· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > Treziri noaptea la 2 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Treziri noaptea la 2 ani     
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

26.10.2006 11:21   Treziri noaptea la 2 ani  citat 

Ma confrunt cu o mare problema. Diana se mai trezeste noaptea, asta incepand cam cu o luna dupa nasterea Teodorei. Nu in fiecare noapte, nu e asa nasol, insa asta noapte a intrecut orice inchipuire.

-incepe pe la miezul noptii, asa.... plansete puternice
-mergem unul din noi la ea si se linisteste, asta nu inainte de a suspina si de a-si inghiti cu noduri saliva
-adoarme destul de repede (o auzim cum respira), plecam dn camera, ca dupa cateva minute sa reinceapa
-na asta e "relativ" normal, faza repetandu-se cam de 3-4 ori

Ieri in schimb
-dupa vreo 3 episoade a inceput sa ma loveasca, eu intelegand ca nu ma vrea, ci ca il vrea pe tac'su
-a mers el, a linistit-o dupa cateva minute
-iar au inceput urletele
-am intrebat-o care e pb... nimic,episoadele au continuat
-a ajuns ca adormea, iar exact cand deschideam usa sa iesim din camera reincepeau plansetele
-am trecut la explicatii, ca e noapte, Diana trebuie sa doarma, etc; ea a bagat scuza ca vrea sa se joace cu jucariile (era trecut de 2)
-am iesit din camera ei si am aplicat metoda lasat cateva minute sa planga si apoi mers la ea; urlete isterice, cazut din pat, a lovit cu picioarele, si-a aprins becul, a iesit din camera si s-a pus in usa, aruncandu-se pe jos
-a mers sotul la ea, incercat cu promisiuni, iar explicatii de ce trebuie sa doarma, nimic
-deja era ora 3:30
- am mers iar eu... i-am aprins veioza, i-am dat toate jucariile, cartile, tot ce era prin camera, cu explicatia ca mama si tata vor neaparat sa doama, ca li-e somn, iar daca ei nu ii e... sa se joace singura
-nu stiu ce-a facut, ca eram amandoi la limita rezistentei fizice, insa am gasit-o dupa 2 ore adormita pe jos, langa jucarii (asta cand am mers sa vad ce face)

Eu am cateva ipoteze, insa nu stiu ce masuri sa iau:
-ii e frica de ceva si nu mai vrea sa doarma si ne cere ca noi sa stam cu ea (intre 2 si 4 ani oricum apare faza de constientizare a fricii)
-schimbarea petrecuta in casa, cu aparitia Teodorei a bulversat-o de tot, desi in timpul zilei a revenit la comportamentul de dinaintea nasterii, fiind pe zi ce trece tot mai intelegatoare
-ii ies maselele (aici e cu cantec... faza de asta noapte a fost prea de tot)

Scuze pentru incoerenta, sunt zombie... Ce totusi cred... ar functiona faza sa dorm cu ea, insa dupa ce 2 ani a dormit singura si fara nici o problema, parca nu as vrea sa stric obiceiul... trist

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 1 luna
Horea: 16 ani, 3 luni

26.10.2006 1:13     citat 

Adela, noi deja avem vechime la faze de genul asta, la noi tin de mai bine de o luna si noi o puneam pe seama gradinitei si a faptului ca e departe de noi. Mai era si Horea dar am zis ca deja dupa 9 luni e cazul sa se obisnuiasca cu prezenta lui.
La noi urletele erau (aparent) fara nici un motiv:
- cerea apa cind ii dadeai nu mai vroia
- cerea ursuletul il arunca pe jos si-l cerea iar
- striga mama cind ma duceam la el striga tata
- spunea brate sau sus (care la el e acelasi lucru) dar cind ne apropiam sa-l luam in brate ne respingea
- mai nou a inceput sa ne loveasca
- trintitul pe jos si viermuiala sint deja la ele acasa
Recunosc ca am facut greseala sa il luam cu noi in pat plang sau sunt foarte trist si adio patut, pot sa-l scot din uz ca nu mai vrea nici cum.
Am tot cerut pareri, am o prietena psiholog insa nu e specializata pe partea asta de copii. Mi-a dat unele idei si le scriu aici, poate te ajuta:
- sa ne asezam amindoi (eu si tati) linga el cind adoarme si sa ne ridicam dupa
- sa incerc sa fiu pe faza chiar in clipa cind incepe criza si sa-i pun cit mai repede palma pe fata, va simti caldura si se va linisti. A functionat dar asta in prima parte a noptii ca dupa ma ajunge si pe mine oboseala si nu mai apuc sa fac asta.
- sa nu-i vorbesc imediat, decit daca nu s-a linistit cu mina
- sa incerc sa las o sursa de lumina noaptea, slaba sau una mai puternica care sa bata in camera
- sa tin aproape o jucarie preferata si sa-i sugerez sa-l puna la nani
- sa evit seara orice aliment cu ciocolata, cacao si la fel multe lichide
Putine insa au functionat. Noi am ajuns la psiholog cu el, l-a vazut la cabinet si azi urmeaza sa vina sa il vada si acasa. La cabinet nu prea a avut cu cine sa vorbeasca, a cam refuzat orice dialog.
Tipa zicea ca tinind cont ca nu protesteaza la gradi, ca ramine fara sa plinga, ca se cere singur simbata si duminica e destul de putin probabil sa fie asta cauza. Mai degraba e "Horea" cauza lui. O sa vedem ce ne spune azi, oricum eu cred ca asa nu mai rezist mult, e cumplit de obositor fizic si mai ales psihic.

sus

Denunta
ttcrissy

26.10.2006 1:51     citat 

Noi nu am avut parte de astfel de patanii noaptea la 2 ani, dar stiu ca daca se intampla ca noaptea sa se trezeasca si sa vrea sa doarma cu unul dintre noi (numai daca incepea sa planga) il luam cu noi in pat. La varsta asta Praslea dormea inca in patut de bb iar noi nu am fi incaput acolo. Dormitul cu noi pentru o noapte nu l-a dezvatat de dormitul singur, in camera lui. E drept ca nu adoarme nici acum singur...dar noaptea, daca se trezeste singur in camera f rar ne mai trezeste sa ne cheme la el. Noi cedam repede si ne ducem unul dintre noi la el in pat (acum are pat de 1 persoana). Insa sportul asta se intampla rar, poate odata la 2 saptamani.

sus

Denunta
marypoppins_2

26.10.2006 2:09     citat 

Pot sa ridic si eu 2 deshte? Si sa zic ca trecem prin aceleasi chestii enumerate de Adeluta si Simo? ochi peste cap
Acum 2 nopti am avut un show, de-am zis ca sunt la un pas sa-mi busesc teasta de pereti. Fix la 1 noaptea(normal ca alta ora nu era potrivita foarte fericit), a inceput sa urle isteric. Am luat-o in brate, m-a respins, i-am vorbit calm, incet... urlete, am vrut s-o legan... esec, am pus-o iar in patut... alt esec, cam tot ce spunea si Simona, cerea apa, apoi nu mai vroia, cerea jucarii si alte alea, apoi le respingea. Mai fratica, am zis ca o iau lelea pe campii. Cred ca aveam tensiune 25 de nervi. nervos
Dupa aproape 3 ore in care nu mai stiam ce sa-i fac, a venit sotul care se chinuia sa doarma (ca el mai si munceste), a luat-o in brate si a adormit instantaneu. Mi-a venit sa ma-mpusc, da' n-am avut cu ce. E drept ca-ntre timp ii dadusem si niste Nurofen, in ideea ca poate maselele isi fac de cap si-or durea-o.
Este prima oara cand patim asa ceva, dar nu sunt 100% sigura ca-i de la masele, ca doar i-au dat caninii (la care cica durerea ar fi mai mare) si nici n-am stiut, i-au mai iesit masele fara surle si tobe...
So, poate vine cineva cu o idee mai isteata si ma lamureste si pe mine/noi, care-i faza.
Bine, fi'mea a inceput si cu alte scheme care ma cam irita, dar astea tre' sa le parasc la forumul Comportament. Oi ajunge si pe-acolo.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani

26.10.2006 2:18     citat 

marypoppins_2, hai ca chiar am ras cu pofta! rad

si pe donshoara mea o apuca uneori zbieretele noaptea, dar eu tot ce trebuie sa fac este sa-mi pun mana la ochi! zambet vine singura de la ea din camera, aprinde luminile in toata casa (inclusiv la noi in camera, de ne trezim ca la securitate cu becu-n ochi), sare peste taxo (ma rog, sare e mult spus, mai mult il calca in picioare), ma ocoleste pe mine (stie ea de ce!) si se baga intre mine si perete, dupa care adoarme spontan. la ea dureaza totul cam 1 minut, la noi e mai complicat cu re-adormitul. si nu ma deranjeaza sa doarma la perete, in felul asta eu cu taica-su ne putem ghemui comod unul in bratele altuia. deranjant devine cand (a) taxo incepe sa sforie in urechea mea; (b) Yvonne urla la el "tace tata nu mai fake ca baboiu'" (n.a. baboiul rau face "hrr-hrr" din nas, cand copiii nu sunt cuminti) (c) io tre sa ma trezesc sa fac cafeaua.

Yvonne a avut o faza din asta noctambula, de urlat si lovit in toate partile, pe la 1 an si 10-11 luni. daca o intrebam de ce, zicea ca a plans dupa mama... a trecut in cam 2 luni (grele)...

sus

Denunta
motrunica

Copii
Motrun Florin Cristian: 20 ani
am nascut deja!

26.10.2006 2:27     citat 

Auzi,baboiu rad rad rad rad rad

sus

Denunta
marypoppins_2

26.10.2006 2:31     citat 

Inuca, da-mi voie sa-ti zic ca si eu te urmaresc, tot ca aia de la secu. Ai umor nenica, si eu iubesc oamenii astia. I-as lua pe toti la mine-acasa, si-am tine-o tot intr-un ras. rad
Da' faza de-acu' 2 nopti a fost de groaza. La un moment dat stateam efectiv pe marginea canapelei si ma uitam la ea cum urla. Nu aveam voie sa ma frec la ochi (ca deh, incercam sa stau treaza), nu aveam voie sa stau picior peste picior, nu avem voie sa ma misc, mi-a dat palme peste fata, a tras de ochelari, m-a muscat, efectiv nu mai stiam ce sa-i fac. Cand m-am dus sa iau seringa sa-i dau Nurofen, am aprins lumina, a tacut instantaneu si-a inceput sa turuie printre suspine.
Jur ca mi se rupea corasonul cand o vedeam cum face, dar imi si venea sa racnesc... de fapt, am si tipat la un moment dat, ca nu m-am mai putut controla.
Efectiv, nu m-am putut apropia de ea sub nicio forma. Tare nasol a fost. Dar, acum ne iubim la fel de mult, asa de mult incat cum iesim afara la plimbare, ca cica tre' sa oboseasca copilu', urla s-o iau in brate. Si face ma-sa haltere la greu iar fata e proaspata ca o floricica. foarte fericit

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

26.10.2006 2:35     citat 

ooo
eu ma laudam nu de mult ca sasha e un super copil din acest punct de vedere. al somnului. nu stiu cine mi-a zis atunci (la copii de 2004) ca va veni si vremea noastra si am zis "mie nu mi se poate intampla'.
ei bine de 2 sapt s-a trezit si sasha in vreo 3-4 nopti. ziua (inca) doarme bine, adoarme singur. si seara adoarme tot singur la el in patut dar s-a trezit in 2 nopti pe la 1 si a mai adormit la 4 fara sa faca scandal. dorea doar sa stau cu el, sa se joace cu manutele sau piciorusele, sa ma mangaie pe fata. in alta noapte s-a trezit la 4 si a adormit la mine in brate pe canapea dar cand il puneam in patut, gata, "mami sus, batze" si asa a tinut-o pana pe la 6 cand a adormit bustean. iar in alta noapte cu trezire la 4 nu a adormit decat la 6 cu lapte.
ce am observat eu este faptul ca in noptile cand s-a trezit, cu o zi inainte a dormit 3 ore, chiar 3 ore si jum la pranz. daca il trezesc dupa 2 ore si ceva nu avem probleme cu somnul noaptea.
la noi nu se pune problema de masele (le are pe toate de vreo 3 luni), nici de gradintza pt ca sta acasa cu mine si mama mea, iar de luni (cand ma voi duce la servici plang sau sunt foarte trist ) va sta cu mama mea si buni (o sora de-a mamei) cu care e ff obisnuit.

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 17 ani, 11 luni

26.10.2006 2:37     citat 

OOff...chiar nu ma asteptam sa ajunga si Diutza pe urmele Timeei (pt multi care nu stiu, Diutza e un fel de tiz,al Timeei scot limba..putem spune ca au fost de foarte multe ori pe aceeasi frecventa,parca si-ar fi transmis una alteia trairile de moment). Sper insa din tot sufletul sa ii treaca,sa se regaseasca,sa-si gaseasca linistea cat mai curand...

Adela,acum,la noi situatia asta dureaza din aprilie ( pt cine nu stie,vezi subiectul meu,probleme cu somnul inainte de 2 ani..il numisem asa,pt ca atunci a inceput circul foarte fericit). La noi e totusi alta situatie,ea s-a obisnuit acum cu trezirile nocturne (dar si noi),nu (mai) plange cand se trezeste,vine tiptil la noi in dormitor,undeva in plina noapte...

Simona,din cele mentionate de tine,recomandate de prietena ta psiholog,am pus in practica asa:
-raman cu ea in camera ei pana adoarme,nu-si mai foloseste degetele ,asta la somnul de seara;la cel de pranz nu e nevoie,adoarme ce degetele ei,fara mine foarte fericit

-ii las lumina de veghe aprinsa pana adoarme,o sting mai tarziu ( nu are probleme sa ajunga in dormitor pe intuneric)

-are intotdeauna langa ea ingerasul-ursulet si un dinozaur pe care-l iubeste ,pe nume Iolica scot limba plus inca vreo papusa care are onoarea uneori sa fie culcata pe perina ei

-ciocolata sau produse cu cacao nu intra in discutie seara.

Suntem asadar la punctul in care isi petrece jumatate de noapte in patul ei,jumatate la noi... Incercam noi ziua spalari pe creier cu povesti gen ca daca mai vine in patul nostru noaptea,mami si tati se vor muta sa doarma in camera ei,in patul de printesa..bla ,bla..foarte fericit Ea e multumita ca are voie sa doarma in dormitor si nimic mai mult,nu se lasa impresionata de balivernele noastre...
Ne-am obisnuit destul de greu cu situatia asta...dar acum de multe ori cand ma pun in pat,sunt cu gandul numai la ea..de-abia astept sa vina..sa o strang la piept..s-o simt cum se cuibareste langa mine sa-i incalzesc piciorusele,s-o aud cum ne sopteste in intuneric" mami/tati te iubesc"......offf...nici nu stiu cum as putea acum sa ma dezobisnuiesc jenat
Dar ,stiu, la voi e cu totul alta situatie...voi sunteti 4,atat Adela cat si Simona...e mult mai greu de inteles/acceptat noua situatie creata trist.
Pediatra ma "linistea" ,la un moment dat cand i-am cerut ajutorul,spunandu-mi ca va trece candva foarte fericit scot limba,si numai noi parintii o putem ajuta, oferindu-i afectiunea noastra,atat cat ne-o cere ea,sa fim pt ea acolo,la orice ora din zi si din noapte (ca parca am fi pe luna si ea pe pamant,sau invers scot limba) si cu cat mai mult vom fi mai aproape de "suferinta" ei,cu atat mai repede va lua sfarsit aceasta criza .
Ce poate fi?Eu as avea urmatoarele ipoteze: Frica de intuneric? Teama ca e abandonat/a? Nu vrea sa piarda momente de tandrete?Cosmaruri?
SI intrebarea intrebatoare : CAT poate dura asta??

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

26.10.2006 2:54     citat 

Am gasit un articol despre somnul copiilor , poate va ajuta sarut
Are si o sectiune speciala pentru varsta 1-3 ani .

http://www.topsanatate.ro/article.php/c.../?id=19591

si inca unul chiar de pe parinti :

http://www.parinti.com/Tulburari_de_som...l-289.html

sus

Denunta
adelia

Copii

26.10.2006 3:21     citat 

Am facut ce-a spus Simona. Eu am mai postat pe forum... Au fost probleme la 6 luni, cand pediatra mi-a spus ca atunci e o etapa de formare a somnului, si am primit sfaturile pe care le-a scris Simona. Apoi pe la 1 an si o luna iar au fost probleme timp de vreo 2 saptamani. Au mers aplicate aceleasi sfaturi, insa a fost putin mai greu deoarece durata si intensitatea plansetelor era mai mare.

Acum... nu stiu ce pot zice.

Ramona, nu e mai greu de inteles/acceptat... Eu as zice ca e chiar mai usor pentru ca aici e si schimbarea petrecuta in mediul familial (adica venirea pe lume fratelui/sorei) si hai sa zicem ca exista o "scuza"... Insa intrebarea e ce-ar trebui facut.

Inclin sa cred ca la noi e frica de despartire.
-Monstrii nu sunt deocamdata in viata Dianei ; nu am amenintat-o niciodata cu bau-bau, balauri; tv nici macar nu avem... desenele animate pe care le mai vede sunt "pisicile aristocrate", unde selectam noi pasaje. Recunosc insa ca in ultima vreme i le-am pus mai des, cand am fost singura acasa si Teodora avea colici, in timp ce Diana ma tragea de mana sa ma joc cu ea...
-Frica de intuneric nu poate fi... la 15 km de noi e un combinat care face laminat/placi MDF, etc care e dotat cu niste reflectoare demne de un stadion. Lumina ce vine prin geam e echivalenta cu postarea unei lampi stradale chiar la geamul ei...
-In timpul plansetelor obisnuite se linisteste instantaneu cand unul dintre noi intra in camera, iar ieri se agata de noi cu disperare, ca nu cumva sa plecam de langa ea... Totusi s-a linistit cand nu am mai insistat sa se culce, ci am lasat-o sa se joace (noaptea dupa ora 3:30 prostit )
-Ritual de culcare avem si noi; la adormire nu am intampinat deocamdata niciodata probleme; de cele mai multe ori ne ea de mana si ne cheama in "camera ta" (= a ei) pe motiv sa se culce sau pur si simplu la "sedinta" ("sedinta" face parte din ritual, unde o incurajam sa ne povesteasca de momentele importante ale zilei). Si acum vorbesc si de somnul din timpul zilei, si de cel de seara. Problema e pe la miezul noptii, cand probabil se trezeste si realizeaza ca e singura (ma rog, si pana acum a fost la fel)

Am remarcat totusi ca plansetele nocturne se intetesc cand in momentul culcarii nu e prezent unul dintre noi (ritualul insa e acelasi) sau cand a facut ceva in timpul zilei si a fost mai aspru criticata. Mai e o observatie, sa zic asa, pe care cred ca nu ar trebui s-o trec cu vederea... in ultimele 2 saptamani, chiar mai putin, a facut iar un salt urias in dezvoltare. In general la Diana dezvoltarea se face cu pasi destul de mici, ca la un moment dat sa se faca un salt urias, cand efectiv ne minunam si nu mai stim ce sa credem... Poate cu ocazia acestui salt (vorbit in propozitii, spus povesti chiar, jocuri mult mai complexe, bazate pe multa fantezie) a aparut si constientizarea asta a fricii nocturne intrebare Na si nu in ultimul rand e Tea... poate realizeaza ca a aparut si nu mai pleaca prostit :La aceasta din urma sunt destul de sceptica deoarece in timpul zilei e tot mai ok; nu o mai bate asa mult, plus ca Teodora e tot mai prezenta in jocurile ei...

sus

Denunta
Onush

26.10.2006 4:21     citat 

Ma tot indemn de cateva ore sa raspund si e tare greu. trist

Greu pentru ca la varsta asta Ruxandra nu a avut probleme de genul asta... ocazional ( 2-3 ori) avea asemenea manifestari in urma unui vis urat dar nu era o regula.
E la fel de adevatat ca imediat ce Tudor nu s-a mai trezit noaptea el s-a mutat la ei in camera iar ea cu noi in pat pentru ca il trezea pe el din somn doar si cand se misca.

Ce pot eu sa iti spun din experienta noastra e ca dupa un an si ceva de dormit cu noi, in momentul in care a aparut camera ei si patul ei s-a mutat acolo fara comentarii ... fara lacrimi ... fara plansete noaptea.
Sta cu noi seara si la un moment dat isi ia paturica si spune ca "e suficient de mare sa doarma singula la ea in pat"

Daca crezi ca o sa treaca mai usor peste moment si ca v-ar ajuta pe voi sa o luati cu voi, sfatul meu e sa o luati. Veti rezolva problemele derivate pe parcurs ... ideal pana sa se prinda Teodora trag cu ochiul

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 6 luni

26.10.2006 8:43     citat 

eu as lua-o in pat cu noi. 1 noapte. eventual 2. adica atat cat consider ca are nevoie fara sa-i provoace dependenta. si daca cumva am exagerat (eric a dormit 1 data 1 zi in plus si gata a fost), trebuie intervenit imediat si suportate plansetele, urletele. vorbim de terible 2 doar.

sus

Denunta
adelia

Copii

26.10.2006 9:31     citat 

E sigur ca s-a intamplat ceva...
-Ritualul s-a derulat conform programului, toate super
-cand sa iesim din camera, urlete: "Mama nu pleaca! Mama sta aici!"
- am incercat sa vedem de ce sa stau langa ea, dar inafara de "mama sta aici, cu Diana" nu am aflat
-cand sa iasa sotul din camera... nici el sa nu iasa, desi partenera de discutie eram eu
- l-am luat pe Iepurila (jucaria preferata) de am facut putin teatru (el doarme cu Diana, Diana are grija de Iepurila, nu se intampla nimic, mama si tata dorm la ei in pat etc) si am imbunat-o asa, insa tot nu ne-a lasat sa plecam
- pana la urma m-a dus inspiratia de i-am zis ca trebuie s-o alaptez pe Teuta. Si surpriza.... m-a lasat : "Pleaca mama, pleaca! Teodola papa lapte!"... asta cu conditia sa nu.i sting lumina

Acu doarme cu veioza, cu usa intredeschisa.... vedem la noapte. O fi visat ceva asta noapte de nici macar la culcare nu ne-a lasat ?!

sus

Denunta
ddadriana

26.10.2006 10:04     citat 

Si eu am avut o intimplare cu tipete.
Eu cu o prietena mea in parc, cu fetele, a mea 3 cealanta 2 ani, stateam la povesti. Fata prietenei mele, fiind mai mica, incerca sa se indeparteze de noi. Prietena mea a alergat de citeva ori dupa ea, si a adus-o inapoi, dupa care am rugat-o pe fiicamea sa o aduca inapoi, vezi doamne sa nu ne intrerupem noi povestile. Mergem acasa, fiica-mea s-a culcat de amiaza, si se trezeste urlind. Dupa ce a reusit sa se linisteasca, dupa ceva timp mi-a povestit, ce a visat: ca Emma, fata cealanta, fugea asa de tare si ea nu mai reusea sa o prinda, si asta a disperat-o. Defapt si acuma daca ma gindesc, ca nu as fi crezut ca o afecteaza asa de tare sarcina de-a vedea sa nu se indeparteze cealana prea mult de noi.
Eu ma gindeam ca daca alearga dupa cealanta mai consuma ceva din energie.
Copii sint sensibili, nu sti ce a afectat-o si pe a ta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: