· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Sindromul mortii subite
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Sindromul mortii subite     
Carmella

11.09.2003 11:13     citat 

----------
Denise a scris:
o alta concluzie ar fii ca un bebe doarme asa de adinc incit s-ar putea sa uite sa respire (sorry dar altfel nu stiu cum sa zic).
de aceea trebuiesc controlati destul de des .

ps. dodutz: parintii care pierd un copil sint parinti chiar daca nu mai au copilul in viata (argument la ceea ce ai scris ca: cel ce pierde un copil nu mai e om).......
----------

Si eu am citit foarte de demult, intr-o revista "femeia" despre sindromul asta (era MSS, moartea subita a sugarului) si singura explicatie era ca unii sugari dorm atit de profund incit uita sa mai respire surprins Numai ca ce se spunea acolo era ca numai pina in maxim 2 luni se poate intimpla asta, dupa care copilul invata sa-si controleze respiratia in orice moment, chiar si in timpul somnului. Eu cred ca exista o alta cauza, care inca nu a fost descoperita. Pe de alta parte eu am surprins citeva momente ale copilului meu in care chiar facea o pauza foarte mare de respiratie si-atunci il trageam de nasuc sa-l trezesc. Iar somnul lui parca s-a desfasurat intotdeauna in somnul meu, nu stiu cum sa explic. Desi aveam un somn foarte profund, (ex.nu auzeam cind se trintea usa) ii auzeam fiecare respiratie, fiecare intoarcere de pe o parte pe alta, simteam absolut tot ce facea el in timpul noptii.
Eu am o cunostinta careia i-a murit copilul in timpul somnului la aproximativ 3 luni. Aparent era o moarte subita, fara nici un motiv. La autopsie, insa, s-au descoperit tumori canceroase pe aproape toate organele interne ale copilului, plus alte multe malformatii, incit anatomopatologul a zis ca a fost o minune ca s-a nascut si ca a evoluat in felul asta chiar si pina la 3 luni. Nu am intrebat niciodata ce investigatii facuse mama in timpul sarcinii, stiam ca a fost supravegheata de la inceputul si pina la sfirsitul sarcinii de unul dintre medicii foarte apreciati din localitate, care, si el, a fost socat de rezultatul autopsiei. surprins si nu a putut spune cum de a fost posibil. Lucrul bun e ca parintii nu au renuntat la ideea de a avea un copil, acum ea este insarcinata din nou, si decisa sa investigheze si ultima celula din copilas pina sa se nasca, ca sa nu mai treaca prin experienta prin care a trecut.

Ptr. Denise: eu n-am gasit unde a zis dodutz chestia aia, dar sensul expresiei "nu mai e om" e ca ceva se schimba in tine in astfel de momente, astfel ca toate sentimentele pe care le-ai avut pina in acel moment nu mai pot fi la fel de-acum incolo. Acei oameni nu se mai pot bucura, de exemplu, asa cum au facut-o pina acum. Nicidecum nu se intelege ca acei oameni si-au schimbat, intr-un fel sau altul, calitatea de oameni. zambet

sus

Denunta
cortago

Copii
Alexandru: 18 ani, 4 luni

11.09.2003 3:12     citat 

Cumplit ... nu exista cuvinte de consolare pt acei parinti, nu exista!

Cred ca toate mamele traiesc putin cu spaima asta. Si mi se pare asa de firesc sa controlez daca micutul meu respira atunci cand doarme, chiar daca unii spun ca sunt exagerata.
Iar cu somnul meu este cam asa: nu aud nimic noaptea in afara de puiul meu care si acum doarme cu mine surprins
Multa sanatate la toti copilasii si ingerasii lor sa-i aiba mereu in paza.

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

11.09.2003 8:05     citat 

mersi carmella
asa e ca dodutz a zis asa cum ai explicat tu carmella.
insa am vrut sa zic si eu ceva despre parinti care pierd un copil si mi sa incurcat toata explicatia asa ca nu m-am exprimat cum ar fii trebuit de fapt ..........deh asa e cind te grabesti.

sorry dodutz foarte fericit

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

16.09.2003 10:44     citat 

si eu sunt inspaimantata de asa ceva. i-am spus prietenului meu de sindromul morii subite la copii, si lui i se pare ca femeile sunt paranoice si daca e sa se intample, se intampla, n-ai ce-i face. vorbea asa de worry-free, incat m-a cutremurat. cred ca si eu o sa ma duc la vad la fiecare ora daca respira, dar cel mai rau ma doare ca partenerul meu nu intelege aceasta spaima si i se pare ca tu ai probleme daca traiesti cu asemenea frica in tine.. oare asa sunt toti barbatii?

luminita

sus

Denunta
daniluca

17.09.2003 9:35     citat 

Lumi, cand vine vorba de fata lui al meu e invers...e suficient sa-i spun ceva si intra in panica...
Daca-i curge nasul azi n-am voie sa o spal o saptamana...numai ca nu ma iau eu dupa el...ar fii jale... rad

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 19 ani, 2 luni

17.09.2003 9:41     citat 

Condoleante familiei indurerate! Nimic nu e mai cumplit decat sa iti moara copilul! Nimic!
Nu va doresc niciodata sa cunoasteti acest sentiment cumplit!

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

17.09.2003 3:43     citat 

probabil barbatii vor trai frica asta pe pielea lor cand vor avea copii lor, dar asa vor ei sa faca pe durii probabil...

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

17.09.2003 3:44     citat 

eu n-am inteles, din mesajele de aici nu se intelege clar cum trebuie sa doarma copilul, pe spate, pe o parte sau pe burta???
o sa am si eu un bebe si habar n-am cum o sa fac.
sunt buna hainutele acelea gen patura in care intri si le inchei cu fermoar?
Luminita

sus

Denunta
Carmella

17.09.2003 4:04     citat 

----------
luminiss a scris:
eu n-am inteles, din mesajele de aici nu se intelege clar cum trebuie sa doarma copilul, pe spate, pe o parte sau pe burta???

----------

Copilul poate sa doarma cum vrei tu sa-l culci, eu l-am culcat si pe spate, cit era in scutec (infasat), adica vreo saptamina-doua ca mai mult n-a stat, si pe burta si pe o parte, asta in special dupa ce minca si nu regurgita. Chiar in timpul aceluiasi somn il intorceam de mai multe ori de pe o parte pe alta. Dar aici se vorbeste despre sindromul mortii subite, care eu inteleg ca e inca inexplicabil, celelalte sint prin sufocare, fie ca e provocata de voma, fie de acoperirea cailor respiratorii (cu perne, pături etc)

sus

Denunta
daniluca

17.09.2003 6:03     citat 

Carmen, moartea subita este asociata cu multe inclusiv sufocarea copilului cu perna sau alte minuni pufoase ce le pun parintii cu darnicie in patut....
Aici este o campanie de zile mari si oriunde te duci ti se spune sa culci copilul pe spate...sa-l imbraci in acele paturici de care mentiona Lumi si sa nu-l acoperi cu tone de plapumi...copilul nu are nevoie de perna...daca e nevoie de ceva ca sa ridice capul copilului se baga sub saltea in dreptul capului si nu sub cap....
Si nimic nu se compara evident cu supravegherea de catre parinte...
Lumi, o sa ti se faca instructajul daca o sa mergi pe clasele pregatitoare...
Si eu am supravegheat-o indeaprope pana la un an...nu e simplu dar e mai sigur....eu am luat-o langa mine si asta e...
Condoleante familiei indurerate...si gandurile mele cele mai bune.....nici nu stiu ce sa spun in asemenea momente.... trist

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

17.09.2003 9:30     citat 

daniluca,
paturicile alea sunt chiar bune? le tot vedeam pe net, dar ma gandeam ca sunt mai mult de promotion. abia astept sa ma duc si eu la cursuri, trebuie sa-l iau si pe al meu barbat neaparat, ca el este cel sceptic mereu la diverse chestii care apar pe piata, si considera ca femeia e super-protectiva si o ia razna cand se gandeste sa ia dispozitivul acela pt. monitorizarea respiratiei copilului (nu stiu exact daca asta face si cum) sau alte minunatii. adevarul e ca o sa o iau si eu razna din cate aud despre moartea asta subita a fatului, e cam infricosator. cred ca n-as putea face fata la asa ceva...
ah, si inca ceva... dormiti cu bebe in pat? asta ajuta cumva si il putem si noi supraveghea mai indeaproape?

lumi

sus

Denunta
daniluca

17.09.2003 10:44     citat 

Lumi, despre dormitul in acelasi pat cu copilul s-a mai vrobit si parerile sunt impartite...
Eu am dormit cu ea langa mine pentru ca am fost bolnava si obosita si era cel mai bine asa....dar sunt si alte pareri...

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

18.09.2003 12:14     citat 

----------
luminiss a scris:
daniluca,
paturicile alea sunt chiar bune? le tot vedeam pe net, dar ma gandeam ca sunt mai mult de promotion. abia astept sa ma duc si eu la cursuri, trebuie sa-l iau si pe al meu barbat neaparat, ca el este cel sceptic mereu la diverse chestii care apar pe piata, si considera ca femeia e super-protectiva si o ia razna cand se gandeste sa ia dispozitivul acela pt. monitorizarea respiratiei copilului (nu stiu exact daca asta face si cum) sau alte minunatii. adevarul e ca o sa o iau si eu razna din cate aud despre moartea asta subita a fatului, e cam infricosator. cred ca n-as putea face fata la asa ceva...
ah, si inca ceva... dormiti cu bebe in pat? asta ajuta cumva si il putem si noi supraveghea mai indeaproape?

lumi
----------

Lumi, uite linkul de jos. Eu pentru baiatul meu am comandat de aici costumasul/paturica de dormit. Am fost f. multumita. Nu l-am invelit deloc, era deja in paturica deja. Avea costums pe dedesupt.
Aceast "sleepsack" vine in mai multe culori si materialul este f. moale. Se spala si se usuca la masina. Poti cumpara cu incredere. Si mie mi-a fost teama sa-l acoper. Pana sa cumpar "chestia asta", ma duceam in camera lui de nu stiu cate ori pe noapte. Eu eram cea care nu dormea noaptea, fiul meu dormea dus.

http://www.onestepahead.com/jump.jsp?lG...change=117

sus

Denunta
Cora

18.09.2003 12:56     citat 

Uite si mai ieftin acelasi sleepsack micro-fleece fabric, pe care probabil il gasesti si direct la Walmart, Kmart sau ce altceva ai tu pe aproape.
Alex a dormit in saculet din momentul in care nu mai erau 30C in casa (e nascut in august), il imbracam doar intr-un costumas subtire de bumbac cam cum is pe aici, uneori fara sosete sau inchise la picioare ca sa nu se supraincalzeasca. Pina la 3 luni, dar doar daca era prea rece in casa ii puneam si o caciulita.
A dormit in permanenta singur in patutul lui, pe o parte, pina la 3 luni. Eu alternam cind il puneam pe stinga-dreapta... si numai cu fata spre mine (aveam patul aproape de patut), deci pina la 3 luni patul nu a avut capete: ala pt. cap, ala pt. picioare. Pina la 6 luni eu am dormit in aceeasi camera cu el, de atunci singur in camera lui. Pina la 1 an cind am venit aici, am avut in permanenta interfonul pus sub patutul lui. Pina la 2-3 ani dormea cu usa deschisa la camera, sa auzim ce face si cum respira.
Daca iti permiti, pina la 3-4 luni poti folosi un bassinet, pe care il poti lua cu tot cu playpen... uite aici o oferta tare buna. Sau le poti lua separat, ideea e ca bassinet-ul il poti tine linga patul tau. Uite ce fain si comfortabil e asta, care se poate si readapta in playard (playpen) si poate fi carat usor pe oriunde. foarte fericit Si asta care e playard, are bassinet si changing station. foarte fericit
Daca mai ai intrebari... spune-le. trag cu ochiul

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

18.09.2003 8:52     citat 

acel saculet sau plapumioara cu fermoar am folosit pina la virsta de un an juma pt. copilul meu ,sint pt. vara si pt. iarna ,cind era bebic mic il bagam in saculetul ala de dormit si eram sigura ca nu se va desvelii sau ca va intra cu totul in el ,important e sa se poata inchide bine sub brat in asa fel sa nu intre cu totul in el ..........in caz ca e prea frig doar in acel saculet atunci poti pune o paturica dar numai pina la mijloc si o bagi sub saltea in parti iar la picioare tot asa .

am fost foarte multumita de acel saculet ,
copilul il culci pe spate noaptea ,al meu copil insa dupa 3 luni nu vroia il gaseam tot timpul pe burta dar tot timpul ma uitam la el si acum tot pe burta doarme .
in familia mea toti dorm pe burta si eu la fel deci se pare ca se trage din familie asta rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: