· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Sindromul mortii subite
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Sindromul mortii subite     
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 7 luni

10.09.2003 2:30   Sindromul mortii subite  citat 

Un caz cutremurator( in primul rand pentru ca s-a intamplat unei familii pe care o cunosc) de SMS m-a facut sa caut cauzele acestui infiorator sindrom si metode de prevenire.
Multe dintre voi stiu ca e bine ca in primul an de viata bebelusul sa doarma pe spate( de preferat pe spate, nu intr-o parte- pentru ca de pe o parte se intorc mai usor pe burta).

Eu personal recomand mamelor responsabile care sunt fumatoare sa renunte de tot la fumat, nu doar sa fumeze in alta camera, decat cea in care sta copilul. Copiii care provin din mame fumatoare au risc mai ridicat, asa ca acelea dintre voi care fumeaza si inca mai au dubii daca sa renunte sa nu, sa nu mai stea pe ganduri.

Bebelusii cu probleme de reflux gastro intestinal trebuie atent supraveghiati. Nu puneti in pat copilul imediat dupa ce a baut lapte,si ajutati-l sa dea afara aerul.

Procentul de copii alaptati la san , care mor de SMS e mai scazut decat cel al copiilor care beau din biberon. De dragul copiilor vostri alaptati macar 6 luni, chiar daca incepeti diversificarea de la 4.( riscul de moarte subita e mai ridicat in primele 6 luni de viata).

Unii doctori considera ca somnul impreuna cu bebelusii poate preveni acest nefericit accident. Un parinte care doarme cu bebelusul in apropiere il aude mai usor.

Incepeti cu educarea copilului de a dormi toata noaptea abia dupa 6 luni, chiar daca mama soacra va sfatuieste sa-l lasati sa planga ca sa se invete ca nu-i trebuie papa noaptea. Faptul ca se trezeste noaptea, chiar daca va oboseste, va asigura ca e in viata. Ganditi-va ca-s multe lucruri care facute din instinct ne tin in viata. Bebelusii care se trezesc noaptea au un instinct de supravietuire bine pus la punct. Bucurati-va deci ca natura va inzestrat copilul cu un bun instinct de supravietuire!

Aveti mare grija de copiii vostri si fiti bucurosi chiar si cand va epuizeaza psihic si fizic-e semn ca sunt vii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

10.09.2003 3:12     citat 

Doamne, m-am cutremurat. Mi-am adus aminte de fetita prietenilor mei din Constanta, care a murit de Sinsdromul MS cand avea 2 luni. Pur si simplu! Intr-o noapte s-au auzit tipete (locuiau la etajul de dedesubt) si am mers ingroziti sa vedem ce s-a intamplat! Micuta Laura era fara suflare.
Nu s-au putut determina cauzele mortii. Mama ei nu fumase niciodata, a avut mereu grija de ea in timpul sarcinii, bebelusul dormea... pe spate. nu ii pot uita fetica cu ochisorii intre-deschisi.
Cat a fost Lexi mica, am dormit cu ea in camera (ea in patutul ei). Asta pana la 8 luni. Eram ingrozita si ma trezeam de n ori pe noapte sa o vad daca respira. Cand mi se para ca nu ii simt suflarea, simteam ca innebunesc...

Ea a dormit de mica numai pe burta si asa doarme si acum, oricat am incercat eu sa o pun sa doarma altfel. Am concluzionat ca asa e felul ei... sau poate seamana cu mine ca si eu tot pe burta dorm, si am lasat-o in pace.

Ultima modificare efectuata de catre lumi12a la 10.09.2003 3:27, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Dodutz

10.09.2003 3:23   Re: Sindromul mortii subite  citat 

[quote="vladosmina"] Multe dintre voi stiu ca e bine ca in primul an de viata bebelusul sa doarma pe spate( de preferat pe spate, nu intr-o parte- pentru ca de pe o parte se intorc mai usor pe burta).

Eu am fost invatata sa-mi pun bebelusul sa doarma intr-o parte si aveam un suport special de bureti care-l mentineau in acea pozitie. Dormitul pe spate la bb e periculos tocmai pentru ca, in cazul in care vomita, se poate ineca fatal cu voma.
Oricum e mai bine ca bb sa doarma pe burta decit pe spate, fiindca micutii, chiar din primele ore de viata, isi pot muta capsorul de pe o parte pe alta, deci, chiar daca vomita, pericolul de a se asfixia e mult mai mic.
Si eu eram la fel in primele luni de viata ale fiului meu. Ma trezeam noaptea si puneam mina pe el, sa vad daca respira. Mi-a fost groaznic de teama si parca aveam tot felul de vise idioate in legatura cu copilul meu.

sus

Denunta
vladosmina

Copii

10.09.2003 3:32     citat 

Da, Lumi, nu-mi revin si nu sunt in apele mele deloc. Vlad doarme de pranz si eu il tot controlez din cand in cand, daca respira. Mi-au revenit spaime vechi.
S-a intamplat noaptea trecuta. Fetita avea 6 luni. Mai au doua fetite de 5 si 3 ani si nu sunt danezi. Nu-mi vine sa cred, nu-mi vine sa cred.....................in urma cu doua zile i-am vazut zambitori si fericiti.
Bebelusa avea ceva probleme cu stomacul si-mi amintesc ca regurgita. Nu stiu cauza si as vrea sa nu ma mai gandesc , dar nu pot.
Sunt niste oameni asa de buni si fetita era asa o dulce si ei erau asa fericiti, si sunt departe de casa( au venit din Franta pentru 3 luni),si....si...
Daca mie mie greu, cum le-o fi lor?nu e normal ca un copil sa moara inaintea parintilor, nu asa e legea firii...
de ce li s-a intamplat lor?
parintii ei sunt aici de cateva zile si nu stiu ce sa fac. As vrea sa ma duc, sa-i ajut. Dar cum? Acum sunt la spital pentru ajutor -e un psiholog care vorbeste cu ei.

sus

Denunta
lumi12a

Copii

10.09.2003 3:33     citat 

Dumnezeule!

SI mie mi-au revenit amintiri vechi de acum 7 luni cand ... am patit ce am patit cu Lexi ca era sa ramaen fara pitica. La ea a fost apnee respiratorie, nu SMS.

sus

Denunta
vladosmina

Copii

10.09.2003 3:45     citat 

O, Lumi n-am stiu. Poate c-ai scris pe forum, dar n-am citit...
Bine ca totul e bine, acum!
Doi ani de zile am trait cu spaima ca Vlad o sa moara. Am crezut ca sunt nebuna si chiar mai aveam putin si-o luam razna. Ma tot trezeam noaptea si-l ascultam cu urechea, daca nu vedeam ca respira.
Acum mi-e frica ca poate sa se loveasca la gradi mortal. Mi se pare ca nu au destula grija de copii. Daca ar fi dupa mine ar trebui sa stea cu ochii numai pe Vlad.
Sunt disperata si chiar daca stiu ca oamenii rezista la multe, mi-e teama sa nu-mi pierd mintile da se intampla ceva la noi in familie. Cand Vlad si-a fisurat metatarsienele de la piciorul stang am fost cu nervii la pamant.
Ce mai, e greu, dar presupun ca timpul vindeca si ranile astea. Ma intreb cat timp ii trebuie unui parinte ca sa isi revina cat de cat si sa nu mai fie zombi dupa o asa tragedie?

sus

Denunta
lumi12a

Copii

10.09.2003 3:56     citat 

Am scris, Cosmina si inca de vreo 2 ori, daca chiar te intereseaza, o sa caut, sa iti spun si tie exact.
Mult, mult timp ii trebuie unui parinte sa isi revina. Dar, de dragul copilului trece peste momentele neplacute si merge inainte. Important e ca din fiece lucru neplacut sa invatam cate ceva bun. Eu de multe ori am zis ca ori albesc inainte de vreme, ori fac stop cardiac zambet de cate griji imi fac. Presupun ca toate mamele responsabile sunt la fel.

sus

Denunta
Dodutz

10.09.2003 3:57     citat 

----------
vladosmina a scris:
Ce mai, e greu, dar presupun ca timpul vindeca si ranile astea. Ma intreb cat timp ii trebuie unui parinte ca sa isi revina cat de cat si sa nu mai fie zombi dupa o asa tragedie?
----------

Fetelor, eu cred ca decesul copilului (indiferent ca are o zi sau 70 de ani)e cea mai grea lovitura pe care o poate primi un om in viata. Stau si ma gindesc si nu-mi vine in cap nimic mai cumplit (scuze de pleonasm) decit asta. E teribil. In legea firii e ca parintele sa fie ingropat de copil, cind e invers cred ca nu mai esti om. Abia cind intilnesti un asemenea caz iti dai seama ca nimic material nu conteaza pe lumea asta si ce fericiti trebuie sa fim cu putinul si neajunsurile prin care trecem. Sa-i multumim lui Dumnezeu ca sintem sanatosi si ca micutii nostri sint bine!

sus

Denunta
vladosmina

Copii

10.09.2003 4:14     citat 

Da, Dodu, asa e cum zici! Si eu i-am multumit lui Dumnezeu ca ai mei sunt bine, dar mi se pare ca sunt egoista si am mustrari de constiinta ca am gandit asa. Nu stiu de ce...
Va multumesc mult ca ati fost alaturi de mine! Sunt atat de stresata acum de acest eveniment ca nu pot face nimic. Tot scriu pe forum , parca m-am tampit si nu pot sa fac altceva.
Abia astept sa vina Horia acasa de la scoala, ca simt nevoia sa vorbesc cu cineva fata in fata . Ma ia valuri , valuri de suparare si frica...
Ce bine ca existati si am putut sa schimb o vorba cu cineva!
Va imbratisez pe toti si fug sa-mi scol pruncul, sa ma joc cu el si sa ma bucur ca e in viata!
Sa dea Dumnezeu pruncilor vostri viata lunga, mai lunga decat v-a dat, sau va va da, voua vreodata!

sus

Denunta
Cora

10.09.2003 9:45   Re: Sindromul mortii subite  citat 

[quote="Dodutz"]----------
vladosmina a scris:
Multe dintre voi stiu ca e bine ca in primul an de viata bebelusul sa doarma pe spate( de preferat pe spate, nu intr-o parte- pentru ca de pe o parte se intorc mai usor pe burta).

Eu am fost invatata sa-mi pun bebelusul sa doarma intr-o parte si aveam un suport special de bureti care-l mentineau in acea pozitie. Dormitul pe spate la bb e periculos tocmai pentru ca, in cazul in care vomita, se poate ineca fatal cu voma.
Oricum e mai bine ca bb sa doarma pe burta decit pe spate, fiindca micutii, chiar din primele ore de viata, isi pot muta capsorul de pe o parte pe alta, deci, chiar daca vomita, pericolul de a se asfixia e mult mai mic.
....
----------

Pe o parte si sprijinit un pic la spate cu o pernuta am fost sfatuita si eu sa-mi culc copilul, nu pe spate ca sa nu se incece cu voma si nu pe burta pina la 2-3 luni (cind incepe singur sa-si gaseasca pozitie de somn). In jur de 3 luni Alex si-a ales-o... pe burta si-si rasucea singur capsorul.

Din nefericire cazurile de SMS pot apare pina la 1 an, chiar daca nu se cunosc cauzele. Sfaturile de prevenire mai includ: o saltea tare, de preferat din paie, si fara jucarii, perne sau obiecte cu care copilul se poate sufoca sau ineca.

Eu cu spaima asta am trait in primul an de viata, de aceea in primele 6 luni am dormit cu Alex in camera si-l asezam cu capul in patut numai spre mine, in primele 3 luni, ca sa-l vad pe timpul noptii (aveam in permanenta aprinsa o lampita de noapte) si nu mai spun de cite ori ma trezeam sa vad daca mai respira. Sa va mai spun ca fac asta si acum, cind doarme prea profund? surprins

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

10.09.2003 11:30   Re: Sindromul mortii subite  citat 

----------
Cora a scris:

...... in primele 3 luni, ca sa-l vad pe timpul noptii (aveam in permanenta aprinsa o lampita de noapte) si nu mai spun de cite ori ma trezeam sa vad daca mai respira. Sa va mai spun ca fac asta si acum, cind doarme prea profund? surprins
----------

Of, si eu Cora. Continui si acum inca, sa ma duc la el in camera sa vad de respira. Plus ca mai am inca si continui sa folosesc monitorul. Este langa mine, pe perna, sa-i aud eu rasuflarea. zambet

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 17 ani, 4 luni
Maya: 11 ani, 4 luni

11.09.2003 12:17     citat 

La cursurile prenatale am avut 2 ore alocate numai pt. SMS. Pe langa ce ati spus voi mai sus.....dormit pe o parte sa nu se inece cu voma....etc.....mai m-au sfatuit sa imbrac salteaua patutului intr-o aparatoare speciala. Am gasit asa ceva la magazinul pt bebei, scrie pe ea ca e speciala pt prevenirea SMS, e ca un sac din folie groasa in care se baga salteaua si are gauri in partea inferioara (in jos, spre podea cum ar veni). Motivul punerii acestei folii este ca salteaua emana niste gaze toxice.....chiar si saltelele noi.....ca sa nu vorbim de cele vechi in care a mai scapat si cate un pipi.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 7 luni
Hanna: 16 ani, 2 luni

11.09.2003 1:09     citat 

of, cosmi plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist!

eu n-am stiut nimic de SMS pana prin luna a 7-a sau a 8-a cand am citit si eu ca la fumatoare e mai intalnit. asa am reusit sa ma las de pe un minut pe altul de fumat.
cosmi, aminteste-ti de drobul de sare. cand eric se joaca cu mingea, cateodata il vad pe vlad. a picat si el destul in vara asta, am fost speriati, infricosati, stiti senzatia, pe moment si acum cand ma uit la genunchii lui cu cicatrici imi aduc aminte de ale mele trag cu ochiul

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 19 ani

11.09.2003 9:17     citat 

Cosmina, imi pare rau pt. prietenii tai. Cu gandul sunt alaturi de ei. Ii va ocroti ca ingeras din cer pe ai lui, de acum. Dumnezeu sa-i odiheasca sufletelul !
Pana a inceput micuta mea sa se intoarca, numai pe o parte am culcat-o. Asa o asezau si in spital, in patut, asa stiam si de la mama ca se culca un bebelus. O mai asezam din cand in cand pe spate, dar numai supravegheata. De la 2 luni, incepuse sa se intoarca singura in somn. Avea somnul cu o respiratie atat de usoara, tot timpul trebuia sa o verific.
Este foarte dureros sa-ti moara copilasul ! Nu cred ca exista pe lumea asta durere mai mare ca cea a parintilor care isi ingroapa copilul.

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

11.09.2003 10:11     citat 

condoleante pt. acei parinti .
e intradevar foarte dureros sa iti pierzi copilul mai ales in cazul cind a trait un timp .
vladosima ceea ce ai scris ca bebei alaptati la sin au mai putin riscul decit cei alaptati la biberon ,eu una cred ca sint doar speculatii ,fumatul in orice caz nu e bun deloc si nu face bine la bebe ,din toate analizele facute la asmenea decesuri spontane adica fara nici vreo explicatie este pina in prezent ca copii sa fie controlati destul de des ,sa doarma pe spate (deasemenea sin un fel de costumase speciale in care bagi copilul in asa fel se poate intoarce un pic dar nu pe burta ).....al meu copil doarme pe burta inca de la doua luni ca altfel nu vrea dar tot timpul il controlam ,stateam linga pat ii ascultam respiratia si eram cu ochii pe el primele 3 luni juma de rest tot asa lasam pe soacra sa il supravegheze si credetima ca eu aveam frica si inca o mai am ,fiecare mama are frica sa nu pateasca ceva copilul chiar daca e sanatos.

aici in olanda cazuri descrise de tine se intimpla destul de des.......prea multe ,chiar daca se intimpla odata pe an tot mi se pare mult .
o alta concluzie ar fii ca un bebe doarme asa de adinc incit s-ar putea sa uite sa respire (sorry dar altfel nu stiu cum sa zic).
de aceea trebuiesc controlati destul de des .

imi pare rau tot timpul sa aud astfel de vesti la care nimeni nu se asteapta..

Ultima modificare efectuata de catre Denise la 11.09.2003 8:03, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: