· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > atunci cand ne mutam in alta tara e bine sa:
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor atunci cand ne mutam in alta tara e bine sa:     
adanita

Copii
Delia Stefania: 16 ani, 10 luni

21.07.2006 11:12   atunci cand ne mutam in alta tara e bine sa:  citat 

sotul meu pleaca cu serviciu la new york in cateva zile si va lucra acolo pentru 2 ani, cu posibilitatea de prelungire la 4.
vom pleca si noi cam peste 3 luni.

ideea este ca eu voi ramane sa rezolv problema cu aparamenul nostru, pe care probabil il vom inchiria, dar care este PLIN si cu o garsoniera care este inchiriata deja, dar ca carei plati trebuie urmarite, cu o alocatie si indemnizatie de cresterea copilului care vin prin postas. si toate astea in conditiile in care parintii si fratele meu, ca si parinti, sora sotului nu stau in bucuresti. si cu muuulte multe intrebari fara raspuns.

ce am vrut deschizand subiectul asta?
pai ar fi tare fain daca mi-ati spune, cele/cei care ati plecat din ro in alta tara la ce lucruri v-ati gandit inainte sa plecati si bine ati facut, care-s lucrurile pe care nu le-ati pus la punct si rau ati facut.
orice sfat va fi tare bine primit. si la situatiile pe care le-am expus, si la oricare altele.
in special pentru fetele care locuiesc in sua, in ny in special: care sunt lucrurile pe care nu are nici un sens sa le iei de acasa.

noi vom putea lua cu noi in jur de o tona de lucruri.
transportul ro-new york este asigurat de onu, unde va lucra al meu. cel pana la aeroport il vom plati noi, la o firma pe care tot ei o aleg. ne gandeam, cu ocazia asa, sa cam golim casa de lucruri.

am sa incerc sa formulez cateva intrebari, totusi:
1. cum ati procedat cu indeminzatia mamicilor care ati plecat cat bebe era de 0-2 ani? cum cu alocatia?
2. ce ati facut cu locuintele pe care le aveati in ro?
3. ce fel de lucruri ati luat cu voi si au fost cu adevarat utile? ce lucruri sunt inutile.
pentru fetele din sua: sunt haine care se poarta pe aici dar sunt complet inadecvate la ny - ca stil sau ca grosime?
4. ce nu ati luat si rau ati facut?
5. cat de greu v-a fost si ce v-a ajutat sa va acomodati?
6. ati folosit cumva o companie de transport pentru lucruri? cum se lucreaza cu o astfel de companie. cum opereaza ea. inteleg ca asista sau participa la impachetare ca sa controleze sa nu introduci ce nu-i voie in colete.
7. este suficient sa forumulezi o procura prin care sa delegi pe cineva care sa te poata reprezenta in toate sau trebuie sa formulezi cate una pentru fiecare problema in parte? daca este valabila ultima varianta, cam care ar fi problemele specifice pe care ar trebui sa le acopere. voi de care v-ati lovit?
8. sfaturi pentru calatoria cu avionul cu copilul de 1 an. hrana pe avion, accesorii, posibilitatea de a se misca...
(eu am mers cu avionul doar o singura data, si atunci doar 2-3 ore )

si, in fine, orice v-ar fi fost de folos sa stiti cand ati plecat de acasa.
este un subiect amplu, e loc aici si pentru emotii traite. desi ale mele ocupa o gramada de loc deja foarte fericit rad

multumesc anticipat pentru raspunsuri si rabdarea de a citi aceasta compunere jenat ,
adana

sus

Denunta
SMOKY

22.07.2006 12:25     citat 

in primul rind sotul tau o sa iti spuna ce va ofera locuinta...daca e mobilata si utilata...majoritatea se inchiriaza cu frigider ,masina de spalat si aragaz; dar nu musai cu mobila...
vremea la ny e cam ca in tara; asa ca poti sa iei toata imbracamintea...ai patru anotimpuri;
la partea cu apt ,mobila, acte nu ma bag
pe avion cu bb....o sa fii ok, sa ai diapers, sucuri au ei si lapte, daca ii iei loc poti sa ceri masa de copil(atunci cind iei biletele si cind le confirmi si sa le amintesti si in avion); poti primi iaurt, brinza,piinica, biscuiti...
dar eu zic sa iei si cu tine de acasa tot ce ii place copilului sa manince, biscuiti, banane ,sticksuri, cereale sa aiba la lapte; dar eu cred ca la breakfast o sa ai ce sa dai, e unt, gem, piinica sau chifle...nu stiu daca faci vre-o escala sau ai drum direct 8-9 ore pina acolo; sa ii iei un schimb , doua(tshirt pants); sa ii iei o jucarica sau mai multe ca sa-l tina ocupat; de plimbat o sa vrea plimbat asa ca o sa te plimbi;
nu mai intra in basinet asa ca o sa doarma pe scaun sau la tine in brate;
daca ai posib sa iei zbor de noapte ar fi perfect....
ai drept la bagaj de mina pt copil(1 geanta) si pt tine(1 geanta de 10 kg parca)
poti lua si carut dar la intrarea in avion ti-l ia si ti-l da la iesire
de acomodat in usa o sa va acomodati ; o sa va fie dor de acasa dar presupun ca o sa aveti vacante

eu una as face cam asa...as lasa apt mobilat dar maruntisurile(daca as avea timp) le-as vinde....asa nu te mai cari cu oale si ulcele, stringi bani si iti iei din sua;
poti ruga fetele din sua sa-ti dea preturi la oale, farfurii, set de linguri, furculite etc; fata de masa; cuverturi, prosoape..si-ti faci o idee....adica maruntisuri...
si asa iti dai seama daca merita sa le cari cu tine sau mai bine vinzi si iei banii si iti iei altele;

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 17 ani, 11 luni

22.07.2006 8:52     citat 

Eu zic sa nu te chinui sa cari cu tine paturi, asternuturi, maruntisuri oale sau mai stiu eu ce. Intai de toate nu o sa poti lua cu tine chiar asa multe pentru ca ai restrictyii la bagaje. Si-apoi aici gasesti lucruri ieftine, mult mai ieftine ca in Romania; mergi la un Wallmart sau Target si gasesti o oferta foarte variata de produse pentru casa la preturi mici. Poti lua un cearsaf cu 10 dolari, o cana cu 1 dolar, un toaster cu 15 dolari, etc etc.

Tot ce-i electronic nu merita luat in calcul pentru ca aici difera voltajul si prizele; iar ca sa dai bani pe adaptoare nu se merita.

Ia cu tine in US haine de vara si-atat. Ai sa constati ca hainele sunt mai ieftine aici ca in Romania iar daca mai prinzi si sales iti reinoiesti garderoba cu bani foarte putini.

Ia cu tine carti de suflet, pentru ca ai sa ai momente cand ai sa te simti coplesita si infranta; cd-uri sau dvd-uri cu muzica si amintiri, jucariile fetei, in general chestii care nu pot fi inlocuite aici.

Ce-am luat cu mine si am gresit ... mi-am luat tot dulapul din RO si ajunsa aici mi-am dat seama ca nu-mi mai plac hainele mele, ma simteam ca un intrus pe strada (deh, sindromul emigrantului) si la scurt timp mi-am cumparat altele.

Ce-as fi vrut s aiau cu mine? Am tot plans dupa Bors Magik dar de curand am vazut ca se gaseste intr-un magazin romanesc din Queens asa ca am scapat de-o grija.

Daca vii si locuiesti in NY e bine pentru ca aici e concentrata cea mai mare comunitate de romani din US. Sunt multe magazine cu produse romanesti, restaurante, saloane de cosmetica, ziare, cofetarii, etc etc.

Eu nu am avut probleme mari cu acomodarea . Mi-a fost greu la inceput , in primul an, dar dupa aia a fost mai usor. Cu mancarea am avut mari probleme; imi era dor de bucataria romaneasca. Iar eu la inceputul meu in NY nu cunosteam nici un roman, habar nu aveam ca sunt magazine romanesti cu sunca fumata si Fanta Socata de vanzare, habar nu aveam ca pot sa merg la restaurant sa mananc sarmale sau ca pot manca o amandina la cofetaria "Nita's". In timp le-am descoperit, am mai cunoscut si alti romani, si deja dupa 3 ani eu nu mai spun "acasa" Romaniei ci NY-ului.

Faptul ca tu stii ca te intorci inapoi in RO te va ajuta si mai mult si sincer nu cred ca vei avea probleme. De altfel e posibil sa-ti placa atat de mult aici incat sa nu mai vrei sa pleci trag cu ochiul scot limba

Stii unde in NY o sa locuiesti? In ce borough?

Legat de apartamentul pe care il ai, iti sugerez si eu ce-a spus Smoky. Debaraseaza-te de maruntisuri iar restul pastreaza-le si apoi inchiriaza-l . Eu cand am plecat am donat toata aparatura, haine, mobila ce mai aveam eu le-am dat la prietenii care ar fi avut nevoie de ele. Bine ca eu stiam ca nu mai intorc, la tine-i alta situatia.

Legat de bebe in avion sunt atatea subiecte pe forum unde gasesti info . Si ai sa te descurci, that's the least of your worries zambet

Scrie-mi un pm. Mi-ar placea sa te cunosc si m-as bucura daca-ti pot fi cu ceva de folos in procesul acomodarii zambet

Am sa mai revin si maine cu alte pareri. Acum pic de somn ... jenat

sus

Denunta
monikL

Copii
Loredana Michaela: 16 ani, 4 luni

22.07.2006 9:30     citat 

Adanita in primul rand vreau sa iti spun felicitari... Adik asta e visul meu... Sa plec in State si cand am avut ocazia am dat cu piciorul si asa de rau imi pare... Cateodata cand imi aduc aminte imi vine sa ma dau cu capul de pereti k am refuzat... Ca si in cazul asta...
Eu vreau sa iti spun in legatura cu indemnizatia si alocatia: am aflat (si cei de al directia de munca mi-au confirmat) k de vreo 2 saptamani se poate pune pe card. Eu zic k asta e perfect. Deocamdata ei lucreaza cu BCR-ul... Mergi la BCR, fa-ti un card international (vezi k sunt sic arduti nationale pe care le poti folosi doar in romania, asa k sa specifici de care card vrei), si faci cerere la Directia de munca sa ti-i treaca pe card. Ce acte iti trebuie nu stiu, dar astea se pot afla printr-un tel la ei...
Cam atat imi aduc aminte din lista ta, dar daca mai vad ceva te anunt.

Aaaa, mai era ceva ce vroiam sa iti spun: stiu k poti transporta lucruri in si din State cu vaporul. Este mult mai ieftin decat cu avionul sau companii de transport. transportul dureaza in jur de o luna-o luan si ceva, deci trebuie sa pui lucruri care nu iti sunt indispensabile. Trebuie sa mergi al vam sa intrebi cum se face transportul asta pt k nu stiu detalii...
Mai vrobim pe mess.

sus

Denunta
RamySa

Copii
Georgia Myra: 16 ani, 5 luni

22.07.2006 1:59     citat 

Adana, tocmai am venit din RO si am depus si eu actele pt indemnizatie si alocatie pt asta mica. Eu i-am facut procura soacra-mii care sta cu mine in bloc la Bucuresti sa mi le ridice ea.

2. casa in care stam la Bucuresti nu e locuita de nimeni, n-am inchriat-o pt ca e plina cu lucrurile noastre, soacra-mea se ocupa de cheltuielile de intretinere iar noi ii trimitem bani periodic pt asta sau in cel mai rau caz ne socotim cu ea cand ajungem in vizita in RO. Intr-adevar ar fi fost o idee mult mai buna sa o inchiriem dar ar fi fost o prea mare tevatura cu debarasarea lucrurilor pe care n-am fi avut unde s ale lasam! Plus ca nu se stie niciodata cand planuim o vacanta spre RO si atunci ce facem cu chiriasul, il dam afara? Asa ca nu ne-am complicat si am lasat casa nelocuita!

3. aici nu prea as stii ce sa-ti raspund. Sotul meu locuieste de mai multa vreme aici asa ca tot ce a fost nevoie sa-mi aduc au fost niste haine. In general nu cred ca e cazul sa va stresati prea toare. Aici chiar se gasesc de toate!
In legatura cu hainele, vremea este la fel ca in Romania la NY asa ca n-ai de ce sa-ti faci probleme. Singura diferenta este ca vara este o umiditate extrem de mare ceea ce-ti da senzatia ca te sufoci pur si simplu. In rest totul e exact la fel din punct de vedere meteorologic!

4. de fiecare data cand vin din Ro imi aduc leustean. o pun pe mama sa-l usuce si il iau cu mine ca e tare nasoala ciorba fara leustean jenat

5. F. greu. Nici acum nu simt ca m-am acomodat pe deplin. cum s-ar spune nicaieri nu e ca acasa!

6. la mine nu a fost cazul

7. cred ca rebuie procura specifica., eu am lasat doar una dupa cum am scris mai sus, care cuprindea si indemnizatia si alocatia.

sarut

sus

Denunta
adanita

Copii

22.07.2006 2:59     citat 

asa m-a amuzat chestia cu leusteanul si borsul rad
chiar nu ma gandisem. desi acum ceva vreme spuneam ca nu plec din tara asta din cauza merelor ionatane. acum sunt si ele pe cale de disparitie si aici trist asa ca....

cum este moda pe acolo? adica se poarta tot blugi cu talie joasa? alte chestii? tocmai m-am apucat sa sortez lucrurile si sa vad la care renunt si am pus la categoria lucruri de dat tot felul de blugi si fuste cu talia mai inalta, la fel sacouri vechi cu umeri de burete...panatoni evazati... pantofii cu varful ascutit cum sunt priviti? cum arata un "emigrant "? cool

in legatura cu punctul 7: sunt lucruri care trebuiesc platite si nu stiu daca ma voi putea gandi la toate din timp. nu stiu la care este necesara si semnatura mea. stiu ca am de achitat ceva impozite pe apartament, garsoniera si chirii. probabil ca ar trebui unele chestii sa le platesc eu, dar nu stiu cum se face: gen pensia sau alte chestii care se deduceau din salariu. si asta doar dupa ce ies din cic.
pe de alta parte ma intreb daca trebuie sa fac ceva in legatura cu jobul meu. cartea mea de munca este la ei acum. va expira cic-ul si voi fi cumva in afara. nu stiu ce consecinte poate avea asta.
stiu ca legea prevede, pentru cic, ca perioadele in care o viitoare mamica isi insoteste sotul in misiuni in afara tarii sunt luate in calcul ca echivalente cu lunile de munca, putand intra in cele 12 luni dinainte de nastere pentru care primesti indemnizatie. oare sunt acoperita si in alte privinte daca imi insotesc sotul in misiune?!?
sper ca nu am fost prea alambicata.

RamiSa, aveai lucrate 12 luni inainte de nasterea copilului? le aveai lucrate in romania?

monikl, mi-ai dat o veste grozava sarut

emi_us, eu ma gandesc sa car cu mine oale, carti, haine ca sa golesc apartamentul si sa fie inchiriabil. asta in primul rand pentru ca nu imi vine sa o pun pe mama sa vina in bucuresti lunar de fiecare data cand trebuie platit curentul, gazul..........doar ca ma streseaza ca nu stiu cum iti transporta ei lucrurile astea.
mi-a placut tare mult ce ai spus despre amintiri.
am o cutie imensa pe balcon cu asa ceva. rad doar ca probabil m-ar ucide sotul meu daca as transporata-o si acolo rad.

sotul meu va lucra in Manhattan, noi probabil vom sta in Queens, inteleg ca-i 4.500 un apartament in Manhattan.
voi unde stati?

sus

Denunta
adanita

Copii

22.07.2006 3:05     citat 

punctul 9. cum ati procedat sau aveti de gand sa procedati cu copiii ca sa ii invatati cele doua limbi?

sus

Denunta
Tweet

Copii
Laura: 16 ani, 1 luna
am nascut deja!

22.07.2006 4:35     citat 

ma alatur si eu comentariilor la mancare - m-am obisnuit cel mai greu cu ea pentru ca totul mi se parea mult mai dulce ca in Ro. Asa ca... adu-ti toate condimentele care le folosesti si sunt specifice in Ro, gen bors magic, leustean , condimente de mici; Eu de obicei imi aduc in fiecare an vegeta, foi de dafin si zahar vanilinat cat sa ma tzina pana data viitoare cand merg- se gasesc si aici dar sunt mult mai ieftine in tara ( sa nu radeti feletor, dar daca folosesti mult se merita zambet ). Si daca puiul tau bea ceva ceai special de bebei sa-ti aduci si de ala pentru ca probabil ca nu vei gasi exact ce folositi acuma.

cu hainele - aici toata lumea poarta ce vrea, cel putin asa mi se pare mie zambet. Asa ca poti sa-ti aduci linistita chestii care-ti plac. Oricum nu te vei putea abtine si o sa-ti cumperi si aici haine si papuci zambet (mie sincer mi se par mai ieftine decat in tara, in special daca mai urmaresti si "sale"uri)

electrocasnicele nu le poti folosi aici, dar parca nici nu le-as vinde avand in vedere ca te intorci in tara... nu stiu (cel mai bine ar fi daca ai putea inchiria apartamentul la persoane de incredere, cu totul inauntru, ca daca il lasi neinchiriat tot va trebui sa platiti cheltuielile, impozit, etc). Si ustensile de bucatarie gasesti la preturi acceptabile deci iar nu cred ca merita ca le cari de acasa (cel mai usor ii sa-l pui pe sotul tau ca mai cumpere cate ceva pana veniti voi - te poti uita pe net ce vrei si il trimiti la cumparaturi foarte fericit )
zic ca nu merita sa iti aduci multe pentru ca nu iti vor mai placea, si oricum vei ajunge sa-ti iei altele foarte fericit

cat despre limba - eu trag tare pe romana si germana, pentru ca engleza o va invata oricum fiind inevitabil expusa la ea. Plus ca am prieteni care au fost tare stresati de limba cand au venit aici, si incercau sa vb mult in engleza cu cel mic... si acuma refuza sa mai vorbeasca in romana, ii spui ceva in romana si iti raspunde in engleza foarte fericit

Emi, unde este cofetaria aia? foarte fericit noi stam la 30-45 de minute la sud de oras si mai venim din cand in cand la restaurante romanesti, dar mi-e dor sa dau atacul la prajituri... amandine =P~

sus

Denunta
adanita

Copii

22.07.2006 5:34     citat 

mi se pare normal sa vorbeasca in engleza, sa raspunda asa, chiar daca inteleg engleza. banuiesc ca atunci cand merg in romania vorbesc totusi romaneste, nu?

nu am inteles cum adica tragi tare pe romana si germana? vrei sa-l inveti de la inceput 3 limbi?
ma interesa concret cu faceti sau va ganditi sa faceti. deci veti vorbi doar romaneste cu bebe si mizati pe faptul ca va invata engleza din zbor?

sus

Denunta
ddadriana

22.07.2006 5:59     citat 

o adanita, eu am plecat de prea mult timp, nici nu mai stiu exact dar cred ca sint 16 ani, si nu stiu daca experientele mele de atuncia, te ajuta la ceva. Hainele care m-i leam luat cu mine, sau dovedit a fi niste zdrente in comparatie cu ceea ce se purta pe aicea, desi i-mi cumparasem din tot ce exista mai bun in tara. Ma gindesc ca si lucrurile care le posezi tu acuma, au alta calitate, in comparatie cu ce se gasea in ro atuncia. Noi am lasat un apartament, la un prieten de-a lui taica-mea sa grijeasca de el, la inchiriat. Si nu am avut decit discutii neplacute cu tot neamul care credea ca acel om se inbogatea de pe urma noastra. Dar el dadea din buzunarul lui, ptr renovari, si mai stiu eu ce lucrari. Cind am scapat de apartament am scapat de o mare neplacere. O data am crezut ca mi-e dor de parfumul pe care i-l foloseam in tinerete, si m-i la trimis cineva, si nu mi-a mai placut, asa m-i sa intimplat si cu carti de care credeam ca mi-e dor. Eu nu stiu cit
costa transporturi de lucruri pina peste ocean, dar sar putea sa coste atita incit sa-ti iei lucruri de calitate si frumoase la fata locului. Stiu ca esti intr-o situatie foarte dificila, eu nu te invidiez de loc, am trecut o data prin ea, si stiu cit de desorientata poti fi. I-mi mai aduc aminte cu ce sentimente de teama am plecat, i-mi mai amintesc si cu ce sentimente am ajuns.
http://www.emigrare.info/ vezi poate gasesti informatii utile aicea.

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 17 ani, 11 luni

22.07.2006 6:37     citat 

Adanita noi locuim in Manhattan . Dar Queens e peste balta (la cateva statii de metrou) asa ca nu va fi greu sa tinem legatura. zambet Din punctul de vedere al acomodarii tale aici, e mai bine ca vei locui in Queens pentru ca sunt multi romani acolo si, cum am spus mai sus, mult mai multe resurse romanesti. In Manhattan e mai "salbatic".

Tweet, cofetaria se cheama Nita's European Bakery; e in Sunnyside/Queens pe Greenpoint Avenue intre 41st si 42nd street. Au de toate - nougat, amandine, violete, strudele cu mere, pateuri, savarine, fondante nu mai contiunui ca ma iau poftele iar zambet

sus

Denunta
RamySa

Copii
Georgia Myra: 16 ani, 5 luni

22.07.2006 6:57     citat 

Eu stau in Queens si pana la cofetaria lui Nita fac 2 minute. Eu stau pe 42 street cu 48 Ave. Si ce noroc am cu cofetaria! yummy, yummy! plus ca fetele lui Nita stau cu mine in bloc! Asa ca adana daca vei sta in Queens vei gasi o gramada de romani in zona! Chiar langa mine e un parc unde ma duc cu Myra si aud romaneste la tot pasul de am senzatia ca sunt in Romania! zambet

sus

Denunta
Tweet

Copii
Laura: 16 ani, 1 luna
am nascut deja!

22.07.2006 7:20     citat 

Emi, multumesc zambet. Cand se trezeste galusca il luam pe tata si mergem rad Nu mai pot!! rad

Adanita - nu, cel mic nu mai vorbeste romaneste deloc - nici cu parintii aici, si nici cand merge in Ro. Asa ca noi vb romana si germana cu Laura, si engleza o s-o prinda "din vant"....

sus

Denunta
Igna

22.07.2006 7:51     citat 

Adanita nu te-as sfatui sa-ti aduci prea multe haine (dupa cum au spus si fetele), la inceput mi-a parut rau ca nu mi-am adus cine stie ce iar acum cind am fost in Ro. am fost convinsa ca o sa m-i le aduc dar cind le-am vazut cum arata... Eu nu mai am absolut nimic din ceea ce mi-am adus cu mine acu 6 ani le-am dat pe toate. La inceput eu am suferit dupa eleganta... aici in California toata lumea opteaza pentru comoditate, in NY am inteles ca lumea este mai eleganta. Acum am vazut ca se poarta pantaloni deasupra genuchiului iar blugii nu mai au talia atit de joasa (eu ii port oricum caci imi plac enorm si imi sta si bine).
Dupa condimente si eu sufar si dupa anumite bunatati (cataif, amandine, cremes) dar am invatat sa le fac.
Cartile...mi-am adus un geamantan si nu am regretat de loc!
Cu fata vorbesc doar ro. si engleza vad ca deja incepe sa vorbeasca si le cam amesteca "Mami I love you foarte mult!"
Nu iti fie teama, poate la inceput iti va fi greu dar apoi o sa-ti placa, ai sa vezi! sarut

sus

Denunta
SMOKY

22.07.2006 9:27     citat 

se poarta orice...blugi pe talie, tricouri de tot felul, incaltamintea chiar nu cred ca conteaza, mergi cu ce poti; ce daca se poarta pantofi cu virf ascutit daca eu nu pot sa merg cu ei plang sau sunt foarte trist ; paltoanele si cizmele de ce sa nu mearga si in sua???pina te obisnuiesti de unde sa cumperi si ce sa cumperi , sa ai cu ce sa te imbraci;
sa-ti iei citeva carti, hahha sa va spun ce am cerut eu mamei sa0mi aduca...linguri de ciorba adinci..caci in america sint de bataie de joc trag cu ochiul
fetelor faceti o lista pt ea cu ce gaseste romaneste pe categorii ca sa nu se care, gen tzuicutza trag cu ochiul
cearsafurile nu se potrivesc la paturile de aici
dvd din romania nu merg la dvd de aici decit daca le modifici sau ai dvd special
de la intretinere poti sa te scoti ca n-o sa folosesti apa si gaz
scoti totul din priza si n-o sa platesti nici lumina...poate abonament sau cum mai e...ca eu chiar nu mai stiu
cineva trebuie sa mai tina un oki pe apt tau..daca nu-l inchiriezi, se poate sparge(eu am auzit cazuri)..ati putea sa puneti o usa de fier, alarma etc..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: