· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Millupa 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Millupa 3     
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 13 ani, 11 luni

26.07.2006 10:04   Millupa 3  citat 

Buna mamici ....va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste laptele M3...am observat ca are o masura mai mare,am citit pe cutie ca trebuie sa respect masura,dar parca este prea gros laptele....voi cum a-ti procedat?...crede-ti ca daca trec pe laptele de consum La Dorna sau Milli gresesc?...Calin are 8 luni si jumatate...este bine dezvoltat,mananca bine...am senzatia ca o sa-l ingrase prea rau laptele praf.Cateva sfaturi mi-ar fi de mare folos...va pup!

sus

Denunta
marb

Copii
Raoul: 14 ani, 6 luni

26.07.2006 2:59   laptele praf  citat 

Buna,
nu poti renunta la laptele formula, care este net superior celui din comert pentru adulti pana la varsta de un an.
Si eu folosesc milumil si este mai gros.
Nu renunta la laptele formula.
Desi fiul meu are 1 an si trei luni il alimentez la san si-i completez cu milumil 3.
Nu vreau sa vorbesc despre firme, dar o prieena de-a mea care lucreaz la o firma mare de iaurt natural...nu consuma produsele lor, desi in Romania firma respectiva are multe produse pe care mamele le dau sugarilor.
Iti reconamd laptele formula si mai curand laptele de vaca pe care il fierbi 15 minute.
Iaurtul si branza pe care o dai puiului tau iti recomand sa o faci in casa, in 5 minute ai facut-o si este mult mai sanatoasa. Pui intr-o cana de lapte lamaie si il fierbi, pe urma il strecori, aia e branza - necesarul unui copil este de 6 lingurite de 2-3 ori pe saptamana macar.
Succes!

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

27.07.2006 8:48     citat 

Multumesc pentru raspuns....oricum branzica o fac in casa,nu i-am dat din comert,am multe retete de branzica.Iaurt ii dau din comert...Danone Nutry Day simplu si ii adaug eu fructe.Am sa continui cu Milumil 3 pana la un an.

sus

Denunta
dgfull2000

27.07.2006 11:08     citat 

Draga Gina poti discuta cu pediatrul sau pediatra bebelului tau. Bebelina mea, care acum are un an si o luna nu a suportat milumil 3, desi cu celelalte 1 si 2 nu am avut probleme. De la milumil 3 vomita intr-una, asa ca pediatra ne-a sfatuit sa continuam cu milumil 2 pana la 1 an. De la 1 an ii dau milli si nu a mai avut nici o problema. Sfatul meu este sa discuti cu medicul.

sus

Denunta
alexasicoe

Copii
Paul Mihai: 14 ani, 6 luni
Liana Maria: 13 ani

27.07.2006 11:50     citat 

Eu am alaptat pana la 10 luni dupa care i-am dat Milumil 3 trag cu ochiul . Este o formula de consistenta mai groasa pentru ca are si cereale si fructe in ea trag cu ochiul . Sincer eu am folosit de la inceput tetina pentru hrana groasa de la Nuk, doar asa l-am putut face sa bea trag cu ochiul . Dupa un an si eu am vrut sa trec pe lapte de alimentara, dar nu am avut nici un succes, nu ii place de nici o culoare, chiar daca i-am bagat 2-3 masuri de cereale in el . Asa ca o sa merg in continuare pe laptele formula cel putin pana la 2 ani trag cu ochiul .

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 13 ani, 11 luni
Paul Ravan, zis Pika: 11 ani, 7 luni

01.08.2006 5:27     citat 

La ce varsta ati introdus Milumil 3 dupa M2???

Noi am facut o tentativa la 7 luni si 3 saptamani si a fost dezastru: s-a stricat la burta o saptamana de nu mai stiam cum sa ii punem dopu' la loc ochi peste cap jenat
Am revenit la Milumil 2 dar putin mai concentrat (1 cupa in plus la 3*30 ml apa)

Gina, atentie, poate ar fi bine sa mai asteptati un piculet...

Dar! fiecare copil e unic in felul lui si nu poti decat sa te adaptezi trag cu ochiul

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

01.08.2006 8:50     citat 

Am trecut pe M3 la 8 luni si o saptamana...este ok...nu a avut probleme digestive...acum mananca zilnic 400-450 de mililitrii...am trecut progresiv de la m2 la m3 si totul a fost bine...doar ca al meu bb este grasut si nu voiam sa-l mai indop de lapte praf concentrat....dar totusi raman cu el,pediatra mi-a spus sa nu trec inca pe lapte de consum.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

08.08.2006 1:55     citat 

eu i-am dat M3 de la 8 luni fara sa ii fac nici o trecere progresiva si a mancat formula pana la 1 an jumate dupa care am trecut de Zuzu proaspat gras cu 3 lunguri de cereale cu miere. nu a fost nici o probleme de trecere intre formula si lpte proaspat.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

08.08.2006 8:46     citat 

----------
gina_pirvan a scris:
doar ca al meu bb este grasut si nu voiam sa-l mai indop de lapte praf concentrat....
----------

problema este ca tocmai de la laptele praf se ingrasa. Singurul de la care nu s-ar ingrasa (excesiv, ca de ingrasat normal se ingrasa cat timp il hranesti, bineinteles), este laptele "pre", deci cel dinainte de 1, 2 si 3, dar majoritatea renunta la el f. repede, desi s-ar putea da fara grija pana treci la lapte de vaca.
Milupa (de la care e milumil) nu scrie prea multe date pe homepage, dar la humana scrie la laptele pre ca poate fi folosit pana la sfarsitul "varstei de biberon", chiar daca ei isi lauda si celelalte produse (e normal, ca-s de vanzare, nu?).

sus

Denunta
simosin

Copii
alexia-ioana: 13 ani, 10 luni
Maria-Cristiana: 12 ani, 2 luni

10.08.2006 2:38     citat 

buna fetelor,
si eu sunt intr-un mare impas:am trecut de o saptama la m3...dezstru: 4 scaune pe zi + 1 noaptea iar pe deasupra plange de foame toata noaptea.Cu m2 nu am patit asa ceva!
am vb cu dr. de familie si mi-a spus sa revin la m3 pe la 9 luni.Incerc cu vechea formula (2) sa ma conving.Mi-e mi-e teama sa nu fie de la lapte ...sa nu cumva sa aibe altceva....

pupici sarut zambet

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

10.08.2006 2:53     citat 

incearca sa ii dai de mancare si cu 2 ore inainte de laptic, ceva consistent sau sa ii dai seara M3 cu cereale cu linguritza.

noi nu am patzit asa ceva si manca masa de dupa amiaza pe 5 (fructe cu cereale sau iaurt cu cereale) si urmatoarea masa erau 250ml de M3 pe la 9 seara...se trezea de abia de la 8 dimineatza.

pe cutie scrie ca M3 se da dupa 8 luni cand diversificarea este deja facuta....parca asa imi aduc aminte...... socat

sus

Denunta
simosin

Copii
alexia-ioana: 13 ani, 10 luni
Maria-Cristiana: 12 ani, 2 luni

10.08.2006 3:23     citat 

cerealele nu-i plac..am incercat diverse sortimente ....diversificare ..slava domnului! la ora 9 seara e deja culcata cu lapticul baut,iar masa anterioara (si consistenta asa cum spui tu:iaurt cu piersica si biscuit...mananca aprox un borcanel de 200 g) o serveste la ora 18.Mi se pare suficient atat.daca-i mai dau ceva intre masa de la ora 18 si lapticul de la 21....sigur va refuza laptele.
Este asa cum spui tu ...se da de la 8 luni... socat
sarut

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

10.08.2006 4:23     citat 

atunci nu ai decat sa astepti pana dupa 8 luni cum a zis dr. asta daca esti sigura ca plange de foame si scaunele moi au aceeasi cauza. poate ar fi bine sa ii faci si o coprocultura+coproparazitologie daca situatia continua socat

sus

Denunta
danuta5

Copii
marco iannis: 13 ani, 10 luni

11.08.2006 12:20     citat 

fetelor cat timp se poate continua cu m2 ???

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 13 ani, 11 luni
Paul Ravan, zis Pika: 11 ani, 7 luni

13.08.2006 7:39     citat 

simosin, te inteleg deplin sarut
Noi ne-am chinuit cu burtica moale o saptamana. Am scapat dupa ce o zi intreaga l-am tinut numai pe orez cu morcov, apoi in ziua urmatoare i-am dat si mar copt cu orez, apoi am introdus cate ceva nou in fiecare zi ca la diversificare in urmatoarea odine: dovlecel, carne de pui, banana mai tare. Dupa 3 zile de grija mare si revenire la Milumil 2, am scapat foarte bine.
Spre marea noastra incantare, nu si-a stricat noptile foarte fericit

Danuta, noi acum i-am crescut concentratia de lapte (la 3 cupe mai punem 1), bea lapte numai seara, in rest are iaurt sau branzica de vaci la celelalte mese. Piticul evolueaza perfect, intentionez sa continui asa pana la 11 luni.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: