in brate si sa o pup toata. Mi s-a sigur a
nightwish

Copii
INGRID: 19 ani

22.02.2005 1:55     citat 

cred ca nu pot defini ce am simtit pentru ingrid a "dragoste la prima vedere" (sincer nici nu cred in asa ceva foarte fericit )
a nemarginit si de nedefinit zambet

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 18 ani

22.02.2005 3:05     citat 

Eu cand i-am auzit plansetul am inceput sa plang bineanteles de emotie si fericire, insa cand l-am vazut prima data mi s-a sotul meu cand a ora dupa ce l-am nascut ) a l-a asa ne-am indragostit de el ... el dealtfel fiind un bebe tare dragalas ( nu ca ar fi al meu ) insa il lauda toata lumea ... insa nu stiu de ce dar in primele ore dupa ce l-am nascut avea asa o piele creata si rosie si o fata mica, mica ( avea 2900 ) si zbarcita ... a bucurie si nerabdare. Cand am luat-o prima oara in brate, la cateva ore de la cezariana. Sotului meu trebuie sa-i multumesc pentru asta, ca a a repede. Nu puteam sa definesc sentimentul. Era un fel de : gata, asta a ma uitam la ea ca la ceva al meu, dar totusi necunoscut. Statea asa cuminte si negricioasa in bratele mele, iar eu incercam s-o mangai cu mana amortita si cu perfuzie. Eram confuza. Imi venea sa plang. Apoi, au urmat niste zile in care nu-mi venea sa cred ca o am . In care ma uitam la ea, dar, inca, imi mai atingeam burta sau ma feream sa ma asez, ca sa nu-i fac rau. Apoi, incet incet am invatat sa fiu mama. Am invata s-o cunosc. Am invatat sa-mi exprim dragostea. Am invata impreuna cu ea tot ce simt acum. Sentimentul matern este innascut, dar slefuirea lui, se face in timp. Copilasul din burtica si, apoi, din bratele mele este o fiinta cu personalitate, pe care cu cat inveti mai bine s-o cunosti, cu atat o iubesti mai mult. Instinctul matern m-a mama a m-a "slaba" sunt in fata copilului.

sus

Denunta
janette

Copii
Ota Rion: 17 ani, 6 luni
Ota Stefania-Cristina: 26 ani, 3 luni

22.02.2005 5:08     citat 

Eu cind l-am vazut pe Rion prima data nu stiu daca rideam sau plingeam...de emotie ,de fericire...si repetam intr-una "cit de mult te-am asteptat,puisor" . L-am dorit atit de mult incit tot nu realizam ca am nascut cu adevarat.Este greu sa explic in cuvinte ce am simtit atunci,dar l-am iubit din prima clipa. sarut sarut

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 17 ani, 8 luni

22.02.2005 9:01     citat 

Eu nu am putut spune decat: "mancati-as sufletzelul tau" si mi-au dat lacrimile, apoi m-am uitat mai bine si am exclamat: "mamaaaaaaa cat par are in cap"! Cu siguranta a putema misca din p[at, si fotograful spitalului mi-a tot minunam de el ce frumos e, grasulin, rozaliu...

Cand am putut merge pe picioarele mele sa il vad....dezamagire totala jenat rad ...Un ghemotoc mic, zburlit, rosu de plans si cu gurita murdara de lapte sarut ...Tot ce am putut zice a acum a fericire, moasa mi l-a i-am luat o minuta si cu lacrimi in ochi de emotie nu am putut spune decit: "dragul mami, drag!"

Eeee... pina s-a leg si de el ca de Alex? daca voi face diferente? cum voi reactiona la nastere?"... sotul m-a mamoasa si dragastoasa cu copiii este imposibil sa nu fie "dragoste la prima vedere" si la urmatorul. Inainte sa iasa medicul m-a fericire"... i-am luat o minuta si i-am zis plingind de emotie doar "dragul mami, drag!"... a ce teama mi-a condamnat, pur si simplu cred ca unele mamici sint depasite de situatie, simt mai puternic si nu-si dau seama ce... au un "amalgam" de ginduri si nu stiu cum sa le puna in ordine... dar in 2-3 zile, in cele mai multe cazuri, se rezolva. Sa nu uitam insa ca tot acest atasament este dictat si hormonal si la cine merge mai prost sistemul poate avea si surprize de acest gen.

sus

Denunta
SMOKY

23.02.2005 2:04     citat 

...eu cind s-a portar...eu aveam in cap o imagine frumoasa, nasti ,doctorul da o palma doua la fund la copil sa plinga, apoi oa oa oa...apoi pupaturi etc....si cind colo...ma trezesc la un moment dat (eu n-am simtit caci am avut epidurala )ca doctora a tzitze rad )..ma chinuiam sa vad si deodata am vazut o minuta in aer, alba, murdara...si m-a emotie, am cerut-o s-o dea mai aproape si nu mi-am mai luat ochii de la ea...asa murdarica, cum era , era o frumusete....si era a atunci i-a pisicu' mamei....

sus

Denunta
MONATAMAS

Copii
TAMAS ADELA MARIA: 17 ani, 10 luni
TAMAS ANDREI GABRIEL: 13 ani, 10 luni
am nascut deja!

20.03.2005 12:28     citat 

Eu cind am nascut-o pe Adela,n-am vazut-o prea bine din cauza lacrimilor,dar cind mi-au adus-o,nu-mi puteam lua privirea de la ea,ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred ca e a uitam la ea mai ceva ca la soare si nu-mi venea sa cred ca eu am facut-o.ma uitam la ea si nu ii gaseam nici un defect,e un lucru superb.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: