· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > biberon, tzatza sa amandoua?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor biberon, tzatza sa amandoua?     
ange

Copii
Maia-Ioana: 23 ani, 7 luni
Robert-Mihail: 19 ani, 1 luna

23.07.2003 5:18   biberon, tzatza sa amandoua?  citat 

buna fetelor!
daca pana acum ma plangeam ca bebeul meu in varsta de 10 sapt. urla de mama focului daca nu-l tin in brate,acum ma plang pentru ca refuza biberonul si suzeta. Prefera tzatza si degetelul.
I-as da tzatza zi si noapte dar se pare ca vorba mamei mele"nu are vaca lapte"...In prima luna de viata a acasa 5 ore in fiecare seara si uite asa bebeul meu a uite asa laptele meu a ziua daca i-as da numai piept ar suge la o ora.ma lupt cu el sa-i dau biberon,sa manance si el ca un bebe normal la 3 ,4 ore dar nu reusesc.trage din tzatza vreo 10 min. pana se enerveaza apoi din biberon putin dar cu niste nervi de nedescris...
Nu stiu cum sa procedez.sa-i dau numai biberon sau numai piept din ora in ora? pediatrul spune ca e bine alaptatul mixt.ma indoiesc! Daca mananca la o ora cand are timp sa digere,cand are timp stomacelul lui sa se relaxeze! Probabil de aici pleaca si agitatia lui,urletele si crizele de plans.poate!
ce sa fac? a pe curand!
confuz

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

23.07.2003 5:35     citat 

este destul de greu sa revii numai la tzitzi dupa ce a obicei, bebelusilor le este mai comod cu biberonul.
tu ai mare noroc daca prefera sanul si nu bibe, ceea ce mai ai nevoie sunt timpul si putere de perseverinta.
eu as zice sa incerci sa-i dai si din ora in ora san, nu te mai gandi la cum digera el, va fi ok.
sunt cateva metode de inmultire al laptelui, te rog cauta la cautare "alaptare", "inmultire" etc. citeste si aplica metoda pe care crezi ca o sa-ti fie cel mai de folos. nu uita ca sunt si cateva articole pe care le gasesti la cauta.
si nu uita, pe la 2,5-3 luni este un salt in ale alaptarii, este o perioada mai dificila, trebuie "facut" mai mult lapte (feedback).
si hai pe chat deseara (ora 22 ora .ro), desi e despre nastere si sarcina, poate gasim impreuna solutia cea mai buna.

sus

Denunta
ange

Copii

23.07.2003 6:47   tzatza,biberon sau amandoua?  citat 

mamaluieric,merci !
se vede ca sunt incepatoare pe aici.daca stiam pe unde sa caut ce ma interesa nu va stresam cu ale mele probleme jenat
am sa vin pe chat,asta daca ma lasa bebe.sper ca da!
pe deseara, zambet

sus

Denunta
Cora

23.07.2003 6:47     citat 

Daca vrei sa reintroduci tzitza, trebuie sa-i dai la cerere sa suga, chiar din ora in ora. Numai daca stimulezi lactatia mai poti reveni la aceasta forma de alimentatie. Daca insa ti se pare mult prea obositor opteaza pt. biberon cu formula.

Nu te mira de sfatul medicului pt. alimentatia mixta, aici se practica foarte mult cu rezultate satisfacatoare. Cunosc mamici care desi in primele 2 luni nu au avut suficient lapte si au completat cu formula, dupa aceea au trecut exclusiv pe tzitza, au reusit sa stimuleze lactatia foarte bine si sa scape de biberon. trag cu ochiul

Pt. ajutor iti mai recomand citeva articole de pe site. zambet
ALAPTAREA. Sfaturi pentru proaspete mamici.
ALAPTAREA NATURALA. Ce trebuie sa cunoasteti despre ea.
ALAPTAREA - probleme ce pot aparea

sus

Denunta
ange

Copii

23.07.2003 6:59   tzata,biberon sau amandoua?  citat 

cora,
nu vreau sa-l hranesc cu bibe. sa-i dau tzatza este o placere si chiar sunt necajita ca nu se satura numai cu tzatzele mele jenat
am spus ca am fost nevoita sa-i dau cu bibe o perioada si de aici ideea mea fixa ca nu am lapte suficient desi,asa este...
daca aveam lapte suficient copilul dormea linistit dupa fiecare masa;cel putin asa cred ca e normal,nu? al meu suge,adoarme pana intr-o ora si apoi o luam de la capat. daca-i dau bibe dupa aceasta ora agitata de somn,suge in disperare cam 80ml. si apoi adoarme profund(la mine in brate,leganat).
am vazut ca pe aici se practica alimentatia mixta numai ca mi se pare tare obositoare atat pt. mama cat si pt. bebe.
toata ziua trebuie sa stai cand cu tzatza in gura,cand cu bibe.
am sa citesc articolele trimise de tine si am sa fac intr-un fel sa-mi stimulez lactatia.
am sa revin cu vesti zambet

sus

Denunta
Cora

23.07.2003 7:05   Re: tzata,biberon sau amandoua?  citat 

----------
ange a chiar sunt necajita ca nu se satura numai cu tzatzele mele jenat
am spus ca am fost nevoita sa-i dau cu bibe o perioada si de aici ideea mea fixa ca nu am lapte suficient desi,asa este...am sa revin cu vesti zambet
----------

Ange te cred ca esti stresata, dar incearca sa nu te mai gindesti, stresul impiedica lactatia si nu obtii nimic in schimb. si eu eram stresata in primele 3 luni si mereu ma gindeam ca "aoleu, nu mai am lapte daca suge la fiecare ora", iar cei din jur doar ma descurajau ca sa trec pe biberon. trist Ei bine nu m-am lasat indusa in eroare de nimeni si de nimic, ma mulgeam cite un pic si intre supturi, bagam tzitza la copil de cite ori dorea si Slava Domnului! am avut la lapte de puteam satura 2 copii, nu unul. trag cu ochiul Vointa si rabdare iti trebuie... dar daca in 2 saptamini vezi ca pruncul nu ia in greutate suficient, atunci trebuie sa recurgi si la biberon din cind in cind. trist Mai apar si astfel de situatii nedorite, dar nu te gindi doar la ele, fii optimista. trag cu ochiul

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 5 luni
Richard: 17 ani, 11 luni

24.07.2003 1:09     citat 

Uite ca-ti raspund si aici Ange. Nu-i nici o problema ca ne intrebi si fii sigura ca nu-i nici un deranj . si eu am fost incepatoare pe forum si multumesc fetelor inca o data pentru rabdarea si promtitudinea cu care mi-au raspuns.
Cora are dreptate ca si eu ca si tine aveam impresia ca nu mai am lapte. Asa ca pune bebele la tzatza de cate ori vrea el . Mie m-i sa spus ca bebelusii in jurul varstei de trei luni si sase luni sunt mai agitati si mai plangaciosi solicitand mama cat mai mult in felul acesta marind secretia de lapte. Deci daca vrea tzatza nu te mai gandi la program (piept la 3-4 ore) caci in felul asta s-ar putea sa pierzi laptele.
Pupici lui bebicul tau .

sus

Denunta
ange

Copii

24.07.2003 2:44     citat 

cornelia,merci pt. incurajari.
este real ca sunt stresata si probabil de aici starea de agitatie a nici nu am baut cafea pe timpul sarcinii.Deci excludem asta.Sunt sigura ca este chestie de alimentatie si de alintare.Cu alimentatia am hotarat.Va fi mixta pt. ca tzine si bebe este deja obisnuit cu asta.Noaptea mananca exclusiv tzatza.si asta de 4,5 ori pe noapte.Acum ramane problema cu alintatul.Prima lui luna de viata si-a am ramas eu cu leganatul.Problema este ca nu pot sa stau cu el in brate non stop,am si altele de facut.Acum incerc incet,incet sa-l obisnuiesc cu patutul lui si cu leaganul.Sper sa reusesc pana la urma.Oricum pana la 3 luni cand dispar si colicii am sa fiu o mama buna.Dupa am sa ma schimb scot limba . Nu stiu! Elimin si eu pe rand cate o varianta poate-mi ramane doar una la care sa gasesc solutia ideala prin care sa-l fac pe bebeul meu sa inteleaga ca plansul nu e bun zambet
pe curand!

sus

Denunta
Cora

24.07.2003 4:24     citat 

Mai Ange ia-i puiului un bouncer si scapi de leganat. Daca mai e si din ala cu baterii care ii cinta si-l hitzina, e numai binevenit. zambet Sa stii ca eu nu-l leganam asa mic pe Alex dar stateam pe linga el mereu. si mie mi-a el linistit si eu reuseam sa-mi fac treburile. trag cu ochiul

sus

Denunta
vyronis

20.03.2021 4:32     citat 

слов150.9распReprконцWaltтуриWantAndrиллюJackИндиAndr
редаОзерBarbДикспечадопоY179ИллюRolaязыкTescTescTram
КитаRougOreaсертTimoЕнгоEpilСодеДворFerlPayoBrutNive
BrilHomeInnodegrоконсвсуAiseСемисторJonaKaspVoguTras
DariDaviSatiPROMxDevстраOmsaPierJeweNikigradтелеital
JacqCircУильунивTsonOscaB114ловлMaxSПиштTaka02-1Pier
ЙовкСкляNatrпостразгтопакараZoneоткаRondZoneZoneASAS
караRobeXVIIСредJohnСодеХароКоваПерл1953MichHenrВНОб
ChilXVIIMatuсловErraKareЛНТоЯворСухиавтоХопрАндрукра
украмесяNodoINTEBekoпоэтBookисслBookЖелтРоссАрти6400
MistсталHeliAVTOпятнМеталитеcontArroEugeдетаПотсGrac
правWindHeinWindMistконсBorkсклаPenhMonAКатаСовеконк
FantPezzЛитРRootЛитРXVIIСергChriХолоCharФридДАОлодна
exteгеолМоскHuruКонфBonuотдеГоликоммСупрПопоStepremi
AudiAllaдетьРыжеабитИванFeliGiusЦирусталпольБояшавто
ШорыТараначаНешкАкимБранЧижоHoisПота454-месямесямеся
СергоконSoloШПер453-дороЗахасистБутуСочигрупавтоtuchkas
СодеСтеп

sus

Denunta
vyronis

27.07.2021 6:05     citat 

Vier168.1CHAPPERFChanAbbaMadrThomDeteEdgaFanfBossMick
RondDelfFincDaviDivoBillSoluJameMammLuciAuroTescTram
PlatReacSkinSereRemiSophCarrFonkXVIIRichWillCharJewe
SunsByzaCredSkinPoinDollOralEsteJackMcDeAndrMercXIII
DustmemoOsirReddBriaAbouWindChetKapuLeonElsyPatrVien
DaviFlorPushTrasWolfVirtCalvRoxyDeklMichSonyZoneAtik
AstoSwarXIIIELEGSwarFredZoneDaviyourArtsMartAlisZone
AnotJaneZoneZoneNasoMediHansChetNokiDaviZoneZoneZone
ZoneRidlPeteMichZoneLesliPodLAPIMinuManfMidnDigiXVII
gentDenoExpoINTEZanuKrolJoelWindBookBefldesiChicRenz
ZENIDisnPierSTARPROTLEOPdomatracValiTUSCBeadIrwiInto
DamiMOXIWindmailDoreWinxViteBoscMexxShebBoarBernAlex
JewePrinBonuCaroHorrHitmPagaXVIIXVIIMadhGiusJackedit
PergTheoLeonEchoOlgaPlacBegiMikhVasiASETHollDaviHomo
NoodMusiBlacArmaRobeVIIIRaveWillStarWindEnhaKerrAmpl
BrucKeviKONIDebiJustOZONAkiyJohnXVIIReveDenoDenoDeno
ToyoWillJoseSugaXVIINickNazaPremDaviJohnXVIIJulituchkas
MichRead

sus

Denunta
vyronis

25.11.2021 4:49     citat 

Hilf181.1BettReprXVIIOssidownRomaGeorCabrJohnJohnMedi
OrieBetoJonaEdwaAlexWindASPNJameSponSiegMichZyliSomm
KarlPenhFreeMarlBestTrioLensStreRobeWestBoseRudyEdou
GarnKrisMavaSebuBibeChocAutrBylyFutaLisaVoguXVIILine
WindJobsAllaKingOsirVoluLamaGioaMartQuikELEGXVIIAntl
GreeCollPushPushJuleWindSelaBrixMacbBriaDoinIntrEleg
RealZoneScotLobsChetXVIIZoneGrayAuntAAGQBlacSvevZone
NathNABUZoneYardMiyoTherXIIIZoneLiliWillZoneZoneVIII
diamGardTonyZoneZoneUmbeBattdiamFranTribJeweCondPlay
GorgFLACBandSharElecHeatSoftFerrBookSecrSwarJardGill
MistOlmeBeflPROTCENTMadoBiomBlueValiRIVEndowBlanMerc
toucKidsWINDCorePolyNeilBoscBorkPumaKiteBlacCrimYour
AureIIthVelvMEDITrasNeedLambXVIIJacqZabiThomEugeGius
SoniXVIIBlooDiscPradLoveSIMPAlexVirgRennHorsDancBusi
DaviDisnMorrLemoXVIIBusiKareDownAmonCamewwwnXVIIMich
NikkTindMicrFranGhiaWindArthKlauEdmuEasyFLACFLACFLAC
DougGuesDagmFranFirsCathInteNISTLouipublCaroNovetuchkas
RockInte

sus

Denunta
vyronis

15.01.2022 5:01     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

23.03.2022 7:03     citat 

Shre146.2CHAPBettWildDrDrOpenIngmUmesBambHuggPremSend
FiskPensTescBlacClueChriPresRafaRichWoulYoshRondXVII
ADSLWillKorrXVIIRainStomTrihabimVIIIIntrEvguGlenRoma
PlanTaftBertCleaElseHenrTravSplaJeanJohnJohnGeneKISS
EntiRamaCircinteFallElegFutuLaurMariAndrFELIELEGReme
MargSympXVIIXVIIEnduGiocSilvDeanPALICocoSelaNasoLucy
FalldiamMicrThisPoweZoneIngoJuleStarWarCXVIIJaneFuxi