· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?     
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

25.08.2002 10:04   Ce si cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe?  citat 

As vrea sa stiu si eu cu ce ati inceput alimentatia solida la bebelusi...
In unele parti, unii doctori recomanda sucul de fructe de la 2 luni jumate, altii recomanda sa se inceapa cu pulpa de fructe amestecate (bineinteles testate mai intai sa se vada daca bebe nu are alergii), altii dimpotriva zic "nu" la fructe si incep cu legumele...
Eu cred ca are mare importanta cu ce se incepe pentru ca stomacelul unui copil e inca nedezvoltat si daca il chinuim cu lucruri prea grele exista riscul ca el sa aiba toata viata probleme...
Bine nici sa suflam in iaurt, dar totusi.. foarte fericit

Despre momentul cand se introduce un aliment solid iar sunt pareri impartite...sa zicem ca eu sunt de acord cu faptul ca la 6 luni e momentul sa incep...
Acum intrebarea mea e: cu ce? surprins

Dar mai bine spuneti-mi cum ati facut voi...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani
Hanna: 14 ani, 7 luni

25.08.2002 10:30     citat 

m-am luat dupa cartea Mamei mele: ce cum si cat trebuie sa manance copilul. numai ca in loc de 4-4,5 luni, le-am aplicat la ~6 luni.
mar ras si morcov razaluit si fiert. mar razaluit - de fapt mar razaluit trecut prin tifon.
morcovul nu a fost pe placul lui eric la inceput, asa ca am ramas cu marul vreo 4-5 zile. pe urma am incercat morcovul din nou, de asta data din borcanase (stie tanti hipp sau alete sa gateasca mai bine ca mine zambet ) si a mers.
pe urma pere rase, sucul, pulpa nu e recomandata, are ate.
gris si orez cu lapte, cereale cu lapte (noi am trecut direct la lapte de vaca de 3,8%)
trebe sa ma uit in carte pt. continuare. daca nu scriu fetele, o sa mai scriu.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 18 ani

25.08.2002 11:00     citat 

Eu am inceput cu faina de orez de la Nestle. Are si un pic de vanilie si lapte adaugat. Mi s-a parut usor de preparat si Vlad a acceptat fara probleme.
In Danemarca se incepe cu cereale, pe urma legume, apoi fructe, carne etc.
Oricum parerea mea este ca cel mai bine bebeii accepta hrana solida dupa minim 5 luni. Cand spun asta ma refer atat la reactia lor, cat si a stomacelului.
Se spune ca e bine sa incepi atunci cand bebele poate sta in popou bine, sprijinit; are control perfect al capului; observi cel putin o dublare a greutatii de la nastere; se arata interesat de ce mananci tu,;se remarca o scadere a salivatiei.
Ca sa nu te zapacesti de cap cu ce aliment sa introduci prima oara eu zic sa consulti pediatrul copilului tau.

sus

Denunta
lilith1967

26.08.2002 2:22     citat 

este interesant... in ro se recomanda (cel putin acum cativa ani, chiar si in cartea sotilor caprariu, care o fi ea veche, dar eu o consider mai buna decat cea a lui spock) introducerea produselor cerealiere (cereale, paine, etc) dupa 9 luni, oenutr ca asa cum pot apare alergii la lapte din cauza lactozei, asa pot apare alergii si la fainoase.... nu mai stiu dun cauza cauri component... Fetele care aveti cartea lui caprariu... puteti sa confirmati, sau imi aduc eu aminte bazaconii?

Eu am inceput su supita de legume, am introdus apoi un pic de morcov (supa pasata, din ce in ce mai groasa) Asta pe la 4- 4,5 luni,. Primul fruct a fost marul, pe urma banana.... nu mai imi aduc aminte foarte bine, ca era cum vreo 6 ani, dar stiu ca pe la 9 luni i-a dat mama sa guste sarmale, si eu am facut ca trenul pe calea ferata, dar n-a avut nimic sclifositul... foarte fericit

sus

Denunta
Cora

26.08.2002 6:24     citat 

Adi, raspunsul meu il gasesti la <a href='http://parinti.com/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=46'>Materna/Prima Brinzica</a>, asa ca nu mai repet ce am spus acolo.

Doar ca eu am inceput cu sucul de fructe: portocala, mar, morcov pina in 2 luni si copilului nu i-a fost bine. Asa ca am reluat activitatea dupa 3 luni, iar pe la 4 luni am introdus supica de legume. In rest laptic de la mama cit se poate. trag cu ochiul[Modificat la data: 26.8.2002 admin]

sus

Denunta
black_cat

Copii
Andrew: 18 ani, 6 luni

26.08.2002 8:04     citat 

Eu am inceput sa-i dau pe la 7 luni(ca mie-mi place sa suflu in iaurt) trag cu ochiul-ca mai bine itzi iei cu tine doua umbrele decat nici una!-spune intzelepciunea mea de closhca cumsecade -borcanase cu legume si fructe de la Gerber(dovleac,morcov,sweet potato, pere, prune, piersici, mar,etc.) care se pot introduce la 4 luni si le-a acceptat cu entuziasm.Dupa ceva vreme am capatat oarece curaj si am inceput sa-i dau banana cu mar ras si biscuit("the real thing",nu borcanase)si iar n-au fost probleme.Dupa care, treptat, am inceput a-i dau mancare pentru bebelusi-borcanase si pachetzele cat incape-pentru varsta pe care o avea sau pentru varste mai mici. foarte fericit

sus

Denunta
Malynl

26.08.2002 9:02     citat 

buna

la 2 luni mie una mi se pare prea devreme asa ca aici se incepe pe la 4 luni cu fructe de la borcanas (olvarit)si cu praf de orez cu sau fara vanilie,eu iam dat si citeva lingurite de supa pe zii si de rest lapte.
incetul cu incetul se introduce si mincarea mai solida dar asta pe la 6 luni +,bebeul iti va arata cind are nevoie ....al meu dadea asa din buze ca si cind ar fii mincat ceva deci vazind asta atunci iam dat sa guste .

succes.

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

26.08.2002 3:37     citat 

Daca memoria nu imi joaca feste cred ca prima data i-am introdus fetitei mele sucul de portocale pe la trei luni jumate. Cate o lingurita, doua, etc. Dupa aceea cred ca am inceput cu zeama de la ciorbica si incet, incet, zeama aia devenea mai consistenta pe zi ce trece. Apoi am introdus marul cu biscuite, banana, branzica, etc. Dar nu mai stiu pe la ce varsta. trist
Dar asa cum am spus, diversificarea am inceput-o la trei luni jumate cu sucul de portocale.

sus

Denunta
luizax

26.08.2002 4:08     citat 

Alex de la 2 luni a baut suc de: morcovi, mar, portocala, piersica (preparate in casa). De la 3 luni - banana, biscuiti si cereale. De la 4 luni - piure de legume cu carne (o lingura de carne tocata fin, de pasare sau vita) si branzika facuta in casa. De la 6 luni - untulet, iaurt, smantana si galbenush de ou. Ideea e sa testezi sa vezi cum reactioneaza. Niciodata sa nu-i introduci 2 alimente noi in acelasi timp, si sa-i dai cate putin la inceput (o lingurita 2), si dupa 2 zile bagi ceva nou. Daca bebelul e grasunel ... nu-i da cereale ci supika si fructe. Daca e slabutz ... mergi pe fainoase. Luiza cool

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 19 ani, 9 luni

27.08.2002 7:09     citat 

Eu i-am dat lui Miruna, pe la 3-4 luni cereale. De la Nestle. Pe care le-a acceptat foarte bine. Si e si mai usor decat sa pregatesti tu tot orezul. Si pe urma m-am grabit si am inceput si cu mar prin razatoare, supita de morcovi etc si i-am cam dat organismul peste cap. Asa ca am sistat tot si am reinceput de la 0. Orice ii vei da prima oara, nu te grabi sa vi imediat cu un alt aliment. Hotaraste-te la ceva, da-il cateva zile, apoi urmareste cum il primeste, scaunele etc. Uneori o reactie la un aliment poate apare si dupa o saptamana, asa ca daca a doua zi se simte bine, asta nu inseamna ca este OK si poti sa-i introduci altceva in alimentatie.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 17 ani, 8 luni
Adelina: 9 ani, 5 luni

27.08.2002 10:20     citat 

E adevarat ca bebeii pot face alergie la cereale din cauza glutenului... dar acum mai toate nu contin asa ceva (e specificat pe cutie).
Eu am inceput cam pe la 5 luni (deja nu mai aveam lapte suficient si incepusem sa-i dau in completare formula)... medicul mi-a recomandat sa introduc mai intai suc de morcov, cate o lingirita, doua... si tot asa pana ajung la 20 ml., pe urma suc de mere (tot asa pana la 20 ml.), apoi suc de portocale (asta doar 10 ml.)... cam in 2 saptamani ajunsesem sa-i dau 50 ml. suc amestecat si asa i-am scos o masa... mi-a zis doctorita sa nu-i pun multa portocala pentru ca e foarte acida si nu face bine la stomac...

sus

Denunta
Theodora

Copii
Alexandros: 17 ani, 2 luni
Yannis: 17 ani, 2 luni

13.09.2002 12:48     citat 

Noi acum am inceput,de doua saptamini aproape. Prima oara am incercat de la borcanele,apoi banana in fiecare zi,de doua zile pun si faina de orez in banana. Dupa amiaza crema Nestle de vanilie cu lapte. Am incercat si suc de morcovi si le-au placut...Sucul de portocale nu e recomandat pina la 9 luni... In rest,experienta mea e mica... Revenim foarte fericit

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 17 ani, 7 luni

18.09.2002 10:43     citat 

Eu i-am dat prima data banana.Si apoi mar ras cu biscuite putin.
Suc de morcov, iaurtel.

sus

Denunta
SMOKY

18.09.2002 10:48     citat 

..la 4 luni jumate..cerealele....peste vre-o saptamina legumele si apoi fructele,sucul de mere.biscuite pt copii,...apoi pe la 5 si ceva carnea de pui;pe la 7 soft cheese,brinza de vaci,...acum are aproape 9 luni si m-ar minca si pe mine.. foarte fericit
acum ii mai dau piinica in minutze,iaurtel,pilaf cu legume si carne de pui,piure cu brinzica,paste cu brinzica,piine prajita cu unt....cam atit...mai revin...lunile urmatoare.. scot limba

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 7 luni

19.09.2002 12:24     citat 

Am inceput pe la 2 luni cu o lingurita de cereale amestecate in biberonul cu lapte, asta fiindca Snoopi avea regurgitatii importante si laptele simplu era prea fluid.
La 3 luni si jumatate - suc de portocale dat cu lingurita
La 4 luni - piure de morcovi. Dupa o saptamina de obisnuire cu mincare mai solida, am introdus usurel si alte legume: dovlecei, cartof, dovleac, napi, sfecla rosie dar si fructe fierte si facute piure, la gustarea de la ora 16.30: mar, banana, piersica...
La 5 luni - iaurt natur (fara fructe, fara zahar)
La 6 luni - carne (cite 30 g/zi)
La 8 luni - galbenus de ou (cite o lamela subtire la inceput, o data pe saptamina).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: