· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > Se opareste la fundulet...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Se opareste la fundulet...     
emapatrichi

Copii
Eliza: 15 ani, 10 luni

16.10.2006 6:54     citat 

Parerea mea este ca macar de 2 ori pe zi bebelusul trebuie sters la fundulet si cu vata cu apa sau spalat la chiuveta, iar la 2 schimbari bebe sa stea cu funduletul liber vreo 10 minute.
In maternitate ni s-a recomandat sa cautam o crema care sa contina ZINC. Asa ca folosim LANOZINC de la Bioeel din Tg Mures. N-am avut probleme niciodata.
sarut

sus

Denunta
LauraConduraru

Copii
Andrei Conduraru: 16 ani, 3 luni

16.10.2006 7:31     citat 

multumesc frumos mamicilor

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

16.10.2006 8:19     citat 

Cu crema de zinc trebuie avut grija sa nu se foloseasca timp prea indelungat, deoarece usuca pielea f. tare.

Laura, nu stiu daca la voi se gasesc si produsele Weleda, eu folosesc o crema de la ei cand e nevoie si pana acum a ajutat f. bine. Se cheama Calendula Pflegecreme si contine printre altele ulei de migdale si de susan si galbenele+musetel.

Asa arata:
http://www.cashop.de/images/product_ima...1225_0.jpg

sus

Denunta
anyais

Copii
Aylin: 16 ani, 2 luni
Emre: 11 ani, 7 luni

17.10.2006 11:00     citat 

Eu am folosit numai Cutaden de cd s-a nascut si nu am avut niciodata probleme mari cu iritatiile...cu exceptia unei singure dati, cd i-am luat alt tip de servetele umede (la juma' de pret fata de cele pampers) si era evident ca nu-i fac bine...

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 19 ani, 9 luni
praslea: 16 ani, 1 luna

17.10.2006 11:52   dermatita  citat 

as vrea sa stiu daca se confrunta cineva cu dermatita seboreica si la cat timp trece?
bb a facut la 3 sapt. l-am tratat atunci dar din cand in cand mai are cate o eruptie pe fata, nu foarte grava dar destul de inestetica, in alt fel nu il deranjeaza, e cuminte, linistit, doarme, dar as vrea sa stiu cand scapam definitiv.

sus

Denunta
zanel

Copii
Andrei: 16 ani, 10 luni
Bogdan: 9 ani, 5 luni

17.10.2006 12:00     citat 

Ancutzica, incearca sa-i dai cu Elocom. La noi a fost eficient.

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 19 ani, 9 luni
praslea: 16 ani, 1 luna

17.10.2006 12:03   mersi  citat 

Zanel, cand apare o eruptie o tratez cu Advantan, nu e asa mare continutul de hidrocortizon, intrebarea mea e cand scapam definitiv?

sus

Denunta
zanel

Copii
Andrei: 16 ani, 10 luni
Bogdan: 9 ani, 5 luni

17.10.2006 12:10     citat 

Ancutzica, la noi a fost mai eficace Elocom-ul decat Advantan-ul, ca am folosit si Advantan.
Si bubitele au disparut aproape de varsta de 1 an.

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

17.10.2006 3:52     citat 

eu am servetele umede insa nu le folosesc. de fiecare data il spal la fundulet si, daca vad o urma de iritatie, il dau cu bepanthen. funduletul lui arata f bine, asa.

sus

Denunta
mirela06

Copii
Eduard Gabriel: 15 ani, 8 luni
Vlad Mihai: 13 ani, 3 luni

19.10.2006 12:38     citat 

Si bebe al meu se inrosea la fundulet....si mi-au dat din spital o crema preparata de ei.....in cele din urma am convins o dr sa-mi dea reteta de preparare si poti merge la orice farmacie sa o prepare. Uite ce scrie pe reteta de preparare: anestezina - 10g, cloranfenicol 10g, Ox de Zn - 150g, vaselina - 150g, lanolina 150g, Vit a+D2-10g.
Sper sa iti fie de folos...la noi a avut efect imediat!

sus

Denunta
ochisor

19.10.2006 4:27     citat 

Cand Lari s-a iritat la fundulet,am incercat fel si fel de creme de mai rau ii faceam.Asa ca iti spun ce a mers la noi, schimbat foarte des de pampers,la fiecare schimbat nu mai foloseam servetele, spalat funduletul cu apa si sapun si bai de aer(cat mai mult in funduletul gol).I-am cumparat paturici absorbate si o lasam in funduletul gol pe ele.

sus

Denunta
mihaelastam

20.10.2006 6:25   Eu am scapat  citat 

Buna,si eu am avut probleme cu cel mic si medicul meu pediatru mi-a recomandat sa folosesc pentru tratament Stelactiv de la Mustela-eu am fost foarte multumita,mai ales ca el este si predispus la astfel de probleme fiind blondut si cu tenul foarte deschis.Iti recomand cu draga inima si daca incerci spune-mi si mie daca ai fost multumita zambet .

sus

Denunta
LauraConduraru

Copii

20.10.2006 7:35     citat 

chiar vreau sa rezolv cumva problema asta ca micutul sufera

sus

Denunta
LauraConduraru

Copii