· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > cartile.....
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor cartile.....     
daniluca

25.07.2003 8:43   cartile.....  citat 

Vreau sa-i citesc cat mai mult ALexei carti ilustrate insa am foarte putine carti in romana....le-am epuizat deja... trist
Am in schimb foarte multe in engleza pentru ca-mi sunt la indemana...
Observ la ea ca ar vrea sa se uite pe carti si ma bucur ca e asa dar nu stiu cum sa procedez....
Sa-i citesc carticelele in engleza sau sa traduc pe loc ce spune acolo?
Voi ce faceti?
Ce sa fac atunci cu emisiunile TV? Am incercat o vreme sa-i spun in romana tot ce vedea acolo dar nu am timp si rabdare sa fac asta mereu... trist
Si sunt eu confuza...probabil copilul la fel... trist

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 21 ani, 1 luna
Maria Romana: 16 ani, 5 luni
Mircea Victor: 12 ani, 7 luni

25.07.2003 9:42     citat 

Eu nu-i citesc niciodata in engleza . Chiar daca cartile sint in engleza eu i le citesc in romana, de multe ori nu traducind exact ci adaptind. Nu vreau sa vorbesc cu el niciodata in engleza, si asa eu ii spun ceva in romana si el raspunde in engleza.
Nu ii traduc filmele caci ar fi imposibil, il intreb insa in romana despre ce se intimpla acolo si el raspunde cum poate, mai in engleza mai in romana.

sus

Denunta
Cora

25.07.2003 9:43     citat 

Lui Alex, pina pe la 3 ani ii traduceam in romana carticica pe care i-o citeam, apoi am renuntat si ii citesc doar in engleza. Am si citeva carticele in romana, dar nu inteleg eu mare lucru din ele, dar Alex? trist Uneori il intrebam cind aveam o carte in engleza: "cum ti-o citesc? in romana sau in engleza?", si la un moment dat a decis doar in engleza. zambet

Asa ca ii mai spun eu povesti inventate de mine in romana, il oblig ca in casa sa vorbeasca doar in limba romana, ii vorbim doar in romana cind sintem noi 3 si cam atit. Cunoaste si romana si engleza la fel de bine, chiar daca acum gindeste doar in engleza (asta s-a intimplat pe la 3 ani, pina atunci gindea in romana) si face traducerea directa din aceasta limba cind vorbeste in romana, deci iese oleaca mai "stricata". zambet Il corectam insa in permanenta si copilul prinde repede.

La emisiunile sau casetele ce le vede la TV nici nu ma ostenesc sa i le traduc in romana, doar daca intreaba si cere lamuriri i le dau doar in romana.

Daniluca tu fa cum iti este mai comod, fata nu va uita limba materna-romana, mai ales daca i-o vorbesti zilnic si o fortezi oleaca sa-ti raspunda tot in romana. De curind am vazut un documentar formidabil despre creier, facut de PBS The Secret Life of the Brain, ce poate fi achizitionat si pe DVD-uri (sint 5), si cu ocazia asta am aflat ca de fapt limba materna nu se uita niciodata, doar trebuie reactivati centrii din lobul sting, unde ea se stocheaza. Pentru toate celelalte limbi ce urmeaza, cum este engleza in cazul copiilor nostri, localizarea are loc peste tot in creier, conexiunile neurale sint foarte multe, de aici si usurinta de a invata si a 3-a si a 4-a limba la cei care stiu deja 2. trag cu ochiul Problema ce apare insa este ca atunci cind incetezi sa vorbesti una din aceste limbi, incepi sa o si uiti, pt. ca nu sint limba materna, stocata intr-un singur loc. Dar prin exercitiu poti reactiva conexiunile neurale ce au existat cindva si vorbi din nou, dar informatiile sint trunchiate, memoria nu-i la fel de buna si pe termen lung ca in cazul limbii materne. De aici si explicatia pe care mi-am oferit-o mie: de ce stiam limba engleza (inceputa din cl.a 2-a) foarte bine pina in liceu si dupa, datorita pierderii interesului pt. ea, nu am mai reusit sa imi recapat toate informatiile cindva stocate. Pt. ca nu mai sint practic, au fost doar stocate in memoria de scurta sau medie durata. Din pacate. trist

Deci succes! Alexa va stii sigur 2 limbi, ba chiar 3 cu spaniola de aici. trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: