· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Refuz lapte artificial sugar de 4 luni.............
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Refuz lapte artificial sugar de 4 luni.............     
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 5 luni

10.11.2006 9:35     citat 

Claudiu, fetita mea a avut parte de lapte de mama doar 2 luni. Apoi lapte artificial doar pina la 4 luni. De la patru luni a refuzat hotarita orice lapte si am trecut la diversificare. Supa strecurata, piureu de fructe, brinzica de vaci facuta in casa, banane si cereale. Trecerea la acest meniu am facut-o destul de brusc pentru ca fetita nu mai vroia lapte sub nici o forma, doar ceai si apa. I-am dat cereale Nestle si le-am facut un piure intii mai subtirel dar il dadeam cu lingurita. A acceptat din prima si a papt cu placere. Apoi de a doua zi chiar, dupa ce a acceptat cerealele, i-am dat supa de legume la prinz. A fost o adaptare foarte rapida si nu stiu daca merge la toti chestia asta. Oricum, dr pediatru trebuie sa urmareasca copilul in astfel de situatii.
Pina la aproape 2 ani nu a mai vrut lapte. A crescut cu supa, brinzica, fructe. De la 1 an nu am mai gatit separat pentru ea.

sus

Denunta
ddadriana

10.11.2006 10:47     citat 

Claudiu_2006, raguseala la bebelusi nu este de neglijat, du-l la medic

sus

Denunta
little_djini

10.11.2006 12:11     citat 

Claudiu bine ca mananca! Cu raguseala trebuie vazuta de un medic da nu va mai duceti la nenea ala cu Humana HN!
Alicandru imi pare tare rau ca nici voi nu ati mai vrut laptic. Eu l-am mai pacalit pana la 5 luni. Acum vad ca ii place tare mult Humana 3 si mananca 400 de ml pe zi prostit .

sus

Denunta
adas

10.11.2006 1:13     citat 

am si eu o curiozitate, daca nu te superi. cine v-a dat lapte fara lactoza? cumva dr. marcu? pt ca ea e pediatra noastra si pana acum aveam incredere in ea. imi pare destul de cu picioarele pe pamant. as vrea sa stiu daca face gafe de-astea, sa am grija... surprins

sus

Denunta
Claudiu_2006

10.11.2006 4:45     citat 

Hei....

Am fost cu bebelusa azi la control, la spital la dr. care a a vut grija de noi acolo....e bine, se pare ca a castigat 60 gr de miercuri ( oricum, era si dupa masa)....cu raguseala, dr. a zis ca ar fi de la aerosoli ( cu ser si adrenalina precum si de la asipiratii ).....

[b]adas[/b] : Dr. Brezeanu ( asa il cheama ) ne-a spus sa nu ne apucam decat dupa controlul de saptamana viitoare sa-i introducem NAN 1....pana atunci sa vedem cum castiga in greutate.....

[b]alicadu[b] : offf, cred ca as fi in al noua-lea cer sa o vad ca papa supita,piureu de fructe, etc.....cand le-o incepe si pe astea, ma imbat......decizia de incepere a diversificarii parca ne e greu sa o luam de unii singuri....azi m-a sunat sotia si mi-a spus ca papat 170ml.....cu bibe, cu seringa ( de la Nurofen trag cu ochiul )......

[/b]adas[/b] adas : NU, stai linistita, Humana HN mi-a fost recomandat de catre medicul de familie.....pe care ma gandesc sa-l schimb dar ma retine faptul ca este destul de aproape de casa.....
Dr. Marcu a fost si este Ok......

sus

Denunta
adas

15.11.2006 2:43     citat 

claudiu, ma bucur sa citesc ca e bine bebelina. 60 gr in 3 zile eu zic ca e f bine. noua ne-a zis de 150-200 gr/saptamana, dar la fetite stiu ca e mai putin ca la baieti.

si stef si-a mai revenit cu mancatul. la sfatul dr. marcu nu i-am mai dat humana, ci i-am dat in continuare nan 1. cum m-am intors la nan cum a inceput sa manance. nu stiu care e explicatia. cred ca a vazut ca se poate si mai rau de-atat... foarte fericit ii dau si cereale, poate si de la asta si-a schimbat ritmul, nu stiu... acum are zile cand manaca 850 ml/zi, dar si zile cu 650 ml/zi (asta incluzand si cerealele 40-60 ml/zi). dar nu ma plang. e super bine fata de cum era inainte. ieri i-am dat prima data si suc de mere. ma asteptam sa ii treaca constipatia, dar se pare ca NU...

saptamana viitoare mergem la cantarit. am si acasa cantar, dar din cel romanesc, si nu e prea precis... trist trebuia sa fii cumparat electronic, dar de ochi peste cap

zici tu de supita, piureu... dar s-ar putea sa manance mai bine cu lingurita. mai ales daca zici ca a reusit s-o pacaleasca cu seringa... am auzit de multi bebei care prefera lingurita si nu bibe. dar banuiesc ca mai aveti pana incepeti. e mai bine sa vedeti ce va zice dr.

sus

Denunta
magda06

Copii
diana: 13 ani, 11 luni

26.02.2007 10:26     citat 

off...ajutati-ma si pe mine sa trec de perioada asta....de 2 saptamani ma confrunt cu ea si caut raspunsuri in toate directiile...nu mai papa lapte ,parca si-a facut un program la ora 6 papa cam 40ml,la ora 9-30ml,la 11 cam 70ml...la ora 14cam 80ml..la ora 17cateodata 30 cateodata tot biberonul adica 120ml...la ora 21-22....cam tot biberonul ....la ora 2-3 dimineata cam 120ml....mentionez ca pe parcursul zilei ii dau fortat ma plimb cu ea prin casa ...ceai baby drink nu prea bea....m-am dus cu ea la doctor pt cami daduse in diaree si din novalav ar1 mi-a dat humana sl in mucilagiu de orez,motilium pt varsaturi(mi-a inceput iarasi sa verse in jet...are reflux si la un moment dat nu prea mai varsa decat foarte putin si nu in jet)si furazolidon pt diaree si m a spus ca este si pt giardia(am presupus ca poate ar avea giardia...ca parca ar semana simtomele,dar pediatru cam este rezervat in a ma aproba)iam spus ca nu prea imi mananca si nu mi-a luat deloc in greutate si mi-a spus sa-i dau copilului cat mananca si sa-i dau ceai ,apa..sa nu se deshidrateze...dar parca nici ceaiul nu mai vrea...cum ati rezolvat voi problemele ca eu nu le mai dau de cap...incepusem diversificareacereale, cu supa,mar si suc de mar dar am intrerupt-o cu diaeea..iar medicul mi-a dat numai cereale de orez sa-i pun in lapte....cand ma gandesc ca bea 120ml de la 2 luni si cateodata ii dadeam 150ml ca nu se satura...iar acum la 5 luni imi mananca doar sa supravietuoasca...in rest este vioaie rade se joaca,nu da semne ca ar avea ceva...doar ca in 2 saptamni nu mi-a luat deloc in greutate ba chiar imi scazuse cam 60 gr da rvad ca le-a pus la loc....deci are 5 luni si 5,900kg..niciodata nu mi-a luat bine in greutate...am mai fost si internate cu o bronsolita in spital..si dupa la cateva zile cu diaree ca=mi luase un microb din spital...deci au mai fost perioade cand am stagnat cu grutatea

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

26.02.2007 10:32     citat 

of magda, giardia nu se diagnosticheaza dupa ureche, de ce nu ii face analize??

sus

Denunta
magda06

Copii
diana: 13 ani, 11 luni

26.02.2007 11:18     citat 

el spune ca nu crede ca are...am presupus eu..am citit acum ceva timp un articol..si simtomele ar fi lipsa poftei de mancare,scaderea grutatii,varsaturi,etc...dar tocmai am citit adineauri un articol despre anorexie...si vad ca se catalogheaza si acolo...dar am citit articolul asta si vad ca nu sunt singura care se confrunta cu papatul...ma gandesc ca daca i se parea ceva dubios la copil ma interna in spital sa-i fac analizele.ultimele analize i le-am facut la sfarsiul lui decembrie cand am fost internata pt ca mi s-a deshidratase din cauza diareei..si mai ales ca l-am tot bombardat cu zeci de telefoane sa-i spun ba ca nu mananca..ba ca nu i-a trecut diareea(acum vad ca nu mai are diaree dar scaunele sun mai moi)

sus

Denunta
little_djini

26.02.2007 12:43     citat 

Magda la varsta asta nu prea are cum sa faca viermisori. Asta doar daca nu faci tu curatenie si nu te speli pe maini ( ceea ce nu cred sa faci).
Noi ne-am confruntat si cu viermisorii si cu anorexia abia acum dupa sarbatori dar din fericire am scapat.
Insa Andy nu a mai papat lapte de la 5 luni pana la aproape un an cand mi-am dat seama ca poate daca ii cumpar un lapte care sa nu aiba gust de lapte o sa pape lapte. Asa ca i-am luat Humana 3 cu gust de mere si acum papa lapte.
Eu in perioada cat Andy nu a vrut lapte i-am dat derivate din lapte: iaurt, branzica de vaci cu banana foate buna...
Dar daca zici ca aveti si diaree ar fi bine sa nu ii dai iaurt. Branzica de vaci e buna la diaree . Poti sa i-o faci cu banana sau cu mar copt si orez sunt delicioase.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: