· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > durerile nasterii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor durerile nasterii     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 5 luni
Patric: 10 ani, 3 luni

28.02.2007 12:05     citat 

Haideti sa va zic ceva, am o prietena care este atat de sensibila, fricoasa si plangacioasa ca atunci cand am aflat ca e gravida m-am rugat prt ea sa fie bine ca ea nu suporta durerea, si o simpla durere de cap o doborea in pat.Bineinteles a zis ca va naste cu cezariana, nici vorba de nastere naturala.Dar nu a fost sa fie asa, uite ca a nascut normal, 16 ore de travaliu, chinuri mari ca nu a vrut sa se dilate,si mi-a zis ca atunci cand a nascut se simtea o femeie puternica,nu s-a pierdut, si a reusit foarte fericit
Eu tot ma gandesc la ea s-mi zic in gand: daca ea a putut sa suporte durerile eu no-i putea foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

Sper ca o sa fiu si eu tare in acel moment,desi acuma cand ma gandesc deja ma albesc toata la fata plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 26 ani, 5 luni
Federica: 13 ani, 3 luni

28.02.2007 12:40     citat 

Bubu stai linistita ca mai este pina atunci, nu are rost sa pierzi momentele superbe de burticoasa gu gunduri din astea. Durerile sint....na dureri, dar ai pauza intre ele, pauza in care ai timp sa te odihnesti. Eu cind simteam ca vine o noua contractie mi se taia respiratia asa era de puternica ( vorbesc despre perioada impinsurilor care la mine a durat mai bine de o ora si dupa care m-au urcat pe masa de nasteri unde am mai impins vreo 20 minute ca sa o nasc pe micuta). Dar imi luam forta sa imping, odata ce reusesti sa invingi primul moment cu durerea restul nu il mai simti. Am avut contractii lungi asa ca reuseam sa imping de 3 ori/contractie. Intotdeauna prima impingere era dureroasa plang sau sunt foarte trist celelalte 2 nu le mai simteam, si in pauza dintre dureri inchideam ochii si incercam sa respir normal si profund, asa ma reuncarcam cu forte noi.
Succes mult, si nastere usoara sarut

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 5 luni
Patric: 10 ani, 3 luni

28.02.2007 12:55     citat 

Ana_B multam ptr incurajari , este bine sa auzi ca totusi nu e chiar asa de insuportabil, ai dreptate nu merita sa ma gandesc la nastere cand mai am de trait multe clipe fericite cu bebe in burtica sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii
Bianca-Mihaela-Daniela: 12 ani, 7 luni

28.02.2007 2:19     citat 

Eu nu mai am mult plang sau sunt foarte trist mai am 11 saptamani plang sau sunt foarte trist dar oricum abia astept sa vina pitica pe lume sa o tin in brate ,sa o vad , sa o pupacesc sarut cred ca vom trece toate cu bine peste acele momente si vom uita de ele cu siguranta

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 12 ani, 6 luni
Anda Maira: 9 ani, 6 luni

02.03.2007 4:09     citat 

Asa e Nicole, trebuie sa fim tari si puternice. Trebuie sa ne incurajam gandindu-ne ca miliardele de oameni din aceasta lume sunt nascuti de femei care traiesc, care nu se plang toata ziua ca noi si care au mai facut dupa prima experienta a nasterii si alti copii...Mie nu mi-e frica de nastere, mi-e frica doar de epizo si de cusut ! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii

02.03.2007 4:38     citat 

plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Pe cuvantul meu miro daca mie frica de nastere cat imi e de taietura-cusatura pe viu plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist da tu ai zis ca iti face anestezie asa ca.....

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 12 ani, 6 luni
Anda Maira: 9 ani, 6 luni

02.03.2007 4:49     citat 

mi-e frica pana si de anestezie ! Ma zgudui cand ma gandesc la injectii acolo jos...dar cica fetele spun ca taietura se face pe timpul unei contractii si nu o simti asa de rau... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii

02.03.2007 5:12     citat 

offffffffffffffff da macar iti face anestezie si nu simti cusutul

sus

Denunta
cis

16.03.2007 3:56     citat 

buna fetelor,
in mod normal data probabila a nasterii e undeva pe 4mai , dar dupa ultimul eco se pare ca nu prind acea data. Cred ca toate ne temem de ceea ce ne asteapta.Cu Dumnezeu inainte. Eu am avut o pierdere si a fost nevoie de chiuretaj dupa ,dar hemoragia a fost mare si am fost chiuretata pe viu fara nici un fel de anestezie. A durut rau, poate sunt eu mai slaba la durere,dar cand ma gandesc prin ce-am trecut nu prea am curaj sa zic ca nasc normal. Cu toate ca am 33 saptamani implinite inca nu sunt hotarata cum voi naste. a mai trecut cineva printr-o asa o experienta? Exista termen de comparatie intre durerile alea si cele ale unei nasteri normale?
multumesc!

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 14 ani, 9 luni
Andrei Mattia: 13 ani, 3 luni

16.03.2007 4:17     citat 

Cis, dupa a doua nastere a fost nevoie de chiuretaj (detest pana si termenul nervos si tot ce tine de el), pentru ca placenta nu se dezlipise complet. As mai trece de n ori prin durerile nasterii (si nu am avut anestezie), dar prin durerea aceea, nu!!! Never ever. (Iar daca o sa mai am vreun copil peste cativa ani, sper sa nu mai fie nevoie de asa ceva, pt ca e inuman facut fara anestezie).
Eu sunt de parere ca ai trecut prin ce e mai rau.

Nastere usoara tuturor!

sus

Denunta
cis

17.03.2007 4:33     citat 

Amani, multumesc de incurajare, chiar e incurajare!!! si bine spus inuman sa treci printr-un chiuretaj fara anestezie. Eram nedumerita deoarece doctorul cu pricina bodoganea (era pe la 3 dimineata) ca femeile din ziua de azi sunt alintate si nepregatite, ceea ce m-a facut sa cred ca era mai mult durerea psihica decat cea fizica. Oricum raman la parerea ca a durut groaznic si acum ma strange in spate cand ma gandesc. Sper sa ai dreptate si sa am curaj sa ma hotarasc spre nastere normala. Daca nu se compara durerile chiar se merita,mai ales ca la urma ai si rezultatul dorit! trag cu ochiul

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 14 ani, 9 luni
Andrei Mattia: 13 ani, 3 luni

17.03.2007 5:29     citat 

----------
citat:
Eram nedumerita deoarece doctorul cu pricina bodoganea (era pe la 3 dimineata) ca femeile din ziua de azi sunt alintate si nepregatite, ceea ce m-a facut sa cred ca era mai mult durerea psihica decat cea fizica.
----------

Da, da... cuuum sa nu! Sa-l vad eu pe dr. ala trecand prin asa ceva vreo 15-20 minute! Ce macho man ar fi fost! Auzi, si sa te mai faca sa te simti si prost ca te doare! Scuze, dar ma iau toti nervos Si da, normal ca durerea e si psihica, nu are cum sa nu fie. Dar in momentul acela, pur si simplu nu ai cum sa te motivezi sa treci prin durerea respectiva. O simti ca pe o pedeapsa, si inca una inutila. Si una e durerea cauzata de o nastere, de corpul tau, venita dinauntru si alta e durerea provocata de altcineva. Mereu va durea mai tare cea de a doua.

Sa ai o sarcina usoara in continuare si o nastere si mai si, cu un bebe sanatos!

sus

Denunta
cis

17.03.2007 5:34     citat 

Multumesc Amani, ai foarte mare dreptate, dar din pacate la noi asa se practica a se vorbi cu tinerele mamici. Nu-mi place sa ma plang ,dar oricum era prima sarcina si un copil mult asteptat( nu a fost sa fie). poate va fi bine acu!
O zi buna!

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii

18.03.2007 8:41     citat 

Offffffffffffff fetelor..........
Ce parere aveti despre cazul tinerei de 24 ani din Constanta care a mers la spital cu dureri in luna a 9 a nu a bagat-o nimeni in seama timp de cateva zile si pana la urma a murit bebelul in ea din cazua medicilor care nu au vrut sa o bage la cezariana desi ea a cerut insistent??? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
cis

18.03.2007 11:26     citat 

Nicole, nu stiu exact despre cazul de care pomenesti, dar nu vezi cate se mai intampla.... oricum la spital si ma refer la maternitate , se vorbeste foarte urat si daca nu sari cu ceva nici nu te baga in seama. E si vina noastra , asa i-am invatat.....strangi din dinti si mai departe.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: