· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > mar copt
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor mar copt     
lelutika

Copii
Matei: 15 ani, 11 luni
Stefan: 13 ani, 7 luni

07.11.2006 8:00   mar copt  citat 

cand faceti marul copt pentru bebic cate zile ii dati din el? sau in fiecare zi coaceti altul?

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 17 ani, 1 luna
Daria: 15 ani, 1 luna

07.11.2006 8:03     citat 

Eu ii facem in fiecare zi unul proaspat!!! trag cu ochiul

sus

Denunta
deedees

Copii
Zuzu: 16 ani, 5 luni

07.11.2006 8:20     citat 

si eu fac de fiecare data alte mere. dar bb-le tau nu papa un mar copt intreg? sau abia acum sunteti la inceput cu diversificarea?

sus

Denunta
zanel

Copii
Andrei: 16 ani, 10 luni
Bogdan: 9 ani, 5 luni

07.11.2006 8:22     citat 

----------
iulianaem a scris:
Eu ii facem in fiecare zi unul proaspat!!! trag cu ochiul
----------

subscriu zambet

sus

Denunta
alinaflorea

Copii
Ela: 16 ani - La Multi Ani!
Andrei: 11 ani, 10 luni
am nascut deja!

07.11.2006 10:54     citat 

De la ce varsta se poata da marul copt?

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 15 ani, 10 luni

07.11.2006 11:34     citat 

Mi se pare corect ca de fiecare data sa ii faci lui bebe un mar copt. Nu poti sa ii dai din cel pe care l-ai copt acum 2 zile, nu ?
Eu i-am dat bebelusei mele mar copt chiar in seara asta, cu lingurita. Am copt jumatate de mar invelita in staniol. Apoi am pasat pulpa cu furculita si am trecut-o prin sita de cei ca sa fie ca un piure.
Cu lingurita suntem la inceput, la fel si cu diversificarea. Dar merge: incet-incet.

sus

Denunta
anina

Copii
Delia: 16 ani

08.11.2006 11:43     citat 

Delia papa cite un mar intreg si mare . Eu il coc dimineata si il coc bine si el e moale si il rad cu lingurita si papa tot. Cel mai mult ii place marul copt. Citeodata ii coc si seara si il dau. Marul daca se raceste nu prea mai este bun, tb dat cit e caldut.

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 15 ani, 11 luni
Miriam: 12 ani

10.11.2006 12:47   Branzica de casa  citat 

Va rog frumos spuneti-mi si mie cum se face branzica de casa? As vrea peste vreo cateva saptamani sa incep sa-i dau si branzica numai ca habar n-am cum se face branzica pentru bebelusi. Multumesc!

sus

Denunta
Dalinuta

Copii

10.11.2006 12:52     citat 

Am vrut sa creez un subiect nou, dar cumva am gresit imi cer scuze. Oricum astept raspunsurile voastre.

sus

Denunta
deedees

Copii

10.11.2006 1:13     citat 

eu fac branzica cu calciu lactic - la un litru de lapte pui 8 pastile de calciu lactic, la 1/2 litru - 4, la 250 ml - 2. eu si acum ii fac doar din 250 ml ca mai mult nu mananca.
mai sunt si alte retzete - cu lamaie, cu cheag... dar nu stiu sa-tzi spun mai multe. eu doar cu calciu lactic i-am facut, poate sunt mamici care au incercat si altfel si te ajuta ele.

sus

Denunta
Dalinuta

Copii

10.11.2006 1:18     citat 

deedees, multam fain. As incerca si eu cu calciu lactic numai ca eu nu stiu cum se cheama asta in Germania.

sus

Denunta
deedees

Copii

10.11.2006 1:30     citat 

aici chiar nu te pot ajuta, dar probabil daca te duci la o farmacie si le explici ce vrei sa faci cu el, isi dau ei seama despre ce e vorba.

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 16 ani, 6 luni

10.11.2006 2:03     citat 

Poti sa faci branzica de casa asa:
Urda din lapte prafIngrediente:
Lapte praf 75 g, calciu lactic 4-5 pstile.
Mod de preparare:
In 0,5 l lapte fierbinte (obtinut prin dizolvarea a 75 g praf de lapte in apa), se pun pastilele de calciu lactic. Din acest moment se lasa sa fiarba cu mare atentie numai un minut. Se raceste timp de 30 minute si apoi se strecoara brinza obtinuta prin tifon, pentru a o separa de zer.

Branzica de vaci se prepara dintr-un litru de lapte pe care-l fierbi. Dupa ce a fiert, dai focul mic, mic si pui un borcanel de iaurt 125g, si amesteci din cand in cand sa nu se prinda. O sa vezi ca incet, incet incepe sa se separe branzica de zer. Daca dupa 10-15 minute vezi ca nu se separa pui cateva picaturi de zeama de lamaie si sigur se va face branzica. Cand e gata o strecori prin tifon sau o strecuratoare fina, dar nu chiar de tot zerul. O pui apoi in ceva cu capac si o bagi la frigider, putand sa o pastrezi maxim 3 zile.

iaurt preparat in casa.La 600-700 de gr de lapte cald,nu fierbinte, pun 3 lingurite de iaurt si las craticioara pe un calorifer dar infasurata bine intr-un prosop sa nu vina in contact direct cu caldura.O las acolo toata noaptea si dimineata o bag in frigider;eu ii dau 2 zile din el,ca mi se termina,atat de mult ii place.Cand il fac pe urmatorul opresc iaurt din asta de casa si pun iar la facut.La saptamana reimprospatez iaurtul-maiaua-

Branza de vaci dulce se face in urmatorul fel: cumperi lapte de vaca destul de gras si se lasa o zi doua pana se prinde. Dupa ce ai obtinut laptele prins pui la fier aceeasi cantitate de lapte dulce, iar in momentul in care incepe sa fiarba adaugi laptele prins. Lasi sa fiarba cateva minute (2-3min), dupa care intr-un tifon scurgi compozitia.
Sau reteta cu cheag (nu stiu daca o sa gasesti): pui lapte dulce la incalzit, iar in momentul in care se incalzeste - sa fie caldut (nu trebuie sa-l fierbi) adaugi cheagul (bunica mea punea la 8-10 litri lapte 2 linguri de cheag) si dai deoparte laptele si astepti, iar in cateva minute se face branza. Aici trebuie sa ai dexteritate ptr. ca branza se strange mai greu si se pune in tifon

iaurtul de casa il poti face in doua moduri:
1. Iei laptele din care vrei sa faci iaurtul, il imparti in doua. Prima jumatate o lasi la temperatura camerei, a doua o fierbi si apoi o tori fierbinte peste laptele rece. Pui apoi amestecul intr-un vas pe care il acoperi si il asezi undeva la caldura (langa un calorifer sau in bucatarie cand gatesti) si il lasi la caldurica pana se incheaga bine apoi scurgi zerul (daca vrei) si il bagi la frigider. poti sa faci amestecul de cu seara si sa il lasi la prins pana dimineata

2. Iei toata cantitatea de lapte din care vrei sa faci iaurtul, o infierbanti si in ea pui un paharel mic de iaurt simplu din comert, amesteci si o lasi la prins la caldura.

intr-un vas curat se pune o cantitate de lapte (250 de grame, de exemplu) FIERT in prealabil si racit (la temperatura camerei), in care se pune o lingurita de iaurt (mai bine ar fi sa ungi peretii vasului, ca sa fie procesul mai rapid). Se lasa acoperit la temperatura camerei pana cand iaurtul e gata (vezi cum arata si gusti daca e acrisor), dar sa nu-l lasi prea mult timp ca fermenteaza! Acest procedeu este recomandat din necesitatea de a da copiilor mici doar lapte fiert.

Lapticul fiert - se lasa la racit pana e caldut se toarna in pahare de plastic de 400 de grame, in care se pune o lingura-doua de iaurt din comert. Se amesteca bine, se acopera si se lasa pana se face... iaurt

branza topita facuta in casa500g branza dulce; un pachet unt rama
o lingurita bicarbonat
branza rasa de oaie pentru a fi sarata
se framanta toate foarte bine si apoi se lasa o ora la crescut.se fierbe pe baie de aburi amestecand continuu .se lasa sa se racoreasca si se pune in cutii.

Toate retetele le am si eu de la cineva de pe site...sper sa te poata ajuta...poti folosi orice fel de lapte...nu neaparat de vaca.
Eu o fac pe cea cu iaurt in lapte si iese super!...SUCCES!

sus

Denunta
Dalinuta

Copii

10.11.2006 2:07     citat 

gina_pirvan, multumesc mult!

sus

Denunta
emapatrichi

Copii