· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?     
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

30.12.2005 5:55     citat 

----------
noir a la 6 sapt primeste supliment lapte praf, acum are trei luni???
----------

http://www.parinti.com/Cand_este_timpul...l-224.html

sus

Denunta
ligiaG

Copii
stefan rares: 17 ani, 8 luni

30.12.2005 3:46     citat 

suc de mar cu morcov la 2,5 luni.
sugea f.bine la san.
a piureul de legume la 4 luni
are 1 an si 2 luni,nu am avut probleme,si suge si acum,noaptea si uneori ziua -rasfat.
totul am introdus la indicatia medicului de familie.am vazut ca nu recomanda acelasi lucru tuturor copiilor.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 9 luni
D: 12 ani, 3 luni

30.12.2005 5:33     citat 

Am citit articolul Corei.
Sa inteleg ca bine sa incep diversificarea numai dupa ce se dubleaza greutatea de la nastere? Maia a atunci vom manca numai formula, aproape sigur nu o sa mai am laptic sa o alaptez eu.

----------
citat:
totul am introdus la indicatia medicului de familie.am vazut ca nu recomanda acelasi lucru tuturor copiilor.
----------
Eu nu cred ca se tine prea mult cont de cat dediferiti sunt copii...ci pur si simplu fiecare medic are sistemul lui. Eu sunt sigura ca daca merg cu Maia la 3 doctori obtin 3 scheme de diversificare diferite ochi peste cap ...
Asa ca probabil o sa fac dupa capul meu...si o sa incerc sa citesc cat mai mult...asa ca mai povestiti pe aici cum ati facut voi, please jenat

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 10 luni
horia: 17 ani, 6 luni

30.12.2005 5:52     citat 

ana, o sa iti zic cum am facut eu ... la indicatiile medicului
lui Bogdan i-am dat prima data suc de fructe, mar, morcov, portocala, treptat, de la 8 saptamini, teoria de atunci era sa incepi la 6, dar eu am aminat pina la 8
la Horica nu m-am grabit ... avea cam 3 luni juma, catre 4, cred
cind am inceput cu sucurile, nici unul din copiii mei nu mai era alaptat, beau numai lapte praf
cu hrana solida am inceput la amindoi dupa 4 luni, a mine au fost pulpa de mar si banana, am incercat si cu legumele si nu a asa ... oricum treaba asta se face treptat asa ca ai timp

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 3 luni
Natalia: 16 ani, 1 luna

30.12.2005 6:41     citat 

Eu pe Alexia am alaptat-o exclusiv pana la 5 luni jumate si cred ca nu se mai satura, asa ca a legume, de la inceput cu ceva pasat in ea, pe urma din ce in ce mai gros
suc de fructe
la 3 zile si pulpa, am inceput cu mar si banana
dupa 2 sapt. de la inceperea diversificarii manca in piure unt, ii puneam putin ulei la fiert si imediat a puii.

Ana, cred ca la 4 luni ii poti pune ceva cereale in biberon, care sunt pt. varsta asta.
Eu asa as incepe sau cu suc de fructe. Eu am ascultat de o singura dr, care facuse nu stiu cate cursuri la Bucuresti pe tema diversificarii si cred ca a+Ursuletul/dt/7/k/91e1/age.png"> -->

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 10 luni
horia: 17 ani, 6 luni

30.12.2005 6:56     citat 

da, era sa uit de cereale jenat
numai ca eu nu prea le-am dat
lui Bogdi i-a acum de fapt
la cel mic nu am vrut sa exagerez cu cerealele, pt ca a pe la 4 luni jumate cereale de orez, pt virsta de 4 luni, dar in bibi, la masa de seara sau la cea de dupa masa. Ii puneam o lingurita de cereale instant Nestle sau Hero la 120 de ml de lapte
nu pot sa zic ca am respectat o anumita schema de diversificare, mai ales la Horia, el a abia dupa 6 luni pot sa zic ca aveam cit de cit un meniu normal
am mai facut si pauze intre timp, asa ca aveam si zile numai de lapte si suculet, fara solide, ca imi scotea peri albi la lingurita, si aveam si eu si el nevoie de o pauza
cam asa a copii

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

30.12.2005 7:02     citat 

Eu am inceput cu cereale puse in biberonul de seara la 3 luni dupa care cu suc de fructe dimineata si piure de fructe dupa amiaza .
a legume grosuta in biberon cu un pic de lapte , dupa vreo 3 zile in castron pasata .
Al meu pici la 3 luni depasise 7 kg, la 4 luni isi dublase greutatea de la nastere ( 8 kg) si era alimentat cu formula de bb.

Dupa 4 luni a la aceasta varsta am introdus si carnea si branza ( 5 luni ) dupa 6 luni smantana, iaurt.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 3 luni
Natalia: 16 ani, 1 luna

30.12.2005 8:10     citat 

Dupa 6 luni merge dat si galbenus, daca imi aduc bine aminte.

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 16 ani, 10 luni

01.01.2006 6:01     citat 

noi maine incepem, acum avem 4 luni,3 saptamani si 2 zile, pacat ca nu avem ticker.....
incep cu sucut de morcovi si apoi pastarnac(daca reusesc sa scot suc din el prostit ochi peste cap )
si incep la masa de la 10, acum nu stiu dupa cata vreme pot sa incerp si masa de la 2 cu supica...sa vad cum reactioneaza la suc....maine ii dau cam o lingurita ma gandesc...dar cate o jumate o data , sa vad cum reactioneaza si ii mai dau una....mai mult de 2 nu ii dau maine.
noi mancam si completare la masa de seara de la 4 luni....si a sa ia in greutate mai bine...am depasit 6 kg....si stam bine ridicati in cosuletul de masina....in el ii voi da pentru inceput papa.

sus

Denunta
Gatula

Copii
Sofia: 16 ani, 11 luni

01.01.2006 9:04     citat 

Noi am inceput pe la luni si jumatate cu crema de vanilie care contzine si faina de orez.Dar nu prea i-a tot nu a legume....a-l scuipa....deci nici mar simplu nu vroia prostit rad ...........
In fine...pe la 4 luni si 3 saptamani i-am facut piure de fructe din mar+para+banana+portocala.a biscuite....si-i place mai mult.Acum avem aproape 5 luni si jumatate si papam o farfurie plina.Mai incerc citeodata si cu crema de vanilie,dar nu prea-i place...nu deschide guritza asa cum deschide la piureul de fructe.
...Acum nu stiu daca e bine cum am facut eu...ca i-am dat toate acele fructe deodata si nu pe rand.... confuz ........dar vad ca asa-i place.

Pupici la mamici si bebei sarut sarut sarut

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 16 ani, 10 luni

06.01.2006 11:16     citat 

gata, am inceput. si nu am putut scoate suc din pastarnac asa ca...ii dau morcov acum.puteti sa imi spuneti cand pot sa ii fac supita?ma gandesc dupa cateva saptamani? si intre timp sa adaug mar in suc?sau cum?
eu ii dau morcov la masa de pranz, ma gandeam sa tot trec la supa, apoi sa ii dau suc de mar la 10 dimineata. stiu ca se incepe cu masa de 10, dar adrian a mar, morcov, portocale.
Pe la 4 luni am dat supa strecurata. si pe la 4 luni jumate piureuri.
Acum mananca: piure de legume( morcov, dovlecel, ardei, cartof), de fructe mar, para, piersica, banane Sucuri si de azi branzica de casa.
Mar ras cu cereale de orez fara gluten.
II combin la fiecare masa piure de legume cu mar ras sau piure de fructe si lapte si cereale de orez. Ii place tare mult.
la 8 avem masa de lapte
la 10.30 - piure de legume+fructe+lapte+cereale
la 14 lapte
la 18 lapte +piure de fructe+ branzica
la 21.30 lapte+cereale
Intre mese mai bem suc si ceai.
Ce as putea sa ii mai dau de la 5 luni jumate.
de care iaurt dati voi?

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 17 ani, 8 luni

09.01.2006 1:29     citat 

Noi folosim danonino sau Casa buna cu fructe. Potzi incerca si cu Cremoso.

sus

Denunta
mihaela2005

Copii
Tudor-Cristian: 16 ani, 8 luni

09.01.2006 6:16     citat 

Dar nu ar fi mai bun iaurt facut in casa? Mai am pana acolo (cu bb-ul meu) dar ma gandeam ca asta ar fi o varianta mai buna...

sus

Denunta
Kacy-Alexander

Copii
Keagan-Alexander: 16 ani, 7 luni

09.01.2006 6:31     citat 

Cum Doamne pot recomanda dr in RO banana si portocala de la o varsta asa de frageda? Banana e destul de toxica pt bebeii chiar daca noua ni se pare sanatoasa si buna, iar sucul de portocale le poate provoca gaze, aciditate la greu.. de obicei se incepe diversificarea la 4 luni pt cei pe formula si la 6 pt cei alaptati. Se incepe doar cu cereale urmate de legume

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: