· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > AJUTOR! A cazut si s-a lovit la cap
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor AJUTOR! A cazut si s-a lovit la cap     
tudo_

Copii
Tudor-Stefan: 13 ani, 10 luni

07.02.2007 9:08   AJUTOR! A cazut si s-a lovit la cap  citat 

salutare ,daca a trecut cineva prin aceasta experienta ,va rog help.Nepotica mea de 3 anisori sa urcat astazi pe o minge si a cazut sa lovit la cap ,la ceafa ia crapat putin pielea si ia curs sange ,sora mea nu poate sa o duca la medic ca face crize ,uraste medicul ,ce metode naturiste s-ar putea aplica la acest caz ,va rog astept raspunsurile voastre,inca ceva ea se pare ca in urma loviturii si a sperieturii a ramas aceeasi fetica zburdalnica si plina de viata .

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 6 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 10 ani, 7 luni

07.02.2007 9:11     citat 

Pai sa o dezinfecteze, sa-i puna noaptea un plasture si ziua sa-l lase liber ca sa se cicatrizeze...eu in general folosesc rivanol si dau cu crema de galbenele...In foarte multe pb m-am ajutat de crema de galbenele naturala si de ceaiul de galbenele, cel putin la mine in casa nu lipseste si m-a scos din multe pb...
Acum depinde si ce fel de rana este, cat de mare, profunda...poate ar fii mai bine sa se duka la un dr...

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 11 luni
Iulia Alexia: 10 ani

07.02.2007 9:15     citat 

Trebuie sa mearga la medic neaparat, vrea nu vrea, asta e.
Ce tratament naturist daca s-a lovit la cap, la medic i se fac investigatii amanuntite, o eventuala radiografie.
Faptul ca nu a vomat e un lucru bun, dar trebuie atent supravegheata, dar cel mai bine urgent la medic.
Multa sanatate!

sus

Denunta
speranta77

Copii
letitia
luca

07.02.2007 9:17     citat 

Oare cum sau de ce obiect s-a lovit, de i-a crapat pielea de pe ceafa? In orice caz, in asemenea situatii, e bine sa monitorizam copilul, atat in ce priveste reactiile imediate, cat si pe cele ulterioare (cel putin 24 de ore), sa ne asiguram ca nu are dureri de cap, ameteli, voma, stari de lesin. Daca sangerarea s-a oprit, eu nu i-as mai pune plasture.Multa sanatate!

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 6 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 10 ani, 7 luni

07.02.2007 9:18     citat 

Am zis sa-i puna noaptea ca poate se foieste in somn si iar produce sangerare...

sus

Denunta
Onush

07.02.2007 9:47     citat 

Tudor a calcat pe minge acum vreo jumatate de an ( 2 ani jumatate ) si a cazut cu capul de gresie.
Nu i-a crapat pielea dar a avut un cucui atat de serios ca nu a putut dormi pe spate timp de o saptamana.

Daca s-a oprit repede din plans, nu a lesinat, daca nu a vomitat ... e un semn bun.
E foarte important ca im prima noapte sa o trezeasca din 3 in 3 ore si sa vada daca se trezeste si daca este orientata... o recunoaste pe mami sau macar zice ... vreau sa dorm.
La cel mai mic semn de ameteala, greata, dezorientare in urmatoarele 48 de ore fuga la doctor.

sus

Denunta
tudo_

Copii

08.02.2007 1:17     citat 

Salutare tuturor, pentru ca ingerasul meu doarme iar eu nu pot ,vreau sa va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la cererea mea de ajutor in legatura cu nepotica ,ma intrebati unde a cazut ?,sa lovit de ceva? da sa lovit de bordura unui gard .Abia astept sa ma sune dimineata sora mea sa vad cum este situatia,si eu ca si voi insist sa o duca la un medic pt mai multe investigatii,va multumesc din suflet ,va pupic

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

08.02.2007 8:53     citat 

Oricut de nesuferiti i-ar fi medicii, cred ca sora ta ar trebui sa isi dea seama ca numai unul dintre ei poate aprecia CORECT daca copilul are nevoie sau nu de investigatii suplimentare, de o sutura a plagii, de tratament medicamentos.
Bineinteles ca majoritatea accidentelor la aceasta virsta sunt minore, nu implica radiografii, tomografii, suturi, etc. ; in acest caz o mama cu experienta si care este foarte atenta se poate ORIENTA singura, dar daca situatia este mai grava, cu pierdere de constienta, cu varsaturi, dureri de cap, somnolenta, ameteli sau alte semne care o alarmeaza pe mama ar trebui, pentru mai multa siguranta, sa consulte medicul.
Despre tratamentele naturiste ma abtin.
Sanatate puiului.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 2 luni

08.02.2007 3:58     citat 

nu stiu sa existe multe persoane care sa se duca la doctor din pasiune (decat poate doar cele indragostite de doctorul cu pricina). cand vine insa vorba de copil, aici nu cred ca mai e momentul de facut nazuri si de avut pareri, tratamente dupa ureche, si preferinte, daca sa se duca sau nu. mi se pare o chestie atat de neanderthaliana, chestia asta cu fobia de doctor, incat nu poate decat sa-mi para sincer rau de bietul copil, care o sa aiba de furca cu mama lui, din punctul asta de vedere. sunt multe afectiuni care nu pot fii tratate babeste, si atatea nenorociri pot fii evitate mergandu-se din timp la doctor, incat nu pot sa nu ma gandesc ca aici e un pic, un pic de inconstienta la mijloc... poate o poti totusi convinge pe sora ta ca nu e calea corecta de urmat... copilul n-are nici o vina, e prea mic sa se duca singur la doctor, asa ca...

oricum, sper ca totul s-a terminat cu bine!

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 11 luni
Iulia Alexia: 10 ani

08.02.2007 4:15     citat 

Inuca, asta am zis si eu rezumat, ca nu ma lasa Andrei sa compun mai diplomat ceva. zambet

sus

Denunta
tudo_

Copii

08.02.2007 5:05     citat 

salutare ,va multumesc inca odata pt parerile voastre,am vorbit astazi cu sora mea si chiar am primit o vizita din partea nepotelei mele si se pare ca totul este ok ,sperrrrrr! multumesc

sus

Denunta
adialex

Copii
Alexia Maria: 14 ani, 5 luni

11.02.2007 6:32     citat 

s-a intamplat si la noi si nu stiu ce sa fac; a mea nu a cazut, a dat cu capul de perete, de fapt de coltul de la perete, si are ditamai cucuiul....
nu stiu daca e cazul sa merg la doc;
voi ce ma sfatuiti?

sus

Denunta
ddadriana

11.02.2007 11:07     citat 

Daca nu vomita, da chii peste cap, sau adoarme brusc. Sau observi ceva deosebit in comportamentul lui. Nu cred, ca ar trebui sa-si faci girji. E parerea mea.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: