· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?     
nane

Copii
Sorana Maria: 16 ani, 8 luni

10.01.2006 8:08     citat 

La sfatul medicului am inceput diversificarea cu suc de morcov apoi mar , apoi portocala . Medicul pediatru a morcov a tot , asa urlete nu am auzit in viata mea . Era plin copilul de gaze , ragaia si avea vanturi de nu-mi venea sa cred , si asta s-a administrare . Am intrerupt o zi si apoi in urmatoarea i-am dat din nou sa vad daca portocala e cauza , efectul a provoaca crampe mari la unii bebelusi . Acum am sistat totul , ma gandesc sa stau asa o saptamana si apoi sa incep cu supa slaba , ca de sucuri mi-e frica.
La mar se formeaza aceleasi crampe? Ca ma gandesc ca nu e grozava combinatia mar cu lapte prostit

sus

Denunta
smama

Copii
MARTA SOFIA: 17 ani, 1 luna
MARCU SORIN: 13 ani

10.01.2006 8:59     citat 

Draga mami nane,
Sucul de mar il dai intre mese, ca sa intre in digestie pina ii dai lapticul urmator (recomandabil pe la ora 10 am). Sa stii ca sunt copii care se acomodeaza greu la diversificare (la noi a portocala dadea varsaturi in jet si iti dai seama ca ne-a sucul de mar dat cu precautie ca sa vezi cum reactioneaza.
Pupici,

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 11 luni
Denis Costin: 10 ani, 3 luni

10.01.2006 5:09     citat 

Bia a eu probleme in sensul ca incepuse sa se opareasca la fundulet.
Chiar si acum ii dau sucul de portocala, mandarina diluat cu ceai baby calm, astfel nu mai am probleme. Nu il bea cu bibe vrea doar cu lingurita asa ca sunt atenta la cat ii dau....... Nu ii dau mai mult de 1/2 de portocala mare la 2-3 zile.
Initial ii dadeam sucul amestecat adica: 1 mar, 1 morcov, 1/2 portocala, 1 para toate prin storcator si strecurate prin sita. Ei ii dadeam 60 ml restul il beam eu.
Acum nu mai pot pt ca am piciorul in gips si fac si eu ce se poate mai rapid plang sau sunt foarte trist dar dupa o sa reiau ......

sus

Denunta
rrrooo

Copii
RARES: 16 ani, 9 luni

04.02.2006 12:26     citat 

Dar pentru un bebe care are eczema atopica, ce are voie sa pape si ce nu!???? trist
Pana acum papa lui este doar tzitzi, si suc de morcov si de mar!
[....]

sus

Denunta
pitic03

Copii
Tudor Dumitru: 16 ani, 8 luni

13.03.2006 6:11     citat 

Buna ,feteor!
Am si eu citeva intrebari pt voi:
-care ar fi cele mai potrivite cereale (fiind si primele pe care le incercam) pt un bebe figurant si care nu prea vrea sa ia in greutate?
-i le pot da si la alta masa decit cea de seara?
-stiti cumva(pe incercate!) daca sucul de mar ,sau de morcov ajuta la iesit afara(KK)?
-cind incep cu sucul de fructe il fac gen nectar(cu pulpa )?sau il las sa se decanteze si iau de deasupra?

multumesc mult!

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 16 ani, 8 luni
Paul Ravan, zis Pika: 14 ani, 3 luni

13.03.2006 8:44     citat 

pitic03, puiul meu a la nastere trist I-am dat vitamina B6 si Bonisan (scrie pe el ca poate creste pofta de mancare si favorizeaza luarea in greutate). La 3 luni si jumatate isi dubla greutatea de la nastere.
Noi i-am dat Miluvit - cereale (orez si porumb) cu lapte si cu 13 vitamine si Miluvit fara lapte. Dupa ce s-a calorii necesar cresterii in greutate) am inceput sa ii dau supica... a orez cu scortisoara... este tare bun. zambet
Eu una nu sunt prea incantata de ideea de cereale cu fructe.

Sper sa iti fi fost de folos... Eu zic sa il hranesti pe puiul tau cu dragoste, asa cum ai facut mai bine de 3 luni trag cu ochiul Sunt sigura ca totul va fi OK. sarut

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 19 ani, 11 luni
praslea: 16 ani, 2 luni

08.10.2006 7:46   s- schimbat  citat 

acum se merge pe introducerea diversificarii doar de la 6 luni, vreau sa stiu ordinea si varsta la care se introduc branza carnea oul ficatul

sus

Denunta
70cristina

Copii
Claudiu: 17 ani, 2 luni

08.10.2006 10:28     citat 

Salut-dau si eu o parere:

Am copil alaptat la san si am inceput cu suc de morcov la 6luni.La 6luni jum. zeama de supa din toate legumele posibile( mai putin patrunjel,telina)si carne de pui,manzat,ficat.Dupa o luna am inceput progresiv ingrosarea supei si mai lua gustare iaurt cu mar ras.Am considerat ca meniul cuprinde toate vitaminele si fibrele posibile si l-am mentinut pana la 9luni cand nu a am introdus branza,biscuit,etc.La nastere avea 3,5kg iar la 1an avea 12kg si 82cm.Mi s-a seara),ou din motive de lipsa ou de casa a citrice dupa 1an.

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 16 ani, 11 luni

09.10.2006 9:44     citat 

Eu i-am dat mar ras cu biscuite si cereale de la 3 luni jumate,branza de vaci dupa 4 luni,carne dupa 5 luni jumate,si ou dupa 8 luni,ficat nu i-am dat nici acuma si are un an si 2 luni.Nu mam inspirat dupa carte si doar ce mia zis doctora,au am alaptat doar 2 luni jumate daca alaptam mai mult incepeam diversificarea dupa 6 luni.

sus

Denunta
70cristina

Copii
Claudiu: 17 ani, 2 luni

09.10.2006 11:13     citat 

din multitudinea de variante fiecare isi alege solutia cea mai potrivita pt.copilul ei,cea mai comoda si mai putin stresanta(ca de stres nu ducem lipsa)
"reteta"mea este strict cuvantul pediatrului(director de spital)si acesta a a nou,iar schimbarile prea dese sau prea multe pot duce la probleme si "mofturi",chiar la refuzul mancarii(o prietena a corect) plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
bubuluc

Copii
Katia Anastasia: 16 ani, 1 luna

01.11.2006 10:10     citat 

am inceput diversificare pe la 4 luni pt ca atunci am inceput cu laptele praf.i-am dat pireu de morcov si cartof.de ce nu supa?pt ca am uitat si nu aveam cartea cu mine!!eram la mama !bineinteles ca ea mi-a suc de porocale!(acasa ii mai dadusem suc de morcov).i-am dat cu lingurita si cand am vazut cu ce placere papa sucul,l-am pus in biberon si ce a acum adora sucul de portocale si nu e mofturoasa deloc! sarut

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 14 ani, 9 luni
Paula-Maria: 13 ani, 5 luni

04.03.2008 10:08     citat 

N-am mai deschis alt suboect...ca-s destule despre diversificare!

Am o intrebare! jenat Daca le dam suc...incepem cu o lingurita si tot asa...pana la ce cantitate? 20ml? 40ml? 50ml?????Care-i raspunsul ? Help!!!
Apoi facem pauza 2-3 zile sau trecem la alt suc? confuz

Multumesc!

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 15 ani, 11 luni

04.03.2008 10:42     citat 

Din cate imi aduc eu aminte pediatra mea zis asa: sa incep cu cate 2 lingurite si sa maresc treptat ...adica: azi 2, maine , pana la 50 de ml pe zi. Asta pentru inceput. POti sa ii dai zilnic suculetzul , intre mese, dar ai grija sa nuu ii faci sucul din 2 fructe noi odata...sa i le introduci separat (asta cred ca stii deja). Ioana nu a la inceput si nici acum nu le accepta. ea papa fructe si cred ca se compenseaza sarut

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 14 ani, 9 luni
Paula-Maria: 13 ani, 5 luni

04.03.2008 10:46     citat 

----------
tic_tic a sa maresc treptat ...adica: azi 2, maine , pana la 50 de ml pe zi. Asta pentru inceput. POti sa ii dai zilnic suculetzul , intre mese, dar ai grija sa nuu ii faci sucul din 2 fructe noi odata...sa i le introduci separat (asta cred ca stii deja). Ioana nu a la inceput si nici acum nu le accepta. ea papa fructe si cred ca se compenseaza sarut
----------

Multumesc frumos! sarut Stiam ca tb marita cantitatea treptat...dar nu mai stiam cat! jenat Nu, n-o sa-i fac sucul din 2 noi odata...
Am incercat intr=o zi sa-i dau suculet de morcov...s-a-am renuntat! jenat Mai astept cateva zile! zambet

sus

Denunta
mamimedic

11.03.2008 2:09     citat 

eu pana la 6 luni i-am dat numai laptic de mami ceai neindulcit si suc de portocale diluat cu apa. apoi am introdus cereale din farmacie (de la Ulker sunt foarte bune), diluate in lapte.si am luat de mai multe feluri ca sa nu se plictiseasca de acelasi gust. deoarece n-a la mami am trecut pe lapte praf. am schimbat 3 feluri de lapte.Humana nu i-a-am ajuns la Vitalact. pot sa spun ca s-a bine.acum are 1 an si 5 luni si arata de 2.am introdus de la 6 luni si fructele.cate unul pe saptamana.intai mar, apoi banana, pere...si pana la un an am hranit-o numai cu fructe, cereale si lapte.de la un an am inceput diversificarea. si nu consider ca am infometat-o.acum papa aproape de toate, depinde si de cheful ei, si nu avem probleme cu constipatia nici de alt gen.
si tot ce contine gluten recomand dupa 7 luni.
soacra mea a a si pe la 3 luni jumatate am inceput sa ii dau fetei mar cu biscuiti.MARE GRESEALA! a mii de pareri si dupa ce m-am informat suficient am ajuns la concluzia ca incep diversificarea la 1 an. si sa stiti ca nu regret!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: