· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 III
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 III     
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 4 luni

06.11.2006 5:25   Bebelusi de toamna 2006 III  citat 

BEBELUSI DE TOAMNA 2006

Septembrie

1 septembrie - Ana Iarina (pui de Adnas), 3,400Kg, 56cm
3 septembrie - Rebecca Andreea (pui de ZCLR), 3,417 kg, 50cm
7 septembrie - Maria Mirabela (poi de Margaritar) 3,150 kg., 48 cm.
11 septembrie - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200Kg, 51cm,
17 septembrie - Ruxandra (pui de sophia3)
18 septembrie - Karina (pui de Helem), 3,750Kg, 50cm
21 septembrie - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090Kg, 55 cm.
23 septembrie - Dennisa (pui de mihaela_18_ani)
25 septembrie - melissa andreea (pui de magda06),3,150kg ,51cm
26 septembrie - Federica (pui de ANA_B), 3,130Kg
27 septembrie - Stefania (pui de margot), 3,100 kg, 50 cm
29 septembrie - Eduard, (pui de bblusa), 2,800 kg

Octombrie

3 octombrie - Stefan (pui de Lili_R), greutate 3,550kg si 53cm
4 octombrie - Liana Maria (pui de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm
6 octombrie - David Petru (pui de iubu77), 3,450kg, 50.5cm
10 octombrie - Alexandra (pui de Ruxi_Mici), 3,410g, 48.5cm
12 octombrie - Alexia Sophia (pui de Carlex), 3,450 kg g, 53 cm
18 octombrie Isabella (Anima_dia), 3100 kg, 50 cm
19 octombrie - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880g, 50.5cm
19 octombrie - Boris (pui de Bavi)
30 octombrie Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic + Eagles), 2.840 kg

avem 13 fetite si 8 baietei

Bun venit tuturor mamicilor si piticilor

sus

Denunta
bavi

Copii
Boris: 14 ani, 3 luni

06.11.2006 5:46     citat 

bianca multumim ptr. listuta
Of Doamne ce trece timpul: acum 1 an eram la viitoare burtoase , disperata , dupa o sarcina extrauterina trist
din ianuarie am fost pe lista burtoaselor , iar acum sunt aici, cu voi si cu Boris zambet rad sarut sarut
am uitat sa va spun datele nasterii puiului meu: ora 22,18 , gr. 3,600 iar cm. a avut la nastere 50.
aseara m-am muls si eu si dupa baie i-am dat sa suga din biberon: a tras 50 ml. e mult sau putin ptr. varsta lui si care e normalul?
eu i-am dat biberon ptr. ca sincer nu stiam cat suge la o masa prostit prostit

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

06.11.2006 5:51     citat 

Bianca ... multumim! Faci o treaba tare buna cu listutza. sarut
Bavi ... mi-am stors creierii sa-mi aduc aminte cam cat sugea Alex acum o saptamana ... dar m-a lasat memoria. Ce am observat eu la a mea e ca nu suge mereu aceeasi cantitate si depinde f mult de cat de apropiata a fost ultima masa si cat de mult a saturat-o, asa ca nu stiu daca cei 50ml sunt f relevanti. Parca pe atunci si eu mulgeam tot cam 50-60ml (dintr-un san) pe care ii dadeam dupa 20min de supt din celalalt san (care nu stiu cat inseamna in ml prostit ).

Pupici

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

06.11.2006 6:52     citat 

Biancaiulia multumim pentru listuta zambet

Ruxi multumesc pentru cuvintele tale, imi mai ridica moralul nitel, macar tu ma intelegi cum ne zbatem si noi pe aici. sarut
Azi am tinut-o pe Fede la geam bine infofolita, cam 30 minute si dupa am observat ca avea gitutul cam descoperit plang sau sunt foarte trist sper sa nu raceasca din cauza mea. Ce mama nesabuita, nesensata si zabauca mai sint, imi vine sa ma zbat de toti cimpii trist

Margaritar Fede bea si 140-150 ml de lapte formula de vreo 2 saptamini deja zambet

sus

Denunta
ANA_B

Copii

06.11.2006 7:20     citat 

Fetelor din nou am nevoie de parerea si sfatul vostru. Fede are sub barbie in riduri ( sau cum se zice rad pielea rosie si iritata cu bubitele de rigoare pe falci si barbie. Desi ii facem baita in fiecare seara ce pot sa fac cu pielea ei sa nu se mai inroseasca? si sa nu mai fie asa de iritata? ce sa pun acolo?

sus

Denunta
ddadriana

06.11.2006 9:14     citat 

ANA_B, baia sensibilizeaza pielea bebelusilor.
Reducerea baitelor, scade si stresul mamelor, eu sint convinsa ca Fede nu e jegoasa, ajunge daca uti o cirputa si o faci un pic fresh. Nu vreau sa te superi pe mine, vruiam numai sa te ajut.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

06.11.2006 9:57     citat 

----------
ANA_B a scris:
Fede nu mai vrea la sin cam de vreo 5 zile, saracuta a avut o perioada proasta cu burtica, nici formula nu mai minca asa cu placere, nu stiu ce s-a intimplat cert este ca acum cind o pun la sin urla ca din gura de sarpe.
----------

Da, Ana, la asta ma refeream. M-am bucurat atunci cand povestisei ca o pui la san, desi nu mai ai lapte, pentru ca si contactul cu mama e important, doar ca m-am intrebat cat timp va face asta, avand in vedere ca ziceai ca nu mai vin decat cel mult cateva picaturi. Si intr-adevar asa s-a si intamplat, din pacate destul de devreme, ca "urla ca din gura de sarpe" cand o pui la san. De asta ziceam ca e riscant biberonul, adica la tine a tinut faza cateva zile ca a supt totusi de la san, desi nu venea nimic, dar a renuntat f. repede. N-ai ce sa-i faci, tu ai facut tot posibilul, dar de aia si spuneam ca atata timp cat mai e cat de cat destul lapte nu as da completare decat cand nu se mai poate altfel. De aceea am pus-o pe Mona cat s-a putut de des la san, chiar daca o luasem de 15 minute abia, de ex., si i-am dat completare doar seara cand nu s-a mai putut de nici un fel. Si eu puteam sa am ghinion si TOTUSI sa refuze sanul, de aceea nu recomand nimanui sa dea imediat completare, ca poate nu are atata noroc ca mine.

sus

Denunta
ANA_B

Copii

06.11.2006 10:18     citat 

Adriana nu ma supar deloc, chiar orice sfat sau idee este binevenita. Am chemat medicul si miine dimineata la ora 9 ne face o vizita sa vedem despre ce este vorba. Va voi impartasi si eu experienta mea si sfaturile pe care mi le va da medicul zambet ca daca vi se intimpla si voua sa stiti ce este exact.

Christa si mie imi pare nespus de rau ca Fede nu mai sta la sin si mai ales ca nu mai am lapte trist Am cel putin constiinta curata ca am incercat totul dar nu a fost sa fie.( nici cu Venetia nu am avut lapte dar cred ca asta nu e lege ) am lasat-o sa suga de citeva ori chiar si vreo 4 ore, iar imediat dupa ce s-a nascut, ca mi-au asezat-o pe burta am pus-o la sin zambet si ne-am simtit foarte bine amindoua zambet Nu va spun cit m-am necajit, si m-am suparat si mai eram si singura in casa... in rest nu mai spun nimic.
Te admir, si mai admir fetele care au tarie de caracter, ca nu v-ati lasat darimate de greutati si probleme. Sint bucuroasa sa va citesc si sa dialoghez cu voi ca imi dati putere si optimism sarut . Va multumesc.

sus

Denunta
margaritar

am nascut deja!

07.11.2006 10:49     citat 

Sunt fericita... Azi noapte, la 1 si avut mult, mult laptic, ca in zilele bune... Doar aseara la 9 i-am mai dat supliment, a baut cam 50. Mai greu a fost acum dimineata, pentru ca s-a trezit foarte repede si cred ca n-am avut timp sa ma odihnesc destul; s-a trezit la 6,30. Totusi, dupa ce i-am dat cat am avut, pe la 7,10 a adormit pana la 9,30. Acum gagngane.... Sa dea Dumnezeu sa fie bine si multumesc pentru incurajari...
Biancaiulia, multumesc pentru ca ne-ai trecut si pe noi pe listuta...
ANA_B, la o luna si o saptamana bea 140-150? Deci la 2 cat trebuie ca nu am priceput? Ziceti ca depinde de copil sau sa ma iau dupa ce scrie pe cutie? Eu la suplimente ii dau Milumil si scrie 150.Deci?

sus

Denunta
bavi

Copii
Boris: 14 ani, 3 luni

07.11.2006 11:12     citat 

neata fetelor
eu alaptez numai de la san si de aceea chiar nu stiu cat suge la o masa
dar avand in vedere ca ia in greutate intre 30-60 gr. /zi si dupa supt doarm,e si 4 ore( mai ales noaptea) eu zic ca se satura
ANA si Boris are bubite pe corp, mai ales la manute si picioaruse. Si de aceea eu dupa baie ii dau cu Baneocin-pulbere cutanata si bubitele dispar
Dar din pacate apar altele si tot asa.............. scot limba surprins rad rad

sus

Denunta
ANA_B

Copii

07.11.2006 11:52     citat 

Am avut un control de la nene doftor astazi si roseata si bubitele sint de fapt dermatita seboreica ( pielea este grasa) care este normal pina la virsta de 4 luni dupa care poate deveni atopica ( pielea seaca care se descuameaza) Ne-a dat crema cu oxid de zinc sa pune dupa urechiuse, gitut, barbie, pe capsor adica peste tot unde este rosie si are bubite.
La ingine are dermatita de scutece care trebuie urmarit sa nu faca ciuperci, in cazul ca a facut pielea este rosie pe bucatele si nu trece cu crema de oxid de zinc, in acest caz trebuie sa aplica 2 zile crema cu cortizon+antihistaminic de 2 ori si continuat 4-5 zile de 2 ori pe zi numai cu crema antihistaminica ( adica impotriva ciupercilor ) + nu mai trebuie sa punem pampersii pentru ca caldura si umiditatea ajuta la proliferarea ciupercilor.
Am intrebat si despre temperatura in casa si mi-a raspuns ca trebuie sa fie constanta la 18-20 grade.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

07.11.2006 12:13     citat 

Ana ... ooff, e tare greu sa nu ai laptic ... am citit ca ai tinut-o si 4 ore la san ... si eu faceam la fel (4 ore am tinut-o cel mai mult), asa ca inteleg nivelul de disperare atins in acele momente.
Nu te lasa descurajata de greutati si incearca sa te admiri in primul rand pe tine, cel putin cat te admir eu ... am citit la un alt subiect prin ce greutati ai trecut si treci si sincer, eu nu as fi rezistat si cu copil, casa de intretinut, stres, nemultumiri ... eu te consider o femeie puternica si sper ca o vei face si tu. sarut sarut sarut
Margaritar ... sa ai parte numai de sani tari ca piatra si plini de laptic!!! sarut

Noi, azi-noapte, am trecut printr-un calvar de 4 ore.
Alex ne-a trezit pe la 3 plangand de foame ... Am pus-o imediat la san si pt ca tot plangea i-am dat si 60ml de Nan (nu aveam lapte muls pt ca nu am avut curent in seara trecuta si nu aveam pompa sterilizata). A papat si Nan-ul foarte repede si cu pofta, dar apoi a inceput sa scoata multa saliva cu o consistenta anormala (era f abundenta si vascoasa) ... Am crezut ca s-a inecat .. Da-i si bate-o pe spatic sa eructeze sau sa regurgiteze, dar ea nimic, horcaia si scotea tot mai multa saliva ... Mi-am dat seama ca nu poate respira nici pe nas, nici pe gura ... era infundata.
Intr-un final a regurgitat ... am zis ca gata, ne linistim ... dar starea ei se agrava ... nu mai avea putere nici sa planga ... Se chircea toata, Bogdan o stergea la gurita, eu incercam sa-i scot mucisorii (cu o pompa Nuk, care s-a dovedit inutila).
Cand am crezut ca s-a mai linistit, am pus-o in pat in ideea ca poate adoarme. Ea insa statea in pat, nu se misca, avea o privire pierduta ... doar strangea din pumnusori .... si asa pana cand a vomitat din nou ... a vomitat f f mult laptic ... si pe gura si pe nas ... m-am speriat ingrozitor ... s-a udat toata, inclusiv in cap surprins . Am luat-o repede din udatura, am tinut-o in brate sa o linistesc ... nu stiu care s-a speriat mai rau, ea sau noi ... cert e ca Bogdan era singurul care nu plangea plang sau sunt foarte trist
Oricum a fost bine ca a vomitat, pt ca a mai eliminat din mucozitati si din tensiunea laptelui din burtica.
Pe la 6:30 a mai vomitat inca o data, tot la fel, desi nici eu nici Bogdan nu credeam ca ii mai ramasese ceva in stomacel, dupa care a adormit, supravegheata de amandoi (ne era teama sa nu se sufoce cine stie cum).
Am uitat sa spun ca la prima schimbare de hainutze, dupa prima voma, am observat ca pe corp era plina de bubulitze rosii si am crezut ca a facut cine stie ce boala a copilariei.
Dimineata s-a trezit ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. A papat si acum doarme iarasi.
Am vb cu dr, i-am zis de vomat si saliva vascoasa, dar nu stiu cum am uitat sa-i zic de mucisori ... dar numa bine ca exact de ei m-a intrebat ea .. se pare ca a avut o manifestare standard pt nas infundat si mucozitati abundente.
Bubulitzele rosii s-ar putea sa fie de la cadura.

Tocmai i-am aspirat nasucul cu "Batista Bebelusului" si a functionat de minune ... super inventie!!! V-o recomand si voua!

sus

Denunta
sophia3

Copii
Sofia Ioana: 17 ani, 6 luni
Ruxandra Maria: 14 ani, 4 luni

07.11.2006 12:21     citat 

Si Ruxandra face genul asta de bubite in special pe fata si gat si am observat ca le face atunci cand se incalzeste,cand depune efort(de exemplu in timpul suptului).Am rezolvat problema inchizand din cand in cand caldura in casa iar cand ii fac baita o spal foarte bine pe fata,la fel si dimineata cand se trezeste.Am observat ca de cand i-am facut scaldatoarea unde a fost spalata pe fata cu apa in care nasa-sa pusese lapte,miere,busuioc,petale de trandafir si ce o mai fi pus...nu-i mai apare nimic pe fata. sarut .Si radeam cu taica-su ca ar trebui s-o spalam zilnic asa scot limba Deci,fetelor,aplicati tratamentul si transmiteti rezultatele prostit !

sus

Denunta
sophia3

Copii
Sofia Ioana: 17 ani, 6 luni
Ruxandra Maria: 14 ani, 4 luni

07.11.2006 12:36     citat 

Ruxi_Mici,tare bine inteleg prin ce-ai trecut!In legatura cu faptul ca fetita ta a varsat iti povestesc si eu un lucru:saptamana trecuta a trebuit sa plec de acasa pt. a depune actele cu nenorocita asta de indemnizatie.Ruxandra mea e alaptata exclusiv la san;eu am plecat,a ramas sotul meu cu ea(tot Bogdan il cheama) si a ramas s-o hraneasca el cu un pic de lapte praf Nan1 daca s-o trezi si i-o fi foame,in caz ca eu intarzii.Si chiar asa s-a intamplat!Am intarziat un pic,Ruxandra s-a trezit si sotul meu i-a dat vreo 30 ml Nan,pt ca Ruxandra s-a tot strambat si n-a vrut sa manance.Am ajuns acasa si am pus copila la san,a mancat bine si dupa aia a vomitat biata de ea si lapte praf si tot.Am lasat-o sa se linisteasca si dupa o ora i-am dat sa pape,ca-i era foame,stomacelul ramasese gol.N-a mai varsat si totul a revenit la normal.Ti-am povestit asta pt ca am vazut ca si tu tot lapte praf Nan i-ai dat,in combinatie cu san.Nu cred sa aiba vreo legatura. confuz ...dar cine mai stie?Sanatate multa zambet !

sus

Denunta
Carlex

Copii
Alexia Sophia: 14 ani, 3 luni

07.11.2006 2:56     citat 

Ruxi_Mici ce este Batista Bebelusului?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 15, 16, 17  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje