· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????     
danuta5

Copii
marco iannis: 14 ani, 11 luni

08.06.2006 9:54   ATI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?????  citat 

fetelor daca lasi copilul mai mult de 2,3 zile singur cu buni are ceva ? poate fi traumatizant???????

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 14 ani, 11 luni

08.06.2006 11:57     citat 

Danuta , daca vrei sa lasi pe bb in perioada aceasta cu buni , parerea mea este ca faci o mare greseala , el are mare nevoie de tine acum , el te simte langa el si asta il linisteste , ma tem ca lucrurile se vor complica in momentul in care nu esti langa el. Daca pleci 2-3 zile cand bb este bine sanatos , atunci problema este alta , mai ales daca bb o cunoaste destul de bine pe buni. Eu mi-am spus parerea si sincer nu l-as lasa indiferent de situatie , dar poate totusi sant eu mai exagerata prostit

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 3 luni

08.06.2006 12:28   Re: A-TI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?  citat 

----------
danuta5 a scris:
fetelor daca lasi copilul mai mult de 2,3 zile singur cu buni are ceva ? poate fi traumatizant???????
----------

traumatizant? probabil ca ar fi daca bunica abia a iesit din inkisoare ptr molestare de copii, este betziva sau mai stiu io ce...come on girls! si bunicile au au avut copii...
..auzi...traumatizant foarte fericit prostit

Ultima modificare efectuata de catre nightwish la 08.06.2006 12:28, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 15 ani, 1 luna
Miruna-Ioana: 11 ani, 11 luni
am nascut deja!

08.06.2006 12:28     citat 

Danuta
Hai sa-ti zic toata parerea mea -tu-mi esti tare draga,bebeloiul tau la fel;esti o mamica tare buna,dar prea rau te panichezi cand nu e cazul. Sunt ocazii cand pur si simplu nu ai de ales si trebuie sa-l lasi pe bb in grija cuiva,daca este cineva din familie in care ai mare incredere cu atat mai bine.Daca este cineva care il cunoaste bine pe bb, care stie cum sa se poarte cu el,nu ar avea ce sa se complice.Normal ca un copil mic trebuie sa stea langa mamica lui,nu contest ceea ce a zis Liviavetuta DAR- ce te faci daca devine atat de dependent de tine si pur si simplu la un moment dat nu mai poti sta cu el 24 din 24, atunci chiar ai o mare problema pt ca bb al tau nu o sa poata sta cu nimeni. Daca nu e invatat cu buni poti sa o chemi mai des si in cateva zile o va cunoaste bine.Nu o sa te uite intr-o saptamana daca vrei sa pleci in concediu,nu o sa sufere daca o sa fie ingrijit bine. Eu stiu din experienta trag cu ochiul

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
am nascut deja!

08.06.2006 12:35     citat 

Aaa,si am uitat sa-ti spun,eu m-am intors la serviciu pe 2 mai,Patrick sta cu mama mea de la 8.30 la 5.30-6.Nu am nici o grija,se inteleg f bine,chiar nu mi se pare ca e traumatizat ca nu stau cu el toata ziua.Cand ajung acasa se bucura ma ma vede si totul este la fel ;nu este mai distant(cu toate ca in primele zile am avut complexul asta prostit ),nu s-a schimbat cu nimic realatia mama-copil pt ca nu stau cu el 24 din 24.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

08.06.2006 12:52   Re: A-TI LASAT COPILUL SINGUR CU BUNI MAI MULT DE 2,3 ZILE ?  citat 

----------
nightwish a scris:
probabil ca ar fi daca bunica abia a iesit din inkisoare ptr molestare de copii, este betziva sau mai stiu io ce...come on girls! si bunicile au au avut copii...
----------

foarte fericit
Eu cred ca mai mult se pune intrebarea cat de traumatizanta e absenta mamei, nu prezenta bunicii. trag cu ochiul Dar totusi e vorba de cateva zile, nu de un abandon de copil ... zambet

sus

Denunta
Onush

08.06.2006 1:13     citat 

Teoretic ... Daca el este obisnuit cu buni si daca are lucrusoarele si jucariile lui nu e un capat de tara... si mai simplu pentru el ar fi sa vina buni sa stea in mediu cunoscut lui... cateva zile cu tine si apoi sa nu te vada plecand.
Practic ... nu as sti sa spun pentru ca noi nu am fost in situatia asta inca.

sus

Denunta
liviavetuta

Copii
Christian-Mihail: 14 ani, 11 luni

08.06.2006 1:28     citat 

Inca nu mi-am pus problema ca se va obisnui cu mine 24 din 24 , nu asta intentionez , dupa 2 ani oricum o sa merg la servici , aici se vorbea de momentul actual si tinand cont de faptul ca bb al Danutei este bonlavior am spus ''nu '' , eu asa as face , este destul de mic ca sa il las cateva zile in grija oricui [ buni ' sora'cumnata' bona],mai ales in situatia de fata. Eu am fost plecata 3 ore la cumparaturi si eram cu gandul numai la bb si nu mai spun ca am dat cateva telefoane lui buni sa vad ce face prostit

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani

08.06.2006 3:13     citat 

Noi la-m lasat pe Alex de mic si cu o bunica si cu cealalta....si bolnavoir si sanatos! NU au fost niciodata probleme, se distreaza de minune la ele...asa ca, don't worry!
Singura chestie e, asa cum zicea si Onush, sa illasi mai intai in mediul lui cunoscut, sa nu fie prea mare ruperea zambet
Hai, curaj, o sa fie ok!

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 10 luni
Marcus: 16 ani, 6 luni

08.06.2006 4:58     citat 

nu l-am lasat niciodata noaptea cu altcineva... l-as fi lasat, daca ar fi fost nevoie dar, cum au spus si fetele, numai in mediul lui...la 5 luni nu cred ca ar fi fost foarte traumatizat daca l-as fi dus la buni dar cred ca ar fi fost mult mai usor s-o aduc pe buni la el decat sa-l duc pe el cu tot calabalacu scot limba

sus

Denunta
danuta5

Copii
marco iannis: 14 ani, 11 luni

09.06.2006 9:50     citat 

oricum nu plec niciunde pana nu se insanatoseste bb, iar buni va veni si sta la noi , el este f obisnuit cu buni depoarece in primele 3 luni a stat non stop la noi iar acum sta in fiecare zi 5 ore zambet

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

15.06.2006 12:06     citat 

----------
liviavetuta a scris:
Danuta , daca vrei sa lasi pe bb in perioada aceasta cu buni , parerea mea este ca faci o mare greseala , el are mare nevoie de tine acum , el te simte langa el si asta il linisteste , ma tem ca lucrurile se vor complica in momentul in care nu esti langa el. Daca pleci 2-3 zile cand bb este bine sanatos , atunci problema este alta , mai ales daca bb o cunoaste destul de bine pe buni. Eu mi-am spus parerea si sincer nu l-as lasa indiferent de situatie , dar poate totusi sant eu mai exagerata prostit
----------

te inteleg perfect, acelasi lucru il simt si eu...
desi este greu sa stea numai parintii cu copilul, ma gandesc ca atunci cand va fi mare vom avea si rasplata acestei apropieri sarut sarut sarut . nu ma refer la cea fizica ( sa stea in acelasi oras cu noi), ci la apropierea sufleteasca zambet sarut sarut sarut

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
am nascut deja!

15.06.2006 7:02     citat 

Eu ma simt foarte apropiata ''sufleteste''de copilul meu chiar daca nu pot sta tot timpul cu el.La fel si tatal copilului. trag cu ochiul

sus

Denunta
ddadriana

15.06.2006 7:25     citat 

Din pacate nu aveam la cine: una din bunici o legana in brate toata ziua, ca tare i placea fetei, parerea ei, si pe mine ma apuca toti :mad: ,pina o dezobisnuiam ;si cealalanta era cu indopatul, ca tare ii plac copii grasi, si nu aveam de gind sa ma ocup cu reparataul, ce strica altii, in discutii am inteles ca ele stiu mai bine decit mine cum se cresc copii, si eu aveam imaginatia mia despre cum vreau sa mi-o cresc.
Abea de la 2 ani mi-am lasat copila la mama. atuncia am considerat ca personalitatea fetei mele este destul de dezvoltata ptr a se confrunta cu bunica-sa, si era ok.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

15.06.2006 7:43     citat 

Danuta, imi pare rau ca puiul tau e bolnavior trist.

Citind mesajul lui Lauriciu,
----------
citat:
Hai sa-ti zic toata parerea mea -tu-mi esti tare draga,bebeloiul tau la fel;esti o mamica tare buna,dar prea rau te panichezi cand nu e cazul.

----------
,

mi-am dat seama ca toate mesajele tale contin muuulte semne de intrebare si exclamare, ca si cum esti mereu panicata si agitata din orice motiv oricat de mic. Daca chiar asa e, eu sper sa iei lucrurila mai usor...de exemplu acum nu e nici o tragedie daca sta 2-3 zile cu buni...doar daca buni nu e scapata de la inchisoare cum zicea nightwish
trag cu ochiul

Si eu am inceput serviciul, si mama a lucrat de cand eram eu mica-mica...nu cred ca are nici o legatura cu relatia mea cu copilul meu in viitor...apropierea tine de alte lucruri...

daca tu te simti impacata si linistita cat de cat sa pleci, pleaca! Daca esti una dintre mamicile care nu paote sa stea fara pui nici macar o ora fara sa dea 3 telefoane...atunci nu prea iti va prinde bine vacanta asa ca mai bine sa nu pleci.

Te pup!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: