· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > cum sa traiesc fara copilasul meu?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor cum sa traiesc fara copilasul meu?     
mirella2006

Copii
LUCA ANDREI
DARIUS MATEI - e o raza de lumina
13 ani, 3 luni
am nascut deja!

28.08.2006 3:28     citat 

Dragele mele,e cumplit,ca nu mi-am tinut puiul in brate de atata timp si stiu ca nu o sa-l mai vad niciodata . Durerea asta imensa ma cuprinde in fiecare moment,simt cum imi vine sa tip de disperare si plang pana la epuizare....imi e atat de dor de el...un dor care arde si care sfashie.
Ma uit pe pozele care le-am facut impreuna la mare si la casetele care l-am filmat acolo,e peste tot in inima mea si in ochii mei,secunda de scunda si ceas de ceas.
Tot ceea ce eu stiam despre aceasta boala MENINGITA era o simpla durere de cap,niciodata nu am crezut ca tocmai copilul meu o sa moara rapus de una dintre cele mai grave forme de meningita si anume meningita fulminans.Este o boala extrem de grava ,cu evolutie rapida si sfarsit tragic.Cand ne-au chemat in salon sa il vedem ,aveam sufletul sfasiat. Pe tot corpul era plin de pete,de necroze (asemeni unor stropituri de cerneala),daca ar fi fost sa traiasca acestea i-ar fi ramas toata viata,de fapt ne-au zis ca in locul petelor i-ar fi cazut piele de pe el,ar fi trebuit chirurgie plastica ani de zile iar sechelele erau f.grave.Era foarte agitat,probabil simtea durerea si se intorcea de pe o parte pe alta,il auzeam cand plangea si simteam cum imi sfasie inima din mine...Il legase de manute ,stam langa el si ii sarutam manutele ,da manutele alea care inainte mi le punea pe fata si ma mangaia care mi le ridica in sus sa il iau in brate avea toate venele sparte de cate injectii ii facusera si cate perfuzii ....Seara cand sotul meu venea acasa aveam obiceiul si ne ascuneam iar el sta lipit langa mine sa ne gaseasca tati si sa facem bau-bau.Imi aduc aminte de toate jocurile noastre banale atunci si nu pot sa nu ma intreb de ce ,de ce, de ce?am 27 de ani si simt cum am imbatranit in doua saptamani cu 30 de ani.am inima stransa de durere .

sus

Denunta
iutzulica

28.08.2006 3:45     citat 

mirela,sati dea dumnezeu multa multa putere sa treci peste aceasta durere desi cu siguranta no sa scapi de aceasta gaura in suflet.sa stii ca timpul inchide multe rani.incearca sa nu te pierzi cu firea.si de dragul lui incearca si de dragul tau dar si de dragul sotului sa ramai gravida imediat ca incepi sati mai vii in fire.fa ca toata durerea pe care o simti acum sa se transforme in dragoste pt sotul tau si pt fratiorul lui pe care te sfatuiesc sa l aduceti pe lume cat mai curand posibil.stiu ca ceea ceti spun eu acum nu are cum sati linisteasca sufletul dar iti spun eu ca daca tear vedea acum plangand,luca ar plange si el.asa ca incearca sa te linistesti.si eu voi incerca sa ma linistesc ca de cand am citit ceai povestit tu,plang intruna,simt ca te cunosc parca de mult ....,mi se intareste burta de tristete.nu mai pot scrie nimic deocamdata pt ca mie sa nui fac rau cu plansul meu lui bb din burtica...

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 8 luni

28.08.2006 4:10     citat 

tot deschid subiectul de 2 zile si il inchid la loc pt ca nu-mi gasesc cuvintele. nu stiu ce sa-ti spun pt ati alina macar un pic durerea.vreau sa stii ca sunt alaturi de tine...imi pare tare rau (ma doare sufletul de fapt...) pt pierderea vostra trist

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 5 luni

28.08.2006 4:12     citat 

Doamnne Dumnezeule!

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 10 luni
Marcus: 16 ani, 6 luni

28.08.2006 4:15     citat 

Si eu citesc si recitesc postarile tale si nu stiu ce sa-ti spun...ma doare asa de tare sufletul pt tine...nu-mi pot imagina asa o durere imensa ca cea prin care treci tu acum...nu pot decat sa ma rog pt tine ca dumnezeu sa-ti dea putere sa iesi intreaga din suferinta si sa iei viata de la capat...

sus

Denunta
motrunica

Copii
Motrun Florin Cristian: 18 ani, 6 luni
am nascut deja!

28.08.2006 4:26     citat 

Mirela,un ghinion cumplit ati avut.Boala asta evolueaza in cateva ore,nu ai cum s-o previi si are un sfarsit tragic.Nu stiu ce sa-ti spun,durere mai mare ca a ta nu exista pe lumea asta,sunt alaturi de tine si de sotul tau.Dumnezeu sa va intareasca ,iar Luca sa va vegheze dintre ingeri!

sus

Denunta
Romelia

28.08.2006 5:07     citat 

Cutremurator, am plans de cateva ori . Faptul ca plangi si ai curajul sa povestesti despre aceste lucruri o sa te ajute sa traiesti cu durerea asta care va fi a naibii de reala ptr o perioada lunga de timp. Suntem aici alaturi de tine ori de cate ori vei vrea sa ne povestesti ceva

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 1 luna
Marcus: 13 ani, 5 luni
Milo: 9 ani, 10 luni

28.08.2006 11:07     citat 

Din pacate draga Mirela, la intrebarea ta nu pot sa raspund, pentru ca durere mai mare decat a ta eu nu-mi pot inchipui. Daca as compara-o cu ceva in momentul asta, ar fi cu o rana vie. Si ca orice rana, incetul cu incetul, o sa se vindece si n-o sa mai doara cu aceeasi intensitate. O sa ramana mereu o cicatrice pe sufletul tau, dar nu va mai durea, sper, asa cum doare acum. Desi copilasul tau a murit, intr-un fel, el va trai mereu in sufletul tau. Si-al nostru, care ne gandim la el acum, cand tu ai ales sa imparti suferinta ta cu noi. Imi pare atat de rau pentru tine. plang sau sunt foarte trist Stiu ca era un subiect mai vechi pe forum, numit Cand un copil moare inaintea parintilor, poate te ajuta sa-l citesti. Si te mai sfatuiesc sa intri aici, la Ingerasi, unde poti aprinde o lumanare pentru Luca. Uita-te la pozele cu el, aminteste-ti de clipele fericite petrecute alaturi de el, imparte-le cu noi. Fa-i un site, cu pozele lui, daca asta te ajuta. Stiu ca am mai zis ca-mi pare rau, dar cuvintele parca nu sunt deajuns in momentele astea. Cu totii suferim alaturi de tine plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
bodorin

28.08.2006 11:40     citat 

mirela...draga mea plang sau sunt foarte trist...imi pare nespus de rau si nu stiu cum vei putea sa treci peste aceasa pierdere plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ....plang,plang si iar plang si imi vine sa urlu pentru durerea ta si ma rog la Bunul Dumnezeu sa va intareasca si sa va dea putere sa treceti peste aceasta cumplinta,sfasietoare si nedreapta pierdere plang sau sunt foarte trist .............Sincere condoleante !! ....si D-zeu sa odihneasca sufletelul lui Luca !!

sus

Denunta
MomMaria

Copii
Eduard Angelo: 16 ani, 4 luni
Stefan: 12 ani, 11 luni

30.08.2006 7:30     citat 

Plang si nu-mi gasesc cuvintele, dar draga Mirela gaseste in tine puterea de a merge mai departe.
Suntem alaturi de tine!

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 15 ani, 7 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 12 ani

30.08.2006 7:56     citat 

Sincere condoleante plang sau sunt foarte trist .........nu stiu ce as putea sa-ti spun pt ati alina durerea,este cumplit ce vi s-a intamplat ,pur si simplu am ramas muta,suntem alaturi de tine.

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 15 ani, 6 luni
Radu Mihai: 13 ani, 4 luni

30.08.2006 8:04     citat 

Of Doamne ce tragedie!
Mirela, multa, multa putere iti doresc sa treceti peste aceasta mare durere ... sincere condoleantze!

sus

Denunta
mirella2006

Copii
LUCA ANDREI
DARIUS MATEI - e o raza de lumina
13 ani, 3 luni
am nascut deja!

31.08.2006 9:48     citat 

Cand nastem un copil simtim cea mai mare fericire din lume,cea mai mare binecuvantare Dumnezeiasca.Oare ati putea sa simtiti macar pt o miime de secunda opusul acestora?eu o sa traiesc de acum inainte toata viata mea cu acest sentiment opus fericirii.Trec zilele si iarasi trec si mi-e dor de el parca mai mult de cat mi-a fost ieri si vreau sa il vad...macar o secunda sa il ating ,sa il miros ,sa il sarut....era primul meu copil.Nu pot sa nu ma intreb :oare D-zeu l-a luat pe el pt ca l-a iubit mai putin sau pt ca l-a iubit cel mai mult si l-a vrut langa El?Ma uit inapoi ,in urma cu un an si trei luni si parca a fost un vis,am totusi momente ca nd nu realizez ca a murit si ma gandesc ca e in camera lui si doarme sau ca e in parca la plimbare....Retraiesc amintiri in mintea mea si il vad cum ma lua in brate, cum imi punea manutele pe fata ,cum ma cauta cand ma ascundeam in bucatarie.stia ca sunt acolo si ma astepta sa ii deschid usa sa vina la mine.IL aud cum ma sriga si hohotele lui de ras cum ma trezeau la viata,am fost infinit de fericita.
dragele mele lasati totul si acordati-va fiecare moment copiilor vostri,fiti fericiti si radeti,bucurati-va de ei ,de zambetul lor inocent si traiti alaturi de ei ca si cum ar fi pt ultima data.nu regretati nimic si fiti fericiti.

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 16 ani, 7 luni
Horea: 14 ani, 10 luni

31.08.2006 12:36     citat 

----------
mirella2006 a scris:

dragele mele lasati totul si acordati-va fiecare moment copiilor vostri,fiti fericiti si radeti,bucurati-va de ei ,de zambetul lor inocent si traiti alaturi de ei ca si cum ar fi pt ultima data.nu regretati nimic si fiti fericiti.
----------

Of cita dreptate ai! Ne lasa cuprinse de oboseala si treburile casei si "uitam" de Minunile care ne insenineaza viata!
Nu stiu ce sa-ti spun, orice cuvint de incurajare mi se pare gol...poate doar timpul sau un alt bebe o sa-ti vindece rana.
Oricum sintem alaturi de tine, sa scri de cite ori simti si iti vom fii alaturi!

Pentru ca e vorba de Meningita, imi permit sa scriu aici ca exista un vaccin Ativ-Hib care pina la 1 an se face la 2-4-6 luni si dupa 1 an un singur rapel. Ma gindesc ca poate sint mamici care nu stiu de vaccinul asta...nu este in schema obligatorie dar multi medici il recomanda.
Sa nu te superi, dar ma gindesc ca e de ajutor pentru alte mamici.

Draga mea trebuie sa gasesti putere pentru a merge mai departe, undeva acolo sus baietelul tau de vegheaza si nu vrea sa suferi! Stiu ca e greu...

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 10 luni
Marcus: 16 ani, 6 luni

31.08.2006 12:50     citat 

stiam de vaccinul asta...am impresia ca e doar impotriva unui tip de meningita si sunt foarte multe...oricum l-am cumparat cand avea marcus un an , l-am tinut inca un an in frigider si apoi l-am aruncat...medicul meu de familie era cam impotriva dar acum incep sa ma gandesc daca nu am facut rau ca nu i l-am facut atunci...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: