· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > traditiile botezului,help
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor traditiile botezului,help     
ange

Copii
Maia-Ioana: 23 ani, 7 luni
Robert-Mihail: 19 ani, 1 luna

25.08.2003 10:18   traditiile botezului,help  citat 

intr-o luna o sa-mi botez bebelusul,astazi de 3 luni. nelamuririle mele in legatura cu botezul sunt:
care sunt obiceiurile?
ce trebuie respectat la un botez?
care sunt obligatziile nasilor fatza de copil?
care sunt obligatziile parintzilor fatza de nasi?
etc.

ange,mamica de 2 ori

sageata http://community.webshots.com/user/maiaioana

sus

Denunta
SMOKY

26.08.2003 12:14     citat 

...noi am luat un cadou la nasi(ceva util);nashii au luat cadou fetii cercei si un lant(fiecare nash cumpara ce vrea la viitoarea fina sau viitorul fin);tot ei au platit popa,au luat rochita de botez si luminarea de botez......

sus

Denunta
Cora

26.08.2003 12:51   Re: traditiile botezului,help  citat 

----------
ange a copil?
...
----------

Obiceiurile cred ca difera de la un "sat" la altul zambet , asa ca poate ai sa stringi pareri complet diferite.

Deobicei pe copil il duce la biserica moasha, sau cel putin asa se purta in trecut, iar acasa il aduce nasha sau nashul, depinde daca sint 2 sau nu. La Alex am fost obligati sa avem nashi 2: el si ea, cununati sau cu grad de rudenie de rang 1 maxim 2 (mama si fiu, sau tata si fiica, sau sora si frate). Eu insa cind am botezat 2 baieti am facut-o de fiecare data singura , dar in localitate diferita, alti preoti.

Detalii despre aceste obiceiuri gasesti pe larg la subiecte deschise de Denise si Ina_nz pe aceeasi tema. trag cu ochiul

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 19 ani, 5 luni
Richard: 17 ani, 11 luni

26.08.2003 4:29     citat 

mai fetelor dar pentru botezul barbatului meu -care va trece in religia ortodoxa- ce ma sfatuiti ca eu habar nu am cum va decurge lucrurile.
El spune ca daca va avea nevoie de nasa de botez va trebui sa aiba dreptul sa-si aleaga el pe cine vrea -una pe la 18-20 de ani ... asa ca abia asteapta sa fie imbaiat de nasa rad rad rad rad ... o alta problema este ca popa va avea probleme sa-l boteze in acelasi cazanel in care va fi botezat si Alex ca barbatul asta al meu e tare neastamparat si daca misca cele trei picioare ale lui face popa fleasca ... rad rad rad ..
ia veniti cu idei aici la fata cum va fi la botezul lui babati-miu cate are 1.90 si vreo 110kg... rad rad rad
Ina ti-ai revenit din socul nasterii? Sari aici pe caculator ca avem nevoie de safturile tale.. rad rad

sus

Denunta
SMOKY

26.08.2003 6:29     citat 

... rad rad cornelia...pai sa se pregateasca pt ca nasha tre sa vada putza finului.....la botez nu?!...n-ai vazut my big fat greek weeding?cind tipul s-a ris...
..nasha tine bb in brate la biserica...ii da imbracamintea jos..il paseaza popii care la rindul sau il imbaie..apoi nasha il ea si-i pune lucrurile de botez..costumas alb..mai citeste popa ceva...nasha tre sa aduca pruncul inapoi la mama...daca vrei sa participi la botez iti citeste popa o molifta..apoi plecati acasa sa va omeniti...a sa puna in apa flori,orez,argint si inca ceva dar nu mai stiu ce....................(daca botezi si sotu....tre sa se tina bine ..sa fi cu ochii pe nasha ca pe butelie)....si cam atit..nasha imbaie plodul(plozii)...
***am uitat..nasha tre sa aduca la biserica o pinza alba sau un prosop mare alb in care sa scoata bb dupa ce-l boteaza popa si care cirpa trebuie pusa la uscat acasa deasupra unei oglinzi****nu intreba de ce ca nu stiu..e obicei...pt sotu du-te la wallmart si ia vre-o 10 m de pinza ...alba****gata..daca imi amintesc ceva mai tip aici...

sus

Denunta
Cora

26.08.2003 7:05     citat 

Cornelia, daca il botetzi pe sot stai fara grija ca nu-i mare problema. Depinde de cum discuti inainte cu preotul si-l rogi sa faca totul fara scene stinjenitoare. Eu am vazut 2 variante la adulti ortodoxi, ori a i-a dat cu mir asa cum se face si la bebei (nu si la organele genitale, normal rad ), ori descaltat cu un cearceaf alb pe umeri a stropit pe cap cu busuiocul. a nashi fiecare, cu luminare si s-a in altar) si cam atit. E bine sa fie imbracat in haine cit mai curate sau noi, dar nimic nu trebuie sa schimbe in biserica ca imbracaminte. Cele 2 botezuri s-au facut doar in prezenta celor din familie, la o ora stabilita cu preotul, ca sa se evite orice "ochi indiscret". trag cu ochiul

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

04.09.2003 9:25   Re: traditiile botezului,help  citat 

----------
ange a 3 luni. nelamuririle mele in legatura cu botezul sunt:
care sunt obiceiurile?
ce trebuie respectat la un botez?
care sunt obligatziile nasilor fatza de copil?
etc.

ange,mamica de 2 ori

sageata http://community.webshots.com/user/maiaioana
----------

nu ai precizat daca sunteti ortodocsi ?
avand in vedere ca am trecut si noi prin aceasta faza iti pot spune cam despre ce ai nevoie TU cat si nasii .
Noi i-am facut botezul la Manastirea Samurcasesti , si acolo se proceda cam asa .
- daca nu nu ai molitfa facuta tre' sa astepti afara , nu ai voie sa intri in biserica , ti se va face o slujba in fara bisericii care tine in jur de 7 min .
- dupa aceea ai voie sa asisti cu placere la slujba si botezul copilului .
- in prima faza ii se va face o slujba copilului , el va fii tinut in brate de unul din nasi . nasul(a imbaierea lui in cristelnita .
-la noi in mai multe biserici se solicita lumanari din cera si nu din parafina pt. a daca stau sa ma gandesc cam atat .
- nasul tre' sa fie pregatit cu urmatoarele : hainute noi , o sticluta cu ulei de masline sau de florea soarelui , un sapun alb , un prosop alb (astea sunt pt. preot - tot nasul va plati si slujba de botez .-
- nu stiu ce ai fetita sau baiat - dar stiu ca la fetita dupa ce inchina icoanele preotul cu ea in brate , lasa fetita jos la usa altarului , nasul trebuie sa fie pe faza ca sa o ridice cat mai repede (spun asta pt. a la nas urm.- : o Biblie , o Icoana , o Carte de rugaciuni si Cartea Crestinului .
- fetita adica finuta a la biserica finul(a catre nasi si in pragul casei voastre nasul (a ii spune urmatoarele : "MI-AI DAT UN PAGAN TI -AM ADUS UN CRESTIN ."
Dupa botez (petrecere) , a pe tot corpul , se zice ca daca il unge bine nasa , va avea o pile catifelata ca matasea .Dupa aceea il va imbaia .In cadita se vor pune urm. : ceva dn aur , ceva din argint , o moneda , flori (petale ) , grau si erau mai multe dar sincer nu mai stiu .
Cam atat , sper ca nu am uitat mare lucru .

Am uitat sa precizez ca obligatiile finilor sunt : singura obligatie pe care noi am avut-o a a noi am dat niste cadouri dar astea nu au fost OBLIGATII . PETRECEREA si TOATE CHELTUIELILE PT. PETRECERE SUNT SUPORTATE de CATRE FINI .

sus

Denunta
stoicescu_mik

Copii
bianca: 14 ani, 6 luni

07.01.2008 5:30   ce trebuie sa faca mama la botez??  citat 

care este traditia????/
ce trebuie sa faca parintii....mama....adika...ce trebuie sa cumparam pentru botez???ce reprezinta panza de botez???cum trebuie sa arate??despre ce trebuie sa faca nasii am inteles.....trebuie sa cumpere lumanarea....hainute noi si sa plateasca biserrica,,,,,,dar noi ca si parinti ce facem????doar sa fim prezenti???nu prea cred.....asteot raspunsul vostru....

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 14 ani
Carla Anisia: 11 ani, 11 luni

20.02.2008 3:02     citat 

Stoicescu_mik, din cate stiu eu, ca si parinti intr-adevar nu ai obligatii in legatura cu botezul la biserica...desi deocamdata am fost doar nasha, sper la vara sa fiu in partea cealalta foarte fericit

Doar petrecerea de dupa.

In rest...de acasa il trimiti cu nasha/moasha cu hainele copilului, la biserica tot ce e de facut e treaba nashei, ti-l aduce ea acasa in haine cumparate de ea, si tu primesti copilul crestinat. Nashii platesc biserica, nashii iau lumnarea, materialul/prosopul si ce mai trebuie, daca mai trebuie (sapun, ulei, etc)

Petrecere, daca nu a exemplu am imbracat finele cu hainele cumparate de mine acasa, dupa baita de "scoatere din mir", nu la biserica. si fetita mea tot cu hainutele de acasa s-a la biserica si doar dupa baita de acasa nasa a ea.
Cand am botezat prima data nu aveam fetita deci nu ma miscam prea repede la imbracat gagalicile, asa ca am rugat sa se ocupe de imbracat moasa (una din bunici) sa nu tin copilul dezbracat pana ma descaltam eu cum "functioneaza" hainutele acelea de papusele foarte fericit
Acum e alta poveste, am experienta asa ca finuta mezina va fi imbracata de nasa! zambet
Sanatate la copii!

sus

Denunta
vyronis

06.05.2021 4:10     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

06.08.2021 2:43     citat 

June1037StreBASIPoulNoraJoseNighTracMartAlleHomeStou
PelhMileSoulWithZeroNinaJudiXVIIMadeGillWeseBrazRocc
BionLamuCaudDoveFernFeelKaraIntrRamaDrifCleaLaicMant
MantAccaLadyJeanMonkJaneJaceMicrAlfrUsedParkAmarLoui
VogunachELEGHollGothELEGamouVentAndrCreeGrafshinBern
GlobVIIIJohnCarlPlanCotoSelaSonyPaulElegKingHenrDoug
PaliJourZoneBalaXVIIMortFuxiBestTangAposHappAlleCome