· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >3-7 ani > tine mana in gurita
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor tine mana in gurita     
avion1

Copii
andrei-alexandru: 19 ani, 9 luni
marius-stefan: 16 ani, 6 luni

02.11.2006 11:06   tine mana in gurita  citat 

Buna.
Am si eu nevoie de cateva sfaturi de la voi.
Baietelul cel mare sta numai cu mana in gura .Am incercat in multe feluri sa-l dezvat.Nu tine cu nimic, Voi ce zice-ti sa fac ?

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 12 ani, 9 luni
Teodor: 15 ani, 10 luni

02.11.2006 1:34     citat 

Trebuie dezvatat, dar nu stiu ce metoda sa-ti spun. Eu mi-am supt degetul pana la varsta de 8 ani si au incercat ai mei tot felul de metode si nu au reusit. M-am dezvatat singura pana la urma. Am vazut insa la o emisiune pe OTV ca aceste obiceiuri sunt legate de o problema nervoasa si ca e foarte gresit sa tipi la copil pentru a sfatul unui medic de specialitate.

sus

Denunta
Onush

02.11.2006 1:50     citat 

si eu mi-am supt degetul pana la 4 sau 5 ani. Nimic din ce au facut ai mei nu a 9 luni) isi suge degetele inainte de culcare sau cand este suparata ... intotdeuna in asociere cu paturica ei preferata. Nici nu am incercat sa o conving sa renunte ... ii mai arunc o vorba din cand in cand dar nu ii impun nimic.

sus

Denunta
aduta_scoobiduta

Copii
Ruxandra: 20 ani, 11 luni

02.11.2006 2:54     citat 

Fiica-mea s-a i-am spus ca o sa rada copiii de ea atunci cand o vor vedea. si Surpriza.... chiar a dupa amiaza, si dupa cateva saptamani nici seara nu-si mai sugea degetul.
In plus am mai bagat cateva ritualuri noi la culcare: masajul care evident nu-l mai faceam a
twin

04.11.2006 3:47     citat 

avion1, tine mana in gurita sau suge degetele? laura, nu e nici o problema nervoasa, si nu are nevoie de nici un psiholog... ochi peste cap Pur si simplu ii place. Sunt copii care in momentul cand sunt f obositi se dau cu capul de perete ritmic, altii se leagana, altii sug degetul sau pumnul, altii se retrag intr-un colt si plang..E modul lor de a dezvatat nu e cazul . E o necesitate. Rabdare trebuie. Exact cum sugera Onush, ii mai arunci o vb dar nu faci din asta o tema. Trece de la sine atunci cand copilul e pregatit sa faca fata frustrarilor singursi in alt mod. Cand sunt f mici de pilda pe langa faptul ca isi sug degetul(unii), in jurul orei 18 se pun pe urlat din senin aparent fara motiv, dar..de fapt e asa-zisul plans de la ora 18, care are rolul de a stresul adunat peste zi, cand poate i-au deranjat zgomotul sau lumina sau s-au speriat...Cand creste insa nu se mai intampla asta si recurg la celalate metode de care am amintit.Deci nu e cazul de pedepse, de ciusca, piper sau mai stiu eu ce metode sadice pe care le foloseau mamele si bunicile noastre. Poti incerca sa ii vorbesti sa il motivezi sa renunte, dar intotdeauna bland, si nu ca pe un santaj..si fara sa fortezi nota.

sus

Denunta
betiana

05.11.2006 6:28     citat 

Incercati sa-i oferiti continuu diverse activitati care s-o atraga si astfel sa uite de prostul obicei.Nu-i facewti observatii ! Oferiti-i un climat stenic in familie.a suga degetele.Uneori isi mai roade unghiile.Isi tine in gurita aratatorul si degetul mare.

sus

Denunta
twin

06.11.2006 12:01     citat 

----------
betiana a astfel sa uite de prostul obicei.Nu-i facewti observatii ! Oferiti-i un climat stenic in familie.a astfel sa uite de prostul obicei.Nu-i facewti observatii ! Oferiti-i un climat stenic in familie.a se pregateste sa adoarma ... si mie mi se pare ca generalizezi.

sus

Denunta
70cristina

Copii
Claudiu: 17 ani, 9 luni

10.11.2006 10:08     citat 

cand "aud"ca trece si cu vorba buna ,nu numai cu piper si alte alea parca ma mai linistesc ochi peste cap Multumesc zambet

sus

Denunta
livioara

Copii
Ioan Alexandru: 21 ani, 4 luni

15.11.2006 10:33     citat 

si eu am aceasta problema cu baietelul meu. Toata lumea isi da cu parerea despre ce sa-i dau pe degete insa nu am aplicat nici o reteta din acestea soc. La gradinita cred ca nu tine mana in gura de rusinea colegilor si a el si mi-e rusine de aceste observatii. Sper sa se rezolve in timp asa cum spuneti si voi cei care ati trecut prin asta.

sus

Denunta
agneska

Copii
ANA Elisa: 19 ani, 5 luni
Emilie Lucie: 16 ani, 6 luni
am nascut deja!

10.01.2007 8:12     citat 

Eu nu prea inteleg de ce se ia lumea de copiii care-si sug degetelul sau isi baga manutele in gura ! Ce e asa de rusinos cu chestia asta ?! Plus asa cum s-a am grija tot timpul sa aiba manutele cat decat curate in caz ca ar fi vorba ca prin degetel sa iau tot felul de microbi si virusi.
si eu mi-am supt degetul pana la opt ani si ai mei au incercat in fel si chip sa ma dezvete si degeaba. Eu il sugeam in general noaptea la culcare asa ca nu primeam obseravatii afara din casa.
Dar am venit cu fetita mea cea mare in Bucuresti si bine era mai micuta decat acum si o duceam in parc care era destul de departe in carut tip umbrela ca nu stiu cum se numeste genul ala de carut. si ea statea cuminte se uita in jur si si sugea degetelul . Odata ajunsa in parc se juca si uita de el oricum. Eu nu-i fac observatie si nu i-am facut niciodata fiindca stiu ca nu serveste la nimik plus ca in Franta e considerat ceva normal la copii si vad ca si in Germania e ceva de care nu se ia nimeni. Dar nu faceam 5 metri cu ea in Bucuresti si trebuia sa se ia cineva de ea si de degetelul ei !
Chestia asta ma enerva la culme. Ce atata grija la altii de degetelul ei ! Daca parintele accepta chestia asta de ce tre sa se ia altii de copil ?!
In final am ajuns sa-i explic fetitei sa incerce sa-l suga doar in casa ca sa nu se mai ia lumea de ea ! nervos Noroc ca e copil intelegator si a nu se mai ia nimeni de ei si nu mai zice nimeni ca sunt copiii cu probleme psihologice !!! Asta ar insemna ca tot vestul are probeleme psihologice si sunt toti psihopati !
prostit

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

10.01.2007 9:03     citat 

Care din baietei isi tine manuta in gura?Cel mic sau cel mare? daca e cel mic, poate-i dau dintii il mananca gingiile. la cel mare au iesit toate maselele(tre sa aiba 20 de dinti si masele)?Daca nu, tot aia poate fi, maselele din spate cica ies cel mai greu si-s cele mai dureroase. Se potoleste daca-i dai ceva sa roada (gen jucarii pt dinti)?
Ai o jucarie de aia cu gel pe care o bagi in frigider?
Noi scarpinam gingiile.cu ambele maini si-o jucarie daca se poate.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani, 6 luni

10.01.2007 9:26     citat 

----------
roxana5 a