· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > Colicile! Un sfat pentru a scapa bebelusul de ele se poate?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Colicile! Un sfat pentru a scapa bebelusul de ele se poate?     
adriana_ceausescu

Copii
Cezar Teodor: 16 ani
Ingrid - Printesa familiei!
13 ani, 11 luni

08.09.2003 6:54   Colicile! Un sfat pentru a scapa bebelusul de ele se poate?  citat 

Bebelushul meu are 1 luna.Toate bune si frumoase pana aseara cand a plans .mai bine spus a urlat de durere de la ore 2 pana la 6 dimineata.
M-a pus ala cu coarne si am mancat inainte de culcare niste pepene...prima data dupa nastere .Oare asta sa fie cauza ptr care micitul meu a suferit atat?Puteti sa ma ajutati cu un sfat sau poate stiti niste ceaiuri sau picaturi....altele decat baby drink, sab simplex sau bebecalm.Va multumesc.

sus

Denunta
adriana_ceausescu

Copii
Cezar Teodor: 16 ani
Ingrid - Printesa familiei!
13 ani, 11 luni

08.09.2003 6:56     citat 

am niste greseli de ortografie.imi cer scuze .tastez pe intuneric si cam repede.Va pup!!!!!

sus

Denunta
Cora

08.09.2003 7:19     citat 

Adriana, mai multe informatii despre colici gaseti la articole, la Bebelusii si problemele lor (I si II).

sus

Denunta
SMOKY

08.09.2003 9:09     citat 

...plinge de colici?se indoaie ca armonica?se face rosu la fata?daca nu ..poate trebuie sa-i dai supliment de mincare...exista ceai de colici in romania..e bun...sau daca nu un ceai din anason si chimen...la un ibric cite o juma de lingurita de anason si chimen..fara zahar...sa il ti drept dupa ce papa pina da aerul afara...bafta...

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

08.09.2003 9:38     citat 

Eu citisem mai demult, undeva, ca ceaiul de musetel impreuna cu anason si fenicul, se da copiilor pentru calmarea colicilor si eliminarea gazelor.
Nu am incercat si nu stiu daca da rezultat, dar poti sa incerci.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 2 luni

09.09.2003 7:33     citat 

Incearca Sab Simplex sau Bonisan (siropuri impotriva colicilor). La noi efect garantat a avut Bonisan, care mai e si 100% natural. Ceaiurile de anason si chimen au fst apa de ploaie. Acum depinde de la copil la copil.
Deasemenea, mai ajuta si compresele cu apa calda puse pe burtica bebelusului.

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani - La Multi Ani!
Maya: 9 ani, 11 luni

09.09.2003 7:59     citat 

Adriana si noi ne luptam cu pacatoasele astea de colici. Mie mi-a adus mama ceai pentru colici din Romania si e foarte bun. Din pacate e un chin pana inghite cateva picaturi, are un gust cam rau. Contine exact ce au zis fetele: musetel, anason, fenel, chimen. Se numeste "Colimix" si l-a luat de la farmacie. Dupa ce bea se linisteste foarte repede si doarme bustean.
Azi am mai incercat o chestie........il vedeam cum se indoaie de crampe shi se chinuia sa faca kaki dar nu putea, asa ca i-am bagat un supozitor cu glicerina.......a parait ca motoreta o jumatate de ora si apoi mi-a dormit 2 ore.
Ce mai fac: il pun la san si se pare ca laptele il calmeaza pentru o perioada (nu prea lunga e drept) sau il tin in pat aproape de mine si-i masez burtica.
Imi rupe sufletul cand il vad cum se chinuie, ash da orice sa-i iau eu durerea. Din pacate o sa terminam cu colicile si o sa incepem cu dintzishorii zambet

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 8 luni

09.09.2003 9:37     citat 

Inutz, imi arunc si eu parerea aici, ca mamica experimentata ce sunt deja, de 3 saptamani jumatate... trag cu ochiul
in legatura cu colicile si "rezolvarea" lor...
si noi am avut show, si chiar de doua ori, si cu colici si cu schimbarea laptelui, de la alaptat la bibi, nu mai stiam de ce urla, am ajuns si noi la supozitor insa am citit ca nu trebuie sa-l "ajuti" sa faca cachitza numai cu ele, mama mi-a "vandut" un pont, cand il vezi pe bebe ca se chinuie, sa-i opui putina rezistenta in piciorushe si sa incerci sa-l imiti putin, ma refer la sunete... m-am facut putin clara??
in rest, nici la noi n-a mers cu apa aia de fenkel, asa o numesc aici, iar cu laptele a trebuit sa il tot diluez cateva zile in proportie de 1/2, 1/3, 1/5 si acum am ajuns la normal, insa de azi il schimb cu unul mai "moale", mai potrivit pentru burtici asa simandicoase ca ale noastre scot limba scot limba
si eu as fi vrut sa-i iau durerea, vineri seara a urlat si albina noastra vreo doua ore pana am ajuns la un fel de serviciu de urgenta, si acolo ne-a invatat un doctor sa facem treaba asta cu dilutia laptelui, pentru ca mai inainte cu cateva zile am avut o intalnire cu o deshteapta ochi peste cap de la biroul de consultatii la care suntem arondati si care e asa de atotstiutoare ca atunci cand i-am spus ca e constipata Deborah a sugerat sa mai asteptam pana vineri, intalnirea se petrecea marti, va dati seama ca pana vineri bubuia saraca... asa ca astfel am ajuns la supozitor, a doua zi inca unu´, pana am decis sa ne oprim, a urmat criza de plans de vineri si uite-asa am incalecat si eu pe-o sa si-am incheiat povestea asta alambicata... prostit prostit
daca ma aude cineva din Olanda si-aveti bebei mici sau ii asteptati, luati un sfat gratis de la mine:nu ascultati la ce vi se spune de la biroul de consultatii, mergeti acolo si faceti doar vaccinul in rest faceti ca bulgaru´, dati in cap in semn de "da" si de fapt e "nu". haolica ca m-am intins...
sanatate la bebei

sus

Denunta
daniluca

09.09.2003 10:53     citat 

Fete cucuiete, gimnastica cu bebe la greu ca el sta saracu nemiscat si na...e nevoie sa ajutam muchetii... rad
Deviza: HAI SA DAM DIN PICIORUSE! rad
Am mai spus pe undeva aici, masati la doua degete sub buric...adica tineti apasat cam un minut dati drumul un minut....sfatul doctoritei pediatre...
Acum bebei neavand inca muschii maturati ca de unde exertzatz... scot limba si nici ceva consistent de trecut prin matz, nema fibre...e normal ca se chinuie sa faca....aici merge regula cu preaplin, cand se umple mazul se deshide robinetul...sau explodeaza in pampers... rad rad rad
Ina, ai grija la supozitoare ca pot face mai mult rau decat bine la bebe...nu-l ajuti asa...da-i cu ceiut, masaj la burtici si caldut acolo, plus ce ti-am zis...! La noi a mers...
Fish, daca e vorba de constipatie la fetita...decat sa folosesti supozitoare, daca chiar crezi ca e constipata ia un termometru digital special care n-are sticla la capat da-i cu vaselina si baga-l cam un cm in fundutz...
Si sigur dilueaza laptele....la bebeii alaptati la san nu prea se intampla asa...DECI, FAC LOC FETELOR MAI EXPERIMENTATE! trag cu ochiul
Fetele, succes la burtici cacacioase si plangacioase! sarut

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 17 ani, 7 luni

10.09.2003 11:37     citat 

Adriana, si noi, ca Luminita, i-am dat Bonisan micutei noastre, pana pe la 3 luni. Ii mai dadeam si ceai contra colicilor, cumparat de la farmacie. Ceaiul are in compozitie, musetel, anason, chimen, fenicul, coriandru. Mai poti sa-i pui ceva sa-i tina de cald pe burtica si sa-i masezi burtica in sensul acelor de ceas. Sper sa reusesti sa-i iei cat de cat din durere.

sus

Denunta
Andra29

Copii
Andrei Teodor: 19 ani, 11 luni
Matei Daniel: 15 ani, 6 luni
am nascut deja!

10.09.2003 12:25     citat 

Nu stiu daca tu il alaptezi sau ii dai lapte formula??? Eu cand avea Andrei colici, beam EU ceai de anason sau musetel dupa care il puneam la san si totul era in regula :-)

Succes si sa iti traiasca bebeul,

sus

Denunta
missy

Copii
Alexia: 16 ani, 10 luni

18.09.2003 9:52     citat 

Bonisan si ceai de colici BabyCalm, iar apoi stat cu burtica pe brtica lui tati. Efect garantat.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 2 luni

19.09.2003 7:42     citat 

intrebare intrebare intrebare
Am gasit un articol intr-o revista, care mi se pare foarte interesant pentru aceasta rubrica.
Vreau insa, inainte de a-l posta aici, sa intreb Adminii daca, in afara mentionarii sursei (revista de unde l-am copiat) mai trebuie sa cer si acordul revistei respective??? intrebare Ca nu vreau sa ma bage aswtia la zdup ca le-am "furat" materialul.

sus

Denunta
cortago

Copii
Alexandru: 16 ani, 11 luni

19.09.2003 9:29     citat 

Gimnastica multa ......... asa cum a spus si DAni.
Pana la 2 luni am incercat si eu ceaiuri de colici, Bonisan Sam Simplex .......dar cand il apucau durerile nimic nu facea fata. Pana am aflat de gimnstica. Bicicleta cu piciorusele si indoit picioarele pana la buric si intins la loc. Sper ca am fost clara scot limba nu prea ma pricem la descrieri din astea.
Efectule era imediat ca incepea si turuia la fiecare ridicare de picioruse. Iar apoi dormea dus. Se mai intampla uneori sa nu-i treaca complet si atunci faceam uz de termometru uns cu cremita de galbenele la capat bagat in fundulet si sa te tii explozie. Daca nu ma feream aveam garantata masca cu argila pe ziua respectiva foarte fericit foarte fericit .
Pe mine ma uimea presiunea pe care o avea bietul de el acolo .......deci cum sa nu-l doara cand avea o asa acumulare de gaze.
Cam atat. Multa bafta si sanatate maxima.

sus

Denunta
Dodutz

19.09.2003 11:12     citat 

Cind a avut puiul meu colici, beam eu mult ceai de anason si chimen (il alaptam in perioada aia). In plus, cind vedeam ca incepe sa se chirceasca si sa plinga de durere, ii puneam pe burtica pernutza electrica si se linistea imediat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: