· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > AVETI CUMNATE?CUM VA INTELEGETI CU ELE?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor AVETI CUMNATE?CUM VA INTELEGETI CU ELE?     
corinaelena

Copii
ANASTASIA ELENA: 20 ani, 4 luni
RARES PAUL: 16 ani, 1 luna

05.12.2006 1:38   AVETI CUMNATE?CUM VA INTELEGETI CU ELE?  citat 

Eu nu am cumnate inca,dar a apropii de ea mai mult de atit.Soacramea abia a incearca sa ne tina de acum teorie din cauza ei.Nu stiu cum sa procedez ca sa nu supar.M-am gindit ca ar fi bine sa evit sa ma duc pe la soacramea cind este ea acolo,dar asta ar insemna sa ma indepartez de ea,nu vreau,dar altfel cum?Eu nu am nimic cu ea ,atita tot ca nu pot sa fiu prietena cu ea,nu avem nimic in comun.Voi cum ati proceda daca ati fi in locul meu?

sus

Denunta
anca79

Copii
Alexia-Maria: 15 ani, 11 luni

05.12.2006 2:29     citat 

buna eu am o cumnata ,sora sotului, nu am treaba cu ea ma inteleg bine cu ea e o fata de treaba ,dar in schimb cu prietena lui fratemiu nu o pot vedea de loc de la inceput mi-a culoare si are un caracter de nota 4 pe deasupra are si un copil. Nu maderanjeaza chear atat de tare ca are un copil si ca e de culoare ,maderanjeaza ca se poarta urat cu fratemiu ii vb urat , zbiara si la el si la copil, sta prost cu nervii , si mai e si cu 2" fete". ma doare cand il vad pe fratemiu cu ea dar nu am ce sa ii fac toata lumea i-a nu ma gandesc sa nu ii facut ceva dar incerc sa nu ma mai bag il las in pace sa faca ce vrea iar pe ea incerc sa o ignor sa o vad cat mai putin.Am noroc ca eu stau in Cj iiar ea in Sb

sus

Denunta
corinaelena

Copii

05.12.2006 3:01     citat 

asta nu-mi place nici mie ca e cu 2 fete si lingusitoare.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 11 luni
horia: 17 ani, 8 luni

05.12.2006 4:02     citat 

Corinaelena, sfatul meu "ca patita" e sa te obisnuiesti cu ideea ca va trebui sa iti tolerezi intr-o oarecare masura cumnata, mai ales daca va face parte din familia sotului tau ... asta ca sa eviti conflictele care sint deranjante si nu fac decit sa creeze discutii
Eu am o cumnata ... sotia fratelui sotului meu
Nu pot sa spun ca sintem prietene ... ea e mai mare decit mine cu 8 ani jumate ... copiii lor sint cu mult mai mari decit ai mei ... ea are prietenele ei din copilarie, eu nu am prietene, dar o am pe sor-mea zambet
Ne toleram, asta e cuvintul ... sintem amindoua sufiecient de diplomate ca sa nu ne certam pt ca de cele mai multe ori sintem in contradictie
ea are conceptiile ei, e dificila, e sucita ... pe socri mei ii invirte pe degete de 20 de ani, si cu toate ca si ei o vad, o tolereaza asa cum e
ea a cele mai multe ori are "intiietate" si cuvintul ei e "lege" chiar daca deranjeaza pe toata lumea
Ca sa ma pun cu familia, ar insemna sa am conflicte cu socri (ceea ce nu ar fi bine, pt ca m-au ajutat si ma ajuta mult cu copiii), cu sotul meu (care nici el nu o suporta, dar de dragul lui frate-su, tace) etc ... deci discutii inutile, care nu duc la nimik bun si constructiv, decit la nervi ... si eu am cu cine sa imi consum nervii slava Domnului
Asa ca pastram o distanta rezonabila, nu ne facem complimente, dar nici nu ne certam ... de fapt, ne stim de 11 ani si nu ne-am certat niciodata ... ne intelegem aparent bine ... ne intilnim destul de rar ... intr-un cuvint, io cu ale mele, ea cu ale ei ... am invatat sa o iau asa cum este si probabil si ea la fel pe mine

Asa e la noi ... si eu zic ca e satisfacator zambet

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani, 3 luni

06.12.2006 3:14     citat 

la mine lucrurile sunt simple: nu-mi sunt prieteni, nu-mi sunt simpatici, dar suntem civilizati. nu scrie nicaieri ca-i musai sa legi prietenie pe viata cu cumnatul/a civilizate, si vorba ceea "mai rarutz ca-i mai bunutz". cat despre partenerul cumnatei/-ului, nu cred ca-i rostul nimanui sa judece relatia altora. daca omului ii place de respectiva, asa manipulatoare, fatzarnica, rea, etc. cum o fi ea, asta-i pur si simplu treaba lui, el stie mai bine ce-i intre cei patru pereti ai lor.

sus

Denunta
lili02

Copii
Bogdan: 24 ani, 5 luni
Carmen: 16 ani, 7 luni

07.12.2006 1:49     citat 

Din partea mea am o cumnata(oficial) si inca 3 viitoare.Cumnata(oficial) este super OK,o fata nemaipomenita chiar daca ea mai are unele probleme cu parintii mei...Nu este treaba mea..
Celelalte 3 sunt la fel,cand ne intalnim la parintii mei e o veselie... rad
Sotul nu are decat o sora...si e de ajuns..ea fata buna...numai ca eu nu o pot suferi nervos Ce sa-i faci nu pot fi si eu perfecta rad rad

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 18 ani

07.12.2006 5:19     citat 

am 2 cumnate, cu una dintre ele ( sotia fratelui meu, care acum din fericire este exa foarte fericit ) nu m-am putut impaca deloc, cred ca nu am mai intalnit pana acuma o femeie asa de rea si de egoista, cu cealalta cumnata ( sotia cumnatului meu ) nu am avut probleme dar nici prietene nu suntem in sensul sa ne dam telefon, sa stam de vorba sa ne vizitam, sa stam la o barfa, pur si simplu fiecare isi vede de traba ei ... mi-as fi dorit totusi o cumnata cu care sa fiu mai apropriata ...

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 16 ani, 4 luni

08.01.2007 12:29     citat 

Ah si eu am 2 cumnate. Una sta la 3 minute de mine, alta la doua zile cu masina (!). Cu ultima nu sunt in relatii, iar cu prima tare mi-ar place sa nu mai fiu, dar asta numai cand ma scoate din sarite. Ca se da desteapta si vine cu sfaturi.

Adica: "te inteleg ca nu se poate si nici eu nu o sufar pe mama ( a si barbata-tu sau nepot, si sa tii o balanta intre parintii tai (aia care vin si fac smotru, au grija de copil si in care ai incredere sa lasi copilul, aia care nu deschid o usa sau un dulap, daca nu le spui sa faca asta) si parintii mei (aia care vin doar ca musafiri, care se lauda ca te ajuta, dar nu fac nimic - ok, cu exceptia socrului, care mai repara o lampa sau un sertar, care nu sunt in stare sa aiba grija de bebe, doar sa se uite la el ca la urs, si care se declara mari fani ai lui, dar atat, aia care iti spun multe tampenii fara a ce vrei tu, cu mama care te cotrobaie si-n utimul sertar, care ia copilul in brate si-l tine ca pe o bomba cu ceas si spune tare de tot, ca sa auda si vecinii, sa nu-ti faci grija ca-l tine bine)". No, daca o data mai vine cu sfaturi o sa iasa cu scantei.

In rest, e fata buna, ca ne vedem rar.

sus

Denunta
alina-florinela

08.01.2007 1:25     citat 

buna,eu am o cumnata care locuieste in spania,deci nu prea vem tangente,oricum cand ne intalnim e fain....mi-a,odata cand era in ro eu si iubitul ne-am certat si a versiunea mea si care a probabil o sa le trec cu vederea(ma rog in functie de situatie )si o sa tin cont ca fiecare avem defecte,nici eu nu-s probabil o cumnata de vis zambet

sus

Denunta
mihai_20042005

Copii
Maria Teodora: 17 ani, 5 luni

11.01.2007 12:12     citat 

si eu am doua cumnate , una este sotia fratelui meu cu care nu ma inteleg si chiar evit orice intalnire cu ea, chiar daca ne intalnim la ai mei sau eu stiu ce ocazie ... ne tratam cu cea mai mare indiferenta..."buna", "buna" si "ce faci?" si cam atat....si cealalta este sotia cumnatului meu care ma cam enerveaza ca se lauda prea mult ...nici nu apuc sa deschid gura sa zic ceva de Maia ca incepe ia cu fisa...
Deci trebuie sa le dau la amandoua IGNORE.

Pupycei dulci
Iuliana

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 8 luni
Mara : 18 ani
Calin: 9 ani, 10 luni

11.01.2007 1:02     citat 

La mine e simplu: de la o faza cu copilul am decis sa o ignor. Nu-i vb cand ne intalnim, nu vb despre ea nici de bine nici de rau. Daca incearca soacra-mea sa-mi povesteasca ceva de ea schimb instant subiectul.
Cred ca e cel mai civilizat lucru pe care il pot face.

sus

Denunta
NicoletaBotez

Copii
Andreea-Maria: 17 ani, 6 luni
Daniel-Gabriel: 14 ani, 5 luni
Catalin-Mihai: 14 ani, 5 luni

11.01.2007 1:55     citat 

Eu am o singura cumnata (sora sotului mei) pentru ca eusunt singura la parinti...
Pot spune ca atunci cand ne intalnim (ceea ce nu se intamplafoarte des) ne intelegem foarte bine, ne povestim in mare ce am mai facut, e ok...
Totusi, suntem 2 persoane diferite, cu conceptii diferite (e o diferenta de 8 ani intre noi, ea face 30, eu am 22) darne intalegem bine...
In rest, vorbim la telefon si mai povestim una, alta....

sus

Denunta
corinaelena

Copii

11.01.2007 1:57     citat 

fetelor si eu o ignor.nu pot sa-mi dau seama cita nesimtire zace in ea,vine la mine ii intorc spatele pur si simplu,fac fete fete cind o vad,numai o salut si atit nu stau la discutii cu ea si ea tot mai vine la mine.spuneti si voi ce fel de om este,eu daca cineva s-ar purta asa cu mine nu as calca pe acolo nici daca as sti ca mor.

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 20 ani, 3 luni

11.01.2007 2:35     citat 

Eu am o cumnata 'grasa si frumoasa', bine ca sta numai la ea acasa.
rad
Cind ne intilnim vorbim, n-am nimic cu ea, ea cu treaba ei, casa ei, copilu ei...eu cu treaba mea....nu ne dam telefoane, cumnatul vine la noi, ea nu...am invitat-o si n-a fratele meu. Ne intelegem foarte bine, tinem unul la altul, ne distram grozav cu el. Este un frate sincer si drag, de nepretuit. ea...este cam ca o sora...vitrega.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

12.01.2007 2:50     citat 

Cumnatica mea romanca... ca una am deocamdata...nu ca n-am suportat-o la inceput, dar nici nu mi-a ea la 7 jumate, istetul meu nu pune mana sa faca o cumparatura, mancare, NIMIC. si vine fata dupa o ora jumate in metroul londonez (pentru cine nu stie, la bilete ar trebui sa se dea si diazepame, e GROAZNIC), moarta, si asta deja e plin de draci ca-i foame, ce-i trebe ei sa faca dus, nu pune sa faca si ea ceva de mancare, ca doar de aia si-a asa am facut noi doua front comun si ea se plange la frati-miu, vede ca nu merge, zice' te zic lu' sora-ta, sa vezi ce-ti face, ca nu-i dusa de multe ori la biserica!'. si atunci el ori se executa, ori intru in el. incet-incet a are un ochi in ceea ce priveste imbracamintea, super. trag cu ochiul

Cumnata-mea englezoaica... o vad o data pe an, dar ne intelegem bine. e foarte tacuta si calma...exact opusul meu foarte fericit Da-i place ca spun lucrurilor pe nume si putem discuta deschis.

Nu stiu, imbatranesc eu sau ce, dar fac mai mult efort sa-mi mentin familia langa mine. si cumnatele mele imi sunt dragi, poate si prin faptul ca n-am avut surori, ci doi frati acasa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: