· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2006
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2006     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

24.07.2006 1:23   Bebelusi de vara 2006  citat 

Pentru ca fiica-mea tocmai doarme, m-am gandit sa incep repede lista bebelusilor de vara 2006. Sper sa nu fi chiorat de tot si sa existe deja, dar m-am uitat si ieri si alaltaieri si nu am gasit-o. Inca nu stiu exact cine trebuie trecut pe lista, asa ca incep cu ce am, voi completati, si apoi vedem noi cum facem cu lista viitoare.

10 iulie 2006 (rucsa)
10 iulie 2006 Andrei (acinom), 4300 g
12 iulie 2006 Denissa Gabriela (alinutza_s), 3500 g, 53 cm
13 iulie 2006 Mona Julia (Christa), 4010 g, 55 cm

Cine mai doreste? Cine mai pofteste? trag cu ochiul

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani, 6 luni

24.07.2006 1:49     citat 

Bebelusii de vara incep din luna iunie si se termina in luna august !
Ma gandeam eu ca tu o sa fii initiatoarea listei (ca parte activa a forumului) scot limba
Ne inscriem si noi :
Miriam Luana 3.900 , 58 cm ,
Mancacioasa si nervoasa ca nu avem papica suficienta la tzitzi foarte fericit
Aaaa era sa uit 28 iunie !!!
Oricum sa stii ca lista e lunga , am remarcat eu de la gravidoase !!!

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 8 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

24.07.2006 1:52     citat 

In sfarsit mai fetelor! Credeam ca nu va mai adunati rad . Sa fie un inceput cu noroc si sanatate la bebei si mamici! sarut

sus

Denunta
diodora

Copii

25.07.2006 2:03     citat 

Christa cum te descurci cu lapticul ??? ai ??
ca eu am avut probleme la inceput (nici acum nu ne ajunge , dar a crescut cantitativ )

sus

Denunta
Christa

Copii

25.07.2006 2:30     citat 

Ma cert cu sotul, ca cica moare copilu' de foame. nervos Acum mi-am facut rost de un nr. de telefon, dar tanti e acasa abia dupa ora 17, ca aici in Germania exista posibilitatea sa iei legatura cu cineva care te poate sfatui in privinta alaptatului, sper doar sa fie si cineva aici in apropiere. Azi deocamdata am dus-o de vorba fara lapte praf, dar nu stiu cat mai tine figura, ca iar plange ... Oricum, la falcile pe care le are ma indoiesc ca moare de foame!
Tu ii dai completare lapte praf, sau ce faceti?

sus

Denunta
diodora

Copii

25.07.2006 4:06     citat 

Eu ii dau lapte praf Milumil , ca nu am suficient , cam jumate jumate adica 300 ml lapte praf , si 300 ml de la mine !
A mea face un scandal daca nu-i dau sa pape ca nu am ce face.
Vezi ca mie mi-a venit foarte putin la inceput , poate ai noroc sa se mai regleze cantitatea si sa-ti creasca ! Eu am luat Galactogil si am impresia ca am mai mult laptic, este foarte laudat , dar dr. mi-a zis ca e mai mult autosugestie !
Cica sa papam crema de zahar ars, lapte de pasare , mancare cu multe proteine , somn si relaxare !!
Nici al meu nu o lasa sa moare de foame scot limba avem deja 4850 !!
Eu nu am cum sa o tin numai cu lapticul meu ca protesteaza de zic vecinii ca cine stie ce ii fac !!

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 14 ani, 7 luni
Miriam: 10 ani, 8 luni

25.07.2006 5:27     citat 

Iaca si noi pe listuta, asta numai daca ne primiti trag cu ochiul.
Robert, 3580, 52 cm, nascut pe 2 iunie.
Papam numai san numai, ca vrea mereu sa suga desi lapte e de ajuns, el foloseste sanul pe post de suzeta si degetel in gurita. Suezeta ne e tare scarboasa, beacs.
Pupam bebicii si mamicile!

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 14 ani, 4 luni
Sebastian: 12 ani

25.07.2006 5:54     citat 

ce ma bucur ca a aparut asa o listuta, abia asteptam fetelor sa venim si noi aici, spera sa numai avem mult scot limba

ce bebei mare se nasc vara scot limba , sa vedem cu cat venim si noi scot limba

sus

Denunta
rucsa

Copii
Alessia-Maria: 14 ani, 6 luni

25.07.2006 9:05     citat 

buna!
caut aceasta listuta de azi dimineata.
Bine te-ai gandit christa! Multumim!!!!!!
Sa ne pui si pe noi data viitoare: Alessia-Maria 3400g 52cm nascuta pe 10 iulie la ora 10:10.
Multumim
Am vazut ca vb despre alaptare, eu nu am avut deloc asa ca maimuta mea mananca din prima ei zi Lactana si ii place foarte mult.
Nici mama mea nu a avut lapte nici la fratele meu nici la mine si ne-a crescut cu Humana si suntem amandoi bine sanatosi.
Asta este riscul cezarienei, dar mai bine asa decat nasterea normala, parerea mea.

sus

Denunta
Christa

Copii

25.07.2006 9:52     citat 

----------
diodora a scris:
Eu ii dau lapte praf Milumil , ca nu am suficient , cam jumate jumate adica 300 ml lapte praf , si 300 ml de la mine
----------

la o masa sau pe zi? surprins

Dalinuta, noi ne descurcam pana acum fara suzeta, i-am dat din cand in cand degetul meu mic sa il suga scot limba, si sper sa nu aiba nici in viitor nevoie de suzeta, dar mai vedem noi. Oricum, tanti aia cu care am vorbit azi la telefon (Stillberaterin) a zis ca macar pana suge ca lumea de la san sa nu ii dau suzeta.

rucsa, si eu tot prin cezariana am nascut, dar din nevoie si nu de buna voie, sa zic asa, si nu tin neaparat ca data viitoare sa fie tot cu cezariana. scot limba Si productia de lapte imi creste totusi, in ciuda cezarienei. Azi inca nu i-am dat deloc lapte praf, dar nici nu am numarat de cate ori am pus-o la san ...

sus

Denunta
diodora

Copii

26.07.2006 6:47     citat 

Pe zi maiiii scot limba rad prostit cum sa-i dau la o masa 600 ml de lapte ??? nici eu nu pot sa beau atat !!!!
Tanti aia nu ti-a spus si cum sa-ti cresti productia ??? ca sunt foarte interesata si eu , as scoate laptele praf , dar ii este prea foame ca sa-i ajunga ce am eu ! Si prietena ei , titi , nu ar da'o ptr.nimic in lume !
Fetelor este deosebit momentul cand il pui pe bebe la titi sa pape si ptr.mamica si ptr bebe .A mea este atat de satisfacuta si fericita cand ii dau titi si e atat de suparata cand se termina lapticul din titi incat mi se rupe sufletul ...dar nu stiu ce sa fac sa o multumesc!!
Suzeta i-a cumparat bunica-sa ...dar cand a vazut ca nu iese nimic din ea ...si nu-i nici calda ...a scuipat suzeta si o tinem ptr.mai incolo !

sus

Denunta
Christa

Copii

26.07.2006 9:14     citat 

diodora, pai ma speriasei! foarte fericit
Tanti a spus sa o pun cat de des la san si cat vrea ea (moasa si cei de la spital au zis ca max. 10 minute la fiecare san!), pentru ca doar asa se poate regla cantitatea de lapte produsa. Si mi-a recomandat, cand nu e ea la san (dar e f. des, asa ca nu am reusit de alaltaieri), pompa electrica, tot pentru stimulare (dar bb stimuleaza mai bine!). Am trecut de ziua de ieri fara un strop de lapte praf exclamatie A, si tu trebuie sa bei cat mai mult, mai ales pe caldurile astea!

Mai, la voi cand a cazut cordonul ombilical, ca a mea il mai are inca??? surprins Acum parca da incet semne ca vrea sa cada ... S-a mirat si moasa!

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 15 ani, 6 luni

26.07.2006 9:21     citat 

----------
Christa a scris:
Tanti a spus sa o pun cat de des la san si cat vrea ea (moasa si cei de la spital au zis ca max. 10 minute la fiecare san!), pentru ca doar asa se poate regla cantitatea de lapte produsa.
----------

Christa, te urmaresc trag cu ochiul rad

surprins surprins surprins ce chestie cu cele 10 minute... nu credeam ca e cineva care sa recomande asta trist. Mie moasa mi-a zis de la bun inceput sa o pun cat mai des si sa o las cat vrea ea. Eu o tineam si cate juma' de ora la fiecare san, de fapt, cred ca in primele 3 luni ori era la tzatza, ori pe burta mea, ori in bratze rad.

----------
Christa a scris:
Mai, la voi cand a cazut cordonul ombilical, ca a mea il mai are inca??? surprins Acum parca da incet semne ca vrea sa cada ... S-a mirat si moasa!
----------

Irisu' l-a piedut la 10 zile, insa baietelul unei mamici de la Pekip l-a pierdut la 22 de zile surprins . Si n-a avut probleme, a fost tot ok. Io zic sa nu te alarmezi inca si sa-l lasi sa cada de la sine. Daca nu supureaza si nu e rosu, inflamat, e ok.

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

26.07.2006 9:31     citat 

uraaa, au aparut si bebeii de vara!!!
multumim, christa, vrem si noi:
Vlad Alexandru, nascut pe 12 iunie, cu 3,400kile, 51 cm si nota 9 (ca 10 e pt profesor cool scot limba )
care va sa zica copilul meu nu e singurul lipit de tzitzi, hmm, incepusem sa intru la idei; abia apuc sa mananc, sau sa merg la wc, ca Vladut vrea numa' in brate, cu tata in gura trist
da' ne facem noi mari!
pupici fetelor si copilashilor sarut

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

26.07.2006 9:58     citat 

fetelor, si eu am fost nevoita sa ii dau supliment, ca cica nu se satura (asa zicea dr), dar ii dadeam 50 ml, la o masa, o data pe zi,dupa ce sugea; am constatat insa ca trage mai prost din san si nu i-am mai dat deloc, kiar daca asta a insemnat sa ii dau san si la o ora!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: