· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > col scurt
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor col scurt     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
sanziana74

02.05.2007 9:28   col scurt  citat 

am fost la control !!!!!!!!! am 23 saptamani si mi-a zis ca am col scurt (dar inchis) si trebuie sa stau in pat , sa nu mai fac nimic.
la morfologia fetala saptamana trecuta scria in fisa : canal cervical continent cu lungimea 4 cm. e chiar asa scurt? ufffffffff, iar am intrat in panica si ma mai si doare osul al de jos de tot (stiti la ce ma refer) cateodata mai ales cand ma scol de pe scaun sau din pat , si am senzatia incontinuu de urinare. mi-e frica sa ma misc. pls help meeeeeee!!!!!!!!!!

sus

Denunta
simo_stu

Copii
SARA MARIA: 14 ani, 1 luna
MARA CRISTIANA: 12 ani, 5 luni

02.05.2007 11:18     citat 

sanziana74

Stai linistita , nu este chiar asa scurt. Eu de la inceput am av. 1,5 cm colul, am facut cerclaj-colul este intredeschis.

sus

Denunta
capi

Copii
Alesia: 12 ani, 3 luni
am nascut deja!

02.05.2007 12:40   Re: col scurt  citat 

----------
sanziana74 a scris:
am fost la control !!!!!!!!! am 23 saptamani si mi-a zis ca am col scurt (dar inchis) si trebuie sa stau in pat , sa nu mai fac nimic.
la morfologia fetala saptamana trecuta scria in fisa : canal cervical continent cu lungimea 4 cm. e chiar asa scurt? ufffffffff, iar am intrat in panica si ma mai si doare osul al de jos de tot (stiti la ce ma refer) cateodata mai ales cand ma scol de pe scaun sau din pat , si am senzatia incontinuu de urinare. mi-e frica sa ma misc. pls help meeeeeee!!!!!!!!!!
----------

Problemele incep abia cand se scurteaza sub 2.5. La 4 cm e ideal

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

02.05.2007 2:31     citat 

eu stiam ca sub 3 cm incepe sa devina problematic

la mine era putin sub 3 cm la eco de 22 Sapt.
dupa cateva zile am avut contractii si am fost la spital
am facut tratament, am stat in pat doua saptamani
colul si-a revenit
apoi am luat magne b6 pana la sfarsitul sarcinii si nu am ami avut nici o pb cu colul

sanatate si stai linistita cat se poate de linistita fara sa mergi mult sau sa stai mult in picioare/pe scaun.

sus

Denunta
nicolici3

Copii
Raluca-Ioana: 22 ani, 5 luni
Vlad-Ionut: 12 ani, 4 luni

15.05.2007 12:58     citat 

sanziana74 a scris:

Stai linistita si fa tot ce iti spune medicul . Nu intra in panica , ca nu e atat de grav . Acum orice durere simti ai impresia ca e ceva grav si tie frica sa nu pierzi sarcina . Nu e chiar asa . Exact asa simteam si eu la prima sarcina , cand de la 6 luni s-a deschis colul. Am stat in spital pana la 8 luni si un pic. La orice durere cat de mica aveam, ma lua cu calduri de frica sa nu pierd sarcina si fugeam disperata prin spital sa caut o asistenat sa ii spun pasul meu. Uneori ma linisteau verbal , alteori imi injectau o papaverina si un scobutil sa imi treaca . Cred ca era mai mult pe sistem nervos si panica la mine. In cazul meu am facut injectii cu Gravibinon( avand deja colul deschis) si am stat in pat . Ma mai ridicam si ma mai plimbam pe coridoarele spitalui ,iar in week-end-uri plecam acasa sa fac si eu o baie in cada mea . Luni dimineata reveneam.
Acum la a doua sarcina am cam acelesi probleme . La 22 sapt. colul mau se scurtase destul de mult . De la 3.5cm. la 17 sapt. la 2cm. la 22 sapt.( destul de repede ca la tine ) Acum am 31 sapt si pe 19 mai ma duc la control sa vedem ce imi spune medicul. E inchis sau deschis colul meu? Nu pot spune ca nu imi e teama , dar sper din tot sufletul sa fie inchis inca 1 luna .
Fruntea sus si cu obtimism inainte Sanziana. Stai linistita , nu face efort , asculta de medicul pe care il ai si daca ai neclaritati vb. cu el si ai sa vezi ca totul o sa fie ok . Gandestete ca daca stai tot intr-un stres bebeului tau nu ii faci deloc bine . Cel mai mult te linisteste medicul prin comunicarea cu el . Sper ca ai un medic asa cum am eu, sa poti vb . multe cu el si sa aiba rabdare sa te asculte . Multa bafta in continuare, sarcina usoara si un bebel sanatos .

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 4 luni
Antonia: 8 ani, 10 luni

15.05.2007 6:02     citat 

Pentru burticile care cred ca au colul mai scurt...si mie mi s-a spus asa ceva la echo 3 D, desi aveam col inchis, de 3.7 cm, ceea ce dr. meu a zis ca nu e foarte scurt, media este in jur de 4 cm.
Mi s-a recomandat sa nu alerg, sa nu ridic greutati mari, sa nu urc scarile repede, fara pauze, sa nu stau prea mult timp in picioare.
Totodata, sa fac repausuri in pat, pe partea stanga, sa golesc vezica urinara des, sa consum mai multe lichide.
Oricum, sunt sfaturi bune de urmat pentru toate burticile, nu numai pt. cele cu probleme.

sus

Denunta
tiarra

Copii
Daria Teodora: 12 ani, 5 luni

16.05.2007 8:43     citat 

eu am colul scurt din sapt 26 , adica 2,1 cm , si la fel mi s-a recomandat sa stau mai mult in pat, dar creda-ma ca nu am reusit , acum am 35 sapt si un pic si azi merg la control sa vad cum mai e...atat timp cat e inchis nu e nici o problema!

sus

Denunta
Gekes

am nascut deja!

16.05.2007 11:52     citat 

Imi puteti spune si mie din ce cauza se deschide colul ca habar nu am?

sus

Denunta
violetah

am nascut deja!

16.05.2007 2:41     citat 

Cum naiba sa fie col scurt 4 cm?????? Sub 3 cm incepe sa devina problematic si nici atunci, atata timp cat e inchis...Stai linistita! Nu-ti fac egriji aiurea! PLus ca se poate lungi la loc pe parcursul sarcinii....

sus

Denunta
csincsi

Copii
E: 13 ani, 7 luni
S: 29 ani, 6 luni

16.05.2007 3:20     citat 

IoanaP a scris:"apoi am luat magne b6 pana la sfarsitul sarcinii si nu am ami avut nici o pb cu colul", cu colul nu ai probleme, dar s-ar putea sa nu fie totul Ok, pentru ca
daca citesti prospectul la Magne B6, la contraindicatii apare si sarcina, deci atentie!!!

sus

Denunta
zizi09

17.05.2007 6:09     citat 

si eu am colul scurt, 2,8mm, iar orificul extern era deschis si sarcina are25 saptamani. am avut si contractii care nu mai treceau cu no-spa, asa ca am facut cerclaj. colul nu se mai "lungeste", functie de contractii si activitate se poate scurta sau poate ramane la fel. dupa spitalizare am o mare dilema. la spital mi-au spus repaus la pat, iar dr care ma urmareste mi-a ziz sa am o activitate normala... nu stiu ce sa fac! imi e frica de mor...
azi am iesit un pic, dar nu mi-a fost f bine, mi s-a intarit toata burtica, care nu e f mare, si credeam ca o sa explodez.

sus

Denunta
violetah

am nascut deja!

18.05.2007 8:02     citat 

[colul nu se mai "lungeste", functie de contractii si activitate se poate scurta sau poate ramane la fel.

Eu am avut colul de 3,1 cm la inceputul sarcinii, si acum la 7 luni il aveam de 3,7. Dr a zis ca isi modifica lungimea colul in timpul sarcinii.

sus

Denunta
burticutzacor

am nascut deja!

10.03.2010 1:00   col scurt  citat 

eu la inceputul sarcinii am avut col de 2,8 cm - iar acum la 27 sapt este de 2,5 - mi s-a recomandat sa stau mai mult in pat si un tratament pe care nu cred ca o sa il fac deoarece pana acum nu s-a alarmat doctora si nu vad ce ar putea fi atat de rau ca a mai pierdut 3 mm din lungime atata timp cat este inchis
Dupa 4 sapt o sa merg din nou la control si daca nu e in regula fac atunci tratamentul
Nastere usoara si bebei sanatosi

sus

Denunta
pinksea

Copii
Alexia-Ioana: 10 ani, 3 luni

10.03.2010 2:03     citat 

Ai grija cu colul scurtat. Stai in pat si fa tratamentul dat de dr. Nici nu stii cat de repede poti perde copilul. O prietena de-a mea a pierdut un bebe la 20 de saptamani. Se simtea bine, s-a dus la dr. si dr i-a scos tratamentul. A doua zi a pierdut copilul. Eu am stat in pat din saptamana 24 pt ca aveam colul scurtat. Ma duceam doar pana la toaleta si sa mananc.

sus

Denunta
burticutzacor

am nascut deja!

11.03.2010 10:22   col scurt  citat 

cat era de scurt colul tau pinksea, de a trebuit sa stai numai in pat?
ai facut si tratament?
sincer nu mai vreau sa iau atatea medicamente , in luna 4 doctora mi-a dat antibiotic pentru o infectie urinara care in final nici nu exista.
am luat degeaba
sa nu mai zic de nospa - pe care daca era dupa ea trebuia sa il iau din primele saptamani de sarcina si nu am luat deloc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: