· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > Treziri noaptea la 2 ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Treziri noaptea la 2 ani     
marypoppins_2

28.10.2006 12:48     citat 

Ceva treziri in miez de noapte? Ceva chiraieli, nervi&co? rad
Vad ca Selena m-a iertat o tura, cica sa ma refac de nervi. Da' e o scumpa si stiu ca nici ei nu-i convine situatia. Eu incep sa cred ca-i de la masele, ca toata ziulica e cu pumnii-n gura de-si gadila si amigdalele.
Sa speram ca totul va fi ok. sarut

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 1 luna
Horea: 16 ani, 3 luni

28.10.2006 8:42     citat 

Fetelor eu sint plina de jenat jenat jenat jenat jenat
A fost psihologul la noi acasa, a tot lucrat cu David, l-a si observat in reactii si concluzia ei a fost:
Copilul e perfect sanatos, nu are nici o problema psihica, e drept ca schimbarea cu gradi l-a afectat intr-un fel insa episoadele de plins noaptea nu sint decit reactii subconstiente. Dar la fel mi-a spus ca e prea rasfatat jenat
Ea spune ca am facut o greseala enorma, cind a aparut Horea si noi am incercat sa-i eliminam starea de gelozie si teama ca ne-a "pierdut" am cazut in extrema cealalta trist i-am acordat prea multa atentie lui in detrimentul lui Horea.
Cum zicea Mary si legile lui Murphy David de 2 nopti are treziri insa scurte de max. 2-3 minute.
Daca vreti o sa va povestesc si cum a decurs sedinta de acasa si ce teste i-a facut.

sus

Denunta
Minteuan

Copii

28.10.2006 1:45     citat 

Cum a decurs sedinta.
(Am sa scriu bold fiecare concluzie la fiecare actiune in parte ca sa vedeti scopul urmarit prin asta).
Prima a fost la ea la cabinet, unde desi nu arata ca un cabinet medical David a fost fff rezervat si nu prea a reusit sa comunice cu el. Din cauza asta si din inca doua motive (relatia intre parinti-David si relatia David-Horea) a hotarit ca o sa vina sa-l vada acasa in « mediu lui natural ».
A venit, s-a asezat pe jos (pe covor) ne-a rugat sa ne asezam si noi si sa-l punem si pe Horea pe jos dar mai departe (ne intrebase in prealabil daca merge in patru labe sau se poate deplasa intr-un fel, raspunsul a fost da, Horea se tiriie).
Dupa i-a aratat la David ca are o geanta mare si ca inauntru sint tot felul de joculete. David, baiat simtit foarte fericit nu a vrut sa umble in geanta ei. Ne-a intrebat de ce ? si i-am spus ca era o vreme in care pe toata lumea cauta in geanta (vazuse el ca acolo se afla de multe ori bunataturi) si ca l-am tot certat.
A deschis geanta si l-a indemnat iar, cum deja se vedeau jucariile David a si sarit la geanta.
Prima jucarie a fost un « lant » de bile (care reprezentau un animalut fiecare) si l-a intrebat ce sint fiecare. Erau destul de stilizate si nu prea imi dadeam nici eu prea bine seama ce reperezinta unele. A spus ca e ok, si i-a aratat cum sa le «rupa» si dupa l-a indemnat sa le puna la loc, prima data i-a aratat ea si dupa l-a incurajat sa o faca singur. A reusit si sa le desfaca si sa le refaca.
Concluzie: a fost urmarita indeminarea si daca se poate recunoasterea animalutelor desi a spus ca asta e doar intre 3-4 ani. David a intrebat ce reprezinta fiecare dar nu a repetat dupa ea nimic. Ce a mai observat ca pune culorile una linga alta (erau in grupuri de cite 2 din aceeasi culoare si desi erau amestecate la inceput le-a pus grupate pe culori). Aici mi-a spus ca e greseala mea ca l-am tot certat daca nu pune jucariile in ordine, cu alte cuvinte mama obsedata de ordinea din casa si din obiecte foarte fericit. Mi-a spus ca atita timp cit nu reprezinta un prericol sa-l las sa se joace liber, sa nu-l cert ca sint imprastiate sau aruncate prin toata casa. Dar pot sa-l incurajez sa le stringa si eu sa nu o fac decit cu ajutorul lui.
A doua jucarie a fost un manunchi de culori, ne-a cerut o foaie si l-a rugat sa-i deseneze ceva. Cum David e incintat de culori era pur si simplu fascinat. A trecut ceva timp pina sa inceapa sa deseneze. Dupa i-a desenat un cerc si un patrat si l-a rugat sa-i deseneze si el cite unul dar nu facut-o.
Concluzie : A urmarit ce nuante de culori alege cu precadere, ce forme (geometrice) deseneaza si daca imita formele vazute, cu ce mina apuca culorile si ce pozitie au ele in mina lui. Desi inca recunoasterea formelor geometrice e prea complicata pentru virsta lui mi-a spus ca putem sa-l incurajam cumparind din comert carti de colorat speciale care au o foaie de calc peste o foaie desenata si in felul asta ar putea sa copieze. Abia catre 4 ani sint capabili sa deseneze o forma geometrica alaturata. Mina pe care a folosit-o a fost dreapta si cind i-a oferit si o a 2-a culoare a luat-o cu singa dar a mutat-o imediat in dreapta.
Din cauza ca David a ales o serie de culori deschise si cu precadere galben, a spus ca e o fire fara probleme de comportament, deschisa si vesela.

A treia jucarie a fost o minge, pe care l-a indemnat sa o loveasca.
Concluzie: a urmarit sa vada cu ce picior o loveste (cu dreptul) si cum isi cooroneaza echilibrul in timp ce se sprijina doar pe un picior.
A patra jucarie a fost un « binoclu », nu stiu sa explic exact ce fel de binoclu era, avea in capatul opus celui prin care privesti prinse niste pietricele si o suita de oglinzi si pe masura ce il invirteai se schimba forma de asezare a pietricelelor.
Concluzie : a urmarit exclusiv cu care ochi tinde sa priveasca. Tot cu asta se verifica si posibilitatea lor de a focaliza anumite lucruri dar asta doar dupa 4 ani. David a privit si de data asta tot cu ochiul drept.
Aceste ultime jocuri au fost pentru a determina liniaritatea ochi-mina-picior. Ne spunea ca e foarte importanta ca in capusorul lor sa fie bine definita pentru ca altfel s-ar fi putut sa apara degreglari de comportament.

O alta jucarie a fost un surub pe care erau doua obiecte si pe care ar fi trebuit sa le desfaca.
Concluzie: Dupa ce i-a aratat cum se desface l-a desfacut pina la capat si dupa a inceput sa-l desfaca pe al doilea s-a plictisit si l-a pus jos. L-a indemnat sa-l ia si sa-l dea cuiva (la mami, tati sau Horea). Noi am ramas surprinsi cind s-a dus si i l-a dat lui Horea, sincer ma asteptam sa mi-l dea mie, ceea care il descurca din incurcaturi zambet. Aici si nu numai a vazut ca legatura dintre ei exista, doar ca David nu accepta inca sa imparta spatiul aflat imediat in jurul lui cu Horea si orice incercare a acestui de a se apropia de el va atrage un protest din partea lui David, pentru ca inca nu intelege care ii sint intentiile si ce urmareste cu aceasta apropiere.
O ultima jucarie a fost 2 titireze, pe care l-a indemnat sa le roteasca. A fost incintat atita timp cind facea altcineva lucrul asta. Desi dupa un timp a luat cite unul si l-a invirtit.
Concluzie: e foarte precaut in ce priveste lucruril in miscare. Aici chiar ne-am plins ca nu reusim sa-l facem sa se apropie de topogan, leagan...si ne-a spus ca multi parinti ar aprecia aceasta calitate a copilului. Mi-a spus chiar sa intilneste destul de rar la copii asa mici si ca e uimitor ca a constientizat atit de repede un eventual pericol.
Mai avea un set de planse, insa cum David inca nu comunica in propozitii era imposibil sa-l faca. Plansele i-ar fi dezvaluit legaturile afective din cadrul familiei.
Intre toate aceste jocuri a tot incercat sa afle una alta de la David, a intrebat de gradinita si in felul de reactie a lui David ne-a spus ca absolut pozitiv in tot ce inseamna gradinita si ca putem sa-l incurajam sa mearga mai departe.
Ne-a spus de asemenea ca din reactii ea a mai observat urmatoarele :
David :
- vrea sa fie tot timpul in centrul atentiei si nici nu concepe sa fie altfel
- nu se joaca singur cu jucariile decit daca sint noi si asta nu pentru mult timp
- are o usoara intiziere de limbaj si e inca la perioada de acumulare (din cauza asta intreaba mereu « asta cei »)
- a invatat sa ne domine pe fiecare
- e sociabil si foarte vesel
- e activ si foarte bine dezvoltat motor
Mama :
- am tendinta de al ajuta inainte de a avea nevoie
- il cocolosesc cam mult
- il laud uneori excesiv dar il si cert cind e cazul
Tati :
- cedeaza mult prea usor
- nu-l lauda si nu il cearta cind e cazul
- nu are suficienta rabdare si consecventa in joaca
Asta ca niste concluzii directionate. Pe ansamblu ne-a spus ca din dorinta noastra de a nu simti gelozia si mai ales abandonul am trecut in extrema de ai acorda si mai multa atentie, la fiecare tipat sarim sa-i satisfacem nevoia fara sa-l incurajam sa o faca singur sau sa astepte. La un moment dar a cerut apa si eu am sarit repede sa-i dau sticluta. Da, recunosc ca fac asta destul de des dar cum zicea ea, decit sa-l aud tipind mai bine ii dau lucrul respectiv.
Legat de tipatul in toiul noptii, mi-a spus ca sint reactii subconstiente la unele «lucruri » intimplate in cursul zilei, care il supara sau il sperie si din cauza ca nu se poate trezi de tot (din cauza oboseli) nu reusim sa-l impacam. Ca metoda, a spus ca la inceput sa-i vorbim si daca nu inceteaza sa-l lasam sa se linisteasca singur. Chiar daca asta ar insemna sa tipe un timp. La fel un timp sa-l mai lasam cu unul din noi in pat dupa care sa il repunem in patutul lui, la inceput dupa ce a adormit si treptat de la inceputul somnului. Daca putem sa facem in zona patutului niste schimbari estetice care credem noi de cuviinta si care o sa-i capteze atentia.
In tot timpul asta noi i-am acordat destul de putina atentie lui Horea, dovada ca el s-a dezvoltat cam ca si un mic tavalug, indiferent cit l-am indepartat de un anumit lucru, revine cu incapatinare singur si fara sa protesteze in nici un fel. Apreciaza in felul aste fiecare jucarie pe care o « cucereste ».
Alte sfaturi:
- sa nu mai acceptam refuzul lui David in a ne juca in 4 dar mai ales fara Horea
- sa ii dam mai multa libertate si incredere
- sa-l motivam sa faca lucruri marunte
- sa-l mai lasam si sa tipe si in timp o sa invete ca astfel nu poate obtine orice
- sa-l incurajam sa vorbeasca mai mult, chiar sa nu-i dam lucruri daca nu le defienste
- sa-i dam recompense materiale in "problema olitei" pentru ca altfel el nu se va simtii motivat sa o faca.
- pentru ca sint baieti si mai ales ca Horea mosteneste cam toate lucrurile lui David, mi-a spus ca e un lucru foarte important sa-i cerem acordul. Poate inca e un pic cam devreme dar in timp va vedea ca toate "lucrurile lui" trec la Horea si incepe iar gelozia. La haine ne-a sugerat sa facem atit cit se poate o schimbare sa adugam sau sa luam ceva jos, sa para o alta.
- de cite ori il certam sa ne asezam in genunchi sau in asa fel incit sa fim la acelasi nivel cu el
- sa repetam orice pedeapsa de 2 ori si abia a 3 a oara sa o aplicam, iar daca reuseste sa-si indrepte fapta sa-l laudam cit putem de bine.
- sa-l invatam notiunea de mare si mic iar cind vrem sa participe la orice actiune legata de Horea sa-i spunem ca el e mare si Horea e mic
- lauda nu trebuie sa fie intotdeauna "bravos, David" ci putem sa spune si "minunat" sau "super" si bravos David sa folosim doar in "victorii" importante, iar restul sa le folosim pentru cele marunte.
Acum fug ca s-a trezit Horea foarte fericit. Daca mai imi vin in minte amanunte va mai scriu.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

31.10.2006 8:49     citat 

Simona, acum am citit! sarut Am luat aminte! Daca mai iti amintesti ceva, te rog frumos sa mai scrii sarut.

Eu nu prea am ce zice, schimbari majore nu sunt trist . De fapt ar fi chiar una negativa, ca nu mai accepta nici macar sa adoarma singura. Apare insa o situatie ciudata cand e vorba sa iesim din camera:
"Diana, eu trebuie sa ma culc, acum merg in dormitor" - URLETE
"Diana, Teodorei ii e foame" - "Mama, du-te da tzatza a Teodola"
"Diana, mi-e sete" - "Pleaca! Bea apa!"
"Diana, acum trebuie sa plec sa-l ajut pe moshu" - "Pleaca!"

Deci tot ce are legatura cu somnul nu e acceptat. In schimb daca unul dintre noi are o anumita nevoie (sete, foame, sa mergem la musafiri), ne lasa prostit Inca ne mentinem pe pozitii... Am remarcat si eu ca Diana a devenit exagerat de posesiva si tind si eu sa cred ca i-am oferit prea multa atentie, asta in detrimentul Teodorei. Am incercat dupa botezul Teodorei si plecarea oaspetilor sa-i refuz mai multe lucruri (motivat, bineinteles) . Urlete cat cuprinde, tavalit pe jos, deci un intreg circ. Dupa cateva ture de pedepsire (trimis in hol) a devenit mai linistita, insa teribil de miorlaita. Ce sa spun?! Vom vedea...

Simona, imi poti spune de ce a testat si daca e stangaci/dreptatci? Ar avea asta vreo legatura cu comportamentul lui? ochi peste cap

sus

Denunta
adelia

Copii

31.10.2006 9:26     citat 

PS. "Binocul" acela cu oglinzi si pietricele eu stiu ca se numeste "Caleidoscop" zambet. Mi-a incantat copilaria zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

31.10.2006 10:04     citat 

----------
adelia a scris:
PS. "Binocul" acela cu oglinzi si pietricele eu stiu ca se numeste "Caleidoscop" zambet. Mi-a incantat copilaria zambet
----------

Da, da, ca tot vorbeam recent de el. foarte fericit

sus

Denunta
Minteuan

Copii

31.10.2006 11:39     citat 

----------
adelia a scris:
Simona, acum am citit! sarut Am luat aminte! Daca mai iti amintesti ceva, te rog frumos sa mai scrii sarut.

Deci tot ce are legatura cu somnul nu e acceptat. In schimb daca unul dintre noi are o anumita nevoie (sete, foame, sa mergem la musafiri), ne lasa prostit
----------

zambet si noi mergem la baie "invoiti" de David dar in rest nimic, trebuie sa stam in pat si chiar sa ne acoperim rad.

----------
adelia a scris:
Simona, imi poti spune de ce a testat si daca e stangaci/dreptatci? Ar avea asta vreo legatura cu comportamentul lui? ochi peste cap
----------

Ei, psihologii, numesc asta liniaritate, spunea ca dupa 2 ani in capusorul lor trebuie sa fie foarte bine definita partea predominanta care trebuie sa includa ochi-mina-picior. Poate fi pe stinga sau dreapta, dar trebuie musai sa fie deja definita. Noi urmeaza sa o sunam saptamina viitoare sa-i spunem cum a decurs "evolutia nocturna" a lui David (de joia trecuta nu a mai fost la gradi, si oricum intre timp a racit trist) si o sa intreb inca o data despre asta. Am cerut destul de multe amanunte atunci, dar pentru ca era ok la David nu am cerut mai mult. Stiu ca ne-a spus ca din cauza asta pot aparea anumite "probleme" de comportament, in sensul in care una din componente (ochi, mina, picior) nu ar fi la fel ca si celelalte.
Oricum "evolutia nocturna" inca nu s-a schimbat, deci chiar nu are legatura cu gradi, in schimb azi la amiaza a dormit in patut si eu am stat pe hol in asa fel incit sa ma vada tot timpul. (pina a adormit foarte fericit) Dar inainte de asta i-am transformat patutul in castel rad (am pus o patura colorata peste) si el a devenit print si s-a urcat sa stea in castelul lui. trag cu ochiul scot limba
----------
adelia a scris:
----------

Mai si eu am avut, dar nu-mi mai aduceam aminte cum ii zice, am intrebat-o pe mama dar nici ea nu mai stia. Si ce e culmea, cica mai exista intreg pe undeva foarte fericit, eu puteam sa jur ca l-am facut bucati ca 99% din jucariile care incapeau pe mina mea jenat .

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

01.11.2006 7:00     citat 

Simona, foarte interesant sarut .Ma bucur ca v-ati linistit zambet
In privinta ''liniaritatii '' : intr-un mod foarte asemanator a fost testat si piciul meu doar ca la el rezultatele au fost pe stanga .
Am inteles de la pediatru ca in cazul unui ambidextru rezultatele vor fi tot liniare deoarece ei nu vor intercala mana, ochi, picior in cadrul unui test scurt succesiv ci eventual le vor folosi cand pe unele cand pe altele la repetarea unui test.

Problemele de comportament care pot exista in cazul confuziei sau intercalarii ''stanga - dreapta '' la 3 ani sunt in general intarziere de dezvoltare motorica fina exprimata prin tipete, refuzul jocurilor ce implica corelare ochi -mana , ochi- picior, refuzul constant al gradinitei tocmai din cauza activitatilor impuse .

Cam asta e ce imi amintesc eu din explicatiile doctorului.

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 17 ani, 9 luni

01.11.2006 11:04     citat 

baietelul meu de 2 ani si 2 luni si acum se trezeste de 2 ori pe noapte, uneori si mai des ... si nu-l deranjeaza nimeni, nu are alt frate sau o alta surioara, nu doarme cu noi in camera ( nu a dormit niciodata ) ... pur si simplu ii este sete, in timpul zilei bea totusi 2L de apa sau ceai ( toata lumea se mira cat de mult bea ), dimineata la 6.30 vrea lapte ... poate ca eu l-am obisnuit asa ca nu l-am lasat sa planga noptile cand era mic si ma duceam repede la el cu biberonul ... astept si eu sa se faca mare sa-si ia singur cana cu apa

sus

Denunta
adelia

Copii

01.11.2006 11:06     citat 

Misha, daca ar fi fost problema de durata, nu m-as fi stresat, as fi luat-o ca atare... Insa a aparut acu nu demult. Nu i-e sete, nu i-e foame. Ne vrea pe noi. De ce? Nu pot sti...

sus

Denunta
misha

Copii

01.11.2006 11:09     citat 

Minteuan , ai fost tare draguta sa ne relatezi si noua metoda psihologului , o sa ne fie si noua de ajutor

sus

Denunta
misha

Copii

01.11.2006 11:19     citat 

adelia ... ce am observat ei la copilasii astia este ca sunt fooarte sensibili, si sunt foarte doritori de mangaieri de rasfaturi sa fie permanent in contact cu noi, si orice modificare in cadrul familiei ii afecteaza , baietelul meu daca l-as lasa sa ma pupe toata ziua asta ar face si ca sa-i dau totusi acazia ma loveste ( nu tare ) eu ma fac ca ma supar pe el si el vine sa ma pupe ... cred ca fiecare copil cauta o metoda sa se aproprie de noi mai ales la varsta asta cand noi parintii avem din ce in ce mai putin timp sa ne ocupam de ei ... al meu de ex. merge la gradi acum, eu nu apuc sa stau decat 2-3 ore pe zi cu el, iar in timpul asta am mereu ceva de facut ... noaptea cand striga dupa apa me cheama pe mine, daca se duca sotul meu il pune sa ma cheme ... probabil si copilasul tau simpte nevoia sa recastige cumva timpul pe care in timpul zilei tu nu-l mai ai doar pentru el ... ei ne iubesc cu toate fiinta lor si vor sa ne-o arate ... apro-po tu cum te descurci acum cu 2 copilasi, ca si mie mi-ar place sa mai fac un copil dar ma sperie gandul ca nu voi face fata ...

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 8 luni
horia: 17 ani, 5 luni

01.11.2006 4:01     citat 

----------
misha a scris:
adelia ... ce am observat ei la copilasii astia este ca sunt fooarte sensibili, si sunt foarte doritori de mangaieri de rasfaturi sa fie permanent in contact cu noi, si orice modificare in cadrul familiei ii afecteaza , baietelul meu daca l-as lasa sa ma pupe toata ziua asta ar face si ca sa-i dau totusi acazia ma loveste ( nu tare ) eu ma fac ca ma supar pe el si el vine sa ma pupe ... cred ca fiecare copil cauta o metoda sa se aproprie de noi mai ales la varsta asta cand noi parintii avem din ce in ce mai putin timp sa ne ocupam de ei ... ...
----------

La virsta asta ca la virsta asta ... da sa vedeti voi mai tirziu foarte fericit scot limba
Bogdan a trecut de 4 ani si pot sa zic deja ca isi contureaza personalitatea ... mai ales ca e si baiat ... incearca sa se impuna din ce in ce mai mult si sa arate ca acum e "barbat"
Si totusi ... de cele mai multe ori vrea sa fiu linga el ... pina nu demult era mai "tatos"
Acum parca devine iar mamos
Si perioadele astea de "independenta" alterneaza cu perioade de "dependenta" de mine
Cu toate ca doarme singur si stie ca e baiat mare si tre sa doarma singur, seara musai sa ne iubim ... adik dupa povestea de rigoare, mai tre sa ne si giugiulim ceva timp pina se culca ... dimineata inainte de plecare la gradi la fel
Cind ajungem la gradi iar o tura de iubire, luat in brate, pupat etc
Deci nu va consolati ca se vor schimba trag cu ochiul ... nevoie de apropiere vor avea tot timpul ... eu sincer citeodata ma mai satur de giugiuleli, mai ales daca am treaba sau ma grabesc dimineata ... si totusi ma abtin si ii fac voia ... parca ma simt mai bine asa, sa stiu ca el se simte foarte extra iubit, cu riscul de a cadea in extrema cealalta, adik a rasfatului
Nu stiu cum va fi mai incolo, dar sincer parca ei cresc prea repede ... si as prefera sa aiba cit mai mult timp nevoie de apropierea mea
asta cred eu zambet

Aaa, era sa uit ... cred ca asta e un fel de Atachment Parentig la copiii mai mari zambet(Andreina sarut trag cu ochiul )

Simo, foarte interesanta treaba sa stii sarut

sus

Denunta
adelia

Copii

04.11.2006 5:32     citat 

Cred ca m-am prins care-i buba rad. De fapt bubele rad. Ea adormea cu degetul... Ei bine, am remarcat ca in ultima vreme nu-l mai "foloseste", iar in perioada de plansete, in loc sa si-l bage in gura (autolinistirea ei), se freaca pe la ochi, pe langa gura. Azi m-am uitat mai bine si buricul degetului e plin de basicutze rad . Probabil de la atata supt. Asa ca ea acuma-si cauta un mijloc de adormire pe care inca nu si-l gaseste. Cu ocazia asta sa speram ca scapa macar de suptul "gegetului"

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

04.11.2006 5:39     citat 

Uf, draga de ea! sarut
Simona, am urmarit cu atentie ce ai scris. Interesant, ieri l-am pus si pe Matei sa aleaga culori. rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: