· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, barbatii > ...dar cum e sa fii tata??
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor ...dar cum e sa fii tata??     
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 2 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 10 luni

18.07.2003 3:48   ...dar cum e sa fii tata??  citat 

am tot cautat pe-aici pe forum un subiect postat de admin unde intrebau cum e sa fii mama(si o gramada de fete au raspuns deja), dar nu l-am gasit...
dar cum e sa fii tata? nu stiu cati din "masculii" nostri scot limba de pe site vor raspunde, insa ce parere au sotii mamicilor, i-ati intrebat? apare si la tatici un fel de sentiment sau e ceva care trebuie dobandit, invatat?
am tot auzit ca la mamici e ceva de genul:"...uiti de tot cand iti vezi puiul in bratze", plus multe altele...
la noi, mine si berb. nu a aparut asha ceva, deocamdata sunt numai in faza de "cum va fi? vom fi parinti buni? vom fi pregatiti pentru a avea grija de cadoul care ne este dat? o sa-l pot tine in brate fara sa-l scap?" - asta e, recunosc, prima si marea mea grija jenat - etc...
noi tot discutam de toate astea si sincer vorbind, nu suntem pregatiti aproape deloc, insa Dumnezeu e cu noi, si daca El e de partea noastra, cine ne poate sta impotriva??

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 2 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 10 luni

20.07.2003 8:01     citat 

trist trist trist
nu e nici un tatic pe-aici sa raspunda???
...sau nimeni interesat de subiect??
...pacat, vroiam sa aud si eu

sus

Denunta
ttcrissy

01.08.2003 2:13     citat 

Iti raspund eu...cu ceea ce cred.
Cred ca barbatii invata mult mai greu sa fie tatici. La ei sentimentul nu vine de la sine ci se dobandeste. Normal ca isi iubesc neconditionat copilul, numai ca nu stiu cum sa i se adreseze, ce sa ii dea ca sa-i faca placere sau sa raspunda la nevoile lui. Cel putin asa este my hus...caruia trebuie sa ii spun eu sa-i dea suzi lui bb, sa-i zic eu sa iasa cu el afara sau sa il ia in brate si sa ii mai vorbeasca din cand in cand...asa ca sa stie si bb ca are tatic. In rest...e un sot minunat..si sper cu timpul (cat mai repede scot limba ) sa invete sa devina si tatic in toata legea...sa nu mai fie doar persoana care merge la servici ca sa aduca bani in casa ( si care mai face si de mancare, Slava Domnului sarut ).

A fost foarte incantat cand bb, dupa un drum cu masina, era f agitat si nu a vrut sa se linisteasca decat la tati in brate. Abia atunci a constientizat ca bb il stie de tati, ca nu e un oarecare si ca are un rol bine stabilit. Cred ca din ziua aceea a inceput sa se simta mai aproape de bb si nu mai face gesturi mecanic...ci parca curg de la sine.

sus

Denunta
Alec

Copii
RARES - CRISTIAN: 16 ani, 2 luni

01.08.2003 2:29     citat 

ttcrysi
barbatii sunt tatici odata cu nasterea copiilor. Daca ar face tot ce ai spus tu mai sus, s-ar numi mamici trag cu ochiul

Dupa cum se observa de la tine, daca ar fi fost invers sotului tau i-ai fi spus sa fie si el barbat in casa. Ma rog, fiecare cu dorintele sale.

Se tinde catre o mamoshenie din parte barbatilor si o barbatie din partea femeilor. Ce-mi plac mie "fetele" care se "descurca" singure

sus

Denunta
Cora

01.08.2003 6:39     citat 

----------
ttcrissy a scris:
Iti raspund eu...cu ceea ce cred.
Cred ca barbatii invata mult mai greu sa fie tatici. La ei sentimentul nu vine de la sine ci se dobandeste. Normal ca isi iubesc neconditionat copilul, numai ca nu stiu cum sa i se adreseze, ce sa ii dea ca sa-i faca placere sau sa raspunda la nevoile lui.
----------

Mai eu nu-s de acord cu asta scot limba , si sotul meu si sotul sora-mii dinainte sa se nasca pruncii nostri se simteau tatici si responsabili, din prima zi acasa au schimbat scutece, leganat copil si spalat cacateii. foarte fericit Dupa parerea mea, in ultimii 10-20 de ani si barbatii sint mai tatici (daca pot spune asa ceva, care suna oleaca aberant) si sint fericiti ca si nevestele ii lasa sa se implice. Pina acum mereu auzeau: "pleaca de aici ca esti barbat, ma descurc singura sau cu mama!"...ziceti ca nu-i asa? scot limba
Asa ca succes actualilor si viitorilor tatici, insistati ca nevestele sa va lase sa va apropiati de prunci, nu le faceti nici un rau, sinteti tatii lor. trag cu ochiul

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 4 luni
Hanna: 15 ani - La Multi Ani!

01.08.2003 8:41     citat 

sigur ca se simt tatici si dinainte de nastere cand te vad pe tine, mangaie burtica (na, diminutiv scot limba), participa la nastere, taie cordonul. cel putin la noi a fost din clipa in care i-am spus ca-s gravida zambet
dar eu sunt de acord ca taticul trebuie educat de catre mama.
cazul tipic de pe la 6 luni: ne plimbam cu caruciorul si copilul plange ca era prea obosit, vrea sa vada si mai multe, nu mai stiu. eu l-as fi lasat in carucior, in 5 minute probabil ca adormea. taticul l-a luat in brate. au fost 2 zile de circuri la plimbare, cand iesea numai cu mine si nu aveam cum sa-l mai duc in brate.
dar si mama trebuie educata de catre tata foarte fericit
"eu nu stiu nimic sa fac cum trebuie", "voi fi mama buna" etc.
cred ca este adevarat ca mama simte mai bine copilul. fishi, mi-am dat seama numai cu trecerea timpului, poate la voi nu va fi cazul, nu merita sa-ti bati capul de pe-acum, oricum va veni foarte fericit

sus

Denunta
VICTOR

07.08.2003 10:39     citat 

De unde stii tu cum sa te comportii ca mamica?
O sa-mi raspunzi ca este instictual, ti-a spus mama, etc.
Dar aste se si cultiva.
Noi n-am avut nici un fel de ajutor langa noi si ne-am invatat reciproc.
Am citit carti, am urmarit evolutia copilului, ce necesitati are, am coloborat activ.
Este adevarat ca dupa primele 6 luni m-am mai detasat de programul zilnic, dar asta nu inseamna ca am neglijat copilul si nici mamica.
In rest chestia cu pampers, sters la fund - se realizeaza si asta chiar daca nu cu aceeasi placere ca plimbatul prin parc.

Salutari si colaborati cat mai mult cu partenerul
(Este spre binele copilului) sarut

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 17 ani, 9 luni

11.08.2003 12:24     citat 

Mi-am intrebat sotul si mi-a raspuns ca, la inceput a simtit o emotie foarte puternica si o mandrie de nedescris, in sfarsit este tata(isi dorea foarte mult!). Ii era frica sa-si tina micuta in brate, pana s-a obisnuit cu ea, si a vazut ca se linisteste si la el in brate. Dupa aceea si-a intrat in rol, ajutand la ingrijirea micuta noastre asa cum putea, el. Ce-l macina pe el, este marea responsabilitate pe care oare de cand a aparut micuta noastra. Aceea de a asigura un prezent si un viitor cat mai bun, fetitei lui.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 4 luni

11.08.2003 1:45     citat 

Iaca tot noi femeile raspundem scot limba

Spre deosebire de cum a fost la tine, Nina, la noi a fost invers. La inceput era foarte speriat si ingrijorat (ca nu o sa se descurce), dar cand a doua zi in spital a participat la prima lectie pentru parinti de imbaiere/ imbracare a copilului, a inceput sa se simta important. Mai ales ca eu eram cam leguma din cauza operatiei si a trebuit sa stau in pat si sa asist.
Venind acasa, el se ocupa de baia copilei, de masajul ei... Era (si este) grozav! Cum se descurca el cu mogaldeata aceea de ii incapea in palma (am vrut sa inserez aici o poza, dar nu stiu cum se face)!
A participat efectiv in toata cresterea si ingrijirea ei. Sunt mandra de el!
[/img]

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 2 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 10 luni

08.09.2003 2:34     citat 

hai ca vazui si eu ceva reactii... prostit trag cu ochiul
se mai aboneaza cineva???
al meu berb. imi spuse sa scriu eu, ca el e "neamt" in privinta limbii romane... scot limba
ca e fffff fericit sa fie tatic si sa ajute si m-a ajutat inca de la inceput, de la "iesirea" in lume a Deborei.
la fel e si el de mandru si flatat ca Deborah adoarme la ele in brate, mai mult... danseaza cu ea, ii poveste de Mr Sandyman, cum vine si ii toarna nisip in ochishori, treburi importante... sarut sarut
e asa o placere sa ii privesti, nu e asa mamicilor? pentru mine e!! zambet

sus

Denunta
stefan

09.09.2003 12:45   ...dar cum e sa fii tata??  citat 

Sa va raspunda un tatic responsabil. Este minunat sa fi tata si sa ai acest curaj si responsabilitate.
Ca barbatii au probleme in general cu aceste lucruri mai legate de suflet de vina sunteti voi mamale de
baieti care nu va invatati baieti sa fie si sensibili datorita ingamfari cu care vedeti lucrurile, baiatul meu
trabuie sa fie dur, puternic, etc, etc si vine vremea sa va casatoriti baiatul si hopa nu stie sa faca nimic.
Apropo eu am baiat si pe mine m-a cescut o MAMA deosebita dar care m-a invatat sa fac orice iar
sotiei mele ii pica extraordinar acuma, toate fara exceptie le facem impreuna. Iar mamelor de fetite le
sugerez sa nu-si mai invete fetele sa se mai vaite atata si sa aiba rabdarea, spre fericirea lor, sa-si invete sotii
ce trebuie sa faca atunci cand e cazu, o femeie puternica nu este cea care "fuge la mama" ci cea care
isi rezolva problemele cu luciditate.
Sa fiti iubiti si iubite ! :wink:
Stefan

sus

Denunta
Carmella

09.09.2003 1:34   Re: ...dar cum e sa fii tata??  citat 

----------
stefan a scris:
Apropo eu am baiat si pe mine m-a cescut o MAMA deosebita dar care m-a invatat sa fac orice iar
sotiei mele ii pica extraordinar acuma
----------

Mi-ar placea foarte mult sa stiu cum a procedat mama ta cu tine, nu numai cum te-a invatat sa faci de toate, asta nu e greu in fapt, ci mai ales cum sa treci de prejudecata ca femeia trebuie sa le faca pe toate si tu, desi stii sa le faci sa stai in banca ta si sa astepti la ea.
Cunosc si eu barbati care chiar stiu sa faca de toate (sa gateasca, sa spele, sa calce) dar daca tot s-au insurat de ce sa le mai faca ei cind poa' sa le faca nevasta ?!

sus

Denunta
Cora

10.09.2003 7:03   Re: ...dar cum e sa fii tata??  citat 

----------
Carmella a scris:
...Cunosc si eu barbati care chiar stiu sa faca de toate (sa gateasca, sa spele, sa calce) dar daca tot s-au insurat de ce sa le mai faca ei cind poa' sa le faca nevasta ?!
----------

Un astfel de exemplar am si eu acasa... dar desi le stie pe toate iaca nu le si face; doar cit a fost Alex mic, cit am fost eu la scoala si cam atit. Acum cica are "circumstante atenuate" pina-si termina scoala, dupa care... vai de fundul lui si conceptiile gresite despre ce trebuie sa faca doar nevasta. nervos

sus

Denunta
stefan

10.09.2003 8:33     citat 

Nu pot sa va stiu consoartele dar in completare pot spune ca este
necesara maturitate, faptuita nu teoretizata, dorinta si placerea de
a face ceva ce nu iti este caracterictic ca sex, dupa "standardele normale"
si cica invocate. Dorinta de ati ajuta sotul sau soata intr-o sarcina mai
mare. Este adevarat ca la o astfel de sarcina nici unul nu face altceva
sau invoca scuze. Si cel mai important este ca trebuie sa vina din interiorul fiecaruia. MAMA mea imi spunea de ex. " invata sa faci orice
simti ca esti capabil, nu se stie ce iti aduce viata, poate sotia ta va avea
probleme cu sanatatea ( n.m. a se vedea nasterea fiului nostru) si ce o
sa faci o sa astepti cine sa va faca cele trebuincioase". Ma lasa si chiar
ma incuraja, de fapt a fost stalpul meu moral, sa particip la tot cea ce
facea ea. Stiu sa fac o sumedenie de lucruri si nu sufar de nici un fel de
prejudecati, cand trebuie facute le fac fara nici o problema. Foarte important este, poate ma repet, ca si sotia mea procedeaza la fel, ne
complectam reciproc. Rolul major va revine voua femeilor in modul cum
va cresteti si formati copii. Fara prea multe filozofii omul simplu si
intelept spune ca cei mai importanti sunt cei 7 ani de acasa si apoi omul
isi sfinteste locul.
Sa fiti iubite si iubiti.

sus

Denunta
Cora

10.09.2003 11:07     citat 

Stefan permite-mi sa te contrazic (aseara nu am mai apucat ca imi era prea somn). Parerea mea este ca nu mamele de baieti sint vinovate pt. ceea ce spui tu, caci multe dintre ele sint trecute prin aceleasi experiente, deci putine sint lipsite de omenie ca sa-i creasca doar ca pe "barbati" fara vreun pic de cunostinte de gospodarie si lipsiti de respect fata de femei. trag cu ochiul .
Mai degraba is de vina mamele de fete care le baga in cap de mici sa stea la cratitile de jucarie, sa faca curat la papusi, sa calce jucindu-se etc. Apoi le tot aminteste de-a lungul anilor ca nevasta e cea care face curat, mincare, ingrijeste copiii si barbatul doar aduce banii in casa. Iar fetele mai blegi, avind adinc in subconstient toate aceste conceptii de "2 lei" incep cu proprii soti: "da-te la o parte ca nu cureti ca lumea cartofii.... asa se sterge praful?... asta ti-am spus eu sa cumperi de la piata?... de ce nu pui mai mult detergent la vase?... tu nu stii sa freci ca lumea un guler de camasa?......... si exemplele pot continua. Ia ziceti fetelor, nu faceti majoritatea asta? Chiar fara sa va dati seama la inceputul casniciei?

Deci Stefan...scuze, sint mama de baiat, si ma simt "atinsa" de acuzatiile tale.... rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: