· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > baitza bebelusului
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor baitza bebelusului     
ange

Copii
Maia-Ioana: 23 ani, 7 luni
Robert-Mihail: 19 ani, 1 luna

27.08.2003 2:46   baitza bebelusului  citat 

care este "ritualul" baitzei la voi?
ce punetzi in apa si cu ce-l ungetzi dupa baie?

ange,mamica de 2 ori

sus

Denunta
Cora

27.08.2003 4:34     citat 

Eu de pilda in prima luna faceam infuzie de musetel si puneam in cadita, apoi mai adaugam apa calda.
de 1-2 ori/saptamina bateam si un ou si-l adaugam in cada (e bun pt. pielea fina a atitea luni cite a nucile baiatului meu foarte fericit ), ca asa mi-o trasat sarcina mamaie, sa aiba baietul aparatul sanatos si alea 2 tari. scot limba rad rad rad

La baita foloseam sapunul Baby Magic pt. corp si samponul Johnson ; astea in RO, caci in US si acum folosesc "hair and body wash" Baby Magic hipoalergenic - Alex are alergie la unii componenti chimici din aceste produse de toaleta trist . Dupa baita, timp de mai bine de 13 luni il frectionam pe tot corpul, inclusiv in cap, cu ulei de copii Johnson, il imbracam, sin si nani.
de cind sint aici insa as recomanda uleiul de copii Baby Magic, este mai bine facut decit Johnson si cam toate produsele acestei marci sint fara parfum si hipoalergenice. Am inteles ca si Aveeno este marca buna, dar eu nu am incercat-o, poate la urmatorul. zambet

P.S. Baie pe corp ii facem in fiecare zi de cind i-a parul (imi ajung degetele de la miini sa numar ocaziile ratate pt. par). Daca incerc sa-i mai sar eu parul, imi face Alex scandal... si are un par si o piele superba. trag cu ochiul

Ultima modificare efectuata Cora la 27.08.2003 11:20, modificat de 2 ori in total

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

27.08.2003 7:35     citat 

Noi in primele 4 luni ii faceam baie zilnic (inclusiv la capusor - acum la caput o spalam cam la 2-3 zile, depinde de cat nisip si-a care folosim si acum), apoi, dupa baie, o ungeam cu ulei de masline. Ne-a corp pentru bebe (prea multe chimicale pentru pielea ei delicata de bebelus, a), ci daca gasim ulei de masline presat la rece. Asa am facut.
Apoi, dupa masaj, hranit si culcat.

sus

Denunta
SMOKY

27.08.2003 8:20     citat 

..la noi a cap..faceam baie imbracati...adica luam bb cu diapers,ciorapi si maieu si-l puneam in apa...caci cum vedea cadita bb "punea sirena"...pina pe la 6 luni a am renuntat pe rind la diapers,apoi la ciorapi si in cele din urma la maieu...apoi o ungeam cu ulei de bb johnson si a i-am dat numai cu crema ..nici nu mai stiu de care..apoi am primit un set de creme de bb(tender moments)care i-a il folosim si acum...si am mai primit un set de( tender moments)creme care miros asa frumos..dar sint si bune...iar acum avem iar o problema..intram in crize de plins(risipa de lacrimi) ca nu ne place baia pe cap...si tot asa..
...parerea mea e ca trebuie sa incerci sa vezi ce creme si uleiuri ii priesc bb-ului...bafta

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 5 luni

27.08.2003 9:48     citat 

Ca si Cora, in prima luna, dupa ce i-a musetel. Am spalat-o intotdeauna numai cu sapun Nivea Creme pt. bb. Gelul de baie iritandu-i pielea la prima folosire, nici nu l-am mai incercat. Pt. capusor am folosit si folosim samponul Nivea pt. bb. Iar dupa baita, masaj cu uleiul Nivea pt. bb.
I-am facut baie zilnic pana pe la 3 luni, dupa aceea am trecut la baita din 2 in 2 seri pana pe la 8 luni, iar dupa aceea de 2 ori pe saptamana. Bine-nteles ca in fiecare seara o spalam, dar fara sa ii mai facem baita totala.
Ii place foarte mult in apa, dar acum, ca si Smoky, avem probleme ca nu-i place sa o spalam pe cap, de fapt sa o clatim. Se agata de mine, se catara pe mine si uite asa reusim sa-i clatim parul, stand la mami in brate si udand-o toata, si pe ea. scot limba

sus

Denunta
lumi12a

Copii

27.08.2003 10:58     citat 

Ange, ia zi! Nu iti vajaie capul deja? rad rad rad rad rad

sus

Denunta
Carmella

27.08.2003 11:29     citat 

Hai sa-mi zic si eu amintirile din "epoca de piatra", cum faceam baie copilului, cu posibilitatile din '89. Zilnic dupa caderea buricului, seara ... cind incepea telejurnalul zambet Apa incalzita pe aragaz, turnata in albiuta, numai cu sapun Palmolive, pentru care alergam pe la toata lumea. Imi amintesc ca dadeam la schimb ori un Lux, ori un Fa, pentru ca pe Palmolive scria ca are ulei de masline. Pe vremea aia cred ca chiar avea. La cap il spalam tot cu sapun, dar il clateam separat cu un ibric de apa curata. Dupa baita il ungeam pe tot corpul si in cap, cu tot cu par, cu ulei de floarea soarelui pe care-l fierbeam in baie de abur impreuna cu o sticluta de vitamina D+F (sau E+F ? nu-mi aduc aminte sigur) si una de vitamina a masaj. La sfirsitul acestei "procesiuni" copilul meu era deja adormit zambet Baitele de acest tip le-am facut pina in jurul virstei de un an, seara-de-seara, apoi am inceput sa-i fac baie in cada. Dar tot zilnic pina ... heheee, cred ca pe la 3 ani, 3 ani jumate ... aici urmeaza alta povestire, cum facea el scandal cu spalatul la cap, si cum l-am "vindecat" zambet

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 22 ani
Radu Tudor: 19 ani, 7 luni

27.08.2003 2:51     citat 

Acum pe vremurile astea sa tot faci copii Carmella nu-i asa? rad rad rad

sus

Denunta
ange

Copii
Maia-Ioana: 23 ani, 7 luni
Robert-Mihail: 19 ani, 1 luna

27.08.2003 4:19     citat 

lumibar, cum adica ulei de masline presat la rece?
am tot auzit de uleiul asta de masline!!! este ala pe care-l folosim la salate??!!!
da-i salata,mai bb meu?! rad rad
continuatzi ca-mi place "ritualul" baitei la bb vostrii .
10 mamici,zece ritualuri diferite prostit

sus

Denunta
Carmella

27.08.2003 4:29     citat 

----------
bg a uleiuri ptr copii exista acum, as mai face vreo 10 copii. Dar mai "e" si altele zambet
Pentru mine baitele astea sint unele dintre cele mai frumoase amintiri de cind era copilul meu mic. Era ora la care stiam ca mai are putin si adoarme, il vedeam cit creste, statea timid cu ochii in ochii mei, presimtind ca se lasa pe miinile mele, mai varsam pe covor o albiuta de apa cind se apuca cu miinile de marginea ei, era minunat, ce mai ... zambet

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 8 luni
Marcus: 15 ani
Milo: 11 ani, 5 luni

27.08.2003 8:03     citat 

David poate sa stea in apa si o ora cu jucariile, si asa a mic, asa ca banuiesc ca am avut noroc. Pana pe la 3 luni ii faceam si noi baie in fiecare zi, dar medicul mi-a zel. Bebe avea pielea uscata si a ca sa rarim baia la 2 pe saptamana, ca bebelusii nu sunt atat de murdari. Mi s-a am descoperit ulterior ca e cel mai recomandat de catre pediatrii americani. si crema Aveeno, tot fara parfum, si asta folosim si in ziua de azi. de imbaiat il imbaiaza cine are chef. si cine n-are sta pe-aproape. Ieri seara, David a tot incerca sa le bage inauntru rad Baie placuta la bebe Robert si toti bebeii din lume!!!

sus

Denunta
daniluca

28.08.2003 5:56     citat 

Noi suntem "bebefish"... rad
Alexaq e inebunita dupa apa...a cam atat... scot limba
Daca spui "hai la baita" ajunge inaintea ta...daca zici "hai la piscina" apoi tre sa te duci altfel te stie lumea...e ca un broscalau.... rad
Eu am stat cam toata sarcina infipta bine intr-o piscina pentruc a muream incet...uneori era asa de cald ca apa in piscina era ceai... trist
Oricum, se pare ca fetita mea s-a la doua zile de atunci....de cateva luni o spal pe cap ceva mai rar adica la 3 zile sau dupa caz....daca arata ca un purcel ii fac baie daca nu o las in pace...
La noi ritualul era ceva de genul: baita, masaj cu crema Baby Johnson sau cu Aveeno, imbracat, papat laptic, spalat pe dinti si citit poveste....
Are 2 ani si seara inainte sa o culc ii fac masaj pe spate numai pe la umeri, gat....mijlocel....si stiti cum sta? Ca o pisicuta si mai si toarce de placere.... scot limba
Acum am cam inlocuit spusul povestii cu Cd-urile....si lapticul cu apita....
Nu stiu de ce dar eu nu am agreeat deloc uleiul Johnson, cahhh....crema e mai agreabila...parerea mea!

sus

Denunta
Carmella

28.08.2003 8:10     citat 

----------
dandria a noi baie in fiecare zi, dar medicul mi-a zel. Bebe avea pielea uscata si a ca sa rarim baia la 2 pe saptamana, ca bebelusii nu sunt atat de murdari.
----------

Uite, eu l-as contrazice pe medicul ala care a 2 ori pe saptamina. Pina si la bunica-mea, despre care am mai povestit eu pe-aici ce idei avea, baia zilnica la copil era sfinta, daca nu pentru mizeria de pe el, macar pentru efectul linistitor pe care-l are baia calda pentru un copil.

sus

Denunta
lumi12a

Copii

28.08.2003 8:18     citat 

Asta cam asa e, cum spune Carmella. probata cu pitica din dotare, care de mica se linistea numai cand vedea pregatirile de baie, iar acum cere singura seara ba-ba!

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 22 ani
Radu Tudor: 19 ani, 7 luni

28.08.2003 1:13     citat 

Ritualul baitelor la copiii mei nu difera cu mult de al vostru.
Diferenta e ca la noi au loc "simultane" amandoi balaceala , amandoi jughineala rad rad rezultatul: copiii dorm neintorsi iar parintii.... se prabusesc pe cate un fotoliu cu un suspin de usurare si un zambet tamp pe fata. rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: