· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > canale blocate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor canale blocate     
simonalexe1

Copii
Maria Beatrice: 15 ani, 6 luni
Stefan Patrick: 10 ani, 8 luni

01.11.2006 2:39   canale blocate  citat 

Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asta jenat
Alaptez de un an si trei luni si periodic dar fara o frecventa anume mi se bocheaza canalele la sanul drept. Il simt cum se intareste si cum se urca laptele in el, ba chiar mi se vad aceste canale prin piele ca niste vene foarte tensionate (mici ridicaturi). Sa va mai spun ca doare, e de prisos.
Am observat totusi ca in zilele in care fac o treaba mai solicitanta pentru brat (sters /spalat covoare, frecat/ spalat pe jos etc) mi se intampla treaba cu sanul, numai la sanul drept.
Ce fac in momentele respective? Incerc sa ma mulg manual sau cu pompa, dar ffara nici un rezultat. Laptele iese cu foarte mare greutate si ma doare ingrizitor. Singura solutie este tot fiica-mea dar nu vrea intotdeauna cand o pun eu la san. Simte si ea ca vine greu laptele si probabil ii e lene sa traga ca lumea. Asa ca se muta singura la celalalt san. Eu o pun din nou la dreptul si uite asa cand la unul cand la altul. Doar noaptea spre dimineata ma rezova cum trebuie. Pana atunci sufar ...
Am incercat si cu comprese calde si cu reci, fara efect.
Ce sa mai incerc? Dati-mi un sfat, va rog. Chiar si acum am un san beton urias si cum mai vreti voi dar in primul rand dureros. VA pup pe toate
A! Am uitat sa mentionez ca inca nu-i dau alt lapte fapt pentru care fata mea suge toata ziua si noaptea foarte des, de cate ori are chef, la cerere.

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

01.11.2006 3:08     citat 

eu l-am pus pe sot sa traga cu putere, pana a desfundat canalele
bb era inca foarte mic si nu tragea suficient de tare, avea vreo luna... de atunci nu am mai patit-o zambet

sus

Denunta
simonalexe1

Copii

01.11.2006 3:30     citat 

rad , din pacate sotul meu nici nu vrea sa auda ...

sus

Denunta
Romelia

01.11.2006 4:26     citat 

pompa electrica e foarte buna
ceea ce spui se intampla des cand e vorba de hyperlactatie corelat cu faptul ca copilul nu suge bine la sanul respectiv
http://breastfeeding.hypermart.net/toomuchmilk.html
stiu cat e de dureros mulsul dar e solutia mai putin dureroasa, incearca sa faci dus sa se moaie sanul si pe urma sa te mulgi.Poti sa iei si ceva ptr durere

sus

Denunta
simonalexe1

Copii

01.11.2006 4:44     citat 

Romelia, iti multumesc mult pentru raspuns, o sa incerc cu dusul sa vad daca merge desi am mai incercat si ate dati. De pompa, nu stiu ce sa zic, dupa ce am nascut mi-am cumparat una de la Chicco foarte scumpa dar manuala si nu face fata. Sa dau banii pe alta acum nu prea imi vine. trist

sus

Denunta
Romelia

01.11.2006 4:51     citat 

Si eu am patit la fel cu una de la Avent, nu stiu daca am folosit-o de 3 ori si am dat-o.
Gasesti on-line pompe electrice la aceleasi preturi cu cele manuale, unele pot fi putin uzate dar partea care o pui pe san si cea\ ptr pastrat laptele se inlocuieste. Si eu vreau sa imi achizitionez una ptr urmatorul bebe zambet deci daca nu te opresti la unu singur nu e o investitie proasta pluso poti vinde dupa ce nu mai ai nevoie
cauta medela

sus

Denunta
elenamin

Copii
David: 14 ani, 6 luni

01.11.2006 8:31     citat 

Simona, eu iti impartasesc ca acelasi lucru l_am patit acum 2 zile . La
sanul drept la mine era canalul infundat foarte tare cat o nuc chiar mai mare.
Eu am fost seara la urgenta si mi-a desfundat canalul partial cu toate ca ma chinuisem si eu cu pompa acasa, cu bb, am facut masaj, am pus apa calda si cea mai mare prostie am facut , RETINE ! PUNE APA RECE (GHIATA) la apa calda iti infunda mai tare canalul. Venind acasa l-am pus din nou pe bb sa ma mai ajute si el, in final a reusit . Mie mi-a spus ca daca mai stateam pana dimineata faceam mastita. Seara mi-a facut un atibiotic MEDOCEF si antiinflamator TADOR , tratament care l-am continuat pana azi .

Ai mare grija ca nu e de gluma cu asa ceva, parerea mea e sa incerci totusi sa ajungi cat mai repede la dr. sa te vada.

Sanatate multa !

sus

Denunta
Romelia

01.11.2006 8:47     citat 

Cum poate apa calda sa infunde canalul?
Eu am spus sa moaie sanul ca sa nu fie dureros mulsul, iar eu stiu ca apa rece intareste sanul si e recomandata ca sa nu curga laptele cand nu alaptezi

sus

Denunta
Romelia

01.11.2006 9:07     citat 

http://www.askdrsears.com/html/2/T022100.asp mai multe detalii aici

----------
citat:
Apply moist heat compresses for a few minutes before feeding or pumping, or soak the affected breast in warm water or in the shower as described under Engorgement
----------

----------
citat:
To prevent plugged ducts, feed baby in different positions with his nose pointing "around the nipple clock," so that you empty all the milk sinuses and ducts.
Studies have shown that taking a tablespoon a day of oral granular lecithin or a capsule of 1,200 mg lecithin capsule three to four times a day is helpful in preventing and treating plugged milk ducts.
----------

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

01.11.2006 9:09     citat 

Dupa experienta cu un canal de lapte infundat si 2 mastite (una cu febra 38,5, alta cu 39,6)

- rapid in dus, cu apa cat mai fierbinte, masat de la baza sanului inspre sfarc, cu miscari circulare. La inceput de durere nici nu te poti masa, insa poti sta aplecata in dus si mai curge excesul de lapte fara sa faci nimic. Apoi faci miscarile cu toata palma, cu apasare foarte slaba, si apoi apesi putin cate putin. Stai in dus pana nu mai simti galma de la canalul infundat (durerea insa persista)
- de la dus intri direct in pat, cu 2 cani de ceai de menta (micsoreaza lactatia)
-pui bebeul cat mai des la san, in pozitii de alaptare diferite fata de ce folosesti in mod normal. Ideala e "mingea de fotbal american" - stai in fund, iar picioarele bebeului, capul lui, sanul din care suge, celalalt san formeaza o linie - sper ca s-a inteles ceva zambet
-intre alaptari pui comprese cu apa rece, sa se micsoreze cantitatea de lapte, iar chiar inainte de alaptare pui comprese fierbinti (stimulezi circulatia sanguina si se vindeca mai repede). Repet, compresa fierbinte si pui repede bebele la san sau te mulgi!
-odihna multa

Eu asa am scapat rapid (fara medicamente); in 3 ore cand am avut febra 38,5 si in 5 ore cand am avut 39,6 . M-am resimtit vreo 2 zile, insa e important sa se deblocheze canalul si sa scada febra. E important ca dupa ce nu mai ai probleme sa nu te mulgi. Te mulgi doar cand nu mai poti si doar cat sa elimini tensiunea din san. De asemenea sa folosesti pozitii de alaptare cat mai variate.

Sanatate!

sus

Denunta
elenamin

Copii
David: 14 ani, 6 luni

01.11.2006 9:50     citat 

Romelia , cand doctorita si asistentele m-au auzit ca am pus apa calda m-au certat , explicatia ar fi ca acolo canalul fiind plin de lapte care iese mai greu , la cald, lactatia se starneste si in loc sa iasa laptele canalul se inchide.

sus

Denunta
simonalexe1

Copii

01.11.2006 9:57     citat 

Fetelor, sunteti toate niste dragute si va multumesc mult pentru sfaturile voastre. Inca nu am scapat de problema asa ca la noapte o s-o pun pe Beatrice la munca. Am retinut totusi niste idei foarte bune care sa-mi foloseasca pe mai tarziu: am sa apelez la lecitina si poate reusesc sa-mi procur o pompa electrica. Am citit si eu in mai multe locuri ca se pot folosi si comprese calde dar deasemenea am gasit si pareri contra. De ce? Se spune ca, compresele cu apa calda ar duce la alterarea laptelui si favorizeaza instalarea unei infectii. Eu cred ca ajuta la fluidizarea laptelui

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 14 ani, 7 luni
Kristine Elena: 10 ani, 9 luni

14.11.2006 5:42     citat 

oare se poate sa am si eu canalele infundate? am foarte mult lapte la 5 luni aproape ale puiului meu. nu pot sa imi dau seama daca e vorba de canale infundate. mie laptele imi curge, scot cate 200 ml, dar sanii mei se umfla mai ales noaptea, sunt durerosi, se simt canalele cand pun mana pe ei, se vad venele, dar lapte iese mereu. am avut o perioada cand ma mulgeam de fiecare data inainte sa ii dau bebeului sa pape ca altfel il faceam tot de lapte. acum ma mulg numai cand nu mai pot si tot se intampla de 3 ori pe zi.
sa fie vorba de canale infundate?

sus

Denunta
Romelia

14.11.2006 5:47     citat 

Hiperlactatie. Oferta trebuie sa fie egala cu cererea ca sa nu mai ai sanii umflati, Pentru a regla cantitatea de lapte la nevoile copilului trebuie sa nu te mai mulgi, sa te limitezi la cat ,mananca copilul. Dar cum spuneai ca ai foarte mult lapte mulgete doar cand sunt prea plini sani si nu esti comfortabila, in cateva zile se va regla

sus

Denunta
delfinasha

Copii
Tudor Mircea: 14 ani, 7 luni
Kristine Elena: 10 ani, 9 luni

14.11.2006 5:59     citat 

Romelia, multumesc pentru sfat. dar asta e problema de cand s-a nascut copilul la mine adica de aproape 5 luni. copilashul meu mananca, crede-ma.. acum nu ma mulg decat cand mi-e f greu, dar si asa ma mulg de vreo 4 ori pe zi. inainte ma mulgeam si ziua. acum ma trezesc noaptea pe la 4, chiar daca copilashul doarme sa ma mulg. e atat de greu.. nu mulsul, cat senzatia de sani mereu plini si durerosi in primul rand. daca nu ma mulg stii cum mi se umfla? si lapte curge veselie..scot cate 1 l lapte pe zi. acum ii dau laptele unui copilash mai mic cu 3saptamani decat al meu, ca sa nu il mai arunc, ca pana acu 3 spatamani il aruncam.
am fost si la dr endocrinolog ca m-am gandit ca poate hormonii aia 2 (oxitocina si prolactina) care secreta lactatia sunt defecti de am prea mult lapte. dar mi-a zis ca nu exista boala de prea mult lapte, ca sunt perfect sanatoasa sa ii dau inainte cu alaptatul.
nu mai stiu ce sa fac.. de aproape 5 luni cu pompa asta.. eu acum am pompa manuala tip seringa de la nuk, care face treaba, daca as sti ca aia electrica ar face mai bine, mi-as cumpara de-aia, dar nu imi vine sa dau banii pe ea poate degeaba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: