· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > fobie de carucior
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor fobie de carucior     
bonniewhite

Copii
Gepi: 16 ani, 8 luni

13.09.2004 3:57   fobie de carucior  citat 

baietelul meu are aproape 4 luni si sunt 3 luni si jumatate de cand ma chinui sa-l fac sa stea in carucior. Plimbarea a devenit un calvar - urla din rasputeri, devine pe rand: rosu, mov si apoi alb la fatza - transpira, intra in apnee si ramane fara saliva. Sistemul "lasa-l sa planga ca apoi ii trece" nu tine; am incercat - e capabil sa planga si o ora neintrerupt - ii mai dau un pic de ceai sau apa din cand in cand, ca mi-e mila de el. sunt atat de stressata de privirile contrariate ale oamenilor (dar in primul rand de suferinta lui) incat uneori vin acasa si incep sa plang si eu ....am incercat de toate: am cumparat deja al treilea tip de carucior (cu sau fara landou); l-am plimbat in locuri zgomotoase, in locuri linistite, in locuri cu vitrine sau cu lumini...I-am dat suzeta, nimic, i-am dat diferite jucarii, nimic, i-am dat pana si picaturi homeopatice pe baza de musetel sau valeriana - parca i-as fi dat energizante!!
(mentionez ca am nascut intr-un spital unde se aplica "rooming in" si de cand l-am adus acasa nu vrea sa stea DECAT in brate - mai ales ca sunt adepta teoriei ca bebeii nu fac capricii, ci au necesitati, iar atunci cand plang au nevoie de ceva si deci nu trebuie lasati sa planga.) ceea ce am descris mai sus se intampla si acasa daca incerc sa-l pun jos. Mi se pare incredibil ca dupa atata timp sa nu se fi dat pe brazda cat de cat - din contra - parca e din ce in ce mai rau. veti spune ca 4 luni nu e mult, dar eu sunt la capatul puterilor! nu mai stiu ce sa ma fac - nu putem sta incuiati in casa...multumesc oricui are bunatatea sa-mi dea un sfat!

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

13.09.2004 5:14     citat 

in casa se inatmpla acelasi lucru? adik plange daca il lasi in patut sau e problema doar afara?

sus

Denunta
bonniewhite

Copii

13.09.2004 5:44     citat 

da, din pacate; se intampla si in casa. numai ca am observat ca schimbarea de peisaj il turbeaza din cale-afara. nu reusesc sa-mi explic de unde aceasta groaza - sunt foarte atenta la necesitatile lui. e un copil perfect sanatos, creste intr-un mediu echilibrat unde este adorat. ah, uitam - adora marsupiul, numai ca are deja 8 kg si cred ca mai are inca nevoie de....spatele meu si in viitor! daca e in brate, insa, se uita cu foarte mult interes la tot ce misca, e foarte sociabil si comunicativ

sus

Denunta
Onush

13.09.2004 6:33     citat 

Si Ruxandra a avut o perioada de genul asta dar nu as putea sa spun cate luni avea dar as aprecia ca tot 3-4 luni.
Singura cale prin care am rezolvat aceasta criza a fost sa o pun in marsupiu afara si chiar in casa.
Pot sa iti zic ca treptat a revenit in carucior ... cel mai tare parea sa o deranjeze faptul ca o puneam intinsa in carucior in timp ce ea ar fi vrut sa vada ce se intampla in jur... daca crezi ca l-ar mai linisti atunci ar trebui sa faci in asa fel incat sa te vada pe tine.
in casa insa problema a fost mai spinoasa ... o vreme a acceptat sa stea in scaunul de masina pus pe canapea iar dupa 6 luni odata cu introducerea premergatorului nu am mai avut probleme deloc.

Marsupiu l-am folosit (afara) pana aproape de 1 an (12kg) dar pentru ca dupa 9luni a inceput alta criza ... nu voia in carucior pentru ca voia sa mearga pe jos.

sus

Denunta
bonniewhite

Copii

14.09.2004 5:02     citat 

dupa cate vad eu....asta mi-e odorul - cu asta defilez!!! se pare ca solutia e rabdare si tutun.
Onush, vrei sa spui ca reuseai sa tii un copil de 12 kg in marsupiu?? Pentru cat timp? Esti o eroina! Mai ai coloana vertebrala? zambet
Dupa ce m-am lamurit ca nu-i nimic de facut in privinta desprinsului de stat in brate (internetul a fost ultima speranta) va mai intreb un lucru: e normal ca un copil sa planga din rasputeri aproape o ora? (mai mult nu am inima sa-l las). Nu-i dauneaza psihic in nici un fel? Nu l-am lasat decat de 2 ori in 4 luni, ca mi se rupe sufletul sa-l vad cum se chinuie.
Am ajuns sa-i invidiez pe parintii ai caror copii plang 10 minute si apoi adorm....

sus

Denunta
vyronis

13.11.2020 6:19     citat 

авто309.3р.13YourMicrМейсБурб(196схемIvarчитаАртиРосс
ДемиБубнредаАпосGracлекцFlorФурсисслГрузНепоS900Show
YORKFluiFreeElemавтопериPureKarlStepКузьВатеФомисерт
NiveCleaдолжЧеркBradNiveАмалRobeАндркотоFunkAmarсерт
Ironwhitдрам(АлмSideEdgaКодеМороTintRoxyRoxyWidoкосм
расшGIUDИванJohnBookSpirHetttownPablМарчМариERINСоде
FlemLAPIZoneистоакваColiLAPIZoneспраRondZoneЗернSwar
ZoneRobeBestИллюИллюПоляВННеБекмЛаврLobsLiliМакSИван