· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > Se opareste la fundulet...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Se opareste la fundulet...     
papusa1

20.10.2006 8:50   Re: Eu am scapat  citat 

[quote="mihaelastam"]Buna,si eu am avut probleme cu cel mic si medicul meu pediatru mi-a recomandat sa folosesc pentru tratament Stelactiv de la Mustela-eu am fost foarte multumita,mai ales ca el este si predispus la astfel de probleme fiind blondut si cu tenul foarte deschis.Iti recomand cu draga inima si daca incerci spune-mi si mie daca ai fost multumita zambet .[/quote]

La noi, Mustela a fost absolut ineficace, in plus e si f. scumpa!!!

sus

Denunta
mihaelastam

20.10.2006 9:20     citat 

Ai folosit acelasi produs?Ma surprinde acest lucru trist.

sus

Denunta
LauraConduraru

Copii
Andrei Conduraru: 16 ani, 3 luni

22.10.2006 11:46     citat 

depinde probabilde locul de unde este cumparat... cine stie cat la suta au pus.... de a iesit asa scump

sus

Denunta
77ffb

Copii
maria-alexia: 16 ani, 2 luni

24.10.2006 10:05     citat 

buna
si noi nr apropiem de 8 luni si am avut aceeasi problema pana mi-a spus cineva sa o dau cu bepanthen......e ffffff bun.incearca si te rog sa-mi spui.nu stiu sigur cat costa,dar ptr ei nimic nu e prea scump.succes

sus

Denunta
FloriSiPuiul

Copii
Gabriel Longin: 16 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 6 luni

24.10.2006 1:24     citat 

si baiatul meu se irita des (este blond si cu pielea alba) si am incercat tot felul de creme care sunt ca frectia la piciorul de lemn. singurele remedii care functioneaza, dupa cum am observat in timp, sunt spalatul cu apa calduta si cu foarte putin (sau deloc) sapun moale, uscatul pielii cu uscatorul de par (va dati seama cat de disperata eram daca am ajuns sa-l usuc cu uscatorul de par ?!?!), schimbatul mai des al scutecului si crema bepanthen. alte creme (de ex penaten) sau uleiuri pentru iritatia bebelusului,pe langa faptul ca sunt scumpe, noua ne-au facut mai mult rau decat bine.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

24.10.2006 1:41     citat 

Flori, tu esti in Germania ... daca vrei, incearca Weleda Baby&Kind Calendula Babycreme, Lee o recomandase si si la Mona ajuta f. bine.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.10.2006 2:21     citat 

toata gama Weleda este senzationala. am primit crema de fundulet de la cineva din germania cand sasha avea o luna. apoi toata lumea care pleca in austria sau germania stia ca TREBUIE sa-mi aduca crema weleda. iarna trecuta cand am plecat de sarbatori in austria, in prima seara cand am iesit la plimbare am gasit un magazin de cosmetice (bipa) deschis si am cumparat aproape tot ce aveau de la weleda. super. si crema pt vant si vreme rece de la weleda este super. avea sasha asta iarna la -15 gr niste obrajori fini si rumeni.

stiu ca am scris off topic dar cine are posibilitatea sa achizitioneze aceste produse sa o faca cu toata increderea.

sus

Denunta
1mamy

Copii
Victor: 16 ani, 2 luni

24.10.2006 3:48     citat 

Noi folosim cu succes gama Klorane. Victor a avut o singura data probleme si asta din neglijenta mea. Ii dadusem suc de portocale si nu l-am uns cu crema. Am folosit si bepanthene la inceput. A fost tare bun.

sus

Denunta
Ioanina

Copii
: 16 ani, 5 luni

25.10.2006 11:58   Re: Se opareste la fundulet...  citat 

[quote="LauraConduraru"]Chiar daca il sterg tot timpul cu servetele umede mai mereu se opareste ... nu stiu cu ce crema trebuie sa folosesc.... inainte nu pateam asa ceva, dar de cand au inceput sa iasa dintisorii... [color=red][/color][/quote]

Eu nu am avut niciodata problema asat. E o crema aici SUDOCREAM pe care o aplic in strat destul de gros. Nici macar nu s-a inrosit niciodata.
Poate ca si faptul ca o spal cu apa calda si sapun la fiecare schimbare de Pampers. Servetelele umede oricat de bune ar fii nu curata atat de bine ca si apa cu sapun-ul.

sus

Denunta
alimon

Copii
Matei: 16 ani, 2 luni

30.10.2006 8:39     citat 

noi folosim ulei de masline, a dat rezultate mai bune decat cutaden sau crema de la nivea cu oxid de zinc.
la noi au aparut pb de cand cu dintisorii, inainte nu stiam ce-i aia fundulet rosu.
cat despre weleda... nu se gaseste si prin alte tari? ca pleaca cineva la Milano in curand.

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 16 ani, 1 luna

30.10.2006 5:01     citat 

noi nu am fost niciodata opariti. De ce? pt ca folosim servetele umede doar cand suntem in deplasare, altminteri il spal cu apa (calduta sau rece) si il usuct cu servetele uscate. Doar cand mami papa ardei iute sau prea multe citrice ni se inroseste putin in jurul anusului si asta trece 1,2,3 cu putin ulei de masline.

Mie una nu-mi plac servetele umede, sunt pline de "substante fantastice" si raman aiurea pe piele (oricum daca le folosesc dupa usuc cu un servetel de hartie). Le-am folosit eu pe cele care le-am primit sau luat in graba (fara sa citesc cu atentie ce contin) si sincer nu mi-a placut cum ma simteam dupa folosinta.

Asa ca v-as recomanda folosirea cu zgarcenie a servetelelor umede si daca se irita totusi, putin ulei de masline sau migdale e mai mult decat suficient, plus lasat in fundul gol nitel si e rezolvata problema.

sus

Denunta
margeo

Copii
robert: 15 ani, 9 luni
denisa: 13 ani, 5 luni

30.10.2006 5:21     citat 

noi folosim reviken si are rezultate excelente/costa doar 5 lei

sus

Denunta
ancutza_sc

31.10.2006 1:45     citat 

laura, ati scapat de problemuta?
Si eu am avut cu bebita mea necazuri de acelasi gen; medicii mi-au dat triderm si nizoral (2 medici diferiti ca eram in proces de schimbare :( ); eu am dat-o si cu cutaden sau reviken (e acelasi lucru dar eu le-am luat ca desteapta pe amandoua :twisted: ) si i-a trecut super repede; cutadenul si-a facut treaba :)
Cu ulei fiert am incercat dar n-a mers, mi s-a parut ca-i face mai rau si am renuntat.
Despre servetele, ce sa zic...nici mie nu prea-mi plac, dar ma gasit unele de la Nivea care mi se par mai ok(plecasem dupa Pampers dar se epuizasera)
Sper ca totusi ati scapat pana cum de problemute....
pupici

sus

Denunta
FloriSiPuiul

Copii
Gabriel Longin: 16 ani, 2 luni
Maria: 11 ani, 6 luni

31.10.2006 5:06     citat 

hai ca de cand urmaresc subiectul asta despre iritatia de scutec, parca lui bebe ii merge tot mai rau. era bine pielea pe popou, dar ieri iar s-a trezit cu fundul de maimuta - rosu si respingator. cred ca pur si simplu cauza sta in alimentatie si mai putin in igiena locala fiindca eu respect cu sfintenie regulile de curatenie. il spal mereu cu apa calduta cand il schimb si evit pe cat posibil servetele cu substante iritante. dam cu bepanthen la greu si sa vedem ce o iesi. confuz

are multe scaune pe zi (vreo 6 ...). probabil de aia s-a inrosit, fiindca face mult kk. nu stiu de ce face pe el asa tot timpul, dar adevarul e ca si mananca bine. are o pofta de mancare monstru. nu mai tin pasul cu el sa-i dau cu lingurita. e prima oara in viata lui cand mananca si el cu pofta si uite ce necaz ne loveste - fundul rosu de maimuta! trist

sus

Denunta
alysoru

Copii
Florance Diana: 16 ani

31.10.2006 5:47     citat 

Fetelor va recoman ELOCOM. Noi mai tot timpul aveam funduletul rosu. Si nu din cauza ca nu o spal ci ca face mult kk. Uneori de 4-5 ori pe zi.
Dati cu ELOCOM si in 2-3 zile nu se mai vede nimik. Garantat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: