· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?     
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 7 luni

19.09.2002 12:31     citat 

Am uitat sa spun ca asta-i 'skema belgiana' de intro a e lejer pina la radical diferita in alte tari.

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 24 ani, 4 luni
Teodora-Paula: 19 ani, 11 luni

28.09.2002 2:51     citat 

Pentru ca fetita mea cea mica are doua luni, ma preocupa foarte mult aceasta problema. doctorul zice ca pe la doua luni jumate sa-i dau suc de portocle si morcov, iar de la patru luni o masa de cereale fara gluten. in nici un caz suc de mar, ca-i face rau la burtica (ciudat, pentru ca pulpa de mar a acum patru ani, mi-am spus. deunazi citeam in revista mami un articol scris de medici pediatri de la Institutul ptr Ocrotirea Mamei si Copilului in care se recomanda lapte si numai lapte pana la 4-6 luni, apoi introducerea sucului de mar???, piersica, caisa, si a piureului de legume. momentul in care se incepe diversificrea depinde, se pare, de cativa factori cum ar fi greutatea copilului, daca sta in fundut, daca are un bun control asupra limbii, reincepe sa se trezeasca noaptea, etc.

sus

Denunta
Cora

29.09.2002 8:01     citat 

Mumulina, din cite deduc eu din mesajul tau, pediatrii din RO au inceput sa o "coteasca" dupa moda americana, cu solide abia la 5-6 luni, si atunci sa fie doar cereale fara gluten (orezul este aici recomandat la inceput) si abia dupa aceea restul de alimente. Interesant.cool
Eu mi-am crescut copilul dupa moda romaneasca, acum 4 ani, si sa fiu sincera nu am avut nici o problema de alimentatie.
Ba mai mult, nu stiu daca acesta este motivul, dar Alex, desi nu-i un mare mincacios, maninca absolut orice, fara exceptie. Singurul din clasa lui care face asta, iar pentru asta mereu sint felicitata de educatori; nu le da "batai de cap" pentru ca nu a nu scuipa dupa aceea. Chiar daca nu maninca foarte mult, maninca din toate.
si cred insa ca mai este un lucru care poate influenteaza preferintele lui alimentare. Noi nu-i dam bomboane si ciocolata zilnic, ci la citeva saptamini o data, si putin. Maninca prajituri facute in casa, dar nu exagereaza. In schimb copiii de aici au numai gindul la "candy" si ma ingrozesc eu ce timpenii pot minca. Eu care dintotdeauna am fost mare amatoare de dulciuri.scot limba

sus

Denunta
piskot

Copii
Ruxandra: 21 ani, 9 luni

29.09.2002 5:07     citat 

Iata cum am procedat eu cu fetita mea care acum are 2 ani:
Daca copilul este alaptat la sin pe langa masa de baza se poate incepe pe la 2,5-3 luni cu suc de morcov dat cu lungurita si din cand in cand suc de portocale(daca-l suporta copilul pentru ca unii fac diaree de la sucul de portocale) Apoi de la 4 luni se poate incepe cu supa de legume strecurata(mai intai o leguma, morcov de ex), apoi se poate introduce a celelalte radacinoase. Supa se da in completare la o masa de lapte(la pranz de ex) treptat, pana se inlocuieste laptele. Pe la 5 luni la masa de pranz se poate introduce pireul de legume, ca si supa mai intai cate o leguma si mai apoi celelelte. Ca diversificare, ca sa nu se plictiseasca, se poate introduce si cerialele fara gluten.de la 6 luni se introduc cerialele cu gluten, marul cu biscuit.Pe la 7-9 luni se introduce carnea fiarta si oul fiert tare(fara albus pana la 1 an!), iaurtul, branza cu banana.Pe la 10-12 luni poate manca deja ciorbita, paine cu unt, ficat de pasare fiert,fructe crude taiate cubulete.Dupa un an se poate da ou moale, branza topita, cascaval, cas, rosii, pastrama de pasare, jambon.de la 2 ani ar trebui sa manance orice ! Nu toti copii respecta acest program. Unii sunt mai receptivi altii se lasa greu.In principal trebuie ca diversificarea sa se faca cu lingurita si pe la 10-12 luni sa fie incurajat si copilul sa manance singur. Eu ii dadeam fetitei mele o lingura cu care manca ea si eu veneam din urma cu alta si strangeam din urma ce cadea din gura foarte fericitfoarte fericit
Iti urez succes si multa rabdare !
Piskotel

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

01.04.2005 11:34     citat 

Am inceput de la 5 luni si aproape 4 saptamani progresiv cu piure de morcovi. Am continuat o luna si jumatate cu legume (leguma nou introdusa si saptamana).
Acuma are 7 luni si o saptamana... are masa de pranz cu 60 de grame de legume completata cu lapte de san (nu stiu cat suge, dar suge sanatos). In rest san si apa.

Nu sunt oare prea putine solide pentru varsta ei? confuz

Nu vad cum as putea sa maresc cantitatea... dupa treimea de borcanel se opreste si plange si nu mai vrea. In schimb sanul il vrea...

sus

Denunta
ginxy

Copii
Tudor Mihail

01.04.2005 11:48   Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?  citat 

La o luna si jumatate am inceput cu cate o lingurita de suc de morcov crescand in ficare zi pana la 8 lingurite pe zi , a la o lingurita pe zi pana la opt si dupa mar a zarzavat , cereale si borcane nestle. la 5 luni iaurt danonino si supa cu carne , conopida , spanac . Acum avem 9 luni si 11 zile si mancam aproape de toate. foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 17 ani, 8 luni

01.04.2005 9:09     citat 

Fetelor vedeti din ce an este mesajul asta? Am crezut ca am gresit eu! rad rad rad rad rad rad rad rad rad prostit prostit prostit prostit prostit 2002!! Bebeii aceia sunt acum copii mari! trag cu ochiul jenat

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

01.04.2005 11:15     citat 

Da, stiu din ce an sunt mesajele. Nu am vrut sa deschid subiect nou deoarece mi s-a ei ca ai nostri, au mancat si ei...

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 6 luni
Mara : 17 ani, 10 luni
Calin: 9 ani, 9 luni

01.04.2005 11:26     citat 

----------
adelia a borcanel se opreste si plange si nu mai vrea. In schimb sanul il vrea...
----------

Incearca sa-i mai dai la alta masa ceva solide. Tot cu completare lapte, daca asta vrea.

Noi am inceput mai demult diversificarea, la 5 luni si jumatate. Acum are 7 luni si 2 saptamani, si ii dau asa: la 9 - 9.30 lapte, la 12 piure de legume cu carne, la 15 lapte, la 17 iaurt, la 18 fructe, la 20 lapte. Intre mese rontaie biscuiti. Saptamana viitoare o sa-i dau ceva nou, nu stiu inca ce, ma gandesc.

sus

Denunta
Igna

01.04.2005 11:33     citat 

Am inceput cu pireu de morcovi, pe la patru luni i-a nici un fel pina pe la 1si 1/2 si nu a la mine ii placeau foarte mult. zambet zambet zambet

sus

Denunta
tamira

Copii
nu mai trec pe aici

02.04.2005 4:01     citat 

noi am inceput de pe la 4 luni cu sucul de morcovi, mar, grapefruit, portocala...si tot ce mai gaseam pe aici. ajunsesem chiar sa ii dau si de piersica [entru ca Iliuta avea pb cu kk.
apoi la 5luni jumatate i-am dat prima supica de legume care treptat s- transformat in piure. in el adaug alternativ un galbenus si carne. iar la 6 luni jumate-7 i-am bagat o masa de lapte praf seara, mai mult ca sa doarma..pentru ca el inca se trezea noaptea pe la un 4.
ininte de masa de la prinz, adica de piure, ii dau citeva mg de suc...mandarine in ultimul timp
nu am avut niciodata pb cu alimentatia...adica intotdeauna a numa! nu cred ca ii place. i-am dat si ficat de pui in piure dar iarasi nu l-am mincat cu drag.
mie imi pare rau ca am inceput asa de devreme cu sucul d efructe. mai nou cica nu e indicat..e, asta e!

sus

Denunta
zannieCA

Copii
David Spencer: 17 ani, 8 luni

02.04.2005 9:00     citat 

----------
adelia a la 5 luni si aproape 4 saptamani progresiv cu piure de morcovi. Am continuat o luna si jumatate cu legume (leguma nou introdusa si saptamana).
Acuma are 7 luni si o saptamana... are masa de pranz cu 60 de grame de legume completata cu lapte de san (nu stiu cat suge, dar suge sanatos). In rest san si apa.

Nu sunt oare prea putine solide pentru varsta ei? confuz

Nu vad cum as putea sa maresc cantitatea... dupa treimea de borcanel se opreste si plange si nu mai vrea. In schimb sanul il vrea...
----------

Poti sa-i mai dai o masa de fructe dimineata, sa incepi sa-i introduci cate un fruct.
Un bun inceput cred ca ar fi banana plus lapte( ca un shake mai gros), apoi, pe rand, incearca mere, pere( sunt bine tolerate si ajuta in caz de constipatie) si ce mai crezi tu de cuviinta. Mai tarziu poti sa le amesteci cu o lingura de cereale( oatmeal pt. bebei), oricum dupa 1 an va manca probabil mic dejun clasic, lapte cu cereale si juice...
Mi-am dat si eu cu parerea zambet

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 18 ani, 7 luni

02.04.2005 10:25     citat 

Adela, poti sa ii dai fructe...combinate cu fulgi de orez sau cereale fara lapte....Sau poti sa ii dai cereale, cu lapte....poti sa dai fructele si cerealele alternativ, o zi si o zi....Carnea ai introdus-o?...Poti deja sa ii dai si ou(fara albus), ficatel....diversiofica-i mai mult....ai deja fetita mare sarut trag cu ochiul

sus

Denunta
maminikamica

Copii
MARA FARHAD MARIO

04.04.2005 1:52   alimentatia bebelusului  citat 

BUNA noi ce sa ti spunem?HIPPurile sa traiasca Am inceput cu sucurile de fructe apoi cu legumele si fructele toate de la HIPPsi asta de la 4 luni Acum mincam ceva asemanator dar facut in casa,natural Ne am descurcat de minune

sus

Denunta
MONATAMAS

Copii
TAMAS ADELA MARIA: 17 ani, 8 luni
TAMAS ANDREI GABRIEL: 13 ani, 8 luni
am nascut deja!

04.04.2005 9:45     citat 

Suc de fructe la 3 luni,apoi pe rind cereala(4 luni),supica,cartof piure zambet sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: