· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > irigator?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor irigator?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
maryanda

Copii
andy: 13 ani, 3 luni

04.10.2006 4:00   irigator?  citat 

Fetelor ce stiti despre folosirea irigatorului in timpul sarcinii?am mers la dr.si mi-a spus ca am candidoza iar ca tratament spalaturi cu Tantun Rosa si un unguent Canesten. confuz

sus

Denunta
oanam

Copii
Horia Filip: 14 ani, 2 luni
am nascut deja!

05.10.2006 10:30     citat 

Nu stiu daca e indicat sau nu sa folosesti irigator in timpul sarcinii dar din moment ce ti-a fost recomandat de doctorita... probabil ca nu e nici o problema.Daca nu ai incredere deplina in ea poti cere parerea unui alt medic si atunci vei fi mai linistita.Sarcina usoara!

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 15 ani, 2 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 11 ani, 7 luni

05.10.2006 11:05     citat 

Eu am folosit irigatorul in timpul sarcinii,aveam o secretie abundenta si dr care mi-a urmarit sarcina mi-a recomandat spalatiri zilnice cu irigatorul.L-am folosit pana am nascut si n-am avut probleme.
Pupici

sus

Denunta
bebelasa

Copii
Andreea Alexandra - Sufletelul nostru
13 ani, 4 luni

13.10.2006 9:56   irigator  citat 

Fetelor si eu folosesc irigatorul pentru ca doctorita mi-a recomandat spalaturi cu Tantum Rosa. A zis ca nu e o problema.
Sper.....
Poop mare la toate

sus

Denunta
ankutza_81

am nascut deja!

13.10.2006 12:05     citat 

Eu stiam ca irigatorul nu este chiar indicat pentru ca distruge flora....dar dc ti-a prescris medicul...inseamna ca asa trebuie sa faci.
Eu nu am folosit niciodata asa ceva jenat !

sus

Denunta
little_djini

14.10.2006 2:32     citat 

Si eu am avut candidoza in timpul sarcinii dar doctorita mi-a spus ca nu am voie sa fac irigatii. Mi-a recomandat niste bai locale cu infuzie de pelin, galbenele si nu mai stiu exact ce iar in ultima luna de sarcina mi-a dat ovule Maxmiror complex. Dar irigator nu am folosit pentru ca daca nu e folosit cum trebuie poate duce la diferit afectiuni ale colului uterin si/sau pierderea sarcinii. Sincer nici pana acum nu am folosit irigarorul.

sus

Denunta
Cryss

Copii
Antonia Stefania: 13 ani, 4 luni

21.10.2006 8:06     citat 

Canesten sunt ff bune si nu sunt contraindicate pe perioada sarcinii despre irigator nu stiu ce sa spun, eu stiam ca nu prea e bun de folosit pe timpul sarcinii. Incearca intai cu ovulele.

sus

Denunta
Lorri

Copii
Mihnea : 13 ani, 1 luna

21.10.2006 9:48     citat 

Eu stiam ca nu prea sunt recomandate spalaturile intravaginale in timpul sarcinii. Chiar am o prietena care a avut candidoza cand era insarcinata cu baietelul ei, si mi-a spus ca doctorul ei nu i-a dat voie sa faca nici un fel de tratament pana dincolo de 7 luni.

sus

Denunta
kamykaze8

24.10.2006 12:39   irigator?  citat 

nu stiu daca este foarte indicata folosirea irigatorului pe timpul sarcinii,dar,ceea ce stiu cu precizie este ca NICI O INFECTIE pe timpul sarcinii nu trebuie neglijata,ci ,dimpotriva,TRATATA..daca medicul a recurs la irigator si ai incredere in el ,atunci,asta e solutia.

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 10 ani, 5 luni
Marina: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

25.10.2006 5:17     citat 

si eu am descoperit ca am candida si doctorul mi-a dat colposeptine ovule si mi-a interzis sa folosesc irigatorul poate si pentru ca am colul partial deschis (pe interior la exterior e inchis), eu am 26 saptamani de sarcina si am facut deja tratamentul. oricum infectia trebuie tratata. daca ti-e teama mai bine nu mai folosesti irigatorul si gata. bafta multa si sanatate

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 10 ani, 5 luni
Marina: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

25.10.2006 5:17     citat 

si eu am descoperit ca am candida si doctorul mi-a dat colposeptine ovule si mi-a interzis sa folosesc irigatorul poate si pentru ca am colul partial deschis (pe interior la exterior e inchis), eu am 26 saptamani de sarcina si am facut deja tratamentul. oricum infectia trebuie tratata. daca ti-e teama mai bine nu mai folosesti irigatorul si gata. bafta multa si sanatate

sus

Denunta
redangel77

26.10.2006 10:44     citat 

Daca sarcina este fara probleme am inteles de la medicul meu ca se poate folosi irigator.In cazul in care ai placenta anterioara sau praevia, atunci este contra-indicat.
Pupici

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 13 ani, 5 luni
B: 13 ani, 5 luni

29.10.2006 6:54     citat 

draga maryanda; vreau sa te linistesc, sunt o gravida cu sarcina gemelara(cu risc dublu!!!) am 27 de saptamani iar la 13 saptamani mi-a fost gasita o infectie cu un enterococ, iar per langa ovule preparate pe baza antibiogramei, d-na doctor mi-a recomandata sa fac saplaturi cu ceai de musetel(folosind irigatorul) si nu am avut absolut nimic, colul este inchis..totul decurge bine, copii cresc bine..
sa ai incredere in ceea ce spune doctorul, iar daca esti mai sceptica(asa cum sunt si eu) cere o a doua parare(eu am facut doua morfologii fetale pana acum fara sfatul d-nei doctor)..
bafta si sarcina usoara

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: