· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?     
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 17 ani, 8 luni

04.04.2005 9:49     citat 

Suc de mar de la 4 1/2 luni, pulpa de mar cu cereale, suc de morcov si branzica facuta in casa de la 5 luni. Acum suntem la supica! sarut si incepem cu orez mixat cu fructe pt masa de 5. trag cu ochiul jenat

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 17 ani, 7 luni

04.04.2005 10:04     citat 

Suc de mere la 4 luni si 3 saptamani; prima zi 2 linguritze, a a o sa-i dau tot 2 mere.........apoi de miercuri o sa adaug pulpa si dupa o sa adaug suc de morcov si dupa ce ajung si la piure de morcov bag cereale de la nestle sau hero........asa mi-a la 4 luni cu suc de morcov bineinteles cate putin si apoi cu suc de mere se spune ca aceste doua sunt cele mai bine tolerate de stomacelul lor foarte fericit

sus

Denunta
Lady_Dy

Copii
Iustin Cristian Hittu: 17 ani, 9 luni

07.04.2005 11:38     citat 

La 3 luni si jumatate i-am dat suc de mar si morcov,cate putin in fiecare zi. Apoi pe la 4 luni i-am dat piure de fructe si apoi cereale. a acum papam mai de toate. Vrem sa crestem, mari mai repede foarte fericit . I-am dat chiar si jumatate de galbenus de ou si vad ca ia placut,asa mi-a bebici!fetita mea are 2 luni si 3 sapt si 5 kg,de 2 saptamini maninca f putin 500-550ml si ma gindeam ca poate ar trebui sa incep sa diversific mincarea sperind ca asa i se va deschide apetitul si ar mai lua in greutate daca ar papa si altceva ,poate totusi sa-mi zica cineva daca asta ar fi o solutie?mentionez ca am alaptat-o doar 2 sapt dupa care am trecut la milumil 1 primele 2 luni a eu pulpite cu cutisoare ,oare cer pre mult? :x pina una alta sa ne tina dumnezeu copilasii sanatosi!!

sus

Denunta
LauraTuv

17.12.2005 7:03   diversificare  citat 

prima papita-4 luni- a radacinoase-morcov, patrunjel,ceapa-cateva foi si putin orez.Aceasta supita am introdus-o prima inainte de sucul de mere si fetita mea nu a apoi adaugam si zeama...mai dadeam un clocot...si gata era buna de papat.Dupa doua saptamani am introdus si sucul de mere, iar in urmatoarea saptamana piureul de mar (mar ras prin razatoarea de sticla).

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 16 ani, 10 luni

21.12.2005 9:49     citat 

nu imi vine sa cred surprins am citit de suc la o luna jumate ? surprins
ei, noi incepem la 5 luni.ciudat e ca pediatra mea mi-a morcovi, pastarnac ....oricum radacinoase, dar suc nu zeama de supita. si nu am mai citit sa dea o mamica asa ceva pana acum....ma refer la pastarnac sau alte radacinoase.
mai este cineva care a morcovi, pastarnac ....oricum radacinoase, dar suc nu zeama de supita. si nu am mai citit sa dea o mamica asa ceva pana acum....ma refer la pastarnac sau alte radacinoase.
mai este cineva care a in Germania auzisem ca s-ar recomanda pastarnacul in loc de morcov, pentru ca morcovul ar putea produce alergii. O cunostinta de-a piure.

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 16 ani, 10 luni

22.12.2005 10:03     citat 

da, Christa, imi aduc aminte acum ca ai scris zambet , si sotul meu se intreba cum scoti suc din pastarnacul asta, ca e cam tare si parca sec ochi peste cap , eu o sa incerc totusi , sa vad daca reusesc. poate dai si de prietena ta si o intrebi daca a cum? sarut

sus

Denunta
mihhaela

22.12.2005 1:48     citat 

Noi am inceput diversificarea la 6luni si 3 sapt. Pana atunci am papat doar titi de la mami.
si noi am inceput cu radacinoase- morcov, pastarnac, patrunjel,telina-,dar fierte impreuna cu dovlecel si 1-2 lingurite ulei de masline,iar apoi pasate.
Dupa 3 sapt. am introdus pireul de fructe, iar la cel de legume am introdus carnea-muschi de vita sau piept de pui.
In tot ce a nu numai) pana acum, pe mine m-a mult un robot de bucatarie- paseaza in 5 secunde,stoarce pana la ultima picatura orice, "da" pe razatoare f.repede ce am nevoie,...

sus

Denunta
mihaelak

Copii
Vanesa Maria: 16 ani, 10 luni
Alexandra Andreea: 15 ani, 7 luni

27.12.2005 11:29     citat 

zambet Eu am inceput ieri cand a o saptamana cu suc de mere.

sus

Denunta
noir

Copii
Vladut: 16 ani, 8 luni
MARA: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

29.12.2005 7:01     citat 

cand e indicat sa incep diversificarea avand in vedere ca de la 6 sapt primeste supliment lapte praf, acum are trei luni???

sus

Denunta
Anka-Christine

29.12.2005 8:52     citat 

Noi avem 4 luni si 4 zile, iar diversificarea am inceput-o la 3 luni cu suc de fructe - morcov, apoi am adaugat mar, apoi portocala. Acum i le dau combinate, sau doar portocala singura. Am inceput cu suc din mai multe motive: avea deja peste 6 kg la 3 luni, manca mixt si era cam constipata.
Acum, de la 4 luni, am incercat sa-i dau mar ras dar nu i-a radacinoase (morcov, telina, pastarnac, dar si putin cartof si ceapa) si i-a mai tarziu, la 5-6 luni, daca e alimentat natural sau e deja grasut sau nu se mai satura)
- isi tine bine capul
- sta in fund sprijinit
- are un bun control asupra limbii (si pe orizonatala)
- nu se mai satura doar cu lapte, si reincep trezirile de foame noaptea
Cam atit imi amintesc acum.
Sanatate la bebici,
Anca, mamica Roxanicai

sus

Denunta
Anka-Christine

29.12.2005 8:54     citat 

am vrut sa spun ca diversificarea poate incepe deja la 3-4 luni, iar nu la 5-6 cum se recomanda, daca e deja grasut copilul sau nu se mai satura cu lapte, iar nu invers, cum am spus din graba rad

sus

Denunta
vera25

29.12.2005 9:35     citat 

----------
mihhaela a 3 sapt. Pana atunci am papat doar titi de la mami.
si noi am inceput cu radacinoase- morcov, pastarnac, patrunjel,telina-,dar fierte impreuna cu dovlecel si 1-2 lingurite ulei de masline,iar apoi pasate.
Dupa 3 sapt. am introdus pireul de fructe, iar la cel de legume am introdus carnea-muschi de vita sau piept de pui.
In tot ce a nu numai) pana acum, pe mine m-a mult un robot de bucatarie- paseaza in 5 secunde,stoarce pana la ultima picatura orice, "da" pe razatoare f.repede ce am nevoie,...
----------

Mihhaela ce robot ai????????????

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: