· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de vara 2006 III
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de vara 2006 III     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

24.08.2006 9:26   Bebelusi de VARA 2006 III  citat 

2 iunie 2006 Robert (Dalinuta), 3580 g, 52 cm
3 iunie 2006 Mara (nicopuscasu) 3750 g, 51 cm
4 iunie 2006 Sonia (ira_tgr) 2700 g, 48 cm
12 iunie 2006 Vlad Alexandru (raloo), 3400 g, 51 cm
28 iunie 2006 Miriam Luana (diodora) 3900 g, 58 cm
1 iulie 2006 Andrei (megy) 3220 g, 51 cm
10 iulie 2006 Alessia-Maria (rucsa) 3400 g, 52 cm
10 iulie 2006 Andrei (acinom), 4300 g
12 iulie 2006 Denissa Gabriela (alinutza_s), 3500 g, 53 cm
13 iulie 2006 Mona Julia (Christa), 4010 g, 55 cm
20 iulie 2006 George (monica_gi), 3100 g, 48 cm
21 iulie 2006 Anamaria Madalina (nyky), 3380 g, 52 cm
25 iulie 2006 Robert Mihai (lillyvds), 3550 g, 53 cm
28 iulie 2006 Ioana-Delia (elisse), 2750g, 49 cm
30 iulie 2006 Victor (ana_maria), 3160 g, 51 cm
31 iulie 2006 Andreea-Elena (cristinan), 3900 g, 53 cm
4 august 2006 Timeea Elena (Ramoon), 3600 g, 51 cm
13 august 2006 ? (fericita), 2230 g, 47 cm
16 august 2006 Alexutu (val12mad), 3700 g, 52 cm
17 august 2006 Alexandra Maria (criscros), 3540 g, 50 cm
20 august 2006 Teodora-Maria (adelia), 3750 g, 62 cm

Am mai avea nevoie de niste baietei, sau cu cine ne maritam fetele? foarte fericit

Eu am trecut pe lista si datele culese pe la alte discutii. Daca cineva nu vrea pe lista sau cele unde sunt datele incomplete sau gresite, dati va rog de stire. zambet

sus

Denunta
monika_gi

Copii
GEORGE: 14 ani, 5 luni
am nascut deja!

25.08.2006 10:02     citat 

Dragele mele am si eu nevoie de un sfat: ce sa folositi voi ptr igiena nasucului beblusului vostru. Ca de fiecare data cand am fost la pediatru(2 ori) am uitat cu desavarsire sa intreb si bietul bebe se cam chinuie sa respire de mucusorii uscati din nasuc, iar eu simt ca-l chinuii de fiecvare data sa "fac curatenie" la locul cu pricina. Va multumesc! zambet

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

25.08.2006 10:13     citat 

monika, eu ii mai pun okazional ser fiziologic, si il las sa stranute; nu il chinui cu pompita, nici nu sta de altfel, se zbate de zici ca numa'
doctorita a zis ca daca stranuta e ok

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 15 ani, 1 luna

25.08.2006 10:27     citat 

Fetelor aveti mare grija cu mucozitatile , noi am avut ceva probleme , acum o luna am urmat un tratament cu aerosoli si medicamentatie , altfel bb risca ca in jurul varstei de 3 ani sa faca operatie de polipi.Serul trebuie folosit zilnic chiar daca mucozitatile nu se vad dar si acesta are un mod de aplicare , pe mine nu m-a invatat nimeni si l-am administrat gresit , trebuie apasat pe nara cealalta in momentul cand administram iar dupa aceea imediat inchisa gurita pentru ca bb sa respire pe nas , ma scuzati ca am intervenit dar am crezut ca un sfat este binevenit .
Sanatate la bb-ici de vara sarut

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani, 6 luni

25.08.2006 10:40     citat 

Eu tot cu ser fiziologic si tot asa , pun intr-o nara si apoi pun degetelul sa astup cealalta nara sa inspire !Nu pompitei , decat in situatia ca este racita ( Doamne fereste)!!!
Adelia , ce fetita mare , ne-ai batut scot limba felicitari , a mea acum la aproape 2 luni are 63cm !
Mamici ce hraniti bebeii si cu formula , voi de cand aveti de gand sa diversificati ?? Nico ???
Mie medicul mi-a spus ca pot sa incep sa-i dau cate o lingurita de suc de struguri , ca cica zaharurile din struguri sunt cele mai bine tolerate de stomacel!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

25.08.2006 11:31     citat 

Multumesc, Diodora!
Eu una ma astept sa creasca mai incet, avand in vedere ca s-a nascut asa lungana si sa se "uniformizeze" cu ceilalti. Oricum si eu si sotzul suntem mici; nu vad de unde Tea sa fie mare jenat . Vom vedea. Cert e ca nu-i incap hainele 50-56 ce le-am avut de la Diana. Bine ca nu am cumparat haine pt nou nascut ca ramaneam cu ele foarte fericit (stiu ca se practica ca la iesirea din maternitate copilul sa aiba haine noi, insa eu nu am facut-o jenat )

In rest, mananca san de stinge. Am noroc ca si sanii mei inca nu si-au revenit din cauza furiei laptelui. Deocamdata orarul e de max 2 ore, fie zi, fie noapte. Asta noapte am avut noroc ca totusi a trebuit s-o schimb doar o data. In schimb acum 2 nopti era atat papa, cata si kk.

Alimentatia mea e... ca inainte de nastere. Am mancat lubenitza, piersici, struguri. Deocamdata fara urmari. Am reluat cafeaua pe care in spital nu am primit-o.

E totusi obositor... un copil la tzatza si unul care e catarat in spatele tau la propriu si te strange de gat si te pupa, poate-poate primeste vreo atentie. Sau Tea e pe perna de alaptat si vine si Dia si se pune si ea cu capul... trist Vorbesc incontinuu cu ea in momentele acelea si ii explic ce fac, incercand sa suplinesc limitarile mele in miscari, dar ma apuca mila, pe bune. Ma rog, Diana nu se vede ca sufera; rade si e ok; deci poate exagerez eu un pic...

sus

Denunta
raloo

Copii

25.08.2006 12:34     citat 

----------
citat:
Mie medicul mi-a spus ca pot sa incep sa-i dau cate o lingurita de suc de struguri
----------

Diodora, deja? surprins surprins Eu zic ca e mult prea devreme, chiar daca bebita primeste lapte praf. Stiam ca dupa 4 luni la copii alimentati cu formula, mai bine mai intreaba

sus

Denunta
raloo

Copii

25.08.2006 12:45     citat 

http://www.parinti.com/Inca_o_discutie_...15449.html
http://www.parinti.com/DIVERSIFICAREA__...-8603.html
uite niste discutii despre diversificare
pupici

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 14 ani, 7 luni
Miriam: 10 ani, 8 luni

25.08.2006 2:40     citat 

Fetelor, se pare ac am trecut cu bine de vaccinul asta. Au trecut mai mult de 48 de ore fara febra. Intr-adevar a fost un pic mai obosit, adica a adormit singurel la pranz (mare minune ca de altfel era mare scandal) si a marait putin, dar zic eu ca e ok.
Despre diversificare sunt atatea pareri... eu inca nu am inceput astept sa mai treaca ceva timp, nu de alta dar stiu ca odata cu diversificarea bb poate sa slabeasca putinel asa ca.... las sa se faca mai rotofei scot limba si apoi diversificam .
Noi acum avem alta problema mi se pare ca nu mai mananca suficient. Laptic e slava Domnului numai ca mai mult de 15 minute nu mai are rabdare sa suga si plus de asta vine lapte foarte mult la inceput, inghite cu aer si apoi da-i dureri de buritca si lupte la mine in brate. Gazele i le scot eu dar se pare ca nu ies toate.
Va pup si va doresc o zi linistita.

sus

Denunta
monika_gi

Copii
am nascut deja!

25.08.2006 3:31     citat 

liviavetuta, raloo va multumesc ptr sfat.. de fapt auzisem de serul fiziologic, dar nus tiam concret cum se foloseste. Multumesc inca o data si din seara acesta dupa baita asa voi face ... il voi folosi.... pupici

sus

Denunta
raloo

Copii

25.08.2006 4:46     citat 

dalinuta, bravo
ma bucur ca ati trecut usor de vaccin, kiar voiam sa te inteb; sper sa mearga tot asa de usor si la noi zambet
fetelor, dar cu ceva poze nu va mai laudati?

sus

Denunta
acinom

25.08.2006 4:56     citat 

Buna mamicilor...tare utile sfaturile voastre....si eu stiam de ser ,dar nu-l foloseam corect, asa ca am sa incerc cum ziceti voi.Ma bateam si eu cu pompita si nu era eficienta, desi scoteam ceva, el tot avea nasucul infundat.
Noi am avut la nastere 4.300 si 55 de cm, iar la o luna aveam deja 60cm si 5.900kg, doctorita ne-a spus sa nu ne facem probleme(caci ne faceam!), ca nu e gras si ca seamana pe noi, o sa fie inalt.
Am pus si eu cateva poze daca vreti sa le vedeti.
Va pup pe toate si merg sa mai citesc din urma. sarut sarut sarut

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 14 ani, 6 luni

25.08.2006 5:20     citat 

monica felicitari ..arati tare bine dupa nastere te-ai refacut !!!...si ai un flacau ... sarut sarut
Raloo , te-ai hotarat ce vaccin faci ?
Noi dupa vaccin am dormit putin mai mult decat de ibicei...dar alte modificari nu vad , nici febra nu a facut !

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

25.08.2006 5:25     citat 

Dalinuta, daca vine prea mult lapte la inceput incearca sa mulgi putin de tot din el (de fapt sa il "ausstreichen"), ca sa nu mai aiba asa "presiune" la supt.

acinom, pai daca voi va faceti probleme ca s-a ingrasat cu 1600 g si a crescut 5 cm la o luna, eu ce sa zic? surprins La controlul la cca. 5 saptamani Mona avea tot 55 cm cat la nastere (nu stiu care a gresit la masurat) si 4650 g (s-a nascut cu 4010, dar a slabit la spital pana la 3670 g)!

sus

Denunta
monika_gi

Copii
am nascut deja!

25.08.2006 8:48     citat 

fetelor, noi avem o alta problema... poate si la voia a aparut... margaritarelul.... se pare ca-l deranjeaza cand suge... cred ca din cauza asta se intrerupe mereu si e agitat unele ori. Oare il doare... ii fac badijonaj cu glicerina boraxata,,,, dar tot are gingiutele albe plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: