· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cezariana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
stefs

31.07.2003 2:28   cezariana  citat 

Buna,

Mai am putin si ajung in luna a 7-a. In afara faptului ca ma minunez pe zi ce de noile mele forme si kilograme, ma simt bine. De cand ma stiu mi- a fost frica de momentul nasterii. Eu as vrea cezariana dar inca nu am reusit sa-mi conving doctorita. Voi cum ati reusit sa va convingeti doctorul?
Stef

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

31.07.2003 2:47     citat 

Mie mi-a fost usor sa o conving, caci ma stie ca sunt super-fricoasa (ne cunoastem de 6 ani...). Si chiar ea a zis ca decat sa ma lase inima rad pe acolo, mai bine imi face cezariana.
In plus, am mai avut si "avantajul" ca am miopie socat , deci se putea face cezariana chiar cu recomandare de la medicul oftalmolog.

Multa sanatate in continuare si sarcina usoara mai departe. Greul abia acum incepe. Nu te speria, am vrut sa spun ca de acum o sa fii mai greuta, o sa te misti mai usor, nu vei mai putea dormi cum trebuie... dar nimic nu se compara cu senzatiile nascute de "loviturile: puiului tau.
Apropo, stii ce este?

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 18 ani, 9 luni

31.07.2003 2:47     citat 

nu stiu daca trebuie sa convingi doctora.ea ar trebui sa stie cel mai bine ce e indicat in cazul tau.tot citesc pe aici despre cezariana, nastere normala, parerile sunt impartite si e firesc.se spune ca nasterea normala poate fi traumatizanta pentru copil, iar cezariana pt. mama, de asemenea exista o tendinta clara catre natural, intoarcere la natura, la metode vechi de tratament, chiar daca complementare celorlalte.
eu am nascut prin cezariana, nu am habar de ce-s alea dureri de nastere, dar durerile dupa o interventie chirurgicala nu se pot trece cu vederea, nici complicatiile posibile, desi eu am prieteni medici care sustin ca riscul este posibil in ambele situatii.cel mai bine este sa-ti iei "inima in dinti" si sa incerci nastere naturala.mie-mi spunea o colega cand mai aveam putin pana sa nasc:" draga, toate femeile nasc, ce crezi ca tu n-o sa reusesti?"adevarul e ca azi sunt mai rare cazurile foarte grave la nastere.am auzit ca e destul de fain sa ti se faca anestezie epidurala si deci sa nasti normal, nu simti nici o durere.oricum, nastere usoara, mult curaj, roaga-te si la Dumnezeu(pe mine m-a ajutat in toate situatiile grele) si nu in ultimul rand, un bbl sanatos si o mamica de asemenea!

sus

Denunta
stefs

31.07.2003 3:57   cezariana  citat 

La eco mi s-a spus ca o sa am o fetita. Se pare ca o sa fie o grasuna. Acum o luna avea 460g iar acum burtica este destul de mare pentru varsta sarcinii.
Parerea mea este ca fiecare simte ce este mai bine pentru bebe si pentru organismul ei. Daca medicina a dat posibilitatea alegerii, de ce sa nu o facem?
Strabunicii poate nasteau sub caruta, asta nu inseamna ca si noi trebuie sa ne chinuim la fel. Suntem totusi in 2003 si lucrurile au mai evoluat.

sus

Denunta
Dandanescu

Copii
Dania Maria: 17 ani, 1 luna
Christiana Victoria: 14 ani

31.07.2003 9:33     citat 

draga stefs ce vreau sa iti spun acum e doar parerea mea personala si traita .Ai spus undeva mai sus ca suntem in 2003 si ca lucrurile au mai evoluat si...........................iar strabunicii bla-bla bla .OK pina aici nimic de comentat si ai dreptate.Eu am vrut sa nasc normal la fel ca mamica mea si ca milioanele de mamici din intreaga lume iar ideea cezariene ma ingrozea.Ei dar nu a fost asa .Nici macar nu am fost intrebata de vreau sau nu totul s-a petrecut in circa 10 minute cind s-a constatat ca de fapt dupa 25 de ore de travaliu bebele e foarte obosit.In fine poveste lunga .Nasteam normal suportam o zi doua sau poate o luna durerea in schimb cu cezariana de cite ori ridic carutul in autobuz ma doare si precizez ca am cumparat unul foarte usoranume ca sa nu ma chinui deasemenea cind fac curatenie la un efort mai mare ma doare (dar sa nu crezi ca mut munti in apartament fac la fel ca si ininte de a ramine insarcinata curatenie)si lista poate continua pe cuvint.E ca o jena care tine si mereu imi aminteste vezi ca ai o taitura.Nu vreau sa te speri cu nimic ;ideea mea e ca daca poti sa nasti normal asa sa fie.Nu imi pare rau deloc ca am nascut cu cezariana stii cum e sanatoasa sa fiu eu si fetita ca si pe gura daca o scoteau tot nu ma suparam dar e pacat pentru cineva care poate pe metoda bunicii sa se lase taiat.Ca e o vb ce e taiat nu mai e ca nou.Eu iti doresc sarcina usoara bebele sa fie sanatos tun si ce mai vrei tu dar nu uita fricoase suntem toate mai ales cea care scrie (nu ai vazut tu alta ca mine )important este sa pleci cu ideea ca poti si ca nu esti singura.

sus

Denunta
Cora

31.07.2003 9:50   Re: cezariana  citat 

----------
stefs a scris:
Buna,

Mai am putin si ajung in luna a 7-a. In afara faptului ca ma minunez pe zi ce de noile mele forme si kilograme, ma simt bine. De cand ma stiu mi- a fost frica de momentul nasterii. Eu as vrea cezariana dar inca nu am reusit sa-mi conving doctorita. Voi cum ati reusit sa va convingeti doctorul?
Stef
----------

Bine ai venit Stef si sarcina si nashtere usoara!

Dupa ce citesti si aici si aici, sa te mai gindesti la ideea ta. Poate medicul tau stie ce stie si are incredere ca vei reusi sa nashti normal, fara probleme. Poate ca ar trebui sa-l asculti, daca esti in RO, rari sint cei care nu recomanda din start cezariana. Cel putin in Ploiesti fuga ti-o "baga pe git" si te lupti sa-i convingi ca vrei nashtere naturala. surprins

Ia tu decizia cea mai inteleapta si daca-i cezariana, atunci mi se pare normal ca medicul sa te asculte.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 16 ani, 11 luni
Richard: 15 ani, 5 luni

31.07.2003 11:51     citat 

Bine ai venit printre noi si alaturate grupului de elefantele insarcinate ca acum ceva timp se plangeau ca sunt prea putine.
Eu am nascut normal si tare bine a fost ca mi-am revenit foarte repede. Nu m-am rupt , nu m-au taiat . Durerile au fost mari dar sa stii ca nu te lasa doctorii sa mori ... mai iei un calmant ...ba un masaj, ba un mers pe holurile spitalului si nici macar nu o sa-ti aduci aminte cat de greu a fost cand ai sa-ti vezi minunea.
Nu te crampona numai de o singura varianta. Vreau aia sau aialalta pentru ca nu stii cum o sa decurga travaliu.
Fii deschisa si vorbeste cu doctorul ce alte variante ar mai fi daca nu suporti durerea ... etc ...

Sarcina usoara si asteptam sa vedem comoara ta cand va veni!

sus

Denunta
ttcrissy

01.08.2003 2:38     citat 

hop si eu cu parerea...ca sint si eu om..

Nu cred ca exagerez daca va spun ca pe parcursul sarcinii am schimbat optiunea de nasterea normala cu cezariana de vreo 50 ori. Aci citeam ca ... prea te chinui sa nasti normal si e mai comoda o cezariana, aci veneau cele cu cezariana (inclusiv mama) care spuneau ba ca arata urat, ba ca te recuperezi greu samd. Ba ajunsesem sa ii spun si doctoritei azi asa, maine ma razgandeam si vroiam invers. Doctorita se tot uita lung la mine si nu prea zicea nimic...cum vreau eu...
La penultimul consult imi iau iar inima in dinti si intreb...cum e mai bine..la care doctorita foarte senina..."natural...si daca nu te descurci te bag in cezariana". Asa ca am plecat acasa inca nestiind cum o sa fie, ce sa insemna sa nu ma descurc....speram la o cezariana ca sa nu ma mai complic eu cu dureri ca sint tare pacatoasa...dar citeam si reciteam tot ce gaseam ref la nasterea naturala, ca cine stie...
Si vine ziua si merg la maternitate...si doctorita ma ia ca pe sus...totul se intampla f repede, ma ajuta cu o perfuzie de occitocina sau cum s-o numi ea...si dureri, iar dureri... pret de vreo 2 1/2 ore sau cam asa ceva...si pe urma NU MAI SIMT NIMIC surprins . Simteam ca trebuie sa imping dar nu ma mai durea nimic...si tot asa...ca m-am trezit ca am nascut, am vazut gagalicea si eu tot asteptam durerea finala...Unde mai pui ca mi-a facut si epizio si nu am simtit-o nici pe aia rad
De recuperat...cam in 3-4 sapt (din cauza de epizio)...dar de atunci nu mai am nici o problema...

In concluzie: depinde de organism, de psihic si de ce mai decide si medicul.

Nastere usoara tuturor!!!

sus

Denunta
lumi12a

Copii

01.08.2003 10:08     citat 

Stefs, vreau sa iti spun ca la 1 an si aproape 2 luni de la cezariana, nu numai ca ma simt extraordinar, dar operatia mea aproape ca nu se mai vede.
M-am simtit bine, adica nu am mai avut dureri din a doua saptamana dupa nastere, cand mergeam singura la cumparaturi si caram carutul pe scari pentru ca nu avea cine sa ma ajute (ma refer la scarile de la intrarea in bloc si din scara blocului, ca avem lift). Am facut foarte multa miscare, bineinteles, fara a exagera cu efortul. Doctora mea si toata lumea care o stiam ca nascuse prin cezariana imi recomandasera sa fac miscare, caci cu cat faci miscare mai multa, cu atat te vindeci mai repede. Si am ascultat si nu am prea avut probleme. Prima saptamana am avut dureri, apoi au inceput sa se estompeze...
Depinde mult insa si de organismul fiecarei persoane si de vointa... Eu de felul meu sunt o zbanghie, nu am stare si nu imi place sa vegetez...

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 20 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 16 ani, 11 luni
Matia Stefan: 13 ani, 2 luni

01.08.2003 10:17     citat 

Fina mea a nascut acu 2 zile cu cezariana. sa-mi traiasca finuta! zambet
Mai are un baietel nascut normal. Concluzia ei este: mai bine nastere normala.
In afara de dureri care sunt la amandoua, difera doar perioada in care le ai( la naturala inaninte la cezariana dupa). Cezariana mai are un inconvenient. Recuperarea greoaie, imobilizarea la pat, disconfortul produs defaptul ca ai mereu nevoie sa fii ajutat, lactatia se instaleaza mai tarziu-.
Eu pe Alex l-am nascut la 4 fara 10 dim, la 5 jumate ii faceam prima baie, la 6 primul alaptat, apoi am facut eu dus si viata si-a reluat cursul firesc si normal.
Fina-mea o zi nu s-a putut ridica din pat, a stat si cu ceva perfuzii, astazi reuseste sa se ridice, dar are nevoie de ajutor, pe micuta nu o poate tine in brate decat cu dureri, cand ii da sa suga trebe sa o sustinem noi pe aia mica.
Nu stiu daca durerile sunt mai mici sau mai mari la una sau la alta. Fina-mea zice ca nu sunt comparabile pentru ca sunt diferite. Dar disconfortul provocat de cezariana se intinde pe o perioada mai mare de timp.

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 17 ani, 2 luni
Marcus: 12 ani, 7 luni
Milo: 9 ani

01.08.2003 11:33     citat 

Draga Stefs,
Imi permit sa imi dau si eu cu parerea, in sensul ca voi incerca sa nu iti recomand ce sa faci, asta decizi tu, ci sa iti povestesc despre experienta mea. Eu am avut o burtica, de ma intreba lumea cum o mai pot duce, si am nascut natural, un copil de 3,7 kilograme. Fiind in State, fara posibilitatea de a avea pe cineva din familie aproape, am tot citit eu despre tot si toate in timpul sarcinii, ca sa ma simt mai in control zambet . Deci, sincera sa fiu, aici peste tot este recomandata nasterea naturala. Cezariana este considerata interventie chirurgicala, comparata cel mai des cu o operatie de apendicita, si nici nu ti-o face nimeni decat daca e necesara, din cate stiu eu. Fetele au scris despre avantajele si dezavantajele ei. Din cate scriai tu, am inteles ca vezi nasterea naturala ca pe ceva injositor, degradant. confuz Poate ma insel, si nu imi amintesc formularea ta, asa ca imi cer scuze daca gresesc, dar tin sa te incurajez spunandu-ti ca nu e deloc asa. Daca mai ai si noroc sa iti faca injectie epidurala, poate ajungi ca mine, sa spui ca ziua in care ai nascut natural a fost, fara doar si poate, una dintre cele mai frumoase din viata ta.
Oricum ar fi ea, iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos si somnoros zambet

sus

Denunta
stefs

04.08.2003 9:35   cezariana  citat 

Buna tuturor,

Va multumesc pentru raspunsurile voastre dar cred ca m-ati inteles gresit. Eu nu vreau cezariana pentru ca nasterea naturala mi se pare degradanta. Nu. Respect decizia fiecarei femei. In fond fiecare este suficient de matur sa ia o hotarare in ceea ce-l priveste.
Multumesc Lumibar pentru incurajari. exclamatie Cunosc si eu destule persoane care sunt super multumite ca au ajuns sa faca cezariana. Depinde de fiecare cat de repede se reface. Nici eu nu sunt firea sa stau in pat si sa astept sa nu ma mai doara. Daca nu lupti, nu reusesti.
Mie imi este frica de naturala si prefer durerea taieturii pe burta. Asa simt eu ca o sa ne fie bine noua: eu si bebe. Fiecare cu ceea ce simte.
Nu vreau sa risc nimic pentru bebe si vreau sa raman cu o experienta placuta. Nu cred ca ma poate condamna nimeni.
Va multumesc.

Stef

sus

Denunta
lumi12a

Copii

04.08.2003 10:11     citat 

Stef, orice hotarare ai lua, eu iti doresc nastere usoara si refacere rapida. Stii, eu am mai zis undeva pe aici (a mai fost o discutie legata de cezariana) ca daca ar fi sa mai fac inca 5 copii (exagerez si eu un pic) pe toti ii fac prin cezariana. Mie mi-a fost atat de bine, ca nu doresc sa incerc si nasterea naturala doar ca sa pot compara. Si, ai zis bine, fiecare organism reactioneaza in felul lui. Nu inseamna ca daca mie mi-a fost bine, asa va fi la orice femeie.
Multa sanatate tie si puiului tau,

sus

Denunta
stefs

04.08.2003 12:33   cezariana  citat 

Multumesc Luminita!

Stef

sus

Denunta
daniluca

04.08.2003 7:19     citat 

Stefs, in nici un caz nu discutam aici de condamnari.... scot limba
Cine e femeie si a trecut prin experienta nasterii isi musca limba de trei ori inainte de a judeca alta femeie.... trag cu ochiul
Eu am nascut vaginal cu epidurala, si a fost de vis..cu alte cuvinte nu am simtit nimic din ce inseamna "durerile facerii" sau ma rog la inceput cand ele erau suportabile....
Deci, pana aici nimic care sa te sperie....
Eu vroiam sa-ti spun sa iei in considerare si nasterea cu epidurala care aici se practica de multa vreme cu succes...si care o sa-ti faca nasterea cea mai fericita zi din viata ta.... sarut
Orice organism suporta diferit o interventie chirurgicala insa de ce sa-ti traumatizezi organismul degeaba? Daca nu e nevoie sa-ti tai uterul de ce sa o faci voluntar? surprins
Parerea mea e sa te informezi despre toate posibilitatile pe care le ai si sa alegi ce e mai bine pentru tine!
Si sigur sa asculti si ce are de spus medicul tau...
Sunt sigura ca o sa iei decizia cea mai inteleapta pentru tine si pentru bebe....iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos si frumos.... sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: