· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cand si ce mancam dupa cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cand si ce mancam dupa cezariana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
ancutza_sc

31.10.2006 1:55     citat 

noua dupa operatie (pana la primul scaun) ne-au spus sa manacam 1 iaurt, 1 banana si 1 ou fiert :twisted:
si daca a intrebarea tampita, si stiu ca nu e vina ta, dar: de la ce naiba sa ai scaun, de la un iaurt, o banana si un ou. Pe alea le asimileaza corpul asa si nu mai ramane nimic de dat afara. rad

sus

Denunta
ancutza_sc

31.10.2006 3:12     citat 

exact! da ce sa fac daca asta era regula? :(
si iti dai seama ca se aplica la toate fetele cu ceza!

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani, 1 luna

31.10.2006 4:03     citat 

pai cam la o ora duupa operatie aveam pe masa supa de cartofi, o bucata de friptura de rata si niscai brioshe la desert. seara (ca am nascut la 12.20 la pranz) am primit sandwich-uri cu branza si salam... deci cam ca acasa. rad regim n-am tinut nici o secunda. ce-mi aduc aminte e ca a am avut, a apendicita, pe bune! la 3 saptamani dupa aia mergeam deja - distante scurte - cu bicicleta. am zis ca as face inca 20 de copii prin cezariana, daca s-ar putea (dar sa-i nasc cam pe la 2 ani asa, cand deja dorm bine noaptea, vorbesc tot, mananca mujdei si ceapa, te poti zmotoci cu ei...etc) foarte fericit

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 8 luni
Cristiana: 16 ani, 6 luni

02.11.2006 2:15     citat 

off topic, da chiar asa, ca ma intrebam intr-o zi; de cand se poate pune putin usturoi in mancare la copii?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

02.11.2006 2:29     citat 

Claudia, usturoiul in sine e sanatos, cel mai "rau" ce se poate intampla e ca nu ii place. Eventual, dar nu e musai, poate sa ii cauzeze si gaze. Asa ca eu zic sa incerci. zambet
Eu am mancat in timpul sarcinii usturoi si mananc si acum, si Mona tot savureaza laptele (se zice ca multi bebelusi refuza laptele, pentru ca usturoiul ii schimba gustul). scot limba Asa ca sper ca va manca si ea cu placere usturoi, cand i-o veni timpul. zambet

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 16 ani, 8 luni
Miruna-Ioana: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

02.11.2006 4:52     citat 

----------
Inuca0212 a apendicita, pe bune! [.....] am zis ca as face inca 20 de copii prin cezariana, daca s-ar putea (dar sa-i nasc cam pe la 2 ani asa, cand deja dorm bine noaptea, vorbesc tot, mananca mujdei si ceapa, te poti zmotoci cu ei...etc) foarte fericit
----------

Subscriu! foarte fericit

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 8 luni
Cristiana: 16 ani, 6 luni

02.11.2006 7:09     citat 

christa multam! Am sa incep sa-i pun olecuta in mancare, tocmai stiind ca e sanatos!

sus

Denunta
arond

06.11.2006 11:30     citat 

----------
fatadedac a eu o intamplare cu Maria mea, din vremurile cand o alaptam. Intr-o zi a la servici si a ce miroase fata a a eu am nascut cu cezariana si asa auzisem si eu de la alte fete ca trebuie sa ai scaun ca sa-ti dea drumul acasa, cu toate ca nu-mi dau seama cum ar fi verificat, ca doar nu invitam eu pe domnul doctor sau vreo asistenta sa-i arat "spectacolul"... :oops:
Mie, doctorul meu, nu mi-a scaun ci m-a rusinoasa , caci eram super balonata, am spus ca... "putin...". In realitate, eu inainte de operatie i-am spus domnului doctor sa-mi recomande ceva pentru a mi-a la ora 16 incolo cu o zi inainte, iar a m-am plimbat prin casa pana am avut scaun fara supozitor. Nu stiu daca am facut bine pentru ca eram fffffff. balonata a cum nu-mi puteam permite sa "dau gaze" in salon trebuia sa merg de 70 de ori la toaleta unde usa nu se inchidea bine, deci... cam complicat. Pe de alta parte, tot a rog, dar am avut.
Despre mancare.... pai si noua ni s-a fenicul, chimen si anason si supa de radacinoase strecurata (NASPA). a vaci ... cam atat. de fapt si asta a acolo. Pai... ma albisem ca varul si apoi ce lapte sa fac in ritmul asta... Am ajuns acasa si m-am apucat frumusel sa mananc, asa cum zicea si Goroba, gratarel, painica prajita, out fiert. si nu a ciocolata in gura... Deci... cu putin dulce din a eu am nascut cu cezariana si asa auzisem si eu de la alte fete ca trebuie sa ai scaun ca sa-ti dea drumul acasa, cu toate ca nu-mi dau seama cum ar fi verificat, ca doar nu invitam eu pe domnul doctor sau vreo asistenta sa-i arat "spectacolul"... jenat
.
----------

Era simplu de verificat: te apasa pe burta si constata ca esti balonata si insemna ca nu ai avut succes!

sus

Denunta
mya21

17.11.2010 9:06   nasterea prin cezariana  citat 

eu dupa operatie am avut voie apa plata apoi a chimion amar si apa ,a chimion dulce ,apa,supa strecutata,zeama de compot, iar dupa ora 15 cativa biscuiti,a pireu cu carnita fiarta...v-as sfatui sa respectati rgimul indiferent cum ar fi deoarece eu prima data nu l-am respectat prea tare si am avut de suferit...v-am pupat scot limba

sus

Denunta
mya21

17.11.2010 9:12   nasterea dupa cezariana  citat 

este indicat sa ai scaun chiar daca nu simti nevoia cere un supozitor cu glicerina si vei avea scaun oricat de putin ar fi ,si ceaiul de chimion ajuta eu si in ziua de azi beau pentru a balona .

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 14 ani
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 10 ani, 2 luni

20.11.2010 9:11     citat 

ideea e sa se reia tranzitul intestinal care se incetinste si se blocheaza datorita anesteziei!
Se pot bea lichide multe, preferabil apa plata si ceai neindulcit , cam dupa iesirea din terapie si terminarea turei 2 de perfuzii se da ceai indulcit si supica strecurata, dupa ce apar gazele se poate manca aproape orice, sigur avand in vedere alimentele care asa cum s-a