· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > exista patutul asta?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor exista patutul asta?     
adanita

Copii
Delia Stefania: 16 ani, 10 luni

02.08.2006 10:46   exista patutul asta?  citat 

vreau sa stiu daca exista patuturi de copil mic care sa il impiedice noaptea sa cada din pat si sa-i permita dimineata sa coboare in siguranta.
nu stiu...cu un dispozitiv ceva care sa permita copilului sa dea jos o latura gardutului de la pat.

va rog sa-mi explicati cum functioneaza, daca exista. si daca se poate cu meticulozitate ( si cat mai plastic foarte fericit ) , ca nu vizualizez prea usor jenat

multumesc,
adana

sus

Denunta
Onush

02.08.2006 11:30     citat 

Daca exista acest pat eu nu l-am gasit insa....

Preluand modelul de la fatadedac, am rarit barele la patutul de lemn in asa fel incat distanta dintre ele sa fie destul de mare ca sa se poata da jos singura din pat dar nu atat de mare incat sa pice printre ele in somn. ... desi are un somn agitat Ruxandra nu a cazut niciodata din patul inginerit asa.

Mai plastic patul are 1,70 lungime si 15 bare + stalpii de rezistenta ( colturile patului).
Din cele 15 bare am lasat primele 3 din fiecare capat, am scos urmatoare 3 si in pozitie centrala au ramas 3.

Mai exista de cumparat niste margini care se monteaza pe margine patului de o persoana si care functioneaza ca un paravan si care poate fi ocolit cu usurinta cand copilul este treaz.

sus

Denunta
monikL

Copii
Loredana Michaela: 16 ani, 4 luni

02.08.2006 12:28     citat 

Eu stiu - defapt am vazut la Amedy, sper sa nu gresesc - un patut din acela tip tarc care pe una din laturi avea fermoar si putea fi deschis cu usurinta.... Amedyyyy!! la tine am vazut sau vb prostii?? jenat

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 1 luna
Horea: 16 ani, 3 luni

02.08.2006 12:33     citat 

Exista acele patuturi pliante care au pe o laterala mica o "usita" cu fermoar. Niste prieteni au sa ceva si fetita dupa ce se trezeste, desface "usita" si se da jos.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

02.08.2006 12:55     citat 

aici in Germania multe paturi cu gratii ofera posibilitatea sa scoti 2-4 gratii cand creste copilul putin, ca sa nu fie tentat sa "sara gardul". zambet Cele de la voi nu sunt asa, sau nu mai vrei pat cu gratii?

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani

02.08.2006 12:57     citat 

eu am rezolvat altfel problema. respectiv, cand i-am dat zabrelele de lemn jos de la pat, am coborat "gratarul" (nu stiu cum sa-i spun altfel, sipcile de lemn pe care sta salteaua) pe ultima pozitie posibila, am pus salteaua deasupra, si cele 2 scanduri, care serveau ca margine de pat, sunt acum cam cu 2 palme deasupra saltelei. e greu sa explic! zambet deci e ca un prag, mai clar. isi poate pune picioarele pe ele, dar nu poate cadea din pat (cele 2 margini de lemn le-am invelit in perna din aia protectoare, cum au bebelusii la patuc, sa nu se loveasca cu captul de grilaj). iar de coborat, cand e treaza, coboara ca dintr-un pat normal...

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 16 ani, 7 luni
Miruna-Ioana: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

02.08.2006 1:04     citat 

Off,avea fratele meu cand era mic un patut interesant,nu era din lemn ci din fier si in loc de gratii avea o plasa usor elastica dar foarte solida.Era super practic pt ca o latura putea fi data jos si era usor de invatat copilul sa-l foloseasca.M-am tot uitat ca vroiam sa cumpar unul asemanator dar n-am vazut pe nicaieri trist

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani

02.08.2006 1:15     citat 

aaa! ce ma bucur! in sfarsit stie cineva despre patul asta! toti celor care le-am povestit despre model din asta, s-au uitat patrat la mine, ca habar n-aveau ce zic! prostit

lauriciu, si eu cand eram mica am avut pat din ala! daca ai stii cat m-am uitat pe aici dupa unul asemanator, cand s-a nascut yvonne...dar n-am gasit. ala cu plasa elastica de metal era si mult mai bun, ca nu te loveai in el cum te lovesti in barile astea de lemn, nu-ti intrau piciorusele printre gratii, si se mai putea si da jos fara efort. dar se pare ca n-a mai corespuns timpurilor, si nu-l mai fabrica!

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 16 ani, 7 luni
Miruna-Ioana: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

02.08.2006 1:42     citat 

Daaa,intr-adevar, bun mai era patutul ala,n-am avut probleme cu fratello cu plonjat din pat si lovit.+ca era f mare si rezistent.Imi pare rau ca nu l-a pastrat mama,tare de folos mi-era acum ochi peste cap Daca prin minune vedeti ceva de genul asta pe undeva,anuntati-ma si pe mine,pleeeease foarte fericit

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

02.08.2006 2:12   Re: exista patutul asta?  citat 

----------
adanita a scris:
vreau sa stiu daca exista patuturi de copil mic care sa il impiedice noaptea sa cada din pat si sa-i permita dimineata sa coboare in siguranta.
nu stiu...cu un dispozitiv ceva care sa permita copilului sa dea jos o latura gardutului de la pat.

va rog sa-mi explicati cum functioneaza, daca exista. si daca se poate cu meticulozitate ( si cat mai plastic foarte fericit ) , ca nu vizualizez prea usor jenat

multumesc,
adana
----------

Hai sa incerc sa iti spun cum am facut noi la 8 luni cand am fost nevoiti sa dam patutul de bb ( era imprumutat, proprietara a nascut ).

Am cumparat un pat de o persoana, cu o margine inaltata , pe care l-am asezat cu laterala aceasta la perete.
Pentru cealalta laterala neprotejata am confectionat un cadru de lemn in forma literei U intoarsa cu 3 picioare ....adica 3 picioare subtiri de lemn si o bara deasupra lor, bara mai scurta decat lungimea patutului cu 20 cm.
- pe acest cadru am batut in tinte de dulgherie o panza cu ursuleti ( aceiasi cu draperia cupilului) pusa in doua de o parte si de alta a barii si pe o latime de 20-25 cm .

Picioarele cadrului le-am pus printre marginea patului si salteaua acestuia obtinand astfel o ''inaltatoare'' din panza tare de 20 cm pe laterala deschisa a patului si o ''gaura'' de acces a copilului pe la picioare de 20 cm ....adik dormea cu pernuta intr-o parte a patului si daca vroia jos se ducea sa coboare prin partea patului unde nu era cadrul .

Nu am avut probleme, nu a cazut, nu a incercat sa sara peste el ( si chiar daca o facea nu cadea prea de sus jenat )

Iti pun si 2 poze cu ''minunea'' dar patul nu mai este cel initial care era mai inalt un pic decat cel de acum .

http://i26.photobucket.com/albums/c141/...ge0001.jpg

http://i26.photobucket.com/albums/c141/...ge0002.jpg

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

02.08.2006 2:34     citat 

Cum a spus si Christa, in Germania exista patuturi la care li se dau jos o parte din zabrele. Ceva de genul acesta :

.
Personal nu recomand sa se dea jos zabrelele pana cand copilul nu adoarme singur. O sa fie de furca cu el la adormire, ca tot va vrea sa coboare din pat si sa se joace

Pe de alta parte, dn experienta mea cu patul... fiind bb 2 pe drum, trebuia sa gasesc o solutie unde sa doarma amandoi (Dia la 2 ani fara o luna):

Patutul si salteaua la 2 ani
Solutia finala e aici - acum doarme doar Iepurila, ca inca nu e vremea somnului pt Diana foarte fericit

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

08.08.2006 1:08     citat 

in jurul varstei de 1 an si 2-3 luni, la patutzul clasic de lemn i-am dat jos partea cu bare si pe jos i-am pus doua pilote si cateva perne...sunt nopti cand doarme in patutul ei fara sa se dea jos si sunt nopti cand se duce pe pilota sau pe perne....si apoi se urca iar in pat rad si dimineata este libera....distanta intre saltea si pilote este mica (o palma) niciodata nu se loveste.

sus

Denunta
Zamby

Copii
Rares Andrei: 17 ani, 2 luni
Stefania Maria: 14 ani, 7 luni
am nascut deja!

09.08.2006 1:55     citat 

----------
adelia a scris:
Cum a spus si Christa, in Germania exista patuturi la care li se dau jos o parte din zabrele. Ceva de genul acesta :

.
Personal nu recomand sa se dea jos zabrelele pana cand copilul nu adoarme singur. O sa fie de furca cu el la adormire, ca tot va vrea sa coboare din pat si sa se joace

Pe de alta parte, dn experienta mea cu patul... fiind bb 2 pe drum, trebuia sa gasesc o solutie unde sa doarma amandoi (Dia la 2 ani fara o luna):

Patutul si salteaua la 2 ani
Solutia finala e aici - acum doarme doar Iepurila, ca inca nu e vremea somnului pt Diana foarte fericit
----------

si la noi exista astfel de patutzuri, eu am cumparat unul chiar de pe net!

sus

Denunta
SMOKY

09.08.2006 9:07     citat 

la orice pat normal si de orice marime(in sua) se pot atasa aceste minere

http://www.target.com/gp/search.html/re...3DOverture

am si eu la patul mindrei mele, poti lua doua daca tii patul pe mijloc sau una daca il tii la perete; aceste margini se continua cu doua betze din metal, care se pun pe sub saltea; marginea se poate plia in mijl zilei; o fol numai cind doarme
http://www.target.com/gp/detail.html/sr...B0002JE9CE

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

10.08.2006 6:32     citat 

SMOKY eu dupa manerele astea m-am inspirat sarut
Pe '' vremea'' piticului meu in Bucuresti nu existau ( acum stiu ca au aparut si in magazinele noastre ) dar am improvizat chestia aia prezentata mai sus dupa vizionarea unei poze pe net foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: