· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 II     
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 4 luni

26.10.2006 1:18   Bebelusi de toamna 2006 II  citat 

BEBELUSI DE TOAMNA 2006

Septembrie

1 septembrie - Ana Iarina (pui de Adnas), 3,400Kg, 56cm
3 septembrie - Rebecca Andreea (pui de ZCLR), 3,417 kg, 50cm, ora 11.06
11 septembrie - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200Kg, 51cm, APGAR 9
17 septembrie - Ruxandra (pui de sophia3)
18 septembrie - Karina (pui de Helem), 3,750Kg, 50cm
21 septembrie - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090Kg, 55 cm. APGAR 10
23 septembrie - Dennisa (pui de mihaela_18_ani)
26 septembrie - Federica (pui de ANA_B), 3,130Kg, APGAR 10, ora 2.28
27 septembrie - Stefania (pui de margot), 3,100 kg, 50 cm
29 septembrie - Eduard, (pui de bblusa), 2,800 kg

Octombrie

3 octombrie - Stefan (pui de Lili_R), greutate 3,550kg si 53cm
4 octombrie - Liana Maria (pui de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm, APGAR 9, ora 9.35
6 octombrie - David Petru (pui de iubu77), 3,450kg, 50.5cm
10 octombrie - Alexandra (pui de Ruxi_Mici), 3,410g, 48.5cm, APGAR 9.

avem 9 fetite si 5 baietei

Bun venit tuturor mamicilor si piticilor

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

27.10.2006 10:34     citat 

Biancaiulia ... multumim inca o data pt listutza!!! sarut

Azi sunt happy ... de dimineata am reusit sa mulg 100ml din sanul stang (cel cu buba) ... se pare ca fata mea are papica multa ... sper sa o tin tot asa si sa nu mai revin la 50ml.

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

27.10.2006 11:00     citat 

Bravo Ruxi , 100ml , e un progres ! Eu deabia am reusit ieri sa scot 25ml , si la mine e un progres , pana acum era sub 20 ml . foarte fericit
Fetelor ieri l-am lasat pe Stefan cu bunicii si noi am mers sa ne intalnim cu colegii de servici . Mi-a prins atat de bine iesirea de ieri , m-am relaxat si parca nu m-am mai simtit atat de obosita ! Tot ieri pentru prima data i-am facut baie impreuna cu Bogdan ( pana acum il imbaia mama ) , am ramas uimita ca pustiul nu a scos nici un sunet , ia placut foarte fericit trag cu ochiul

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

27.10.2006 12:20     citat 

Biancaiulia multumim pentru listuta zambet

Fetelor asta da progres zambet felicitari. Si eu cam 30-40 ml trageam afara din sini dar din pacate odata dimineata si odata seara. Niciodata nu am avut destul lapte si pe urma incet incet am scazut la 10-20 ml la odata pe zi trist Dar si acum de cite ori am ocazia o pun pe Fede la sin ca ii place atit de mult acolo la caldurica, mai ales sa adoarma cu sinul in gurita zambet

Lili iesiri din astea ar trebui facute mai des, si facut cumparaturi e ok, numai sa vezi si alta lume sa iei si oxigen... Ma bucur ca a fost bine si ca te-ai relaxat, conteaza foarte mult.

As pune o poza cu ea, voi stiti fetelor cum se face? Trebuie sa am un album foto pe web/ internet ca sa pot face un link ? confuz

Ana si Federica

sus

Denunta
Lili_R

Copii

27.10.2006 1:18     citat 

http://img234.imageshack.us/

incearca aici sa pui poze !

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 4 luni

27.10.2006 4:15     citat 

sunt si eu de acord ca un pic de "oxigen" e tare bine venit... avem nevoie mare de iesit un pic, ca ne odihneste tare mult... eu una am inceput lucrul - de fapt nu am avut concediu, si imi prinde tare bine sa ies si sa vorbesc... evident ca si la munca tot la pitic imi e gandul, dar prinde bine socializarea... si trebuie sa recunosc ca socializez din plin, avand in vedere ca sunt profesoara jenat bine, e mult spus ca muncesc, avand in vedere ca ma duc sa fac 4 ore pe saptamana, dar tot munca se numeste si aia, nu scot limba
cu durerile de sani, vor trece, ruxi... si vei vedea cat d eplacut e sa fie pitica in brate la papacit... o sa iti fie dor atunci de mesele lungi decare te plangeai la inceput, ca nu o sa iti vina tie sa se termine! eu imi dadeam cu garmastan pe sani... si am observat ca sfarcurile deveneau usor tari... am renuntat la crema, si sfarcurile s-au "inmuiat" la loc. din acel moment nu m-a mai durut deloc (cum spuneam, am schimbat si tehnica de alaptat atunci, asa ca nu stiu sigur ce anume a facut durerea sa dispara, dar cred ca ambele au contribuit).
ca pozitii de alaptare, eu folosesc doua: ziua, pe scaun (din ala ergonomic) caruia i-am asezat spatarul intr-o pozitie f comoda, si imi sprijin picioarele pe marginea patului; a doua pozitie, cea "de noapte", stam amandoi intinsi in pat pe o parte, fata in fata, evident scot limba si cand se trezeste ca vrea laptic, ii pun sanul in gurita. in felul asta el papa linistit si mami doarme in continuare.
ruxi, felicitari pt progres! vezi, acum putin timp credeai ca nu ai laptic suficient si te stresa pediatra ca nu mananca Alexandra bine! noroc cu noi ca ti-am zis sa nu te iei dupa tanti dr scot limba scot limba scot limba
Ana, numai ei ii place la caldurica acolo la mami la san? eu cred ca si lui mami ii place jenat
lili, noi i-am facut baita de la inceput singuri (noi=mami si tati)... mai stangaci la inceput, dar acum am devenit deja experti! e un moment de apropiere special si momentul asta al baitei, la care participa toata familia si nu am vrut sa il pierdem! de acum incolo poate indraznesti sa ii faceti doar voi, fara mama ta, ca sunt momente care nu mai revin... ca ai vazut, nu e asa de greu cum ni se parea la inceput!
pupici

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

27.10.2006 4:49     citat 

vrem si noi sa ne inscriem pe listutza sa mai sporim un pic numarul baietzeilor:

19 octombrie - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880g, 50.5cm, APGAR 9, ora 15.15 zambet

promitem sa vizitam clubul cat putem de des. deocamdata suntem in perioada de acomodare. sarut

sus

Denunta
magda06

Copii
diana: 15 ani, 2 luni

27.10.2006 5:03     citat 

si eu vreau sa fiu pe lista cu fetita mea melissa andreea,25 septembrie,3,150kg ,51 lungime,apgar9....sa va traiasca bebelusii

sus

Denunta
ANA_B

Copii

27.10.2006 5:20     citat 

Iti multumesc Lili sarut

Kiki si Magda bine ati venit cu bebelusii pe listuta noastra zambet

Ana si Federica

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

27.10.2006 6:04     citat 

Kiki si magda ... bine ati venit! Kiki acomodare cat mai usoara!!! Sa ne povestesti si cum a fost nasterea. sarut
Lili ... felicitari pt baita! E tare placut sa o faci in familie, nu? Din pacate, la noi, dupa ce o scoatem din vanitza plange de mama focului si e un chin s-o imbrac... dar usor ne acomodam si cu asta.

Vreau si eu sa mai ies din casa!!! plang sau sunt foarte trist Sper sa fie frumos maine si sa iesim cu carutzul in parc trag cu ochiul ca de mult timp astept momentul asta sarut

sus

Denunta
Lili_R

Copii

27.10.2006 8:19     citat 

Bianca sa sti ca ne-am hotarat sa ii facem noi baita , ai dreptate nu e chiar atat de greu pe cat credeam .
Ruxi sa sti ca si la noi plangea Stefan dupa ce il scoteam din apa , dar aseara nu a plans deloc si eram tare mandri de noi cool
Fetelor daca aveti posibilitatea sa ii lasati in grija cuiva de incredere pe bebelini faceti-o si iesiti cu sotul la o mica plimbare , sau poate chiar la o terasa sa beti un suc , o apa ......, eu deja ma simt foarte relaxata .
Bun venit Kiki si Magda ! va asteptam cu poze si cu povesti despre micutii vostrii !
Ana ai reusit sa pui poze ?

sus

Denunta
iubu77

Copii
David Petru: 14 ani, 3 luni

27.10.2006 8:50     citat 

ceau fetelor...
si la noi David plange dupa baita.. in cadita nu zice nis pass dar dupa cam plange... vorba lui \ruxi.. pana il imbrac..dar asta e...
azi i-am facut baie in ceai de musetel... a facut niste mici bubite pe la gat...
pediatra zicea sa dam cu bepanthen ca e o iritatie ca nu are ce sa fie...da am zis sa fac baie in musetel si poate iau si galbenele..
apropos voi cu ce spalati hainele bebeului?
exista ceva detergent special pt ei?
off cu iesitul.. as iesi si eu... maine ne mutam la casa noastra(era in renovari ) si as fi vrut sa merg pana la supermarket sa iau una alta cu sotul...dar parac mi-e nu stiu cum sa-l las cu mama.. daca se trezeste si plange?? ufff.... voi lasati lapte acasa in biberon daca plecati sau cum facetzi??
pupii si wee placut!

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

27.10.2006 9:05     citat 

Daca ii dau papa cu 2 ore inainte de baie am observat ca nu mai plange cand o imbrac foarte fericit ... asa ca am reusit s-o pacalesc.
Hainutzele le spal Cu Dermaline, dupa ce a facut cateva bubite de la Persil Sensitive. Sper sa rezolve problema, desi nu sunt f sigura ca e de la detergent.

sus

Denunta
Lili_R

Copii

28.10.2006 11:19     citat 

Noua ne-a spus din spital sa punem in apa de baie 1litru de ceai de musetel . Pana in prezent hainutele lui Stefan au fost spalate cu persil sensitive si nu s-a iritat deloc !
iubu dupa ce ii dai sa manance si a adormit jumate de ora cel putin puteti sa iesiti . Noi asa facem ! si apoi daca se trezeste si plange va suna mama sa veniti acasa ! Succes sarut foarte fericit

sus

Denunta
ANA_B

Copii

28.10.2006 11:50     citat 

trist Din pacate eu nu am pe nimeni de incredere cu cine sa o las pe Fede. Cu soacra am ajuns la cutite, si nu vreau sa intind coarda ca ma cert si sotul meu. Dar cind am ocazia merg la cumparaturi singura daca pot daca nu atunci astept pinaa cind Fede papa si apoi iesim la plimbare asa reusesc sa mai cumpar de-ale gurii si eu cite ceva.

Lili m-am uitat pe situl dat de tine dar din pacate nu am avut timp sa incarc pozele...inca trag cu ochiul Apropò am pus citeva la Fotografii pe parinti. foarte fericit

Vreau sa va intreb ceva. Fede noaptea nu mai maninca, adica papa pe la 8-9 seara cam 150 mlda nu e lege (ca si ieri de exemplu) si apoi doarme de pe la 9-10 pina la 6-7 dimineata incontinuu cind bea cam tot atita. Acu dilema mea este confuz sa-i dau fetei sa pape in somn pe la 2 sau nu?
Ce ma sfatuiti ? Pina luni cind gasesc pediatra oare ce sa fac? Eu ma gindesc ca daca vrea sa manince se trezeste si cere, in timpul zilei are cam 5-6 mese pe zi de cam 110-130-150 ml depinde de foame. La o luna este normal sa doarme cam 10 ore fara sa pape?

Ana mamica Federicai si Venetiei

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: