· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > Rosul degetelor are o cauza psihica? Ce e de facut?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Rosul degetelor are o cauza psihica? Ce e de facut?     
cerce

30.09.2004 11:35   Rosul degetelor are o cauza psihica? Ce e de facut?  citat 

Am un baietel de 3,5 ani si de la o vreme si-a jupuit degetele. A facut si infectie, ne chinuim de vreo luna cu degetele lui. Medicul mi-a spus sa-i fac degetare cu rivanol, dar cum le dau jos, cum si le roade iar. Educatoarea de la gradinita mi-a sugerat ca ar putea fi o problema "pe fond nervos", legata de nasterea fratiorului sau de adaptarea la noua gradinita. Inclin sa ii dau dreptate ptr. lucrurile coincid. Nu prea stiu cum sa procedez ptr. nu poate fi vorba de mai putina afectiune. Dimpotriva, de cand s-a nascut cel mic, Serban e mult mai bagat in seama ca inainte. El pare fericit si isi iubeste fratiorul Intr-o zi am glumit spunandu-i ca l-am dat pe cel mic la vecini si a inceput sa planga disperat. De atunci, cum ajunge acasa, primul lucru isi cauta fratiorul. Deci, nu prea cred ca asta ar fi cauza.Nici nu stiu ce as putea faca sa-l determin sa enunte la obiceiul acesta. Situatia e grava ptr., dupa cum v-am spus, si le roade pana la sange si mai face si infectii la unghii.. Multumesc anticipat pt. orice sfat.[color=indigo][/color][color=indigo][/color]

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
17 ani, 5 luni
VLAD DARIUS - voinicel
12 ani, 1 luna

30.09.2004 11:59     citat 

cerce...rosul degetelor, unghiilor, parului, etc...se poate relationa la una sau mai multe tipuri de emotii...se poate sa fie si aparitia fratiorului si nu neaparat gelozie, ci incercarea de adaptare la noua situatie...se poate insa, nu sunt sigura insa e bine sa verifici, ca el sa fie cumva intimidat..nu stiu unde si de cine...acasa, la gradi, de colegi, de educatore, de vreuna din rude...cu voie sau fara...
verifica...
mult succes!
..si asculta-l...daca are ceva sa-ti spuna...poate incerca cumva, si nimeni nu-i intelege mesajele.

sus

Denunta
CarlaVargas

Copii
Printul: 17 ani, 4 luni
Printesa: 17 ani, 4 luni
Micul Print: 12 ani, 1 luna

30.09.2004 1:21     citat 

Norocul in necazul tau este ca copilasul tau la acea varsta deja este capabil sa iti dea raspuns la cateva intrebari simple. Desigur ar trebui sa aflu mai multe despre ce vi se intampla, pentru a te putea sfatui mai exact ce si cum sa faci.

Cand isi roade unghiile? Cat de des face acest lucru? Face acesta numai acasa, numai la gradi, numai la...? Face acesta cand este vazut de...? Ii face placere sau nu? Cu obisnuiti sa reactionati cand observati ce face?

Cum se decurge o zi obisnuita?

Eu l-as intreba ce si-ar dori sa faca cel mai mult si daca este posibil as face posibil ca dorinta lui sa se implineasca. Poti intreba daca vrea o plimbare buna, o baie cu jucaria lui preferata etc.

L-as intreba si ce il supara cel mai tare...

sus

Denunta
cerce

01.10.2004 12:06     citat 

Buna Carla,
In primul rand, sper din tot sufletul ca gemenii tai sunt bine.
In ceea ce il priveste pe baiatul meu, cred ca isi roade regetele cand se concentreaza, adica atunci cand ii citim povesti sau cand se uita la vreun film. Daca il iltreb ce isi doreste cel mai mult, spune ca jucarii sau sa mearga la mare. A fost haios ptr. bunica lui l-a intrebat ce doreste sa-i pregateasca pt. desert si el a spus "doua masini cu telecomanda". Este cert insa ca incearca sa se adapteze. De ex., ma duc sa-l iau de la gradinita unde au o curte f. mare si plina cu jucarii. Dupa ce stam o jumatate de ora in curte, il intreb daca mergem acasa. El imi raspunde:"Eu as vrea sa mai stau dar daca vrei tu mergem" . Se poarta minunat toata ziua, de se crucesc toti, educatoarele il lauda cat este de rezonabil. Dar acasa, dupa o ora doua de "cumintenie" isi da in petic si o face lata. De ex, ieri a inceput sa dea cu picioarele in bunica lui. Inainte era neastamparat toata ziua, dar acum depune eforturi foarte mari sa fie un baiat mare. Poate vrea sa se faca iubit la gradinita, ptr. i-a spus educatoarei ca e iubita lui, de a cazut femeia pe spate. Mie mi se par dragute educatoarele si cred ca tin la copii, inclusiv la al meu.
In legatura cu intrebarea ce il supara, el nu ar recunoaste niciodata ca il supara ceva. Nu paraste copiii si nu se plange ca alti copii. Este foarte sociabil, vorbeste cu toata lumea fara probleme.
Oricum, cred ca e vorba de incarcari de adaptare la noile evenimente din viata lui, dar nu prea stiu cu sa fac, cum sa procedez ca sa-i educ stresul si sa-l determin sa nu-si mai jupoaie degetele.

sus

Denunta
cerce

01.10.2004 12:13     citat 

Scuze, vroiam sa zic "sa-i reduc stresul, nu sa-l educ! prostit

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 22 ani, 10 luni
Teodora Ioana: 20 ani

01.10.2004 12:16     citat 

Eu aproape am "convins-o" pe Mara sa nu-si mai roada unghiile, cu ajutorul unei oje speciale. E foarte amara si e facuta special pentru aceasta problema.

sus

Denunta
CarlaVargas

Copii
Printul: 17 ani, 4 luni
Printesa: 17 ani, 4 luni
Micul Print: 12 ani, 1 luna

01.10.2004 1:14     citat 

cerce, multumim noi santem bine cu totii, totusi am o neliniste din cauza fiicei mele careia niciodata nu i-a placut sa manance dar in ultimul timp am ajuns la extreme. Sper ca voi reusi cat de curand sa inbunatatesc situatia.

Din cele scris de tine am impresia ca e baietelul tau incearca sa fie baiatul cel ma cuminte. Acesta poate fi din cauza evenimentelor majore din viata lui, care au avut loc in curand: mersul la gradi si nasterea fratiorului. Adaptarea cu succes la aceste evenimente maturizeaza copilul in sensul ca invata sa rezolve o sumedenie de conflicte (de multe ori interioare)... S-ar putea ca ruperea de la tine pe timpul cat e la gradi si impartire dragostei parintesti de acasa il fac anxios, poate are o teama de a nu va pierde, de a nu va pierde dragostea. Pentru acesta el incerca sa fie cuminte, dar sentimentele lui cauta alta iesire...

Spun acestea pe baza celor scrise de tine, si te rog sa ma corectez daca am inteles gresit ceva.

Eu iti sfatuiesc doua lucruri:
1. asigura-l de mai multe ori pe zi ca il iubesti. Spune-i cand luati adio la poarta gradinitei, ca si tu o sa te gandesti mult la el, ca il astepti acasa, ii vei gati mancare, ii speli hainutele, ii faci curat in camaruta si il astepti acasa. Alinta-l de cate ori ai posibilitatea, daca ii face placere.

2. creeaza posibilitati unde isi poate descarca energiile, si cele negative: sa dea in minge, sa alerge, sa mearga cu bicicleta sa se miste cat mai mult in aer liber si lasa-l sa fie "copil rau" un picuti: sa-si muredareasca hainele...

Pe langa acestea cred ca i-ar prinde bine daca i-ati vorbi mult. Cititi povesti daca ii place, vorbeste despre gradinita (pentru ce trebuie sa mearga, spune-i ca ai mers si tu si cum a fost si ca si cel mic va merge daca va fi atat de mare, si destept cum este el...)

Va doresc succes si sa-mi mai srcii

sus

Denunta
vyronis

07.11.2020 4:55     citat 

озна250.4кислFundШейнКрасКанаIslaAshqСапаXVIILeifКапа
КратНикоунивРасксценанглКитаЛяшеClifГампJohnTescVers
VillсертPlanPalmкатепчелGillНикоCzarColiOLAYGillSpic
ReneсертGillDoveChriHeadPSFFветрЧереJeanJehaRemiВВин
inclиллюDISCChriChriРисуwwwgDidiWindSelaLuxoNikiSela
QuikDickDiscЭкстДетсTatuXVIIЙоннсклаJameRoac2110Прик
СенкТУстStanХэкиR-1SZoneкараZoneнеизGlamZoneZoneменя